Re: Glutaminian sodu

1
Dużo się mówi o glutaminianie, a właściwie niewiele osób w ogóle wie co to jest. Najwięksi sceptycy nie zdają sobie sprawy z tego, że znajduje się on nawet w... mleku matki ;) Nie ma co się rozpisywać, artykuł wszystko wyjaśnia. Osobiście używam go stale do kuchni azjatyckiej, ale zdarza mi się trochę dosypać do żurku - smak jest wtedy wyśmienity.

http://mumandthecity.pl/smak-dziecinstw ... nian-sodu/
Ostatnio zmieniony 22 maja 2015, 13:58 przez k4cz0r200, łącznie zmieniany 2 razy.
Ani z kamienia ni z gliny tylko z Jasiowej przyczyny
Ani z kamienia ni z wody tylko z Jasiowej urody

Re: Glutaminian sodu

3
Bo problem nie jest chyba w samym kwasie czy jego soli, tylko w nadmiernym spożywaniu niezdrowych produktów zawierających glutaminian. A czemu nadmiernym, bo po to własnie jest ta sól, żebyś nie mógł przestać ;)
Gdzieś czytałam, że glutaminian sodu jakoś tam negatywnie wpływa na komórki nerwowe, szkody te jednak można odwrócić jedząc imbir.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2015, 23:37 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Glutaminian sodu

4
naturalny glutaminian jest dobry ale ten tworzony syntetycznie jest szkodliwy i wywołuje migreny i inne dolegliwości w mózgu i poza mózgiem.
Nie stać producentów glutaminianu sodu na naturalne jego otrzymywanie, dlatego to co jest w kostkach rosołowych i przyprawach sypkich do zup to syntetyczny produkt.
Wrażliwe osoby same czują że coś jest w tym nie tak i unikają tego, a reszcie jeśli smakuje to ich sprawa.
https://www.google.pl/search?q=glutamin ... sgGB34HoCg
Ostatnio zmieniony 23 maja 2015, 0:36 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Glutaminian sodu

5
jeśli sie mówi o ilości, to wszystko może być dla człowieka trucizną nawet zbyt wiele imbiru o którym Viki wspomina może "wysuszyć" nam płuca i uszkodzić sluzówke , ilość decyduje też o tym że coś jest lekarstwem bo minimalna ilość trucizny też ratuje czasem życie , o ilości decydujemy my sami , a że często mamy mózgi otepiałe nie wiemy ile czego zeżreć i skutki mamy widoczne .
Ostatnio zmieniony 23 maja 2015, 6:24 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Glutaminian sodu

7
potrzeba uzywania dodatków pojawiła sie gdy podkład -baza do wywaru czyli miecho straciło smak i pachnie mydłem moi starsi kiedys uzywali tylko sól i pieprz bo miecho z którego robili wywar miało wszelkie aromaty w sobie , teraz oszukujemy samych siebie przyprawiajac intensywnie materie miesną o smaku trocin.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2015, 8:35 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Glutaminian sodu

8
to fakt mieso chodowalane z własnej zagrody inaczej smakuje np brojler gdy jest karmione bez kupnych pasz gdzie daje sie maczke rybna soje genetyczna modyfifikowana i ine ddatki
by szybko nabierały masy i 2 miesiace i do zabicia a bez kupnej paszy to rosna z 6 miesiecy ale jaki smak ze nie trzeba zadnych przyprawa wystarczy tylko sól a tak samo z jajkami tak smakuja ze w ogule nie sole tylko z moje kury sa karmione zbozem przenica , proso i gotowanymi warzywami ziemniaki kapusta buraki czerwone marchew a latem daje takze pokrzywe skosze zucam na ziemie i miele to kosiarka do trawy
Ostatnio zmieniony 23 maja 2015, 10:10 przez merkaba, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://images.chomikuj.pl/button/antubis12.gif[/img]

Re: Glutaminian sodu

9
merkaba pisze:latem daje takze pokrzywe skosze zucam na ziemie i miele to kosiarka do trawy
dobry pomysł :yes:
Ostatnio zmieniony 23 maja 2015, 11:35 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Glutaminian sodu

10
Jak chcesz mieć pyszne jajka, ześrutuj kukurydzę i dodawaj do prosa i pszenicy :) tylko nie przesadzaj z ilością bo kurki zatuczysz .
Ostatnio zmieniony 23 maja 2015, 12:14 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Glutaminian sodu

12
Lubczyk to wiele ognia , trzeba być ostrożnym , mój kolega z pogotowia kiedyś na dyżurze zasłabł od bólu na mostku , porobili wszystkie badania i niczego nie mogli stwierdzić , kiedy sie go zapytałem czy z czymś nie przedobrzył w kuchni , powiedział , że od pewnego czasu nie używaja sztucznych przypraw tylko Lubczyk , neutralizacja tego nie była taka łatwa , bo część tego "gorąca " trzeba było sprowadzać w dół by chronić mózg , oczywiście kręgosłup to w dole odczuł i pojawiła sie też tzw rwa kulszowa , ale praca dalej skończyła sie lekkimi skurczami w nogach i po ptakach , wiele musiał pić róznych napoi i jadła by to uspokoić , wiec to nie jest takie proste jakby sie niektórym nawiedzonym mogło wydawać , łatwo cos popsuć gorzej przywrócić równowage w biosie.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2015, 8:27 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Glutaminian sodu

14
Gdzieś to już mi pisałeś Crows, ale nie mogę znaleźć .... Czym się "neutralizuje" lubczyk, schładza ten "gorąc" ? Bo nie ukrywam, nie wyobrażam sobie rosołu, pomidorowej czy mielonego bez lubczyku :)
Ostatnio zmieniony 24 maja 2015, 11:12 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Glutaminian sodu

15
Merkaba, Ty tak specjalnie czy naprawdę masz problemy z ortografią?
Ostatnio zmieniony 24 maja 2015, 11:46 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Glutaminian sodu

16
korzeń Lubczyka można zneutralizować korzeniem Łopianu , korzeniem Mniszka lek. lub kłaczem Rzewienia (rabarbar) ...........................lub piwem o gorzkim smaku :)
Ostatnio zmieniony 24 maja 2015, 11:56 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Glutaminian sodu

18
lubczyk to zioło a jak powszechnie nie wiadomo zioła należy stosować naprzemiennie lub w zestawach by sie wzajemnie uzupełniały i by jaj nie było ze zgagą lub czymś tam innym.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2015, 1:54 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Glutaminian sodu

19
Crows pisze:korzeń Lubczyka można zneutralizować korzeniem Łopianu , korzeniem Mniszka lek. lub kłaczem Rzewienia (rabarbar) ...........................lub piwem o gorzkim smaku :)
liście wystarczą jako przyprawa do zup.
by stosować korzeń lubczyka dłuuugo w czasie, potrzeba troche wiedzy o ziołach bo to jak lekarstwo jest.

jadałem zupy z dodatkiem takich baldachimów i były zajebiste w smaku i żadnych dolegliwości nie było.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 maja 2015, 2:07 przez Ja?!, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Glutaminian sodu

20
liść z tym baldachimem oddziaływanie swe ma ukierunkowane bardziej na dolne partie ciała a korzeń lubczyka rozpala góre ( finalnie) ;)
Ostatnio zmieniony 25 maja 2015, 18:30 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Glutaminian sodu

21
Crows pisze:liść z tym baldachimem oddziaływanie swe ma ukierunkowane bardziej na dolne partie ciała a korzeń lubczyka rozpala góre ( finalnie) ;)
to zależy u kogo i nie zawsze.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2015, 1:00 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Glutaminian sodu

22
skutek oddziaływania na pewno jest taki sam u wszystkim tylko przejawienie sie na zewnatrz zależne jest też od sytuacji biosu u poszczególnej jednostki , jeśli ktoś jest na wielkim minusie to lubczyk jest lekarstwem dajacym ukojenie , u kogoś kto chorował często za dziecka np na anginę może być źle itd....bo wszystko zalezy czy dana treść w tym momencie równoważy system czy go rozstraja .
Ostatnio zmieniony 26 maja 2015, 6:11 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Świat w naszych oczach”

cron