Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

1
Logika i Sens Chrześcijańskiej Biblii
Obrazek
Niniejsza publikacja jest zestawem pytań, które narodziły się w wyniku osobistej interpretacji Biblii. Dla osób religijnych, które czują się kompetentnym źródłem wiedzy niechaj odpowiedzą na postawione tutaj pytania. Zaprezentowana w nim logika, opiera się na wersetach odnalezionych w Biblii. Czy okaże się ona zrozumiała nawet dla najwierniejszego katolika? O tym przekonamy się tutaj:

*************************************************************

(Psalm 86, 15)
"Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu*, bogaty w łaskę i wierność''

(Księga Wyjścia 34, 6)
"Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność,
zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia.."

(Księgi Syracha (17, 29)
"Wielkie jest miłosierdzie Pana i przebaczenie dla tych, którzy się do niego nawracają''

(Księga Izajasza 63, 3)
,,Ja rozdepczę ich w swym gniewie i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie"

(Księga Liczb 31, 7)
,,Według rozkazu jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn"

Pytanie: Jeżeli Bóg jest miłosierny i bogaty w łaske dlaczego bezlitośnie zabija?

*************************************************************

(Psalm 86, 15)
,,Bóg miłosierny i łagodny, nieskory do gniewu, bogaty w łaskę i wierność"

(Psalm 7, 11 KJV)
,,Bóg gniewa się na niegodziwych"

(Księga Izajasza 63:3)
"Ja rozdepczę ich w swym gniewie* i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie".

Bóg nieskory do gniewu* <----
Bóg gniewa się* <----
Ja rozdepczę ich w swym gniewie*<----


Pytanie: Dlaczego Bóg nieskory do gniewu, gniewa się i sam do tego przyznaje?

Pytanie: Skoro Bóg jest miłosierny dlaczego gniewa się?

Pytanie: Czy kłamstwem jest, że nieskory do gniewu?

*************************************************************

(Księga Wyjścia 34, 6)
,,Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność,
zachowujący swą łaskę w tysiączne pokolenia.."


(Na 1,2 -3)
,,Zazdrosnym i niszczącym Bogiem jest Pan, mścicielem i władcą gniewu, Pan mści się nad swoimi wrogami i gniewa się na swoich nie przyjaciół"

Pytanie: Zazdrość, gniew i mściwość to reakcje emocjonalne związane z nienawiścią. Dlaczego Biblia głosi, że Bóg jest miłosierny i litościwy skoro żywi nienawiść i czyni zgodnie z nią?

*************************************************************

Jeremiasz (Jr 36,7)
,,Wielki jest bowiem jego gniew i zapalczywość"

(Psalm 37,8 )
,,Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to
wiedzie do złego..."


(Kazn. 7,9)
,,Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców"

(Księga Izajasza 63:3)
,,Ja rozdepczę ich w swym gniewie* i podepczę ich w mej zapalczywości, ich krew zbryzga moje szaty i splamię całe swe odzienie".

Pytanie: Skoro autorem Biblii jest Bóg, jako jego natchnienie, a słowa w niej zawarte są przekazem nauk dla człowieka, czego takiego uczą jeśli sam Bóg przyznaje, że gniew, który przejawia do ludzi mieszka w piersi głupców i wiedzie do złego?

Pytanie: Czy można domyślić się, że sam za siebie również się wypowiada?

*************************************************************

(Psalm 37,8 )
,,Zaprzestań gniewu i zaniechaj zapalczywości! Nie gniewaj się, gdyż to
wiedzie do złego..."


(Kazn. 7,9)
,,Nie bądź w swym duchu porywczy do gniewu, bo gniew mieszka w piersi głupców"

(1 Tes 5:9)
,,Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad
gniewem waszym".


Pytanie: Jaki sens i logika Biblii, która nauczając ludzi moralnych mądrości zaprzecza sama sobie nawołując do złego? Dlaczego nakazuje "gniewać się", a za chwile odwodzi od tego?

Przykład:
(Psalm 37,8 )
,,Zaprzestań gniewu...<----

(1 Tes 5:9)
,,Gniewajcie się... <----
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, 20:34 przez Myśliciel, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

3
poproś o uprawnienia moderatora to będziesz mieć taką opcje, jak na razie pozostaje opcja podglądu zanim wyślesz post

co do pytania o biblie to ja Twoich oskarżeń podważyć nie moge bo sie z nimi zgadzam. Bóg biblijny miał cechy ludzkie albo jakiś człowiek sie podawał za Boga by wytłuc tych których nienawidził

hipotetyczna sytuacja choć możliwa w praktyce:
Wysoki rangą klecha mówi że Pan kazał zabić sąsiadujące plemie choć to tylko jego urojony wymysł bo ktoś z tamtego plemienia go obraził krzywym spojrzeniem. Klecha wymyśla ideologie o grzechu i już miecze lecą w ruch.

Moim zdaniem Bóg nie musiał sie posługiwać mieczm izraela bo sam mógł zniszczyć dowolne plemie. Więc moim zdaniem wielokrotnie dochodziło do nadużycia słowa Pana by ono służyło mściwej naturze duchownych izraela.

ale Ty możesz używać edycji ...
victoria
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, 20:49 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

4
Ja?! pisze:poproś o uprawnienia moderatora to będziesz mieć taką opcje, jak na razie pozostaje opcja podglądu zanim wyślesz post

co do pytania o biblie to ja Twoich oskarżeń podważyć nie moge bo sie z nimi zgadzam. Bóg biblijny miał cechy ludzkie albo jakiś człowiek sie podawał za Boga by wytłuc tych których nienawidził
Właśnie, oto mi dokładnie chodzi i widzę, że Ty również to zauważyłeś.
ja?! pisze:hipotetyczna sytuacja choć możliwa w praktyce:
Wysoki rangą klecha mówi że Pan kazał zabić sąsiadujące plemie choć to tylko jego urojony wymysł bo ktoś z tamtego plemienia go obraził krzywym spojrzeniem. Klecha wymyśla ideologie o grzechu i już miecze lecą w ruch.

Moim zdaniem Bóg nie musiał sie posługiwać mieczm izraela bo sam mógł zniszczyć dowolne plemie. Więc moim zdaniem wielokrotnie dochodziło do nadużycia słowa Pana by ono służyło mściwej naturze duchownych izraela.
Tak jak sam mówisz można to dowolnie interpretować i wizualizować chodź morał z tej bajki wychodzi jeden, a mianowicie - logiczny. Bajka to dobre określenie bo w bajkach często występują stworzonka o ludzkiej personifikacji. No więc odwołujemy się do Biblii, a tam mam sobie pewne stworzonko zwane: Bogiem. Przyglądamy się bliżej i wychodzi na jaw, że kogoś, aż za bardzo przypomina.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, 21:45 przez Myśliciel, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

5
Kiedyś myślałem Myślicielu, że Biblia pięknie wygląda, dopóki jej nie otworzę. Ciągle jak dla mnie zachowuje walory estetyczne. Cieszy oko całkiem nieźle prezentując się na półce a i przecież zawartość po okładce poznać można.
Ok, pożartowalim, przejdziem do puenty. Napisz mi proszę taką rzecz. Ile czasu, mniej więcej, zajął Tobie "wyciąg" z księgi tworzonej przez, bagatela, dziesiątki ludzkich pokoleń. Hebrajskim, aramejskim, greką ... Podejrzewam, że raczej nikt nie usiadł i na kolanie jej nie spisał. Ile razy to była kopiowana iloma ludzkimi dłońmi, ile to razy ponownie tłumaczona. No i ile razy ta sama ludzka ręka wzbogacała Pismo Święte o własne, autorskie wersy.
To jest jedna z odpowiedzi dotycząca treści, tudzież sprzeczności Biblii.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, 22:26 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

6
:wena:
Abesnai pisze:Kiedyś myślałem Myślicielu, że Biblia pięknie wygląda, dopóki jej nie otworzę. Ciągle jak dla mnie zachowuje walory estetyczne. Cieszy oko całkiem nieźle prezentując się na półce a i przecież zawartość po okładce poznać można.
Ok, pożartowalim, przejdziem do puenty. Napisz mi proszę taką rzecz. Ile czasu, mniej więcej, zajął Tobie "wyciąg" z księgi tworzonej przez, bagatela, dziesiątki ludzkich pokoleń. Hebrajskim, aramejskim, greką ... Podejrzewam, że raczej nikt nie usiadł i na kolanie jej nie spisał. Ile razy to była kopiowana iloma ludzkimi dłońmi, ile to razy ponownie tłumaczona. No i ile razy ta sama ludzka ręka wzbogacała Pismo Święte o własne, autorskie wersy.
To jest jedna z odpowiedzi dotycząca treści, tudzież sprzeczności Biblii.
Święte słowa Abesie
To działa jak głuchy telefon
Obrazek
Trzeba wyjść z założenia, że liczy się przesłanie.

Łosiu update
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2013, 4:46 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

7
Ośmielony popełnię drugi argument ;) Jesteśmy dziećmi naszej epoki. Jak niegdyś tamci swej własnej, otaczającej rzeczywistości i czasu, w którym się narodzili. Nie żyjąc w danych realiach, stosunkowo trudno jest pojąć ich potrzeby. Ale jednak coś nas z nimi łączy. Bóg "tendencyjnie staje" po różnych stronach konfliktu, kiedy do nich dochodzi, a dochodzi przecież zawsze, ponieważ historia naszego gatunku jest historią wojen. Jeszcze nie tak dawno, jakże ironicznie i gorzko brzmiało "gott mit uns". Wszystko według ściśle określonych potrzeb i propagandy. Takie okoliczności są nader sprzyjające zmianom wizerunkowym, nawet samego Boga, w naszym pojęciu ;)
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2013, 2:49 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

8
gott mit uns - czyli bóg jest z nami ?
w pewnej znanej szkole rozwoju duchowego w polsce jest podobne hasło - "bóg jest po mojej stronie" - jest to równie niebezpieczne debilne stwierdzenie którego tam używają by sobie poprawić niskie poczucie swojej wartości.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2013, 6:52 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

9
Dawno mnie tu juz nie było, a widze pojawili sie na forum nowi "antykatolicy". Pojawiła się w wątku bardzo dogłebna analiza Biblii i takie kwiatki w pytaniu:
"Jeżeli Bóg jest miłosierny i bogaty w łaske dlaczego bezlitośnie zabija?"

Kogo to ostatnio Bóg bezlitosnie zabił na Twoich oczach. Bo zapewne widziałes skoro stwierdzasz zabójstwo. Jak to zrobił? I czemu nie zgłosiłes tego odpowiednim służbom? :)
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2013, 10:04 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.
Znikam na długo, ale się pojawiam.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

10
Hihi....
.... z wszystkich stron ludzie atakują katolicyzm...aż żal się robi Jezusa.... kim by nie był...jeżeli był.

I co ty na to Myślicielu?

Jak Ty traktujesz słowa zacytowane w biblii... jako święte słowa, czy jako zapisy myśli tworzonej przez naszych przodków.

Jeżeli to święte słowa to czcijmy je medytujmy szukajmy zrozumienia rozmawiajmy z bogiem.

Jeżeli to zapis myśli perzodków to badajmy zakręty historii.

Nie znam człowieka który by nie romzmawiał ze swoim bogiem.
Jeżeli Ty z nim nie rozmawiałeś...to porozmawiaj i się jego zapytaj co jest grane.
Obrazek


Łosiu samsobiełosiemiokrętem
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2013, 11:37 przez Łosiu, łącznie zmieniany 2 razy.
;)

....

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

11
Filip pisze:Dawno mnie tu juz nie było, a widze pojawili sie na forum nowi "antykatolicy". Pojawiła się w wątku bardzo dogłebna analiza Biblii i takie kwiatki w pytaniu:
"Jeżeli Bóg jest miłosierny i bogaty w łaske dlaczego bezlitośnie zabija?"

Kogo to ostatnio Bóg bezlitosnie zabił na Twoich oczach. Bo zapewne widziałes skoro stwierdzasz zabójstwo. Jak to zrobił? I czemu nie zgłosiłes tego odpowiednim służbom? :)
Jeśli mowa o Bogu Biblii to wielu niestety..
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2013, 12:53 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

12
jeśli mówię czekolada jest gorzka to nie jestem ani antyczekolada, ani antyczekoladolub ani nie znaczy że nie lubię czekolady czy, że jej nie jadam i co ważne nie ma w tym nic złego, że mówię co myślę lub czuję - tak samo jest gdy mówię czekolada jest słodka również to nie znaczy, ze czekoladę lubię, doceniam czy jem i że mam jakiekolwiek zdanie na temat tych którzy lubią lub nie czekoladę a tym bardziej kiszone ogórki
ale nie wszyscy wiedzą dlaczego wcale nie ma znaczenia czy to wszystko dotyczy brązowej czy białej tabliczki z tym tylko, że ta druga to wcale nie czekolada i tu jest problem - znowu cholera wie o czym to ja mówiłam na początku czy biała może być gorzka - no chyba że wódka
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2013, 13:58 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

13
Abesnai pisze:Bóg "tendencyjnie staje" po różnych stronach konfliktu, kiedy do nich dochodzi, a dochodzi przecież zawsze, ponieważ historia naszego gatunku jest historią wojen. Jeszcze nie tak dawno, jakże ironicznie i gorzko brzmiało "gott mit uns". Wszystko według ściśle określonych potrzeb i propagandy. Takie okoliczności są nader sprzyjające zmianom wizerunkowym, nawet samego Boga, w naszym pojęciu ;)
Właśnie w tym problem, że nie mamy pojęcia o Bogu - także (a może przede wszystkim) księża, duchowni i wszelkiej maści kaznodzieje różnych religii.
Wymyślają przez wieki a nawet tysiąclecia niestworzone koncepcje i historie o Bogu. Nie poznaliby Boga nawet jakby stanął przed nimi i zdzielił ich po twarzy ;)

Chory ludzki umysł w swych urojeniach wymyślił, że we wszelkich konfliktach wojennych Bóg stoi po ich stronie. Najciekawsze, że zawsze każda strona biorąca udział w wojnie tak myśli. :) I gdzie tu logika?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 8:05 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

14
Filip pisze:Dawno mnie tu juz nie było, a widze pojawili sie na forum nowi "antykatolicy". Pojawiła się w wątku bardzo dogłebna analiza Biblii i takie kwiatki w pytaniu:
"Jeżeli Bóg jest miłosierny i bogaty w łaske dlaczego bezlitośnie zabija?"

Kogo to ostatnio Bóg bezlitosnie zabił na Twoich oczach. Bo zapewne widziałes skoro stwierdzasz zabójstwo. Jak to zrobił? I czemu nie zgłosiłes tego odpowiednim służbom? :)
Bóg osobiście nikogo nie zabił, ale ilu zginęło:
- w imię Boga (Allacha, Jahwe, Jezusa...)?,
- bo sprzeciwiło się Bogu?,
- bo wyznawało nie tego Boga (czytaj złego, nieprawdziwego itp...)?,
- bo czcili szatana?,
- bo uprawiali podejrzane rytuały (np zażywali "zakazane" zioła, mieli kota, lub (najczęściej) mieli coś, co pożądali inni, którzy pragnęli zbawić ich duszę)?,
- byli dzikusami, poganami, którzy nie chcieli Boga uznać?,
- splamili jego imię, lub obrazili Boga?,
Kto zliczy te miliony istnień?

Chory ludzki umysł stworzył sobie Boga, który podobnie jak człowiek obraża się, jest gniewny, mściwy, spragniony pochlebstw (stąd modlitwy chwalebne), odczuwający potrzebę, by człowiek się przed nim kalał lub czcił go na kolanach, składał mu ofiary...

Jakież to ludzkie (bądź nieludzkie jak ktoś woli) myślenie.
Nie widzisz/widzicie tego, że jest to postrzeganie w ludzkich kategoriach, że są to ludzkie wymysły?

Trzeba być ślepcem lub mieć bardzo ściśniętą i ograniczoną świadomość, spostrzegawczość by tego nie dostrzec.
Nie dziwię się prostym ludziom, którzy "wierzą" z pokolenia na pokolenie, i którym ludzie typu Rydzyk, Dziwisz, Jankowski i im podobni robią przysłowiową wodę z mózgu.
Ale światłym, wykształconym i inteligentnym ludziom to już się dziwię.

I nie obchodzi mnie, czy przykleisz mi łatkę "antykatolika", antyklerykała czy bezbożnika (zwłaszcza to ostatnie jest śmieszne :)). Zresztą baabcia to fajnie na przykładzie wytłumaczyła (post #12).

Zastanawia mnie ile procent duchownych wierzy w to co głosi, a ile robi to dla własnych korzyści (materialnych, statut społeczny...) ???
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 8:41 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

17
baabcia pisze:
lawenda pisze:Osobiście tez bym wolała,żeby Wszechmocny był wolny i dobry.
Wtedy można by być spokojnym o przeszłość i o przyszłość.
i do kogo teraz o to się modlić? mam wrażenie, ze warto polegać na sobie :zemdlala: póki co
:D no..wybory zostają dwa; do dobrego albo wszechmocnego.:black3:
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 12:40 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

19
Mistyk pisze:Bóg osobiście nikogo nie zabił, ale ilu zginęło:
- w imię Boga (Allacha, Jahwe, Jezusa...)?,
- bo sprzeciwiło się Bogu?,
- bo wyznawało nie tego Boga (czytaj złego, nieprawdziwego itp...)?,
- bo czcili szatana?,
- bo uprawiali podejrzane rytuały (np zażywali "zakazane" zioła, mieli kota, lub (najczęściej) mieli coś, co pożądali inni, którzy pragnęli zbawić ich duszę)?,
- byli dzikusami, poganami, którzy nie chcieli Boga uznać?,
- splamili jego imię, lub obrazili Boga?,
Kto zliczy te miliony istnień?
Czyli wg Ciebie ci co krzyczą, że zabiają w imie boga, to tak jakby sam bóg zabijał. :co:
Nie sądzisz, że to dośc naiwna logika? Nie mam więcej pytań. :ahah:
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 13:18 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.
Znikam na długo, ale się pojawiam.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

20
Tu się zgadzam,bo to co ludzie wyprawiają w imię Boga to ich sprawa,
ale faktem pozostaje ,że Bóg przyznaje się do zagłady świata
chociażby przez potop.Bóg Biblii dodam, gdyby ktoś wierzył w innego.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 14:39 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

21
Mistyk pisze:...

Zastanawia mnie ile procent duchownych wierzy w to co głosi, a ile robi to dla własnych korzyści (materialnych, statut społeczny...) ???
65% wierzy, reszta wykonuje to jako prace z braku lepszego zajęcia.

Mnie interesuje jak wielki masz uraz do boga :) Ale właściwie już znam odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 15:28 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

22
potop nie był sprawką Boga, jego sprawką najwyżej było nie udzielenie pomocy ludziom by mogli przetrwać potop. Nastąpiło to z powodu naturalnych kosmicznych wydarzeń. Ludzie nie znali przyczyn więc obwinili boga.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 15:34 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

23
Ja?! pisze:potop nie był sprawką Boga, jego sprawką najwyżej było nie udzielenie pomocy ludziom by mogli przetrwać potop. Nastąpiło to z powodu naturalnych kosmicznych wydarzeń. Ludzie nie znali przyczyn więc obwinili boga.
Można przyjąć takie założenie.Ale niezależnie od tego
czy jest to Bóg,o którym mówi Biblia,czy inny,
nie zmienia to faktu,że trudno jest pojąc jego wszechmoc..
i jaki miałby być jej cel.Bo skora nie ma ochoty wykorzystać tej mocy
w niesieniu pomocy to może nie jest wszechmocny albo nie jest dobry?
Pytania bez odpowiedzi..niestety
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 15:53 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

24
Filip pisze:Czyli wg Ciebie ci co krzyczą, że zabiają w imie boga, to tak jakby sam bóg zabijał. :co:
Nie sądzisz, że to dośc naiwna logika? Nie mam więcej pytań. :ahah:
może nie w imie boga , ale ilu działało pod hasłem że wypełniaja WOLĘ boga powołując sie na pisma św żekomo pisane pod natchnieniem boskiego ducha św.
kiedyś i dzisiaj kapłani w imie boga odpuszczaja grzechy czy bóg i jego wola nie ma w tym udziału ?
dość naiwna logika ?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 17:39 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

25
Mistyk pisze:
Abesnai pisze:Bóg "tendencyjnie staje" po różnych stronach konfliktu, kiedy do nich dochodzi, a dochodzi przecież zawsze, ponieważ historia naszego gatunku jest historią wojen. Jeszcze nie tak dawno, jakże ironicznie i gorzko brzmiało "gott mit uns". Wszystko według ściśle określonych potrzeb i propagandy. Takie okoliczności są nader sprzyjające zmianom wizerunkowym, nawet samego Boga, w naszym pojęciu ;)
Właśnie w tym problem, że nie mamy pojęcia o Bogu - także (a może przede wszystkim) księża, duchowni i wszelkiej maści kaznodzieje różnych religii.
Wymyślają przez wieki a nawet tysiąclecia niestworzone koncepcje i historie o Bogu. Nie poznaliby Boga nawet jakby stanął przed nimi i zdzielił ich po twarzy ;)

Chory ludzki umysł w swych urojeniach wymyślił, że we wszelkich konfliktach wojennych Bóg stoi po ich stronie. Najciekawsze, że zawsze każda strona biorąca udział w wojnie tak myśli. :) I gdzie tu logika?
Ano pewna istnieje, znaczy się prosty mechanizm "moje jest mojsze niż twojsze". No a Bóg, cóż, On zawsze musi stać po właściwej stronie, znaczy się "swojszej" ;) Ludzie wzbogaceni tym doświadczeniem z częściowym poczuciem rozgrzeszenia chętniej zabijali "wrogów", bo toż to i wrogowie Boga byli - są - będą. I po co sumienie ? Tę zasadę również wykorzystywali (i wykorzystują) różnego typu kreatury, co się odmiennie indywiduami ... tfuu ... autorytetami zowią, mieniąc się jako przywódcy religijni, ideologiczni itd. . Nie zamiatam bynajmniej wszystkich do jednego wora, tylko właśnie tych "obrońców wiary" z zakusami na władzę absolutną, jedyną i niepodzielną. Wystarczy wskazać "właściwą" drogę, jednorodnie panujący przekaz interpretujący słowa Pisma. No przecież o ile łatwiej jest wtedy wykrzyczeć "w imię Boga" bądź "Bóg tak chciał" itp. sofizmaty, wysyłając kogoś na drugą stronę tęczy. Zauważmy, z jakim to zamiłowaniem nasz gatunek lubuje się mordować w imię "wyższych racji".
Mawia się, że cel uświęca środki. Pozostaje smutna refleksja.
Pismo Święte (a przecież nie tylko ono) zbyt często było jednym ze środków ... Traktowane instrumentalnie i przedmiotowo, gdzie treści w nim zawarte padały łupem ludzi pozbawionych skrupułów, bezwzględnych i okrutnych w dążeniu do własnych celów. Czego to ludzie nie użyją by podsycić wzajemną nienawiść, usprawiedliwić ją, ubrać w "kwieciste" słowa, argumenty i idee. Czego też ludzie nie uczynią, by poprzeć własne stanowisko.
Bóg kul nie nosi. Broń nie stanowi "przedłużenia" Jego wyroków. Nasza odpowiedzialność za nasze życie i nasze czyny. Bo nikt za nas samych decyzji nie podejmuje prócz nas samych. I w naszych dłoniach, nie Boskich, leży nasz jak i również często cudzy los.
To jest proste i dlatego tak straszne.
Jeżeli natomiast ktoś krzywdząc drugą jednostkę ludzką stara się ukryć za stronicami jakiegokolwiek pisma, nie wiem jak świętego, jest zwyczajnym głupcem bądź wyjątkowo podłym człowiekiem. Nie widzę usprawiedliwienia, nie w moich oczach.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 19:06 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

26
Ja?! pisze:potop nie był sprawką Boga, jego sprawką najwyżej było nie udzielenie pomocy ludziom by mogli przetrwać potop. Nastąpiło to z powodu naturalnych kosmicznych wydarzeń. Ludzie nie znali przyczyn więc obwinili boga.
Czy Bóg nie udzielił pomocy? Z punktu widzenia naszego życia ziemskiego można się zgodzić. Ale choćby w listów św. Piotra dowiadujemy się, że z tym brakiem pomocy nie było tak źle. :)
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 20:43 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.
Znikam na długo, ale się pojawiam.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

27
Crows pisze:może nie w imie boga , ale ilu działało pod hasłem że wypełniaja WOLĘ boga powołując sie na pisma św żekomo pisane pod natchnieniem boskiego ducha św.
kiedyś i dzisiaj kapłani w imie boga odpuszczaja grzechy czy bóg i jego wola nie ma w tym udziału ?
dość naiwna logika ?
Po owocach ich poznacie :)
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 20:46 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.
Znikam na długo, ale się pojawiam.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

28
Filip pisze:Czyli wg Ciebie ci co krzyczą, że zabiają w imie boga, to tak jakby sam bóg zabijał. :co:
Nie sądzisz, że to dośc naiwna logika? Nie mam więcej pytań. :ahah:
Nie, to tak jakby sam bóg im kazał zabijać. Tak przynajmniej twierdzą, twierdzili ci co zabijają.
Bóg zresztą "osobiście" też zabijał:
„Bo przejdzie Pan zabijając Egipt; a ujrzawszy krew na odrzwiach i na obu podwojach, przestąpi Pan drzwi, i nie dopuści morderzowi, wchodzić do domów waszych zabijać was” - 2 Moj. 12:23.
To tylko jeden przykładowy cytat spośród wielu podobnych w Biblii (o rzeziach niemowląt itp...).
Możemy jedynie mówić tu o Bogu (chrześcijańskim) przez pryzmat człowieka, ludzkiego umysłu (wymysłu), no bo jak inaczej?
Co o nim wiemy, prócz tego co mówią pisma święte, biblia?
Zresztą tytuł wątku brzmi: Logika i Sens Biblii.
Filip pisze:Czy Bóg nie udzielił pomocy? Z punktu widzenia naszego życia ziemskiego można się zgodzić. Ale choćby w listów św. Piotra dowiadujemy się, że z tym brakiem pomocy nie było tak źle. :)
Czy twoja wiedza o Bogu pochodzi "tylko" z Pisma Świętego (listów św. Piotra itd...)?
W ciemno wierzysz jakimś pismom i współcześnie głoszącym je kaznodziejom?

Nie sądzisz, że taka ślepa wiara jest naiwna?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2013, 22:28 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

29
Mistyk - nie wierzysz w Boga, nie wierzysz że masz dusze, nie wierzysz w życie poza materialne, a wierzysz że to bóg kazał zabijać i że sam zabijał ? Dla Ciebie biblia powinna być jedną wielką bajką wymyśloną na potrzeby manipulacji jakiejś sekty.
po co zajmujesz sie tymi bajkami ?
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2013, 8:35 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Logika i Sens Biblii - Zestaw Pytań

30
Mistyk Ty sie chłopie zdecyduj, raz używasz cytatu z Pisma jako święty argument, a poźniej jeszcze w tym samym poście mówisz, że nie ma sensu wierzyć w Biblie. Mam nadzieje, że sam dostrzegasz bezsens swoich wypowiedzi. Czy sprawa poszła tak daleko, że tego już nie dostrzegasz? :)
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2013, 8:44 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.
Znikam na długo, ale się pojawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Religia chrześcijańska”

cron