Re: gry komputerowe i system PEGI

1
Hej, czy słyszeliście o PEGI? Nawet jeśli nie, to na pewno się z nim zetknęliście. To system stworzony przez samych producentów i dystrybutorów gier, którym zależało na bezpieczeństwie ich najmłodszych użytkowników. Objaśnia on w prosty i przystępny sposób za pomocą piktogramów na pudełkach, które gry bez obaw można wręczać dzieciom. Dzięki PEGI nie musimy już bać się o nieodpowiedni wpływ zawartych w programach przekazów na psychikę i zachowania najmłodszych.
Czy uważacie, że PEGI jest pożyteczne? Czy kierujecie się, bądź gdy zostaniecie rodzicami, będziecie się nim kierować?
Ostatnio zmieniony 29 maja 2012, 11:29 przez piotr_spidor, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: gry komputerowe i system PEGI

2
Tak, słyszałem a nawet pośrednio mam do czynienia ze względu na moją pasję do grania. Najskuteczniejszym PEGI jestem osobiście dla córki :) Równie niezastąpionym może być każdy z rodziców, bo przypuszczam najbardziej zainteresowanymi nabyciem gry opatrzonym PEGI ostrzegającym przed przemocą itp. atrakcjami są właśnie dzieci. Więc system klasyfikacji w zupełności i zwyczajnie się ... nie sprawdza, dodatkowo otrzymując efekt odwrotny do zamierzonego :) Stworzono bowiem jak zwykle coś co bardzo rzadko się egzekwuje i to dzięki sprzedawcy bezpośredniemu jak i samemu dystrybutorowi produktu.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2012, 13:22 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: gry komputerowe i system PEGI

3
Myślę że jest przydatne. Jedyne co bym się przyczepił to oznaczenia +18 na grach które na to nie zasługują : np. Mass Effect, albo Dragon Age. Niby dlaczego to jest od 18 lat? W sumie jest brutalna i jest troche seksu (seks w kombinezonach albo zbrojach :D ) ale bez przesady, nie jest to bardziej krwawe niż niektóre kreskówki. Inna sprawa że twórcy albo dystrybutorzy, dodają często do gry niepotrzebne wulgaryzmy, chyba tylko po to żeby było to oznaczenie +18, bo zachęca ono do kupna.
Problemem jest żeby rodzice zwracali uwagę w co grają dzieci, bo wystarczy poczytać fora o grach i widać że w takie gry jak GTA 3.4 czy Manhunta, grają często dzieci.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2012, 17:23 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: gry komputerowe i system PEGI

4
Pobawmy się więc ;)
Oto link do systemu klasyfikacji PEGI :)
http://www.pegi.info/pl/index/global_id ... rchString=
Teraz uzupełnijmy go pojedynczymi frazami, typu : sex , kill , blood, gangsters, guns ... itp. . Założę się, że wychwytując niezgodności dot. wieku gracza (zbyt niskie), będą one dotyczyć głównie produkcji typu mmo, browser mmo itp. ;)
Ostatnio zmieniony 29 maja 2012, 18:39 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: gry komputerowe i system PEGI

5
Właśnie gram w Anno 1404, na której jest oznaczenie Przemoc :D Pegi +7 co prawda, ale trzeba być psychopatą, aby dopatrzyć się w tej grze przemocy. Gra polega na budowaniu domków, szlaków handlowych i płwaniu statkami, są wojny, ale ludzki są takie małe, że trudno się dopatrzyć w tej wojnie przemocy.

Ostatnio zmieniony 29 maja 2012, 19:24 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: gry komputerowe i system PEGI

6
Volcie ja nie o tym, tylko - "dziwkach, handlu crackiem & kradzieżach wózków" (tak dosłownie reklamowano w sieci pewną produkcję) - czyli tematyce w wykonaniu poszczególnych "wybitnych twórców" gier na przeglądarkę :)
Ostatnio zmieniony 29 maja 2012, 19:30 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: gry komputerowe i system PEGI

7
Ja widzę inną sprawę jeśli chodzi o PEGI. Rodzice kompletnie nie wiedzą o jego istnieniu. Kupują to o co ich pociechy proszą, a potem patrzą na grę i wołają o pomstę do nieba, że twórcy i producenci tworzą takie "złe" i "wulgarne" gry.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 16:24 przez Vakaru, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: gry komputerowe i system PEGI

10
Vakaru, tak jak ze sprzedażą alkoholu ... i z równym skutkiem ? :D
Ostatnio zmieniony 25 mar 2014, 23:48 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Socjologia”

cron