Re: Katolik czy chrześcijanin?

2
To nigdy nie miało nic wspólnego. O katolicyzmie możemy mówić od czasów średniowiecza i już wtedy nie miało to nic wspólnego z gminami chrześcijańskimi, później schizma i podział na Kościół wschodni i rzymski. Swoje dorzuciła reformacja, epoka oświecenia i chrześcijaństwo się rozwodniło, jako takie (żydowska sekta) już nie istnieje, więc trudno tu mówić o praktykowaniu takim jak robili to pierwsi chrześcijanie (zmiana Dekalogu, soboty na niedzielę, zastąpienie paschy mszą itp.).
Ostatnio zmieniony 27 cze 2016, 13:08 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Katolik czy chrześcijanin?

5
toja pisze:Czy istnieje jeszcze religia chrześcijańska?
Istnieje, wyznają ją koptowie. Nie znam tematu dogłębnie, ale podobno ich religia nie zmieniła się prawie w ogóle i byli to pierwsi chrześcijanie, później posądzeni o herezję bo nie dali się wciągnąć w te papieskie gierki ze zmianami zasad wiary. Jeśli faktycznie nie zmienili się w ogóle, to to będzie ta religia, o którą Ci chodzi.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2016, 10:28 przez k4cz0r200, łącznie zmieniany 2 razy.
Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

Re: Katolik czy chrześcijanin?

7
toja pisze:Wychodzi na to że KK to sekta żerująca na naiwnych ludziach, z matki Jezusa zrobili boginie a z prawdziwego krzyża zrobili krzyżyk który fajnie wygląda.
Chrześcijaństwo pierwotne było sektą, katolicyzm (rzymski czy tzw. grecki) jest religią, Kościołem.
Symbolem chrześcijan zawsze była ryba, a nie krzyż, to katolicy uznali to rzymskie narzędzie tortur za swój symbol, równie dobrze chrześcijanie mogliby nosić na łańcuszku rybkę, która "fajnie by wyglądała". Dorzucili też swoje dogmaty, np. na temat Maryi, o czym piszesz, ale też kilka innych (nieomylność papieża na przykład).
Religia zawsze żerowała na naiwnych ludziach i dopóki będzie istnieć, będzie to robić.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2016, 11:44 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Katolik czy chrześcijanin?

8
Ja?! pisze:Widocznie paradoksalnie to żydzi mają więcej wspólnego z Jezusem niż obecny kościół katolicki.
To ja tu zapodam tematyczną teorię spiskową:

Cyt z biblii:
3: 9 Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem. BW

9 Znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana.

Coś tam jeszcze było. No i według tej teorii spiskowej to Judaizm jest synagogą szatana (Nie żydzi jako naród), a jako jeden z dowodów ma być gwiazda dawida, czyli symbol... bożka Remfana.
Obrazek
„Obnosiliście raczej namiot Molocha i gwiazdę bożka Remfana, wyobrażenia, które zrobiliście, aby im cześć oddawać. Przesiedlę was za to poza Babilon” – Dzieje 7:41-43

Ja o tym czytałem bardzo dawno temu, więc szczegółów wam nie podam, ale jak was to interesuje, to tutaj jest parę artykułów:
http://pomazancowy.blogspot.com/2014/12 ... mfana.html
Ostatnio zmieniony 28 cze 2016, 13:38 przez k4cz0r200, łącznie zmieniany 2 razy.
Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

Re: Katolik czy chrześcijanin?

9
Czyli chrześcijanie mówią, kto jest prawdziwym Żydem, a kto nie. Trochę to śmieszne.
Chrześcijanie byli Żydami i była to sekta żydowska. Dopiero twórca chrześcijaństwa (św. Paweł, a nie Jezus jak wielu sądzi) dopuścił innowierców do wyznawania wiary w Jezusa Zmartwychwstałego, wcześniej chrześcijaństwo mogli wyznawać wyłącznie Żydzi.

Sam heksagram jest starszy od Żydów, bo przejęli go od Kaananejczyków, a że utożsamiany jest z królem Dawidem, to już inna historia. Teorie spiskowe są fajne, ale najczęściej niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2016, 14:57 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Katolik czy chrześcijanin?

11
Ja?! pisze:https://pl.wikipedia.org/wiki/Koptyjski ... todoksyjny
u koptów boże narodzenie 7 stycznia, jeśli nic nie zmieniali od początku w datach to ich daty są bardziej wiarygodne od rzymskokatolickich które przejęły daty świąt pogańskich rzymian.
U prawosławnych też jakoś podobnie, ale to kwestia kalendarza, oni zostali przy juliańskim, a my przyjęliśmy gregoriański. Z tego co wiem, to historycy uważają, że wszystkie te daty są błędne (koptyjski, prawosławny i katolicki), po prostu nie pasuje, by Jezus urodził się w zimie, dokumenty sugerują inną datę (bodajże wiosnę, ale nie chce mi się sprawdzać).
Ostatnio zmieniony 29 cze 2016, 12:41 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Katolik czy chrześcijanin?

15
merkaba pisze:stek bzdur nieznajacy histori sami apostołowie swietowali pierwszy dzien po szabacie czyli niedziela
Wołam @TomaszG, ma jakieś argumenty przeciw temu, chętnie poczytam.
Ostatnio zmieniony 01 lip 2016, 22:38 przez k4cz0r200, łącznie zmieniany 1 raz.
Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody
ODPOWIEDZ

Wróć do „Religia chrześcijańska”

cron