Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

33
Chyba zbaczamy z tematu :D

A więc rozumiem, że kwestia zostala wyjaśniona? Judasz jest bohaterem.

Czy ktoś jeszcze ma inne zdanie?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 11:17 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

34
Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...
Judasz przynajmniej nie udawał, zdrada ma różne oblicza, zdrada Judasza ma tragiczne, tragiczne bo nieuniknione, Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ominie mnie ten kielich” (Mt 26,39) czy to nie było błaganie by nieuchronne nie nastąpiło? Jeden wiedział ze zdradzi, drugi wiedział że zostanie zdradzony, dla człowieka ciężar nie do udźwignięcia, tylko ze jeden nie był zwykłym człowiekiem.
Jeden Jezusa zdradził drugi się wyparł, jednego nie potępił drugiego wywyższył, czy inaczej poznalibyśmy prawde o przebaczeniu i miłości?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 12:05 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

35
gdyby judasz był przyjacielem to by wyjaśnił Jezusowi że są inne drogi dojścia do stworzenia religii i nie musiał niszczyć swego życia i wytłumaczył by mu że niszczenie własnego życia tworzy negatywną karme dla Jezusa i dla przyszłej religii - czyli wiele dobrego z tego nie wyniknie i nie wynikło. Żydów nie szło przekonać do nowego przymierza nawet śmiercią, trzabyło od razu wyruszyć do europy.

A najlepiej to ziemie uprawiać a nie ludzi męczyć religią której nie rozumią a słuchają tylko dlatego bo im obiecano jakieś raje szczęśliwości po śmierci.

Judasz nie był bohaterem ale tchórzem jakkolwiek by na to nie spojrzeć widze w nim tchórza i kłamce.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 12:20 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

36
Jeden wiedział ze zdradzi, drugi wiedział że zostanie zdradzony, dla człowieka ciężar nie do udźwignięcia, tylko ze jeden nie był zwykłym człowiekiem.
Więc należy się Judaszowi, przynajmniej, współczucie, że człowiek ten przyjął na swoje barki tak wielki ciężar, a nie opluwanie i renoma "największego bydlaka w historii ludzkości".
Jeden Jezusa zdradził drugi się wyparł, jednego nie potępił drugiego wywyższył, czy inaczej poznalibyśmy prawde o przebaczeniu i miłości?
Nie. Poznaliśmy prawdę, że są równi i równiejsi. Swoją "zdradą" Judasz dla Jezusa i jego planu zrobił więcej niż Piotr, z którego trzykrotnego zaparcia się Jezusa nie wynikło nic, oprócz wstydu.
Zgodnie z Ewangelią Judasza, Jezus przestrzegał go, że będzie wyklęty na wieczność, ale w Niebie zasiądzie najbliżej niego. Jakkolwiek nie negować by tej ewangelii (apokryfu), to nie da się ukryć, że jest to logiczne rozumowanie i zgodne z panującym obrazem miłosiernego Jezusa.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 12:25 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

37
gdyby judasz był przyjacielem to by wyjaśnił Jezusowi że są inne drogi dojścia do stworzenia religii i nie musiał niszczyć swego życia
Ale Jezus nie chciał tworzyć nowej religii. On był mesjaszem, który swoją śmiercią miał odkupić grzech pierworodny. Był ofiarą - barankiem. Tak głosi chrześcijaństwo przynajmniej, bo ja w takie głupoty nie wierzę. :D
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 12:31 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

38
skoro nie chciał tworzyć religii to ludzie powinni to uszanować i nie tworzyć kościoła katolickiego i to z takim rozmachem.
Z tego wynika że religia katolicka powstała wbrew woli Jezusa skoro nie chciał tworzyć tej religii. A to oznacza że nie pochodzi od niego ale od chorej woli biskupów i ich choroby na władze. Rozszerzyło się to jak zaraza tworząc cierpienie na ziemi nawet do dnia dzisiejszego.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 12:43 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

39
Nie zbaczajmy z tematu. Jezus kochal Judasza, Jezus kochal Marie. Judasz kochal Jezusa, czy kochal Marie...pewnie tak. Maria kochala ich obu, kazdego inaczej. Pragnela jednego, odtracil Ja. Ten drugi przyjal. Kto zatem kogo zdradzil?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 12:58 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

40
Zdradzil ich wszystkich upor, glupota i slabosc. Ale z glupoty rosnie madrosc, ze slabosci sila, z uparciucha...pokora. Nic straconego zatem:)
a misja...misja jest niesc zycie. A Maria poniosla nie to , nie Tego...historia dopisala reszte
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 13:06 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

41
według prawa karmy to winien jest Jezus i jego zdrada samego siebie, wszystko na zewnątrz pokazywało mu że zdradził siebie i swoją wole życia słuchając głupich duchów przeszłości a nie Boga w sobie.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 13:24 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

48
victoria pisze:Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...
Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ominie mnie ten kielich” (Mt 26,39)?
PEŁNY ten fragment daje inaczej do myslenia ;
"Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!"
jesli sie miała stać "wola Twoja" ( czyli Boga) los Judasza juz był przesądzony , i Jezus o tym widział ,
vicktorio dlaczego manipulujesz jak ci kościelni oszuści ?
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 15:11 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

49
Wiesz Crows, wola milosci nie powilaby dziecka z nieprawego loza. Nie prawego, a On byl madry. Ale nie umial kochac, zabraklo rownowagi. A Maria kochala jak durna, a za madra nie byla. Tylko tyle
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 15:43 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

51
Crows pisze:
victoria pisze:Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...
Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ominie mnie ten kielich” (Mt 26,39)?
PEŁNY ten fragment daje inaczej do myslenia ;
"Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!"
jesli sie miała stać "wola Twoja" ( czyli Boga) los Judasza juz był przesądzony , i Jezus o tym widział ,
vicktorio dlaczego manipulujesz jak ci kościelni oszuści ?
Nie spotkałam sie z takim tłumaczeniem co nie znaczy, ze nie istnieje, dlatego w przeciwieństwie do Ciebie nie bede zarzucać Ci kłamstwa...

Pełny cytat Mt26,39 z Biblii Tysiąclecia wyd IV 1983 "39 I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty»"
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 21:51 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

53
polliter pisze:Ktoś musiał zdradzić Jezusa, aby ten mógł odkupić grzechy i zginąć na krzyżu.
Nikt niczego nie musiał, a jednak ktoś chciał, i zrobił to co chciał zrobić.
polliter pisze:Padło na Judasza.
[...]
Uważam, że Judasz jest postacią tragiczną i nie zasługuje na tak zszarganą opinię. A jak Wy uważacie?
W jednym się zgadzamy. Judasz to postać tragiczna. Tyle, że w pełni zasługująca na swoją opinię. Zszarganą (dodajmy).
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 22:16 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

55
victoria pisze:
Crows pisze:
victoria pisze:Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...
Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ominie mnie ten kielich” (Mt 26,39)?
PEŁNY ten fragment daje inaczej do myslenia ;
"Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!"
jesli sie miała stać "wola Twoja" ( czyli Boga) los Judasza juz był przesądzony , i Jezus o tym widział ,
vicktorio dlaczego manipulujesz jak ci kościelni oszuści ?
Nie spotkałam sie z takim tłumaczeniem co nie znaczy, ze nie istnieje, dlatego w przeciwieństwie do Ciebie nie bede zarzucać Ci kłamstwa...

Pełny cytat Mt26,39 z Biblii Tysiąclecia wyd IV 1983 "39 I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty»"
Tekst grecki (Textus receptus):
παλιν εκ δευτερου απελθων προσηυξατο λεγων πατερ μου ει ου δυναται τουτο το ποτηριον παρελθειν απ εμου εαν μη αυτο πιω γενηθητω το θελημα σου
Biblia Warszawska:
Znowu po raz drugi odszedł i modlił się, mówiąc: Ojcze mój, jeśli nie może mnie ten kielich minąć, żebym go pił, niech się stanie wola twoja.
Biblia Tysiąclecia:
Powtórnie odszedł i tak się modlił: Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!
Biblia Gdańska:
Zasię po wtóre odszedłszy, modlił się, mówiąc: Ojcze mój, jeźli mię nie może ten kielich minąć, tylko abym go pił, niech się stanie wola twoja.

;
wszedzie wystepuje fragment , który wczesniej pominełaś => "niech się stanie wola Twoja"
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2012, 23:03 przez Crows, łącznie zmieniany 2 razy.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

56
Nikt niczego nie musiał, a jednak ktoś chciał, i zrobił to co chciał zrobić.
Jak to nikt niczego nie musiał? Jezus przyszedł tylko po to, by zbawić świat, to był jedyny cel jego przyjścia, nie zrobił tego dla rozrywki. Już jak się narodził, było wiadomo, że umrze na krzyżu, bo po to się narodził. Tak uważają chrześcijanie, bo dla mnie to jeden z wielu mędrców, tylko, że gadał sensowniej od reszty. :D
Skoro Jezus wiedział po co jest na ziemi, to musiał wybrać kogoś, kto go zdradzi i wyda, a ponieważ to dobry człowiek był, więc nie pozwoliłby oszukiwać marionetki i figuranta w postaci Judasza, by zrealizować swoją misję, więc logicznie mniemam, że wtajemniczył Judasza w swój plan, co wybroniłoby go (Judasza) przed każdym sadem. No, chyba, że Jezus był bydlakiem wykorzystującym niewinnych ludzi do swoich celów, ale to nie pasuje do jego image'u, który został wylansowany przez 2000 lat z hakiem. :slonko:
W jednym się zgadzamy. Judasz to postać tragiczna. Tyle, że w pełni zasługująca na swoją opinię. Zszarganą (dodajmy).
Przynajmniej w jednym się zgadzamy, to już coś :black2:
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 1:41 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

57
Crows ja rozumiem, ze przyznanie sie do błędu Cię przerasta :D ale mógłbyś przynajmiej spojrzeć, co jest napisane w Biblii Tysiąclecia... W internecie dokładnie to samo co w wersji drukowanej http://www.nonpossumus.pl/ps/Mt/26.php
39 I odszedłszy nieco dalej, upadł na twarz i modlił się tymi słowami: "Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty".
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 9:42 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

59
polliter pisze:
Nikt niczego nie musiał, a jednak ktoś chciał, i zrobił to co chciał zrobić.
Jak to nikt niczego nie musiał? Jezus przyszedł tylko po to, by zbawić świat, to był jedyny cel jego przyjścia, nie zrobił tego dla rozrywki. Już jak się narodził, było wiadomo, że umrze na krzyżu, bo po to się narodził. Tak uważają chrześcijanie, bo dla mnie to jeden z wielu mędrców, tylko, że gadał sensowniej od reszty. :D
Skoro Jezus wiedział po co jest na ziemi, to musiał wybrać kogoś, kto go zdradzi i wyda, a ponieważ to dobry człowiek był, więc nie pozwoliłby oszukiwać marionetki i figuranta w postaci Judasza, by zrealizować swoją misję, więc logicznie mniemam, że wtajemniczył Judasza w swój plan, co wybroniłoby go (Judasza) przed każdym sadem. No, chyba, że Jezus był bydlakiem wykorzystującym niewinnych ludzi do swoich celów, ale to nie pasuje do jego image'u, który został wylansowany przez 2000 lat z hakiem.
Zgadzam się z Tobą w kwestii tego, że przesłanie Biblii jest jasne. Mesjasz przyszedł na świat aby zbawić ludzkość (lub dosadniej: dać szansę zbawienia każdemu z ludzi). Miał cierpieć i musiał zginąć. To także wydaje się oczywiste. Miał zostać zdradzony przez bliską mu osobę, sprzedany za kasę. Takie były proroctwa. Ale to nie przesądza odnośnie woli osoby, która zdecydowała się to zrobić. Mogła nie zrobić. Wybrała inaczej.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 10:11 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

60
victoria pisze:Crows ja rozumiem, ze przyznanie sie do błędu Cię przerasta
nie bedę wdawał sie z toba w pyskówki , na temat który sobie wynalazłaś , ja ci zwróciłem uwage na to że wyciełas dosyc istotny fragment zapisu;
dla przypomnienia ;
victoria napisał(a):

Zdradzić przyjaciela i udawać, ze to dla jego dobra. Powszechne w dzisiejszych czasach...
Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech ominie mnie ten kielich” (Mt 26,39)?
pominełas fragment o woli ojca .
, i do tego sie odnieśc nie potrafisz tylko sprowadzasz dyskusje na inny tor po to by mieć swoje na wierzchu , wiem że jako adminowi ciezko ci sie przyznać do czegós tam ale nie oskarżaj innych o to co tobie przykleić bardziej by pasowało .
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2012, 10:39 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Wróć do „Religia chrześcijańska”

cron