Re: oko sahary - czyżby potężny wybuch atomowy w prehistorii ?

1
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"W zachodniej części największej pustyni na Ziemi znajduje się tajemnicza struktura, której pochodzenia naukowcy w pełni wciąż nie odkryli. Jakie są teorie na temat powstania "Oka Sahary"?


Po raz pierwszy niezwykłą formację skalną dostrzeżono u zarania lotów kosmicznych. Dzisiaj jest ulubieńcem astronautów, którzy podczas każdej ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie mogą jej nie uwiecznić.

Tajemnicza struktura nazywana jest oficjalnie Kalb ar-Riszat, ale funkcjonują też jej potoczne określenia, wiele o niej mówiące: "Oko Sahary" czy "Oko Afryki".

Dla meteorologów na pierwszy rzut oka wygląda ona jak bardzo głęboki układ niskiego ciśnienia, zaś dla zoologów przypomina ślimaka.

Badania topograficzne wykazują, że struktura położona jest w zagłębieniu terenu. Centrum struktury jest otoczone przez okrągłe wzniesienia.

Przypominają one nieco krater uderzeniowy powstały po upadku meteorytu. Jednak badania chemiczne nie wykazały śladów skał pochodzących z kosmosu.

Co ciekawe poszczególne fragmenty struktury powstały z różnych skał, co świadczy o tym, że struktura nie powstała od razu, lecz formowała się całymi milionami lat aż osiągnęła kształt znany współcześnie. Jeśli nie jest to miejsce upadku meteorytu, to co?

Naukowcy wskazują na wygasły lub niedoszły wulkan, ponieważ niektóre formacje złożone są ze skał magmowych. Nie mają one jednak struktury zbliżonej do prawdziwych wygasłych lub wciąż aktywnych wulkanów.

Aby odkryć wszystkie jej tajemnice potrzebne są dalsze badania, a obszar na którym się ona znajduje, czyli nienadające się do życia zachodnie rubieże Sahary, tylko te zadanie utrudniają. www.twojapogoda.pl"
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... wi-badaczy

Na ich miejscu zbadałbym radioaktywność skał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Świat w naszych oczach”

cron