Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

91
Filip pisze:Mistyk co robi przedstawiciel New Age w działach chrześcijańskich?
Nie jestem przedstawicielem jakiegoś New Age, ani żadnej religii, wyznania, sekty, filozofii, ani też żadnej innej jedynej słusznej drogi, prawdy... Pisałem o tym wielokrotnie i wręcz przestrzegam przed takimi głoszącymi jedyną słuszna prawdę i wiarę w jedynego prawdziwego "naszego boga". Dział jest dostępny dla wszystkich. Jak chcesz dystkutować z ludźmi myślącymi tak samo jak ty lub podobnie, to są lepsze miejsca typu fora chrześcijańskie itp...
lawenda pisze:
Ja?! pisze:i tak to jest gdy słucha sie innych, warto słuchać w kwestii wyboru drogi do źródła ale nie warto słuchać piepszenia innych o źródle. dróg jest kilka, źródło jedno.
Jesteś pewien,że zródło jest jedno,czy to też kwestia wiary?
Nie wiem jak Ja?! ale ja jestem pewien. :)
To tak jak z prawdą - ostateczna prawda może być tylko jedna. Źródło jest jedno i leży u podstaw większości religii. Jednak przez wieki oddaliły się one mniej lub bardziej od niego.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 22:22 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

92
lawenda pisze:
Ja?! pisze:i tak to jest gdy słucha sie innych, warto słuchać w kwestii wyboru drogi do źródła ale nie warto słuchać piepszenia innych o źródle. dróg jest kilka, źródło jedno.
Jesteś pewien,że zródło jest jedno,czy to też kwestia wiary?
jestem pewien. Jeśli są dwa to jedno jest kłamstwem. to tak jak z prawdą może być tylko jedna, ta druga jest kłamstwem, lub pierwsza.
Ludzi przyzwyczajono do wielu prawd ale która jest prawdą.
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 6:49 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

93
Ja?! pisze:
lawenda pisze:
Ja?! pisze:i tak to jest gdy słucha sie innych, warto słuchać w kwestii wyboru drogi do źródła ale nie warto słuchać piepszenia innych o źródle. dróg jest kilka, źródło jedno.
Jesteś pewien,że zródło jest jedno,czy to też kwestia wiary?
jestem pewien. Jeśli są dwa to jedno jest kłamstwem. to tak jak z prawdą może być tylko jedna, ta druga jest kłamstwem, lub pierwsza.
Ludzi przyzwyczajono do wielu prawd ale która jest prawdą.
Wydaje mi się jednak,że słowo "prawda" jest jakieś nie prawdziwe :cool:
Bo jak to jest,że każdy ma swoją..?
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 9:59 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

94
Każdy ma swoją prawdę subiektywną.
Prawa obiektywna - niedostępna dla ludzkiego umysłu, jest tylko jedna.

Tak naprawdę istnieje tylko jedna prawda, albo wszystko co jest - jest prawdą. Z definicji nie może istnieć nic, co nią nie jest.
Jest to równoznaczne w pewnym sensie ze stwierdzeniem, że nie ma żadnej prawdy, gdyż skoro jest ona wszystkim, to tak jakby nie istniała. Nie istnieje jako "niezależny byt".
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 11:01 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

95
Mistyk pisze:Każdy ma swoją prawdę subiektywną.
Prawa obiektywna - niedostępna dla ludzkiego umysłu, jest tylko jedna.

Tak naprawdę istnieje tylko jedna prawda, albo wszystko co jest - jest prawdą. Z definicji nie może istnieć nic, co nią nie jest.
Jest to równoznaczne w pewnym sensie ze stwierdzeniem, że nie ma żadnej prawdy, gdyż skoro jest ona wszystkim, to tak jakby nie istniała. Nie istnieje jako "niezależny byt".
No właśnie, Zenek z Rzeszowa jest taką samą prawdą jak Bozena ze Szczecina, ale ktoś moze powiedzieć -"jeśli Zenek jest prawdą to Bozena musi być kłamstwem"- ale tak nie jest ;) Namierzenie tej jednej prawdy za pomocą słów jest karkołomne, rzeczywiście umysł ludzki nie jest chyba az tak pojemny aby w jednej chwili uchwycić tą jedną jedyną prawdę, ewidentnie widać ze nie mieści się ona w jakimś pojedyńczym systemie religijnym czy filozoficznym. Ale tak schodząc nizej to mozna uznać za objektywną prawdę właśnie to ze kazdy ma swoją prawdę subiektywną :/
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 13:31 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

96
Conan Barbarzynca pisze:
Mistyk pisze:Każdy ma swoją prawdę subiektywną.
Prawa obiektywna - niedostępna dla ludzkiego umysłu, jest tylko jedna.

Tak naprawdę istnieje tylko jedna prawda, albo wszystko co jest - jest prawdą. Z definicji nie może istnieć nic, co nią nie jest.
Jest to równoznaczne w pewnym sensie ze stwierdzeniem, że nie ma żadnej prawdy, gdyż skoro jest ona wszystkim, to tak jakby nie istniała. Nie istnieje jako "niezależny byt".
No właśnie, Zenek z Rzeszowa jest taką samą prawdą jak Bozena ze Szczecina, ale ktoś moze powiedzieć -"jeśli Zenek jest prawdą to Bozena musi być kłamstwem"- ale tak nie jest ;) Namierzenie tej jednej prawdy za pomocą słów jest karkołomne, rzeczywiście umysł ludzki nie jest chyba az tak pojemny aby w jednej chwili uchwycić tą jedną jedyną prawdę, ewidentnie widać ze nie mieści się ona w jakimś pojedyńczym systemie religijnym czy filozoficznym. Ale tak schodząc nizej to mozna uznać za objektywną prawdę właśnie to ze kazdy ma swoją prawdę subiektywną :/
No i nie pomyślałabym ,że prawda zależy od ilości
Jedna osoba jedna prawda..Ale może to i lepiej ,ze się rodzaj ludzki
rozmnożył.Od przybytku głowa nie boli :P podobno..
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 13:41 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

97
lawenda pisze:
Conan Barbarzynca pisze:
Mistyk pisze:Każdy ma swoją prawdę subiektywną.
Prawa obiektywna - niedostępna dla ludzkiego umysłu, jest tylko jedna.

Tak naprawdę istnieje tylko jedna prawda, albo wszystko co jest - jest prawdą. Z definicji nie może istnieć nic, co nią nie jest.
Jest to równoznaczne w pewnym sensie ze stwierdzeniem, że nie ma żadnej prawdy, gdyż skoro jest ona wszystkim, to tak jakby nie istniała. Nie istnieje jako "niezależny byt".
No właśnie, Zenek z Rzeszowa jest taką samą prawdą jak Bozena ze Szczecina, ale ktoś moze powiedzieć -"jeśli Zenek jest prawdą to Bozena musi być kłamstwem"- ale tak nie jest ;) Namierzenie tej jednej prawdy za pomocą słów jest karkołomne, rzeczywiście umysł ludzki nie jest chyba az tak pojemny aby w jednej chwili uchwycić tą jedną jedyną prawdę, ewidentnie widać ze nie mieści się ona w jakimś pojedyńczym systemie religijnym czy filozoficznym. Ale tak schodząc nizej to mozna uznać za objektywną prawdę właśnie to ze kazdy ma swoją prawdę subiektywną :/
No i nie pomyślałabym ,że prawda zależy od ilości
Jedna osoba jedna prawda..Ale może to i lepiej ,ze się rodzaj ludzki
rozmnożył.Od przybytku głowa nie boli :P podobno..
A to akurat jest w znacznej części kwestia ego, wystarczy tolerować ego innych ludziów ;) A jak są zbyt ekspansywni to wojować z nimi albo olewać czy tez "oświecać", zresztą sposoby to juz indywidualna kwestia :/
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 13:51 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

99
nie mam gdzie,więc tu napisze:''Ja?!'' mądry z Ciebie człowiek,charakterny i z wielką charyzmą jak na mój odbiór przez świat wirtualny.osiągnąłeś wielce wysoki stopień świadomości Boga i go dumnie prezentujesz popierajac go wiedzą naukową i duchową.nie to,że tu szukam znajomości ale stwierdziłem,że to musze napisać Ci.moze troche zmienisz podejście do mnie i jeżeli nie podoba Ci się to co pisze,powołuje sie na chorobe psychiczną,wiec mozesz podejsc do mnie lightowo he;)

P.S
sporo tu mądrych ludzi,ale na razie napisałem dla ''Ja?!'' co mysle o jego postach...:)
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 19:05 przez sapermlo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sensu życia nie ma,ale jest sens istnienia !!!

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

101
:rotfl:
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2013, 21:01 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

102
Biblia nie jest jednolitą książką.

W całym Starym Testamencie mamy kilka zwalczających się frakcji. Mamy np. Jahwe który możliwe jak to mówią dzisiejszy historycy jest konstrukcją polityczną Jozjasza. Same psalmy dzisiaj łączy się ze szkołą Hillela Starszego, która była racjonalistyczna. Konstruowała koncepcję że niebo jest niebem Pana, który dał synom ludzkim ziemię we władania. Inna koncepcja jest koncepcją Szammajma, który jest mocno nastawiony na prawo i rygoryzm.

To samo tyczy się Nowego Testamentu, gdzie najstarsza ew. to Marka, potem Mateusza (pisana dla żydów), potem Łukasz (ze stronnictwa pawłowego i pisana dla pogan), no i Janowa (ona już jest chrystologiczna i utożsamia Chrystusa z greckim logosem). Pomijając oczywisty fakt że najstarsze części Nowego Testamentu to listy protopawłowe.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2013, 15:59 przez fajos112, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

104
tzn , ze robia nas w konia?
co mam czytać
Jest przecież historia i egzegeza historyczno-krytyczna.

Jeśli jesteś zainteresowany to zapoznaj się ze szkołą Szammaja oraz szkołą Hillela.

Mogę ci na początek polecić książkę ks. Johna. P. Meiera i jego książki z cyklu The Marginal Jew. O wpływie Hillela i Szamaja na nauki Jezusa są informację bodajże w tomie III: Companions and Competitors.

Nikt nikogo nie robi w konia. Badania historyczne nad Starym i Nowym Testamentem są bardzo obszerne.
No i oczywiście dzieła Ojców Kościoła, a konkretnie ojców kapadockich, ojców aleksandryjskich, oraz ojcowie herozjologowie jak np. Ireneusz z Lyonu.
Działem tym zajmuje się patrystyka.

Jeśli chodzi o Stary Testament to polecam książkę Andre Lamaire "Świat Biblii", oraz "Dzieje biblijnego Izraela".
Mario Liverani napisał też ciekawą książkę pt. "Israel's History And the History of Israel" jednakże jej chyba nie ma w języku polskim. Literatura jest obszerna. Osobiście gorąco polecam.

Są oczywiście też inne tytuły.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2013, 18:40 przez fajos112, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

105
Kpł 21:16-20
16. Dalej Pan powiedział do Mojżesza:
17. Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga.
18. Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać - ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka,
19. ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę,
20. ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra.

Pwt 23:2-3
2. Nikt, kto ma zgniecione jądra lub odcięty członek, nie wejdzie do zgromadzenia Pana.
3. Nie wejdzie syn nieprawego łoża do zgromadzenia Pana, nawet w dziesiątym pokoleniu nie wejdzie do zgromadzenia Pana.

Pwt 23:4-5
4. Nie wejdzie Ammonita i Moabita do zgromadzenia Pana, nawet w dziesiątym pokoleniu; nie wejdzie do zgromadzenia Pana na wieki,
5. za to, że nie wyszli oni ku wam na drogę z chlebem i wodą, gdyście szli z Egiptu i jeszcze opłacili przeciwko tobie Balaama, syna Beora, z Petor w Aram-Naharaim, aby cię przeklinał.
Czyli jeśli okrutni ludzie (np. z CIA, albo zwolennicy Bronka) w wyniku tortur zgniotą komuś jądra, to ten ktoś nie może pójść do nieba?
W sumie ma to jakiś sens - wyobrażacie sobie niebo ze skomlącymi z bólu bezjądrowcami?

Zwolennikom biblii i jej dosłownej interpretacji życzę smacznego, no i miłego dnia. :k:
Ostatnio zmieniony 21 sty 2015, 11:27 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

106
Mistyk pisze:
Kpł 21:16-20
16. Dalej Pan powiedział do Mojżesza:
17. Tak mów do Aarona: Ktokolwiek z potomków twoich według ich przyszłych pokoleń będzie miał jakąś skazę, nie będzie mógł się zbliżyć, aby ofiarować pokarm swego Boga.
18. Żaden człowiek, który ma skazę, nie może się zbliżać - ani niewidomy, ani chromy, ani mający zniekształconą twarz, ani kaleka,
19. ani ten, który ma złamaną nogę albo rękę,
20. ani garbaty, ani niedorozwinięty, ani ten, kto ma bielmo na oku, ani chory na świerzb, ani okryty liszajami, ani ten, kto ma zgniecione jądra.

Pwt 23:2-3
2. Nikt, kto ma zgniecione jądra lub odcięty członek, nie wejdzie do zgromadzenia Pana.
3. Nie wejdzie syn nieprawego łoża do zgromadzenia Pana, nawet w dziesiątym pokoleniu nie wejdzie do zgromadzenia Pana.

Pwt 23:4-5
4. Nie wejdzie Ammonita i Moabita do zgromadzenia Pana, nawet w dziesiątym pokoleniu; nie wejdzie do zgromadzenia Pana na wieki,
5. za to, że nie wyszli oni ku wam na drogę z chlebem i wodą, gdyście szli z Egiptu i jeszcze opłacili przeciwko tobie Balaama, syna Beora, z Petor w Aram-Naharaim, aby cię przeklinał.
Czyli jeśli okrutni ludzie (np. z CIA, albo zwolennicy Bronka) w wyniku tortur zgniotą komuś jądra, to ten ktoś nie może pójść do nieba?
dlaczego interpretujesz zgromadzenie Pana jako niebo ?
Ostatnio zmieniony 21 sty 2015, 21:16 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

107
Crows pisze:dlaczego interpretujesz zgromadzenie Pana jako niebo ?
A znasz jakieś inne "zgromadzenie Pana na wieki"?

A dlaczego Kościół, Watykan... interpretują elohim, JHWH i inne tajemnicze zwroty jako imiona boga i tłumaczę je jako bóg właśnie?

Polecam jak ktoś jeszcze nie widział:

[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 22 sty 2015, 8:57 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

108
Biblia Warszawska:

A jak Pan radował się, wyświadczając wam dobro i rozmnażając was, tak radować się będzie, gubiąc was i tępiąc, i zostaniecie wytępieni z ziemi, do której idziesz, aby ją objąć w posiadanie.

Biblia Tysiąclecia:

Jak podobało się Panu dobrze czynić wam, rozmnażając was, tak będzie się Panu podobało zniszczyć i wytępić was, i usunąć z powierzchni ziemi, którą idziecie posiąść.

Biblia Gdańska:

I stanie się, że jako się radował Pan nad wami, dobrze wam czyniąc i rozmnażając was, tak się radować będzie Pan nad wami tracąc was, i wygładzając was; i będziecie wykorzenieni z ziemi, do której idziecie, abyście ją posiedli.
http://www.biblia-internetowa.pl/5Moj/28/63.html
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Religia chrześcijańska”

cron