Re: Test podatności na codzienną manipulację.

1
Umieszczam w celu, można by rzec, dydaktyczno - edukacyjnym na indywidualny i osobisty pożytek każdego użytkownika forum :)

Zanim przystąpicie do poniższego bezpłatnego testu, dobrowolnego naturalnie i jednorazowego wyboru, zaznaczam, że materiał w nim zawarty nie jest mojego autorstwa ...
1. Jesteś sprzedawcą zegarków w różnych cenach: od bardzo drogich do tanich. Klient chce kupić zegarek. Jak go najskuteczniej zachęcić?
a. najpierw pokazać klientowi zegarki najdroższe, potem te trochę tańsze
b. najpierw zaoferować zegarki tańsze, potem stopniowo coraz droższe
c. pokazać mu od razu kilka zegarków w różnej cenie

2. Chcesz uzyskać podwyżkę wynagrodzenia o około 10 procent. W rozmowie z szefem, jaka taktyka byłaby najskuteczniejsza?
a. powiedzieć wprost, że chodzi o 10 procent.
b. zasugerować podwyżkę o 20 proc. i dodatkowo o samochód służbowy, a gdy szef odmówi, poprosić przynajmniej o 10 procent podwyżki
c. podać argumenty, jak dobrze pracuję, nie mówiąc, o jaką kwotę chodzi

3. Chcesz sprzedać mieszkanie. Z trudem znalazł się jeden potencjalny nabywca, który ciągle się waha. Jak go zachęcić?
a. zmniejszyć cenę o 10 procent
b. zrobić drobny remont w mieszkaniu, by lepiej wyglądało
c. dodać mu w cenie mieszkania antyczną szafkę
d. zaprosić dwóch znajomych, którzy sprawiają wrażenie zainteresowanych

4. Chcesz, by znajomy odwiózł Ciebie o 6 rano na dworzec. Jaka taktyka byłaby najskuteczniejsza?
a. przedstawić znajomemu od razu swoją prośbę
b. najpierw spytać, czy go podwiezie, a gdy wyrazi zgodę, powiedzieć o której godzinie
c. zacząć prośbę od informacji o godzinie, to najważniejsza kwestia

5. Popularny polityk występujący w transmisji na żywo w programie telewizyjnym potrącił filiżankę i rozlał sobie kawę na jasny garnitur. W oczach widzów:
a. straci nieco sympatii, taka z niego niezdara
b. sympatia nie zmieni się, rozlana kawa nie może wpływać na ocenę polityka
c. zyska sympatię, każdemu się zdarza

6. Do kolejki przy ksero podchodzi osoba z kilkoma kartkami pytając: "Czy mogę skorzystać z ksero, bo muszę zrobić kopię". Jak zachowają się ludzie z kolejki:
a. nie zgodzą się, uzasadnienie jest bez sensu - każdy po to stoi
b. zgodzą się tak samo chętnie, jak gdyby uzasadnienie miało sens (np. bo się spieszę)
c. reagują tak samo, jak zareagowaliby, gdyby osoba nie podała żadnego uzasadnienia

7. Gracz na wyścigach zastanawia się, jakiego konia wybrać. Po obstawieniu jednego z nich, a przed rozstrzygnięciem gonitwy:
a. wzrasta u niego pewność, że jego koń wygra
b. wzrasta obawa, że jego koń przegra
c. stara się nie myśleć o tym do czasu rozstrzygnięcia gonitwy

8. Pan X przechodzi przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Nagle słyszy gwizdek. Przerażony obraca głowę, ale z ulgą stwierdza, że nie ma w pobliżu policjanta. Chwilę później podchodzi do niego ankieter i prosi np. o wypełnienie długiego kwestionariusza o margarynie. Odpowiedz jak zachowa się Pan X, będący osobą podatną na manipulację.
a. będzie bardziej skłonny spełnić jego prośbę
b. ze zdenerwowania będzie mniej chętny do współpracy
c. wcześniejsza sytuacja nie ma wpływu na jego gotowość do wypełnienia ankiety

9. Pan X kupił bilet do teatru. Ale dowiaduje się, że sztuka jest nudna i długa, a na dodatek tego dnia pogoda jest okropna. Biletu już nie można zwrócić. Jak sądzisz, co zrobi Pan X, będąc osobą podatną na manipulację?
a. zostaje w domu, szkoda czasu, wystarczy, że stracił pieniądze
b. idzie i męczy się na kiepskiej sztuce, szkoda, by bilet się zmarnował

10. Na wystawie stoi para butów z informacją, że kosztują o 40 procent mniej. Pan X zainteresowany pyta o nie, ale okazuje się, że nie ma jego rozmiaru. Już zmierza do wyjścia, gdy sprzedawca znajduje upragnione przez niego buty, ale z innej partii, nie objętej obniżką. Jak sądzisz, co zrobi Pan X będący osobą podatną na manipulację?
a. kupuje te buty po pełnej cenie
b. wychodzi, nic nie kupiwszy
c. kupuje inne buty w podobnej cenie

11. Przedstawiciel Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami poprosił Pana X o podpisanie petycji, nawołującej do troski o zwierzęta i ten zgodził się. Za kilka dni organizowana jest zbiórka pieniędzy na rzecz opieki nad zwierzętami. Odpowiedz jak zachowa się Pan X, będący osobą podatną na manipulację.
a. będzie bardziej skłonny dać na ten cel
b. będzie mniej skłonny dać, już zrobił coś dla zwierząt, teraz pora na innych

12. Jeśli zbierający datki spyta Pana X, osobę podatną na manipulację, jak się czuje, a ten odruchowo odpowie, że dobrze, to potem prawdopodobieństwo, że da jakąś kwotę:
a. nie zmieni się
b. wzrośnie o 50 proc.
c. wzrośnie dwukrotnie

13. Szef w złym humorze nakrzyczał na Ciebie bez żadnego powodu. Czego się możesz spodziewać?
a. za chwilę, gdy mu humor minie, przeprosi cię
b. będzie patrzył na ciebie krzywo, na pewno coś ci wytknie
c. będzie dla ciebie milszy, by wynagrodzić ci przykrość

14. Masz do zaoferowania tanie kartki pocztowe np. za 1 zł. Sprzedasz ich więcej, jeśli powiesz, że:
a. "cena wynosi 1 zł".
b. "cena wynosi tylko 1 zł; to dobry interes"
c. "cena wynosi 100 groszy". A po chwili dodasz: "to tylko 1 zł, to dobry interes".

15. W negocjacjach twój rozmówca blefuje, mówiąc, że ma wielu kupców, którzy dają lepszą cenę. Po czym najlepiej rozpoznasz, że kłamie?
a. nie patrzy ci w oczy
b. drżą mu ręce
c. źrenice jego oczu zwężają się

16. Masz ochotę oszukać w tym teście i poszukać gotowych odpowiedzi, ale powstrzymujesz się i uczciwie wypełniasz test. To sprawia, że:
a. jesteś bardziej wyrozumiały dla osób, które oszukują
b. bardziej skłonny jesteś potępiać tych, którzy oszukują
Na podstawie artykułu "Psychozabawa - Podatność na codzienną manipulację" opublikowanym na http://www.profesor.pl/
Wychowanie do życia w rodzinie, Różne
autorstwa Edyty Bąk
2012-08-01 Kraków


... co nie oznacza, że go odrobinę nie zmodyfikowałem w stosunku do oryginału, zachowując jego zasadniczy sens ;)
Oczywiście możecie sięgnąć po gotowe rozwiązanie z źródłowego serwisu, ale tak dla własnej wiedzy proponuję rozwiązać go stosunkowo uczciwie. Jeżeli wyrazicie zainteresowanie powyższym testem jak i chęć poznania swoich wyników, podam na priv. bądź w obecnym wątku, jak kto sobie zażyczy. Służę również bezpośrednim linkiem do własnoręcznego sprawdzenia, którego jednak nie podałem od razu, ze względu na sprzeczność z miarodajnością wyników testu.

PS
Tak się zastanawiałem czy lepiej umieścić w psychologii, socjologi czy placu zabaw ? :/
Ostatnio zmieniony 20 paź 2012, 0:39 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Test podatności na codzienną manipulację.

5
W sumie testy nie są zbyt doskonałym środkiem na sprawdzenie naszej "podatności na ..." . Przykładowo mieszczę się w przedziale małej podatności, ale przecież wszystko zależy od danej konkretnej sytuacji i tego "drugiego człowieka" oraz jego umiejętności i doświadczenia. Dochodzi do tego całe mnóstwo czynników zarówno wew. jak i zew. , predyspozycji itd. .
Ostatnio zmieniony 20 paź 2012, 21:01 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Test podatności na codzienną manipulację.

7
Bez jaj Abe dodaj tam wyniki na górze! Mamy do Ciebie z tym pisac :D A jak komus zechcemy zrobic ten test to tez?! Moze jeszcze podasz swoj numer i stworzysz wlasna linie zaufania.....nie rozumiem co Ci się stalo naprawde
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 14:08 przez soulblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli masz dwa instrumenty w jednym pokoju i na jednym z nich zagrasz nutę C, to struna tego samego dźwięku zacznie drżeć również w drugim fortepianie. U ludzi jest całkiem podobnie.
COŚ O MNIE: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=344170#p344170
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41806#p41806
https://www.facebook.com/rupieciarniagn ... ts&fref=ts

Re: Test podatności na codzienną manipulację.

9
0Podałem w #3 miejsce gdzie są wyniki - link pod "OK" :)
http://www.profesor.pl/publikacja,25127 ... anipulacje
Soul, co mi miało się stać O.o ?!? Weź mnie nie strasz :D Napisałem na dole w #1 czemu nie podałem wyników "na tacy".
... Służę również bezpośrednim linkiem do własnoręcznego sprawdzenia, którego jednak nie podałem od razu, ze względu na sprzeczność z miarodajnością wyników testu.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 18:59 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Test podatności na codzienną manipulację.

10
Hahah to poproszę o ten link w takim razie....widze, że wywolalam bulwersację, Viki nawet poddała w wątpliwośc moją tożsamość :D
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 21:46 przez soulblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli masz dwa instrumenty w jednym pokoju i na jednym z nich zagrasz nutę C, to struna tego samego dźwięku zacznie drżeć również w drugim fortepianie. U ludzi jest całkiem podobnie.
COŚ O MNIE: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=344170#p344170
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41806#p41806
https://www.facebook.com/rupieciarniagn ... ts&fref=ts

Re: Test podatności na codzienną manipulację.

11
"PSYCHOZABAWA - Podatność na codzienną manipulację"
http://www.profesor.pl/publikacja,25127 ... anipulacje
Jestem zbulwersowany :D
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 21:49 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Test podatności na codzienną manipulację.

12
Sprawdzilam wyniki i teraz to ja jestem zbulwersowana, chetnie bym przedyskutowala pare sytuacji. Te wyniki są złę!! Naprawde są zrobione tak żeby nikt logicznie myslacy niz zdobym 16 pnktow do tego reklamują jakąs książkę o manipulacji......facet X rozglądający się za koniem, blagam. Naszly go wątpliwosci...poza tym nie biora pod uwage ze manipulowana osoba sama moze byc dobrym i inteligentnym manipulatorem. Wtedy technika z zegarkami mimo ze odpowiedzialam dobrze jest infantylna to samo ze 100 groszowkami...bo ta osoba czuje ze traktujemy ja jak idiotę i tak jest faktycznie. Wtedy nie kupi nic bo dziala tu mechanizm hierarchiczny. Będzie chciala pozostac górą. Takich bzdurnych przykladow bylo więcej
Ostatnio zmieniony 14 lis 2012, 23:16 przez soulblue, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeśli masz dwa instrumenty w jednym pokoju i na jednym z nich zagrasz nutę C, to struna tego samego dźwięku zacznie drżeć również w drugim fortepianie. U ludzi jest całkiem podobnie.
COŚ O MNIE: http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=344170#p344170
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=41806#p41806
https://www.facebook.com/rupieciarniagn ... ts&fref=ts

Re: Test podatności na codzienną manipulację.

13
nie wiem czy to najlepszy wątek - prawie losowo wybrałam

jeśli słabo ci się wiedzie człowieku

pilnuj się

byś nie popadł w tendencję

szukania spiskowych teorii

podrzucających wyjaśnienia przyczyn niepowodzeń

bo nigdy w życiu nie wygrzebiesz się ze swoich ograniczeń

taką mamy skłonność

ludzie sukcesu nigdy nie wierzą w spiski i złe przypadki

nie musisz wierzyć w to co napisałam ale możesz przeczytać i nie wkręcać się

nie licz na to, że twój samolot nie spadnie może spaść - każdy może jeśli się nie bierze realiów pod uwagę i statystyk

opatrzności i teorie spiskowe służą manipulacji = zawracaniu głowy

pozwalają zaciemniać obraz świata i odbierać szanse zdrowemu rozsądkowi

kto chce szuka: kto i dlaczego gotów jest uwierzyć w to w co pozostali nie uwierzą mając pewność natychmiastową, że to kiepski kierunek na manowce
przechadzam się pomiędzy [email protected]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia”

cron