Re: Polskie Wierzby Rosochate

153
Obrazek
Renifer - mazowieckie klimaty - w dobrym cieniu

Obrazek
Renifer - mazowieckie klimaty

Obrazek
Renifer - mazowieckie klimaty

głowe bym dała, że już je wstawiałam ale przeleciałam prawie cały watek i nie ma - tak bywa kiedy sie cos na potem odkłada

każda podpowiedź z numerami postów o powtórkach cenna oczywiście
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2013, 13:06 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

154
mętnie wyszło ale zielone widać ;)
Obrazek
te wierzby mogą zniknąć - nie dobrze, to było kiedyś miejsce lęgu ptaków, zupełnie niedostępny kawałek zamienia się w śmietnik - budowa hotelu w tym miejscu jest zaskakującym pomysłem - ale niewątpliwie kawałek gruntu ktoś opchnął
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 maja 2013, 12:21 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

158
Obrazek
Ostatnio zmieniony 02 maja 2013, 19:33 przez Dorti, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić
i przychodzi taki jeden, który nie wie,
że się nie da i on to właśnie robi - Albert Einstein.
"Robię co mogę, a że mało mogę, to mało robię ale bardzo się staram"

Re: Polskie Wierzby Rosochate

174
Obrazek

Moje ptasie miejsca - ciekawy blog i galeria ze zrekultywowanego torfowiska
"...Jestem pracownikiem ochrony w zakładzie torfowym. Nasza praca polega na pilnowaniu terenu zakładu jak i torfowiska. Bazą jest portiernia przy wjeździe na zakład. Teren w połowie sąsiaduje z lasem a do reszty jego granic przylegają ogródki działkowe. Jest więc tu i zielono i ptasio :)

Właściwie mogłabym nie ruszać się z portierni by obserwować ptaki. Obok wjazdu, po drugiej stronie bramy rosną dęby i młody zagajnik (posadzony po wichurze w latach osiemdziesiątych).

Tu najłatwiej przyuważyć kosy. Są najczęstrzymi gośćmi. Uważnie przeszukują opadłe listki, kępki traw i grudy ziemi. Najaktywniejsze są po deszczu, gdy duże ilości dżdżownic wypełzają na powierzchnię. Rządzi jeden samiec i bardzo nie lubi, gdy przylatują inne, by skorzystać z jego stołówki. Ale za to kompletnie nie przeszkazają mu paszkoty, drozdy, rudziki, kopciuszki czy pliszki siwe, które także korzystają z obfitości tego miejsca...."

Obrazek
wierzba nasprzedaż :)
Ostatnio zmieniony 08 maja 2013, 14:10 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Polskie Wierzby Rosochate

176
Wierzbowe święta

Obrazek

"... W polskiej kulturze tradycyjnej wierzba jest symbolem odradzającego się na wiosnę życia, w zaklęciach, błogosławieństwach, rytualnych praktykach magicznych występuje jako symbol szybkiego wzrostu i rozwoju, stąd też kojarzenie tego drzewa ze zdrowiem, obfitością i płodnością. Młode gałęzie (podobnie jak kotki wierzbowe), zwłaszcza gdy są poświęcone w Palmową Niedzielę (Niedzielę Kwietną/Wierzbną/Wierzbową), mają własności apotropaiczne (chronią przed burzą, błyskawicami, gradem, urokami, czarami, chorobami i wszelkimi nieszczęściami). Gałęzie stanowią niezbędny składnik palm wielkanocnych, którymi kiedyś smagano się dla zapewnienia sobie zdrowia, urody i siły, zatykano je także za świętymi obrazami lub wieszano nad drzwiami, by chroniły domostwo przed wszelkim złem. Święcone kotki wierzbowe są uważane za środek ochronny i skuteczny lek na ból gardła. Palma wyrażała przede wszystkim ideę regeneracji, a dopiero wtórnie, jako poświęcana, stanowiła ucieleśnienie mocy boskiej, środek i narzędzie sakralizacji. Jest drzewem żeńskim, w pieśniach ludowych symbolizuje dziewczynę. W baśniach, bajkach, klechdach, legendach, balladach częsty jest motyw o wyrastaniu wierzby na mogiłach dziewczęcych...." dalej jest równie ciekawie

Obrazek



"...Związek drzewa ze zmarłymi widoczny jest w bardzo rozpowszechnionym wierzeniu, że wierzby wyrastają na grobach zabitych ludzi i może w nich krążyć krew. W wierzeniach północnoeuropejskich często występują drzewa, których nie wolno ścinać: są to „wierzby krwawiące się lub mówiące przy ścięciu”. Opowieści o wyrosłych na mogile wierzbach, podobnie jak o możliwości zamiany kobiety w wierzbę są znane w wielu kręgach kulturowych. Tybetańczycy utożsamiali wierzbę z drzewem życia. Celtowie wiązali wierzbę z tradycją pochówku, witki wierzbowe wetknięte w tumulusy (kurhany – nagrobki usypane z ziemi i kamieni) symbolizowały wieczny żal po zmarłych. ..."
Ostatnio zmieniony 08 maja 2013, 17:26 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Wróć do „Świat roślin”

cron