Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

1
Ktoś musiał zdradzić Jezusa, aby ten mógł odkupić grzechy i zginąć na krzyżu. Padło na Judasza.
Czy był najukochańszym uczniem Jezusa, który poprosił go o "przysługę", ostrzegając jednocześnie, że będzie wyklęty przez ludzi, ale otrzyma nagrodę w Niebie? Według apokryficznej Ewangelii Judasza, tak to właśnie wyglądało.

W "Boskiej komedii" Dantego, Judasz umiejscowiony jest w najniższym kregu piekielnym. W Niemczech nie wolno dzieciom nadawać tego imienia. Zresztą komu by to przyszło do glowy? Nikt nie nazwał by tak nawet swojego psa! Mimo to imiona zbrodniarzy nosi wielu ludzi na Ziemi. Mamy pełno Józefów i Adolfów, a Hitler i Stalin byli takimi zbrodniarzami, przy których Judasz to pikuś.
Nikogo nie zabił, zdradził, ale znamy większych zdrajców. Dlaczego w naszej świadomości wrył się jako największy niegodziwiec wszechczasów? Myślę, że nadszedł czas na jego rehabilitację

Uważam, że Judasz jest postacią tragiczną i nie zasługuje na tak zszarganą opinię. A jak Wy uważacie?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 11:58 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

3
Mnie również.
Podobno był najukochańszym uczniem Jezusa, czego pozostali apostołowie mu zazdrościli. Kto został najważniejszym apostołem? Piotr, który trzy razy zaparł się Chrystusa. Idiotyzm!!!
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 12:10 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

4
Wg tego rozumowania, wybielisz jednego, oplujesz drugiego... Nikt bez zszarganej opinii nie wyjdzie.
Św Józef żył przed Stalinem czy przed Judaszem był inny Judasz? A o Adolfach powojennych nie słyszałam :D
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 12:11 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

7
voltaren pisze:Za pieniądze sprzedał swojego przyjaciela, jak ocenić kogoś takeigo pozytywnie?
Czym innym jest ocena pozytywna lub negatywna, a czym innym przekleństwo postaci ze względu na zdradę. Dla pieniędzy zdradzało wielu: Radziwiłłowie, Targowica... Ilu zabijało i było bydlakami, nawet nie wspomnę.

Volti, pomyślałeś o takiej sytuacji, że przychodzi do Ciebie przyjaciel i prosi Cię o denuncjację? Mówi Ci, że będzie to najwyższy akt przyjaźni, że będą Ci kopac, poniewierac, ale prosi Cie o to.
Szmal byl niewazny, 30 srebrnikow to byly psie pieniadze
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 12:33 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

8
polliter pisze:Volti, pomyślałeś o takiej sytuacji, że przychodzi do Ciebie przyjaciel i prosi Cię o denuncjację? Mówi Ci, że będzie to najwyższy akt przyjaźni, że będą Ci kopac, poniewierac, ale prosi Cie o to.
naprawdę, zrobiłbyś to?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 12:56 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

10
skąd wiesz że ewangelia Judasz nie była manipulacją i kłamstwem ?

Co do ukochanego ucznia Jezusa to był nim Maria Magdalena i Ona miała być przywódcą ale zaszła w ciąże i musiała spiepszać z tego syfu.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 14:57 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

12
polliter pisze:
voltaren pisze:Za pieniądze sprzedał swojego przyjaciela, jak ocenić kogoś takeigo pozytywnie?
Czym innym jest ocena pozytywna lub negatywna, a czym innym przekleństwo postaci ze względu na zdradę. Dla pieniędzy zdradzało wielu: Radziwiłłowie, Targowica... Ilu zabijało i było bydlakami, nawet nie wspomnę.

Volti, pomyślałeś o takiej sytuacji, że przychodzi do Ciebie przyjaciel i prosi Cię o denuncjację? Mówi Ci, że będzie to najwyższy akt przyjaźni, że będą Ci kopac, poniewierac, ale prosi Cie o to.
Szmal byl niewazny, 30 srebrnikow to byly psie pieniadze
Ja pisałem o wersji tej historii znanej powszechnie Ewangelii a nie z apokryfów. Ewangelia Judasza według mnie nie przedstawia większej wartości ;)
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 15:35 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

13
cztery ewangelie to też apokryfy o czym wielu zapomina, człowiek uznał te za natchnione a tamte za wątpliwe, a dla mnie to te 4 apokryfy ewangeliczne są po prostu najwygodniejsze politycznie i dlatego wiodące.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 16:28 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

14
Andra pisze:Z Jezusem? A dokad sie udala, zdradzisz?
tam gdzie bezpiecznie a wtedy było w miare bezpiecznie w europie.
I w ten sposób 8% europejczyków ma pra pra pra pra pra pra pra... dziadka Jezusa.

Ale największy procent jest w anglii, tam 20% ludności to krewni Jezusa, w pozostałych państwach to marne procenty 1 do kilku.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 16:31 przez Ja?!, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

15
Teoria "dzieci Graala" ? No ale do tego trzeba by było jeszcze mieć szlacheckie pochodzenie ;)
To może Judasz również posiadał potomstwo ... mam nawet kilka "typów", myśląc kategoriami lidera pewnej partii. Joke ;)

Co do przewodniego tematu wątku. Mianowicie ani jedno, ani drugie, w moim rozumieniu. Po prostu apostoł. Natomiast, czy dopuścił się zdrady z przyczyn praktycznych bądź ideowych, znowu mamy słowo przeciwko słowu. Zakładamy jednak że do owej tytułowej zdrady doszło, w takim czy innym znaczeniu. Jedno praktycznie powszechnie zatwierdzone (co jednak nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z myślenia, piszę za siebie jako osobę wierzącą), drugie mniej popularne i stanowiące dość "świeże" i kontrowersyjne odkrycie (albo ponowne odkrycie, jak to bywa). Teorii i domysłów bez liku. Dowodów zero :) Bo jeżeli mamy przeprowadzić "sąd" nad Judaszem to i tak będzie się to zamykać w przypuszczeniach.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 18:32 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

16
są 2 teorie, ta z apokryfu Judasza

i ta z apokryfu ewangelistów czyli że Judasz liczył na coś więcej, wierzył że Jezus coś zmieni i że będzie lepiej, potem stracił wiare ii uznał Jezusa za obłakanego.
Gdzieś też czytałem że będąc skarbnikiem przepuścił znaczną część pieniędzy zgromadzenia i chcąc to ukryć sprzedał Jezusa by się w kasie zgadzało :)
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 21:43 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

17
Tu nawet nie chodzi o "sąd nad Judaszem", po prostu zastanawiam się dlaczego przeszedł do historii jako największy łotr i bydlak, że wymawiamy to imię z obrzydzeniem. Zdrady dopuszczało się tak wielu ludzi, a to Judasz jest synonimem zdrady, mimo, że gdyby nie owa "zdrada" nie byłoby chrześcijaństwa. Na chłopski rozum, chrześcijanie powinni być wdzięczni Judaszowi i wychwalać pod niebiosa za ten czyn, chyba że wolą by Jezus umarł w wieku osiemdziesięciu lat na koklusz. :D
cztery ewangelie to też apokryfy o czym wielu zapomina, człowiek uznał te za natchnione a tamte za wątpliwe, a dla mnie to te 4 apokryfy ewangeliczne są po prostu najwygodniejsze politycznie i dlatego wiodące.
W pełni zgadzam się z Ja?! Zostało spisanych ponad trzydzieści ewangelii, z których biskup Ireneusz wybrał cztery. Dlaczego akurat te?
Tylko dlatego, że jakiś facet uznał ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza i Jana za najbliższe prawdy, wcale nie znaczy, że najbliższe prawdy. Zresztą te cztery ewangelie często się gryzą ze sobą i zaprzeczają sobie. Choćby śmierć Judasza jest różnie pokazana. Jedna wersja mówi, że się powiesił, a druga, że umarł na trąd i pękł na drobne kawałki (nie pamiętam czy dokładnie tak to wyglądało, ale coś w tym stylu, nie chce mi się szukać, nie ważne, ważne, że są opisane dwa różne końce Judasza)

Ciekawy punkt widzenia przedstawił grecki noblista, Kazantzakis w "Ostatnim kuszeniu Chrystusa". Polecam tę doskonałą książkę, a lenie niech sobie obejrzą film (nie muszę dodawać, że trochę słabszy od książki)
Natomiast, czy dopuścił się zdrady z przyczyn praktycznych bądź ideowych
Przyjmując, że zrobił to z pobudek ideowych, to wypisz wymaluj, Kukliński :D Chciał dobrze, zdradził, by Jezus mógł zbawić ludzkość. Kukliński chciał rozwalić komunę i zdradził przysięgę, którą składał. Nie widzę żadnej różnicy. :black2:
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2012, 23:57 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

18
Tak na zdrowy rozum (i z zasady) zdrada pozostaje zdradą, nie ważne z jakich pobudek ktoś się jej dopuszcza ;)
"Zdrajca czy bohater" or "zdrajca i bohater". Dla mnie zasługuje na to pierwsze miano, bo nie przemawia do mnie osobiście "bohaterstwo" takiego czynu, jak zdrada własnego nauczyciela i mentora.
Ile tych ewangelii się jeszcze odnajdzie ... słyszeliście pewnie również o Ewangelia wg św. Piotra.

PS
Kukliński ma nawet swój własny wątek, gdzie swego czasu toczyła się gorąca i zażarta dyskusja :)
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=2465
Zdrada systemu to chyba nie to samo co zdrada konkretnego "człowieka", który pokłada w Tobie zaufanie. Nawet za jego zgodą i aprobatą.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 0:28 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

19
Kukliński ma nawet swój własny wątek, gdzie swego czasu toczyła się gorąca i zażarta dyskusja
Tak, wiem, Wilku. Nie zamierzałem jej tutaj przenosić. Po prostu, tak mi ten Kukliński przyszedł na myśl. :D
Chodzi mi to, jak wielu było zdrajców, którzy uczynili więcej szkody, a czyn Judasza przyniósł pewien pożytek, chociaż dla mnie powstanie chrześcijaństwa nie jest żadnym pożytkiem, ale niech będzie (tego tematu też nie zamierzam tutaj rozwijać, żeby było jasne :D)

Ewangelia Piotra, Tomasza, Judasza, etc. to dokumenty, których okres powstania udowodniono. Powstały w takim, a nie innym okresie i opisują pewne wydarzenia. To nie są falsyfikaty, tylko pisma pochodzące z tego samego okresu, co ewangelie przyjęte przez Kościół. Czy prawdziwe czy nie, to już inna bajka, ale są tak samo wiarygodne, jak pisma czterech ewangelistów.

W tamtym czasie nikt nie miał powodów by bronić Judasza, zresztą wersja, którą przedstawiłem jest prawdopodobna, gdy odrzuci się nasze ukierunkowanie czterema ewangeliami.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 1:23 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

20
powahałem sobie wahadłem
stwierdziło że Judasz umarł w wieku pomiędzy 30 - 40 lat.
I że jedyną przyczyną która spowodowała zdrade były długi, chyba myślał że Jezus skoro jest Bogiem to się nie da złapać a kasa mu się przyda :)
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 1:37 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

21
Panowie rozmawiaja o zdradzie czy poswieceniu? Bo to jednak roznica- zdradza czlowiek czlowieka dla wlasnych osobistych korzysci. Poswiecic mozna siebie albo kogos ale z osobista korzyscia nie ma to nic wspolnego. Wiec Judasz jesli dla kasy- jakby tego nie owijal w bawelne- byl zdrajca. Poswiecenie kogos dla idei niesie cierpienie osobiste, ale sa sprawy wazniejsze niz jedno serce, prawda?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 10:13 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

22
Jezus przyszedl na ziemię wypełnić plan, a Judasz pomógł mu go zrealizować. Cokolwiek nim kierowało, nie ma znaczenia w obliczu efektu finalnego - plan został wykonany. Jeśli Jezus specjalnie przyjął do swoich szeregów zdrajcę, w jednym tylko celu, to nie najlepiej świadczy o Jezusie.

Jeśli to była przyjacielska przysluga, prośba, to widzimy rozdartą wewnętrznie postać Judasza, ktory poświęca ukochanego przyjaciela w imię wielkiego planu i wyższej idei. Zresztą taki punkt widzenia tworzy nam postać miłującego Chrystusa, który cierpi razem z Judaszem, a nie manipuluje nim, aby zrobił swoje, by następnie wyrzucić na śmietnik, jak niepotrzebnego śmiecia.

Ta teoria jest bliższa wizji dobrego, kochajacego Jezusa niż powszechnie przyjęta wersja. :D
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 10:45 przez polliter, łącznie zmieniany 2 razy.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

23
Tak, to prawda Polli. Jezus dobrowolnie nie zatruwalby swego otoczenia. Wiec byl swiadomy misji Judasza. Dlatego przyjal Judasza. Pytanie- na ile Judasz byl tego swiadomy? A na ile polknal przynete? Wiec jesli byl swiadomy- byl bohaterem, jesli nie- zdrajca. Jak myslisz?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 10:53 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

24
Jeśli Judasz miał być nieświadomym narzędziem w rękach Jezusa (Boga), to nie najlepiej to o nich świadczy, dlatego bliższy jestem teorii, o której piszę na początku.
Judasz był ukochanym uczniem Jezusa i dlatego został wybrany, bo tylko on mógłby to udźwignąć i uświadomić sobie drugie dno tego aktu "zdrady" (pisał o tym Crows), w przeciwieństwie do wpatrzonych w Nauczyciela pozostałych apostołów, którzy nie byli jego przyjaciółmi. Przykład Piotra, który zaparł się trzy razy. Jak tak słabemu człowiekowi mógłby Jezus poświęcić tak wazną misję?

Tak myślę, Andro.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 11:48 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

26
Czyli, sadząc po tym, co napisałaś wcześniej, uznajesz go za bohatera?

W takim razie jest nas troje (Ty, ja i Crows). :D
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 12:12 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

28
Andra pisze:Tak, to czysta logika. Niestety, bohaterowie zawsze maja przechlapane:(
Jednak takiej metryki nie ma żaden bohater.

Takich kubłów pomyj nie wylano chyba na nikogo. :(
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 12:26 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Judasz - zdrajca czy bohater?

30
Ja, dospiewam Ci o Marii Magdalenie, choc dokad zwiala ta szalona pojecia jeszcze nie mam. Ale jak znam zycie i babski rod- a co miala robic jak temu idiocie uroilo sie ze jest swiety??? To wziela sie za to co bylo pod reka i mniej leniwe. A skutki byly jakie sa. Tylko nie pytaj kto i skad wiem;>.
A moze w Oku opowiedzialbys o Orionie, co Zlotko?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2012, 17:57 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Religia chrześcijańska”

cron