Re: Czy boisz się ciemności ?

1
Nyktofobia, achlufobia, skotofobia. Wszystkie opisują jedno. Lęk przed mrokiem.
Pierwotny spadek po przodkach czy niczym nieuzasadniony strach ?
Ostatnio zmieniony 30 maja 2013, 20:12 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy boisz się ciemności ?

2
Abesnai pisze:Nyktofobia, achlufobia, skotofobia. Wszystkie opisują jedno. Lęk przed mrokiem.
Pierwotny spadek po przodkach czy niczym nieuzasadniony strach ?
I to i to.
Pierwotnie to miało sens, gdyż w ciemności mógł czaić się drapieżnik.
Dziś w ciemnym pokoju możemy co najwyżej się potknąć lub stuknąć w głowę, jeżeli nie zachowamy należytej ostrożności.

Ciemność jako taka nie istnieje - jest tylko brak światła.

Jak dzieci się boją ciemności (nocy) można im powiedzieć, że wszystko jest takie samo jak w dzień, tylko powietrze ma inny kolor. :)
Ostatnio zmieniony 07 sie 2013, 12:30 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Czy boisz się ciemności ?

4
ciemności będe doswiadczał na cmentarzu , teraz wole zycie , a zycie potrzebuje swiatła , ciemności boją sie szczególnie człowieki z niskim poziomem energii i nadmiarem chłodu wewnetrznego
Ostatnio zmieniony 07 sie 2013, 15:56 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Czy boisz się ciemności ?

5
Crows pisze:ciemności będe doswiadczał na cmentarzu , teraz wole zycie , a zycie potrzebuje swiatła , ciemności boją sie szczególnie człowieki z niskim poziomem energii i nadmiarem chłodu wewnetrznego
Czy to jest żart z Twojej strony? :)
Ostatnio zmieniony 07 sie 2013, 16:22 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Czy boisz się ciemności ?

12
Lidka pisze:Planujesz zamknąć się w grobowcu razem z ciałem?... :D (bo tylko jako żywy człowiek możesz tej ciemności doświadczyć).
Wielu osobom się wydaje, że są ciałem.
Ale nawet ci mają nadzieję, że potem "przemienią się" w ducha i opuszczą ciało zanim złożą je w ciemnym grobowcu. :)
Ostatnio zmieniony 07 sie 2013, 22:40 przez Mistyk, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przekraczanie dualizmów umysłu to doskonały pogląd,
Uspokojony i cichy umysł to doskonała medytacja,
Spontaniczność to doskonałe działanie,
A kiedy wszystkie nadzieje i lęki umierają, osiąga się cel."
Pieśń Mahamudry Tilopy

Re: Czy boisz się ciemności ?

14
Mistyk pisze:
Lidka pisze:Planujesz zamknąć się w grobowcu razem z ciałem?... :D (bo tylko jako żywy człowiek możesz tej ciemności doświadczyć).
Wielu osobom się wydaje, że są ciałem.
Ale nawet ci mają nadzieję, że potem "przemienią się" w ducha i opuszczą ciało zanim złożą je w ciemnym grobowcu. :)
A i owszem :). Ale nie sądzę, żeby Crows do nich należał, dlatego zapytałam go o ten żart.

A wracając do tematu zasadniczego - nie, nie boję się ciemności. Ale też traktuję ją zgodnie z rytmem biologicznym, moja aktywność jest nastawiona na 'za widnego', po ciemku wolę spać ;).
Ostatnio zmieniony 08 sie 2013, 6:16 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia”

cron