Re: Czym jest Msza?

1
victoria pisze:
Krzysztof K pisze:Ostatnia Wieczerza, to nie była żadna msza tylka tradycyjna uczta na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej.
to wytłumacz mi co to wg Ciebie jest Msza św
Pozwoliłem sobie użyć powyższych postów, by rozpocząć nowy temat.

Czym więc jest dla was Msza, do której często dodawane jest określenie; "Święta"?
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 10:15 przez Krzysztof K, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof K

Re: Czym jest Msza?

2
dla mnie to ceremonia satanistyczna i żadna święta ale ohydna.

Jezus nie mówił by jeść jego ciało i pić jego krew na jego pamiątke, to zostało dodane dużo lat później z tradycji kultu innych bóstw rzymskich, musieli to wpleść do powstałej religii państwa rzymskiego by ludzie to zaakceptowali i co za tym idzie ? trzabyło zmodyfikować pismo rzekomo święte by pasowało do tego co chciano zrobić i zrobiono.
Obecnie mamy w kościele mix uczty Jezusa i obrzędu satanistycznego jako wkładka rzymskich wierzeń starych bóstw
Izydy, Horusa, Seta. I H S to są ich inicjały i nie mają nic wspólnego z Jezusem tylko zostały mu przypisane odgórnie przez władze rzymskie tworzące nową religie w 3 wieku tą nową religią jest religia rzymsko-katolicka. Przyjrzycie sie słowu rzymska.

Kolejna sprawa to umiejscowienie tej religii, dano im ziemie tutaj http://maps.google.pl/maps?client=opera ... CGoQ_AUoAg
pare km od centrum rzymu by móc tą religie kontrolować - tak ludziska to Watykan prostytutka rzymu.

Dhrześcijanie mieli swoją religie tylko przez 300 lat, po tym okresie ją utracili i od 1700 lat jest religia rzymska z wkładką pozostałością chrześcijaństwa.
Ci biskupi którzy sie buntowali w 3 wieku na takie ohydztwo odłaczyli sie i utworzyli odłam religijny który ma więcej z chrześcijaństwa niż to rzymskie ohydztwo
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 12:56 przez Ja?!, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Czym jest Msza?

3
Ja?! pisze:dla mnie to ceremonia satanistyczna i żadna święta ale ohydna.

Jezus nie mówił by jeść jego ciało i pić jego krew na jego pamiątke, to zostało dodane dużo lat później z tradycji kultu innych bóstw rzymskich, musieli to wpleść do powstałej religii państwa rzymskiego by ludzie to zaakceptowali i co za tym idzie ? trzabyło zmodyfikować pismo rzekomo święte by pasowało do tego co chciano zrobić i zrobiono.
Obecnie mamy w kościele mix uczty Jezusa i obrzędu satanistycznego jako wkładka rzymskich wierzeń starych bóstw
Izydy, Horusa, Seta. I H S to są ich inicjały i nie mają nic wspólnego z Jezusem tylko zostały mu przypisane odgórnie przez władze rzymskie tworzące nową religie w 3 wieku tą nową religią jest religia rzymsko-katolicka. Przyjrzycie sie słowu rzymska.
Ja, nawet nie wiesz jak bliskie jest to prawdy!
Może zmienił bym te satanistyczne interpretacje, ale co do reszty, to masz rację!
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 21:12 przez Krzysztof K, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof K

Re: Czym jest Msza?

4
Nie zgadzam sie z tym. Uwazam msze za wspoluczestnictwo w modlitwie- wspolna rozmowe z Bogiem. Zjednoczona wspolnym, jednym uczuciem. Mozna rozmawiac w samotnosci, ale nie zyjemy samotnie wiec nic dziwnego ze ludzie pragna takze przezywac te szczegolne chwile razem z innymi. Uwazam ze to nie Bog potrzebuje mszy, a ludzie, zeby byc blizej ludzi sercem- w swiatyni ktora przynajmniej w zalozeniu jest sercem Bozym- miejscem wspolnie przezywanej milosci. Nie identyfikuje sie z zadna religia, w kazdej odnajdujac wiele madrosci i dobra, ale bywalam w wielu swiatyniach, uczestniczac w mszach roznych odlamow tej samej jednej przeciez religii- zycia. I wszystkie, choc w roznym porzadku- mialy te niezwykla atmosfere ...zjednoczenia ludzi z ludzmi. Nie wiem Ja, dlaczego skupiasz sie na rytualach tylko...? A ludzie?
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 21:51 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest Msza?

5
Andra pisze:Nie zgadzam sie z tym. Uwazam msze za wspoluczestnictwo w modlitwie- wspolna rozmowe z Bogiem. Zjednoczona wspolnym, jednym uczuciem. Mozna rozmawiac w samotnosci, ale nie zyjemy samotnie wiec nic dziwnego ze ludzie pragna takze przezywac te szczegolne chwile razem z innymi. Uwazam ze to nie Bog potrzebuje mszy, a ludzie, zeby byc blizej ludzi sercem- w swiatyni ktora przynajmniej w zalozeniu jest sercem Bozym- miejscem wspolnie przezywanej milosci. Nie identyfikuje sie z zadna religia, w kazdej odnajdujac wiele madrosci i dobra, ale bywalam w wielu swiatyniach, uczestniczac w mszach roznych odlamow tej samej jednej przeciez religii- zycia. I wszystkie, choc w roznym porzadku- mialy te niezwykla atmosfere ...zjednoczenia ludzi z ludzmi. Nie wiem Ja, dlaczego skupiasz sie na rytualach tylko...? A ludzie?
Rozmowa z Bogiem w czasie mszy jest dość dziwna. Rozmowa taka nie odbywa się bez pośrednika, który określa co, w jakiej kolejności i w jaki sposób wolno robić. Co należy powiedzieć. Kiedy wstać, kiedy klęknać, kiedy zapłacić za uroczystość wrzucając pieniądze na tackę. Msza to raczej starannie zainscenizowane przedstawienie z mistrzem ceremonii cennikiem, i ściśle określonym rytuałem zachowań. Trudno w niej dostrzec coś poza zrytualizowanymi gestami.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 23:35 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Czym jest Msza?

6
Snajper, tak, ale to juz sprawa wtorna. Wszystko co robimy- odwzorowuje nature. Naturalna cecha ludzi jest dazenie do wspolnoty. Z roznych wzgledow- dlugo by o tym. Potrzeba zjednoczenia w modlitwie, jak sadze, plynie z przeczucia jednosci zycia. Pierwsze msze odbywaly sie w miejscach mocy, na lonie natury. A potem...coz, ludzki rozum puszczony samopas bywa nieobliczalny jak widac...
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 23:52 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest Msza?

7
Andra pisze:Snajper, tak, ale to juz sprawa wtorna. Wszystko co robimy- odwzorowuje nature. Naturalna cecha ludzi jest dazenie do wspolnoty. Z roznych wzgledow- dlugo by o tym. Potrzeba zjednoczenia w modlitwie, jak sadze, plynie z przeczucia jednosci zycia. Pierwsze msze odbywaly sie w miejscach mocy, na lonie natury. A potem...coz, ludzki rozum puszczony samopas bywa nieobliczalny jak widac...
To prawda. Ludzką cechą jest dążenie do wspólnoty. W zasadzie wszystkie religie, szczególnie w dawnych dziejach cywilizacji ludzi miały za zadanie scalanie społeczeństwa mimo drastycznych niekiedy różnic w pozycji społecznej i zamożności. Chodziło mi jednak o coś innego, widocznie niezbyt jasno to napisałem za co przepraszam :drink:

Chodziło mi o sama ideę rozmowy z Bogiem. Wiesz, jestem ateistą, ale wydarzyło się w moim zyciu kilka rzeczy, kiedy miałem wrażenie, że osoba wierząca dostrzegłaby w tym niemal bezpośredni kontakt z bogiem. Nigdy jednak nie miało to nic wspólnego z powtarzanymi, wyuczonymi na pamięć formułami i religijną celebrą. Gdybym kiedykolwiek chciał "porozmawiać ze stwórcą " na pewno wybrałbym samotność i kontakt bezpośredni, pozbawiony kapłanów w roli pośredników. Oczywiście to moje zdanie i nie zrozum tego jako próby naprowadzania cię na "jedynie słuszną moją drogę" ;):)
Ostatnio zmieniony 07 cze 2012, 0:11 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Czym jest Msza?

8
Nawracaj, nawracaj:). Zartuje, nawet nie przyszloby mi to do glowy. Intencje ludzi z ktorymi rozmawiamy na ogol sa dosc czytelne- przebijaja przez slowa, szczegolnie gdy ktos ma parcie na to nawracanie.:). Takze spokojnie- ani ja Ciebie ani Ty mnie.
Wiesz, uwazam ze rozmawiamy- komunikujemy sie z Bogiem kazda chwila gdy swiadomie odczuwamy Jego istnienie. Bez slow. W ciszy:)Wiec z mojego punktu widzenia mozna to robic w samotnosci, ale rownie dobrze wspolnie.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2012, 1:02 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest Msza?

9
Andra - wspólnie w modlitwie to można sie podłączyć pod wyobrażenie wspólnoty o Bogu co zwykle jest fałszem ale ładnie podanym. Nie znajdziesz tam Boga, chcesz go znaleźć to szukaj w sobie w samotności bez podłączania sie do innych ludzi lub mas społecznych. Tam gdzie jest tłum tam nie ma miejsca na gadke z Bogiem ale jest miejsce na egregory i inne iluzje które pięknie i łądnie zastępują Boga w życiu człowieka. Iluzja i oszustwo dla kasy i za kase. Kasa jest tam głównym Bogiem i jedynym prawdziwym w kościele, reszta to już wiesz co jest i po co to całe przedstawienie i ceremonie.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2012, 2:15 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest Msza?

10
Ja, a czy to jest wina ludzi ze zamienili odczucie Boga na proby zrozumienia Go? Bog jest w nich, ale zagrzebani w glowach - nie czuja tego. Nie widza siebie, wiec tworza oltarze...i tak dalej. Ale nie obwiniaj ludzi za to ze sa ludzmi, ten blad ma swoj poczatek...cala reszta to juz tylko konsekwencja bledu ktory legl u poczatku preistnienia. Ten cholerny blad powielania, ktory tkwi w glowie. Skleroze mam:(. Podrzuc jakies slowko choc, moze mi odskoczy klapka?
No, a msze- zapomniane, a tkwiace w podswiadomosci dazenie do jednosci, przystrojone rozume. Pozostaly stroje....celebra.
Ostatnio zmieniony 07 cze 2012, 8:52 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest Msza?

11
Snajper pisze:Rozmowa z Bogiem w czasie mszy jest dość dziwna. Rozmowa taka nie odbywa się bez pośrednika, który określa co, w jakiej kolejności i w jaki sposób wolno robić. Co należy powiedzieć. Kiedy wstać, kiedy klęknać, kiedy zapłacić za uroczystość wrzucając pieniądze na tackę. Msza to raczej starannie zainscenizowane przedstawienie z mistrzem ceremonii cennikiem, i ściśle określonym rytuałem zachowań. Trudno w niej dostrzec coś poza zrytualizowanymi gestami.
Dokładnie tak jest.

Kiedyś, dawno temu pisałem pracę z socjologii, której tematem była właśnie msza, a dokładniej porównanie jej do typowego przedstawienia teatralnego.

Jest tylko jedna różnica, bo w typowym teatrze publiczność jest bierna, a w kościele ma ona do odegrania własną rolę.
Inne elementy są identyczne.

1. Scena, na której toczy się przedstawienie w kościele nosi nazwę prezbiterium, którego centralnym punktem jest ołtarz.
2. Zarówno w teatrze, jak i w kościele mamy do czynienia z dekoracjami.
3. W obu wypadkach wszysto odbywa się zgodnie z napisanym wcześniej scenariuszem.
4. Dialogi rozpisane są na role i każdy wie co i kiedy ma powiedzieć.
5. W teatrze płaci się za przedstawienie kupując bilet, a w kościele dając na tacę.
6. Konstrukcja mszy przypomina typowy sceniczny dramat. Mamy wstęp, po nim przychodzi powolny rozwój akcji, aż do punktu kulminacyjnego, po którym następuje zakończenie.

Cóż, powiem brutalnie:
We mszy jest tyle samo świętości, co w przedstawieniu Hamleta.
To tylko przedstawienia.
Różnica polega jedynie na tym, że kiedyś kazano wierzyć wiernym, że msza jest "Święta".
Hamlet miał więcej szczęścia...
Ostatnio zmieniony 07 cze 2012, 10:23 przez Krzysztof K, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysztof K

Re: Czym jest Msza?

16
Troche to zbyt proste,aby mówić że gdzieś nie ma Boga:) Bóg jest wszystkim co jest i nie jest,my po przez zjednoczenie się z Bogiem czujemy i jesteśmy wszystkim
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 17:37 przez promyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyjacielu mój któryś jest w niebie
Przyjdz miłośc twoja,w każde serce nasze
Pobłogosław starania nasze
Aby tu na ziemi,niebo twoje zagościło nam na wieki wieków

Re: Czym jest Msza?

17
Większość osób na tym forum było na pewno na mszy i wie co to jest. A CZYM JEST DLA KOGOŚ to osobista sprawa, zależnie kto w co wierzy. Ja byłem nie tylko na mszy katolickiej, ale bywałem też na nabożeństwach innych wyznań i były raczej podone, przynajmnie dla mnie. Modlitwa, kazanie, eucharystia, inne są rytuały, czasem odczytywane Pisma, ale cel ten sam.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 17:45 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest Msza?

18
jak byłem mały zapytałem mame - dlaczego nie można zjeść duuużo płatków z Jezusem ? odpowiedz była wymijająca
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 18:13 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Czym jest Msza?

21
mordotymoja pisze:
promyk pisze:my po przez zjednoczenie się z Bogiem czujemy i jesteśmy wszystkim
To musi być dziwne uczucie...
to sen .......
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 18:20 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Czym jest Msza?

22
Filip pisze:Msza jest ofiarą - dziś rzecz niemodna, przecież każdy myśli o sobie. :)
skąd wiesz że kazdy ?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 18:21 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Czym jest Msza?

23
promyk pisze:Troche to zbyt proste,aby mówić że gdzieś nie ma Boga:) Bóg jest wszystkim co jest i nie jest,my po przez zjednoczenie się z Bogiem czujemy i jesteśmy wszystkim
Już dawno nie byłam w kościele to nie wiem ,tam rewia mody jest to mi sie nie chce na te msze
Ja tam nie wiem czy jest czy nima nie widziałam tego Boga .
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 20:13 przez Nutka, łącznie zmieniany 1 raz.
...............

Re: Czym jest Msza?

24
Nutka pisze:
promyk pisze:Troche to zbyt proste,aby mówić że gdzieś nie ma Boga:) Bóg jest wszystkim co jest i nie jest,my po przez zjednoczenie się z Bogiem czujemy i jesteśmy wszystkim
Już dawno nie byłam w kościele to nie wiem ,tam rewia mody jest to mi sie nie chce na te msze
Ja tam nie wiem czy jest czy nima nie widziałam tego Boga .
Żeby zobaczyć Boga trzeba postradać zmysły:) Tak mówią,Ja jakoś widzę ze zmysłami
To wszystko jest świadomością,wystarczy tylko zapragnąć poznania,i ciach
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 23:20 przez promyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyjacielu mój któryś jest w niebie
Przyjdz miłośc twoja,w każde serce nasze
Pobłogosław starania nasze
Aby tu na ziemi,niebo twoje zagościło nam na wieki wieków

Re: Czym jest Msza?

25
promyk pisze:
Nutka pisze:
promyk pisze:Troche to zbyt proste,aby mówić że gdzieś nie ma Boga:) Bóg jest wszystkim co jest i nie jest,my po przez zjednoczenie się z Bogiem czujemy i jesteśmy wszystkim
Już dawno nie byłam w kościele to nie wiem ,tam rewia mody jest to mi sie nie chce na te msze
Ja tam nie wiem czy jest czy nima nie widziałam tego Boga .
Żeby zobaczyć Boga trzeba postradać zmysły:) Tak mówią,Ja jakoś widzę ze zmysłami
To wszystko jest świadomością,wystarczy tylko zapragnąć poznania,i ciach
Jak tak godosz to pewno tak jest promyku ,opromienisz mnie?
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 23:33 przez Nutka, łącznie zmieniany 1 raz.
...............

Re: Czym jest Msza?

26
Zrobiłbym co tylko w mojej mocy aby cię opromienić:)) a czy tak jest musisz sprawdzić
Ostatnio zmieniony 27 cze 2013, 23:40 przez promyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyjacielu mój któryś jest w niebie
Przyjdz miłośc twoja,w każde serce nasze
Pobłogosław starania nasze
Aby tu na ziemi,niebo twoje zagościło nam na wieki wieków

Re: Czym jest Msza?

27
promyk pisze:Zrobiłbym co tylko w mojej mocy aby cię opromienić:)) a czy tak jest musisz sprawdzić
Tak to opromień mnie ,misiek nie bedzie zazdrosny bo żonaty jest ty pewno kawaler promyku?
Ostatnio zmieniony 28 cze 2013, 0:43 przez Nutka, łącznie zmieniany 1 raz.
...............

Re: Czym jest Msza?

28
Nutka pisze:
promyk pisze:Zrobiłbym co tylko w mojej mocy aby cię opromienić:)) a czy tak jest musisz sprawdzić
Tak to opromień mnie ,misiek nie bedzie zazdrosny bo żonaty jest ty pewno kawaler promyku?
Jestem żonaty :love1: ale mam w sobie tyle miłości że i z tobą dam radę :banan: się nią podzielić
Ostatnio zmieniony 28 cze 2013, 16:30 przez promyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyjacielu mój któryś jest w niebie
Przyjdz miłośc twoja,w każde serce nasze
Pobłogosław starania nasze
Aby tu na ziemi,niebo twoje zagościło nam na wieki wieków

Re: Czym jest Msza?

29
Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim (J 6,53-56). Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie (J 15,6).

i po to też jest msza by mieć życie eucharystia jest pokarmem duszy bez niej cierpi np depresja
Ostatnio zmieniony 04 lip 2013, 9:39 przez merkaba, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif[/img]

Re: Czym jest Msza?

30
To sa tylko cytaty :) poczój co masz w sercu,czy dałbys rade kogoś odtrącić za to że jest zagubiony,Kochaj bliźniego swego jak siebie samego :)
Ostatnio zmieniony 04 lip 2013, 16:32 przez promyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Przyjacielu mój któryś jest w niebie
Przyjdz miłośc twoja,w każde serce nasze
Pobłogosław starania nasze
Aby tu na ziemi,niebo twoje zagościło nam na wieki wieków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Religia chrześcijańska”

cron