Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

123
Ja?! pisze:niema to jak fałszywe zadania rozsiewać po forum :)
założenie jest błędne bo powinno sie dostosować odejmowanie do 25 zł a nie do 30 zł.
25koszt produktu + 2 zł napiwku = 27 zł które wydali bo 3 zł im zwrócono z 30 zł.


3x9=27-2=25

30-3-2=25
Widzę robisz postępy w matematyce. Cieszy mnie to :).

Ale przyznacie Łosiu i baabciu, że sprytnie zawiłe ktoś to zrobił...
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 8:46 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

124
Słuszna uwaga Mistyku.

Mam nową zagadkę. Jak każda jest do rozwiązania, ale ma fascynującą grę słów.

Oto i ona:

Dziadek i babcia mają razem 154 lata.
Powiedz ile lat ma dziadek, a ile babcia wiedząc, że babcia ma teraz dwa razy tyle lat ile dziadek miał wtedy
kiedy babcia miała tyle ile dziadek ma teraz. :)

Jeszcze nie liczyłem, ale liczę na was.

Łosiu
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 9:11 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

125
Zagadka Miś.

Dwóch myśliwych wybrało się na polowanie. W pewnym momencie zobaczyli niedźwiedzia. Jeden z nich powiedział.
- Zobaczysz – zastrzelę go z zawiązanymi oczami.
Jak powiedział tak zrobił, wycelował przed siebie (idealnie w niedźwiedzia), a kompan w tym momencie zawiązał mu oczy, w taki sposób, że facet nie widział nic. Myśliwy, który celował do niedźwiedzia opuścił broń, zrobił 10 kroków na wschód (dokładnie na wschód), znowu wycelował przed siebie i strzelił. Niedźwiedź padł martwy.

Pytanie:
Jakiego koloru był niedźwiedź ?

Łosiu
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 10:02 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

126
Łosiu pisze:Dziadek i babcia mają razem 154 lata.
Powiedz ile lat ma dziadek, a ile babcia wiedząc, że babcia ma teraz dwa razy tyle lat ile dziadek miał wtedy
kiedy babcia miała tyle ile dziadek ma teraz. :)
Ciekawa zagadka Łosiu - muszę przyznać.
Próbowałem ułożyć układ równań ale nie było łatwo. Po intensywnym kilkuminutowym główkowaniu wpadłem na pomysł.

Rozwiązanie:

Babcia ma 88 lat, a dziadek 66.

Dziadek miał wtedy 44 kiedy babcia miała tyle ile dziadek ma teraz czyli 66, ponieważ różnica wieku jest stała i wynosi 22 lata.
Babcia ma teraz dwa razy tyle lat ile dziadek miał wtedy czyli 2x44=88 lat.

Co do drugiej zagadki:
Łosiu pisze:Jakiego koloru był niedźwiedź ?
to sądzę, że był zdziwiony ;)
A jak już bardzo się upierasz, żeby podać kolor to wydaje się, że był koloru powietrza.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 10:56 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

128
Dzięki baabciu :)
Kombinowałem podobnie - z trzeba niewiadomymi, nawet tych samych literek użyłem, ale ostatecznie poszedłem "na łatwiznę" i metodą prób i błędów za trzecim razem rozwiązanie się pojawiło.
Człowiek wychodzi z wprawy, jak nie ma styczności z matematyką na co dzień - nie licząc zwykłego liczenia (jeśli tak można powiedzieć).
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 14:54 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

129
Mistyk pisze:......

Rozwiązanie:

Babcia ma 88 lat, a dziadek 66.

Dziadek miał wtedy 44 kiedy babcia miała tyle ile dziadek ma teraz czyli 66, ponieważ różnica wieku jest stała i wynosi 22 lata.
Babcia ma teraz dwa razy tyle lat ile dziadek miał wtedy czyli 2x44=88 lat.

Co do drugiej zagadki:
Łosiu pisze:Jakiego koloru był niedźwiedź ?
to sądzę, że był zdziwiony ;)
A jak już bardzo się upierasz, żeby podać kolor to wydaje się, że był koloru powietrza.
Czy babcia może być starzsa od dziadka?

Skoro mieli potomstwo / on wchodził w wiek prokreacyjny a ona w klimakterium!!! hihi/ może i mogła byc....

Co do Zagadki Miś:

Można wyprowadzić dowód logiczno- geometryczno- geograficzny , że Miś musiał być biały.

Właśnie o taki dowód nam chodzi.
Obrazek

Łosiu logiczno- geometryczno- geograficzny
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2013, 16:26 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

130
Łosiu pisze:Można wyprowadzić dowód logiczno- geometryczno- geograficzny , że Miś musiał być biały.
Podejrzewam, że można wyprowadzić też takowy dowód, że Miś był czarny.

Jeżeli myśliwy miał dobrze zawiązane oczy, to wszystko było czarne ;)
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2013, 7:52 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

132
Jedno z zadań maturalnych. Gdyby ktoś chciał powalczyć w wolnej chwili*.
Obrazek
* wolna chwila – jet to odstep między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu określony skalarną wielkością fizyczno-filozoficzną - inaczej czas trwania ciszy.

Ja zrobiłem... a co.
Wiem to powiem....
Ostatnio zmieniony 09 maja 2013, 8:50 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

133
Łosiu to Ty?
http://www.fakt.pl/Przeciek-z-matury-z- ... 595,1.html

x(x-4)(x+4)=2(2-x)(2+x) tylko czy tak to ma sens - chyba w kolejnej wolnej chwili skupie się docelowo a nie tylko hopsa hopsa

(c)holenedr kiedyś z marszu widziałam którędy - leniwa się zrobiłam


x(x2-8)+2(x2-8)=0 o tak lepiej chyba

2 to to jest kwadrat :)

x(x2-8)= -2(x2-8)

czyżbym się nie pomyliła czyli x równa się + - pierwiastek z 8 lub -2
coś za proste by było

podobno to matura z matmy w Niemczech i co my teraz zrobimy?
http://ne.lo-net2.de/selbstlernmaterial ... th12_A.pdf
Ostatnio zmieniony 09 maja 2013, 10:03 przez baabcia, łącznie zmieniany 2 razy.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

135
2008 opinie :) :P :) fajnie się czyta - czego oczekuje student matematyki :)

"Jesli chodzi o Pana Pietraszko to niewatpie w to ze doskonale rozumie matematyke , jednakze uwazam ze nie potrafi tego przekazac niestety, fakt pokazuje pewne triki i tak dalej stara sie uczyc ze tak powiem "myslenia" no ale to nie wszytko , sam fakt ze robi zadania wymyslone przez siebie jest duzym utrudnieniem bo popierwsze bierze do tablicy - do tych zadan studentow no i tak jesli sie nie pomylisz to zrobis zzadanie w "30 minut" no agdzie miejsce na 4 inne jak na kolokwium masz ich wlasnie tyle i 50 minut na nie... oczywsicie moze troche przesadzilem z czaem ale i tak jest troche beznadziejnie ,wedlug mnie powinien robic duzo zadan z list ktore sa zawsze przygotowane dla studentow bo to jest zakres materiału ktory musza umiec poza tym inaczej sie uczy , przynajmniej mnie jak mam rozwiazana wieksza ilosc zadan przez prowadzacego, dzieki temu mozna sie wycwiczyc i przeanalizowac co sie robi dobrze a co zle a jak ma sie kilka zadan na kryzz no to nie jest za fajnie. Poza tym Pan Pietraszko nie dotrzymuje slowa .. co prawda to moze byc dla niektorych ludzi błachostka ano ale dla mnie jest zecza powazna , poniewaz na pierwszych zajeciach powiedzial ze nie bedzie bral nikogo do tablicy na sile i i jesli nikt sie nie zglosi do zadania to sam je bedzie robil ... a na nastepnych zajeciach zaczol wolac do tablicy i stawiac minusy wiec hmm jak dla mnie osoba nieprawdomowna a ja takich osob nie lubie niestety."
Ostatnio zmieniony 26 maja 2013, 11:06 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Jaki jest wasz ulubiony dział matematyki?

136
Obrazek
"Mój kumpel ma z nim zajęcia . Koleś zadania wymyśla w pamięci i zanim jeszcze ktoś je rozwiążę on juz zna wynik. (w ten sposób wymyślał całki niewłaściwe np.). Mojemu kumplowi opowiadał także jak to jego syn będąc w 7 klasie podstawowki (na lekcji matematyki) poproszony do tablicy do obliczneia jakiegoś pola zrobił to z całek"
Obrazek
"Kochani!
Reagowanie śmiechem na rzeczy niezrozumiałe jest charakterystyczne dla kultur pierwotnych. Jeżeli więc zawodowy matematyk mówi wam, że sin^2+cos^2 nie zawsze wynosi 1 to pewnie coś w tym jest. Nie wiem jak to pokazywał na zajęciach J. Pietraszko, ale ja na poczekaniu potrafię tak uogólnić funkcje trygonometryczne, że to będzie prawda. Przykładowo: niech a.b oznacza iloczyn skalarny w pewnej przestrzeni. Definiuję cos x jako
cos x = a.b/(|a||b|)
gdzie |a| oraz |b| to dlugości wektorów a i b. Jak zdefiniujecie sin x? Można na kilka sposobów i to tak, że będzie to dla licealisty wyglądało na "oczywiste". A jedynka nie wyjdzie.
Resztę zostawiam waszej pomysłowości - jako zadanie domowe
Nauczyciel z Gdańska"
Obrazek
"mgr Pietraszko zgoli brode jak uznaja Jego prace doktorska, z ktora zgadza sie tylko jakis profesor z (chyba) Japonii. Chodzi tu o 1 trygonometryczna w pewnym konkretnym przypadku, ktorego osobiscie nie znam. Przyjemnosci z Tym Panem nie mialem ale oprocz tego ze jest nieziemskim matematykiem to jest topowym graczem w szachy i jako poprawe egzaminu mozna sobie wybrac partie w szachy wlasnie z Nim."
Obrazek
warto przeczytać i to
Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 maja 2013, 11:17 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Królowa nauk”

cron