Re: Kościoły Protestanckie w RP

1
Coś dla każdego http://www.adwentysci.waw.pl/

Kościoły Protestanckie

Protestantyzm opiera swoją wiarę tylko na Biblii a nie jak katolicyzm ( około 800 mln członków ) czy prawosławie ( około 300 mln członków ) na Biblii i tradycji , stanowi drugą pod względem liczby wyznawców, po katolicyzmie, gałąź chrześcijaństwa. Liczy około 450 mln członków.

Powszechnie przyjmuje się, że protestantyzm jako odrębny odłam chrześcijaństwa wyłonił się po r. 1517, przy czym za symboliczną datę jego narodzin przyjmuje się dzień 31 października tegoż roku, kiedy to niemiecki mnich augustiański Marcin Luter miał przybić na drzwiach kościoła katolickiego w Wittenberdze 95 tez podważających katolickie prawdy wiary, a zwłaszcza naukę o odpustach. .

Chociaż wiadomo że już dużo wcześniej były ruchy i kościoły Biblijne i reformacyjne np. Katarzy albo Waldensi włoscy i francuscy kupca Piotra Waldo ( XII i XIII w ) czy Angielscy Lollardowie księdza Jana Wiklifa ( XIV w ) lub w Czechach ( XV w ) Husyci księdza Jana Hus wszystkie te ruchy chciały reformacji kościoła katolickiego ( niestety cały czas z nimi walczyła inkwizycja ) kościół Waldensów i Husytów istnieje do dziś .

Pierwszą gałęzią XVI w protestantyzmu są Kościoły Luterańskie i Kawińskie czyli kościół Ewangelicko Augsburski i Ewangelicy Reformowani (pochodzący od uczniów Jana Kalwina). Kościoły ewangelickie są najliczniejsze w protestantyzmie: obecnie na całym świecie żyje około. 60 mln ewangelików luterańskich i ponad 70 mln ewangelików kalwińskich ( w XVI w był też ruch Anabaptystów do którego odwołują się np. Baptyści ) i kościół Anglikański (króla Henryka VIII i królowej Elżbiety I ) oraz kościoły Purytańskie i Metodystów Jana Wesleya choć one powstały później na bazie kościoła Anglii w XVII i XVIII w .

Drugim wielkim prądem w protestantyzmie są tzw. Kościoły wolne , powstanie ich wiąże się z tzw. II reformacją, jaka dokonała się już wśród samych protestantów, głównie w Stanach Zjednoczonych na przełomie XVIII i XIX wieku.

Istniejące do tego czasu Kościoły reformacyjne coraz bardziej kostniały w swych doktrynach i życiu duchowym , w ten sposób powstały takie kościoły jak Baptyści, Wolni Chrześcijanie oraz Chrześcijanie Ewangeliczni lub Adwentyści Dnia Siódmego oraz Menonici, itp. Są w tej grupie duże wspólnoty, jak Baptyści, których jest około 40 mln czy Adwentyści około 20 mln wyznawców ale są też grupy niewielkie, jak wspomniani Menonici - niespełna milion wyznawców. Trzecim dużym, a przy tym bardzo dynamicznie rozwijającym się obecnie, nurtem protestantyzmu jest ruch zielonoświątkowy. Powstał on na przełomie XIX i XX stulecia na fali wspomnianej II reformacji. Zielonoświątkowców cechuje wielka spontaniczność w modlitwie oraz - jak u wszystkich kościołów II reformacji - uznawanie Pisma Świętego za jedyne źródło nauki chrześcijańskiej, chrzest w wieku dojrzałym, a w niektórych przypadkach także dar mówienia różnymi językami Kościoły i związki Zielonoświątkowe, bardzo zresztą zróżnicowane wewnętrznie i liczą około 80 mln wiernych.

Oddzielną grupę stanowią wspólnoty , wywodzące się z protestantyzmu, ale które odeszły w swym nauczaniu od wielu podstawowych zasad protestanckich. Są to m.in. Świadkowie Jehowy około 3 mln wiernych i inni Unitarianie ( np. Bracia Polscy ) podważający wiarę w Trójcę Świętą i bóstwo Chrystusa czy Mormoni - mający własną Biblię w postaci Księgi Mormona Josepha Smitha albo Kwakrzy odrzucający liturgię i sakramenty itp. wyznania .

W Polsce w wspólnie kościoły protestanckie liczą około 170 000 wiernych (około 80 000 to Luteranie a np. Adwentyści to około 10 000 itd. ) i jest jeszcze około 90 000 Świadków Jehowy oraz od 300 000 do 500 0000 prawosławnych i grekokatolików ( ten ostatni kościół jest w unii z Kościołem Rzymsko Katolickim ) są też kościoły starokatolickie np. Kościół Polsko - Katolicki czy Mariawicki oraz wyznania niechrześcijańskie np. Judaizm czy Islam lub Buddyzm itd. daje to razem ponad 1 000 000 ludzi ( bez ateistów itp.) Nadal oczywiście najwięcej wyznawców ma Kościół Rzymsko Katolicki około 95 % Polaków oficjalnie jest tego wyznania .
źrodło różne książki i internet
Ostatnio zmieniony 07 lip 2012, 16:38 przez Tomasz G, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kościoły Protestanckie w RP

2
Protestantyzm, także opiera się z zasadami swojej wiary o pojęcie Tradycji. Tyle, że konfrontując Tradycję z Biblią daje pierwszeństwo tej ostatniej (nie rezygnując przy tym z pierwszej).
Ostatnio zmieniony 07 lip 2012, 17:59 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Kościoły Protestanckie w RP

3
Protestantyzm rezygnuje z tradycji ktora nie ma oparcia w Biblii z tym ze w roznych kosciolach roznie sie wyklada Biblie i rozumie tradycje np dla kosciolow II reformacji np KCHB czy K ADS itp chrzest dzieci to niebilijna tradycja a np dla Luteran czy Kalwinow itp. juz nie
Ostatnio zmieniony 08 lip 2012, 10:34 przez Tomasz G, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Adwentyści Dnia Siódmego i świat”

cron