Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

1
No więc jak w tytule, dowiedziaem się że Polska podpisała kontrakt na dostawę 119 czołgów Leopard 2
http://www.iu.wp.mil.pl/aktualnosci.akt ... 112.0.html to jeden z wielu artykułów na ten temat.
Wartość kontraktu to ledwie 180 milionów Euro, no poprostu tanizna, a to przecierz bardzo dobre czołgi ;)

Są oczywiście głosy sceptyczne jak choćby to
http://gazetabaltycka.pl/promowane/niem ... sie-oplaca
Ale ja się z nimi nie zgadzam bo z tego co czytałem to polskie F-16 zakupione od Amerykanów wcale nie są złomem, tylko to są nówki w nowoczesnej wersji, produkowane specjalnie dla polskiej armi.
Podobnie z tymi niemieckimi czołgami, one co prawda nówkami nie są bo to sprzęt urzywany, ale wcale też nie są jakieś prechistoryczne bo ta wersja 2A4 była produkowana w latach 1985-1987, a nowsza wersja 2A5 w latach bodajrze 1996-1998 ;)
Pozatym one są podobno bardzo wygodne do ulepszania i modernizacji a tym mają się zajmować polskie firmy, kontrakt na około miliard złotych.
http://www.polska-zbrojna.pl/home/artic ... ardy-gora-
Modernizowane ma być 128 czołgów Leopard 2 które Polska już posiada od 10 lat, a które Niemcy dali praktycznie za darmo, tylko po kosztach transportu i takie tam, koszt 90 milionów złotych(nie euro ani dolary żeby było jasne). http://pl.wikipedia.org/wiki/Leopard_2
Polska posiada 128 czołgów tego typu w wariancie A4, które trafiły do Wojska Polskiego z nadwyżek Bundeswehry w latach 2002–2003. Maszyny wyprodukowane w latach 1985–1987 wraz z innym sprzętem jak wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, transportery M113 i M577 czy pojazdy zostały przekazane przez Republikę Federalną Niemiec po kosztach transportu i rozkonserwowania – ok. 90 mln zł. Na początku 2013 roku rozpoczęto dialog techniczny będący wstępem do modernizacji 128 Leopardów 2 A4.

Pod koniec 2013 ogłoszono umowę na mocy której z nadwyżek Bundeswehry zamówionych zostało kolejnych 119 używanych czołgów Leopard 2 (14 wersji A4 i 105 wersji A5)[1]. Wozy wraz innym sprzętem jak 18 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 oraz 40 samochodów osobowo-terenowych, 40 samochodów ciężarowych małej ładowności i 120 samochodów ciężarowych średniej ładowności kosztować będą ok. 780 mln zł.
W 2003 roku równierz Niemcy sprzedali nam myśliwce(Mig 29) za symboliczne 1 euro ;) http://pl.wikipedia.org/wiki/MiG-29
We wrześniu 2003, za symboliczną opłatę 1€ za sztukę, w związku z wycofaniem ze służby Polska odkupiła od Luftwaffe 23 używane maszyny (25-letnie). Ze względu na różnice w wyposażeniu oraz znaczne zużycie podjęto decyzję o włączeniu do służby jedynie 14 znajdujących się w najlepszym stanie maszyn, wszystkie w standardzie ICAO I (niemieckie maszyny przeszły modernizacje, część w mniejszym zakresie ICAO I, część w większym ICAO II, przewidującym m.in. instalację dodatkowych zbiorników podwieszanych oraz przeskalowanie przyrządów na miary anglosaskie).
To co prawda nie był jakiś sprzęt zbyt nowy i w zbyt dobrym stanie :P No ale te samoloty cały czas słurzą w polskiej armi, a jeden euro to nie zbyt wygórowana cena nawet jak za złom, tym bardziej że jak by nie było to jednak lata ;) Przeszły zresztą jakieś modernizacje a Migi 29 to generalnie dobre samoloty.


No i wlaśnie mnie to wszystko zastanawia, co te szwaby tak nas dozbrajają? Zaczeli nas lubić czy co?
Niby jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ale w tym przypadku to nas specjalnie nie ograbili, bo oferty wydają się jak w promocji ;)
A może naprawdę zrezygnowali z jakiś najazdów na Polskę? Albo uznają że ile by nam nie dali to i tak nam dokopią jeśli będzie trzeba?
No i wreszcie może faktycznie chcą być naszymi przyjaciółmi a ja jestem zacofanym nacjonalistą?
Sam niewiem bo mi nieco kopara opadła jak się o tych sprawach dowiedziałem ;) Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 07 mar 2014, 0:28 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

4
mordotymoja pisze:Fajniutkie są te czołgi :) ,na Bastylię się nadadzą :),tylko...delikatne,w klimatyzowanych garażach mus je trzymać .Wszystko,części zamienne,amunicje, nawet głupi smar trzeba będzie kupić u Niemca .
No tak, szwaby zarobią na tym, ale czy my aż tak dużo stracimy?
Nie znam się na tym aż tak bardzo w tym sensie jak to wszystko funkcjonuje, ale z tego co wyczytałem to te czołgi są serwisowane w Polsce przy współpracy z Niemcami.
W czasie pokoju to niby oni mają te wszystkie licencje, ale gdyby doszło do wojny to Polacy wiele z tej technologi mają już u siebie, bo zapoznali się z nią urzytkując te czołgi ;)
Mamy na świecie w sumie 3 potęgi jeśli chodzi o produkcje uzbrojenia, USA, Rosja i właśnie Niemcy.
Tak czy siak komuś trzeba by wybulić bo polski przemysł zbrojeniowy puki co nie jest chyba zdolny do wdrażania własnych wielkich projektów, a szwaby jak by nie było choć za nimi nie przepadam to jednak oferują najlepsze ceny, wręcz odnosze wrażenie że wykonują wyjątkowe gesty w stosunku do Polski ;)
Ostatnio zmieniony 07 mar 2014, 20:40 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

5
Conan Barbarzynca pisze:
mordotymoja pisze:Fajniutkie są te czołgi :) ,na Bastylię się nadadzą :),tylko...delikatne,w klimatyzowanych garażach mus je trzymać .Wszystko,części zamienne,amunicje, nawet głupi smar trzeba będzie kupić u Niemca .
No tak, szwaby zarobią na tym, ale czy my aż tak dużo stracimy?
Nie znam się na tym aż tak bardzo w tym sensie jak to wszystko funkcjonuje, ale z tego co wyczytałem to te czołgi są serwisowane w Polsce przy współpracy z Niemcami.
Ja,ja,tania polska siła robocza i niemiecki wachman dla niepoznaki po cywilnemu drący ryło schnell :rotfl1: Żartowałem...chyba :P ...Te czołgi są bez znaczenia.Sprawdź ile tego Ruski mają.A do tego mnóstwo chyba najlepszych na świecie ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych .Ale... ducha nie gaście ;) .Ja mam jedną prośbę,malutką,zamalujcie fleje te czarne krzyże porządnie,tak żeby przez zielone nie przebijało,bo mnie to trochę drażni .
Ostatnio zmieniony 07 mar 2014, 21:02 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

6
mordotymoja pisze:
Conan Barbarzynca pisze:
mordotymoja pisze:Fajniutkie są te czołgi :) ,na Bastylię się nadadzą :),tylko...delikatne,w klimatyzowanych garażach mus je trzymać .Wszystko,części zamienne,amunicje, nawet głupi smar trzeba będzie kupić u Niemca .
No tak, szwaby zarobią na tym, ale czy my aż tak dużo stracimy?
Nie znam się na tym aż tak bardzo w tym sensie jak to wszystko funkcjonuje, ale z tego co wyczytałem to te czołgi są serwisowane w Polsce przy współpracy z Niemcami.
Ja,ja,tania polska siła robocza i niemiecki wachman dla niepoznaki po cywilnemu drący ryło schnell :rotfl1: Żartowałem...chyba :P ...Te czołgi są bez znaczenia.Sprawdź ile tego Ruski mają.A do tego mnóstwo chyba najlepszych na świecie ręcznych wyrzutni pocisków przeciwpancernych .Ale... ducha nie gaście ;) .Ja mam jedną prośbę,malutką,zamalujcie fleje te czarne krzyże porządnie,tak żeby przez zielone nie przebijało,bo mnie to trochę drażni .
A tu Ci w pełni przyznaje racje :D qrwica mnie strzela jak widze te Niemieckie znaczki, powinni to zamalować bo to zakrawa na kpine :|

Co do Rosjan to mają od cholery starego sprzętu i trochę takiego najlepszej jakości, ful wypas pełen, naprzykład ich śmigłowce bojowe to chyba najlepsze na świecie i super wyglądają ;)
Ale czy oni by nam to sprzedali? Oni niby chętnie sprzedają tą swoją broń, natomiast niewiem czy było by to tanie... zwłaszcza po zagrywkach polskich polityków wobec nich.
My też starego sprzętu mamy sporo choćby tych złomów T-72, Rosyjska i Polska armia wyglądają pod tym względem podobnie, no tyle że wiadomo że Ruscy są silniejsi ;)
Ostatnio zmieniony 07 mar 2014, 21:17 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

7
Całą zabawa z tym nowoczesnym sprzetem wojskowym polega na tym iz są wyposażone w elektronike tak pomyślana iz sprzedający cały czas ma nad nim kontrolę i możliwość wyłączenia go ..gdy nie podoba mu się jego użycie...To tak jak z zabawkami dla dzieci...Wielki Brat przychodzi i wyłącza grę....
Możemy więc bawić się w łóżeczku glinianymi kogutkami lub szmacianymi przytulankami...rodzimej produkcji
Ostatnio zmieniony 08 mar 2014, 9:11 przez egoista99, łącznie zmieniany 1 raz.
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

9
Kurcze jesteście pewni że to tak działa? Bo ja w to wątpię ale z drógiej strony ręki se uciąć za to niedam ;)
Tak się skada że te Leopardy które będą teraz modernizowane w Polsce mają mieć wymiane elektroniki.

Wiecie mi się nie wydaje aby nie dało się obejść takich rzeczy ;) Zapewne są spece któży zbadają taki sprzęt a potem to przerobią.
Być może to o czym piszecie dotyczy jakiś mega zaawansowanych broni, a Polska nic takiego niema, zato Izrael to zapewne ma.
Ostatnio zmieniony 08 mar 2014, 19:42 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

10
Conan Barbarzynca pisze:Kurcze jesteście pewni że to tak działa? Bo ja w to wątpię ale z drógiej strony ręki se uciąć za to niedam ;)
Tak się skada że te Leopardy które będą teraz modernizowane w Polsce mają mieć wymiane elektroniki.

Wiecie mi się nie wydaje aby nie dało się obejść takich rzeczy ;) Zapewne są spece któży zbadają taki sprzęt a potem to przerobią.
Być może to o czym piszecie dotyczy jakiś mega zaawansowanych broni, a Polska nic takiego niema, zato Izrael to zapewne ma.
Dział,działa,choć u nas faktycznie trzeci świat w tym względzie.Kilka dni temu Rosjanie odpalili kolejną rakietę balistyczną typu Topol.Nie straszne jej tarcze antyrakietowe :P.Tego nie da się zrobić z kawałka rury kanalizacyjnej i kilku drobiazgów znalezionych na tyłach kołchozowego warsztatu ;) .
Ostatnio zmieniony 08 mar 2014, 20:16 przez mordotymoja, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

13
Conan Barbarzynca pisze:Kurcze jesteście pewni że to tak działa? Bo ja w to wątpię ale z drógiej strony ręki se uciąć za to niedam ;)
Tak się skada że te Leopardy które będą teraz modernizowane w Polsce mają mieć wymiane elektroniki.

Wiecie mi się nie wydaje aby nie dało się obejść takich rzeczy ;) Zapewne są spece któży zbadają taki sprzęt a potem to przerobią.
Być może to o czym piszecie dotyczy jakiś mega zaawansowanych broni, a Polska nic takiego niema, zato Izrael to zapewne ma.
Ze dwa -trzy numery Polityki ,był artykuł dotyczacy powodów dla których Francuzi odmawiali amerykańskiego sprzetu i dowództwa...Miedzy innymi podany został taki własnie argument iz ty mozesz bawić się joystickiem...ale wyłaczyc grę moze Wielki Brat..
Ostatnio zmieniony 10 mar 2014, 17:24 przez egoista99, łącznie zmieniany 1 raz.
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Re: Niemieckie podarunki dla Polskiej armi

14
civilmonk pisze:A może to przygotowania do nowego rozbioru Polski? Ruszą na nas ze wschodu, my na niemieckich czołgach. Merkel naciska guzik. Czołgi stają i mówią do czołgistów "Raus!" :)

CM
Od dawna powtarzam orła na czarno i Blair na prezydenta...Przecież to ma kilkanascie plusów..
1) nie musimy jechać na saksy...Bo wszedzie bedzie Saksonia..
2) wypłaty w Euro
3) nie straszni nam beda Ruscy
4)Nie bedzie ani Tuska ani Kaczora ..wiec nie bedziemy skakac sobie do oczu
5)Bedziemy mogli gadac do Ukraińców schneller !!! SCHNELLER !!! Du ver...und so weiter...
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Militaria”

cron