Re: Mors?

1
Polski Pistolet Maszynowy Mors czyli śmierć.
Teoretyczna kadencja około 400 strzałów na minutę kaliber 9x19 mm Parabellum ,magazynek pudełkowy na 25 Nabojów, zasięg 200 metrów, długość 970 mm, waga 3,25 Kg (bez Amunicji).
Opis Techniczny pisze:Pistolet maszynowy wzór 1939 „Mors” jest bronią samoczynno-samopowtarzalną i działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Lufa osadzona wewnątrz perforowanej chłodnicy w przednim korku komory zamkowej, posiadała sześć bruzd prawoskrętnych i była przystosowana do szybkiej wymiany w warunkach polowych, poprzez mocowanie za pomocą poprzecznego kołka-łącznika. Jej wylot przystosowano do zamocowania hamulca wylotowego. Iglica wkręcana była do trzonu zamkowego. Z chwilą wystrzelenia ostatniego naboju z magazynka, zamek pozostaje w tylnym położeniu. Po załadowaniu pełnego magazynka, następuje samoczynne przestawienie się trzona zamkowego na zaczep zamka, co pozwala na natychmiastowe strzelanie. Na tylnej części komory zamkowej osadzony celownik ramieniowo-krzywiznowy z krzywizną w ramieniu, jak w przypadku kbk Mauser, jednak inaczej skalowany. Z prawej strony komory zamkowej znajduje się szczelina prowadząca rączkę zamka oraz okno wyrzutowe łusek.

Pistolet maszynowy „Mors” wyposażono w dwa spusty, przedni do ognia ciągłego, tylny — do pojedynczego. Zabezpieczenie broni następowało przez wprowadzenie rączki zamkowej w specjalne wycięcie w tylnej części komory zamkowej.

Odpowiednią celność i szybkostrzelność osiągnięto przez zastosowanie pneumatycznego opóźnienia strzałów, które działa na zasadzie wytwarzania próżni za trzonem zamkowym.

Pistolet posiada teleskopową podpórkę schowaną w przednim chwycie, co jest niespotykane w tego typu broni.
Co o nim powiecie warto spróbować odtworzyć go technicznie i wypuścić do Produkcji?
Pistolet maszynowy „Mors” został opracowany w latach 1936-1938 przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Broń przeznaczona dla niektórych oddziałów piechoty, a także załóg wozów bojowych. Produkcję rozpoczęto w marcu 1939 roku.

Do września 1939 roku Fabryka Karabinów w Warszawie wyprodukowała jedynie partię doświadczalną w liczbie 52 egzemplarzy z czego 36 sztuk otrzymała Komisja Doświadczalna przy Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie, część pistoletów otrzymał 3 Batalion Strzelców z Rembertowa, który użył ich w obronie Warszawy, dwa otrzymał Wojskowy Ośrodek Spadochronowy w Bydgoszczy, a resztę broni otrzymała kompania asystencyjna 39 Dywizji Piechoty zmobilizowana w Rembertowie.

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się pistolet maszynowy „Mors” oznaczony nr 38, nie posiada jednak oryginalnej lufy oraz magazynka.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_maszynowy_Mors
ODPOWIEDZ

Wróć do „Militaria”

cron