Re: Eutanazja

93
Odważnie nie tylko o eutanazji...
Ewa Błaszczyk nie zamierza podpisywać deklaracji, w której zgodziłaby się na pobranie organów. Aktorka i założycielka Fundacji „Akogo?” ostro sprzeciwia się również eutanazji.

Obecnie w świetle polskiego prawa odpowiedni dokument muszą wypełnić nie tylko osoby godzące się na pobranie narządów, ale również te, które chcą wyrazić decyzję odmowną. Błaszczyk krytykuje to rozwiązanie.

Nie wypełniłam deklaracji, że chcę oddać swoje organy. Przecież jeśli nie podpisuję zgody na to, by oddać swoje organy, to znaczy, że nie wyrażam na to zgody. Jeśli jest inaczej, to znaczy, że coś jest nie tak. Dlaczego coś takiego mam podpisywać? Nie zgadzam się też, by ktoś decydował za mnie. Nie myślę tak dobrze o ludziach. Nie ufam, że ktoś podejmie właściwą decyzję

-wyznaje aktorka w rozmowie z tygodnikiem „Wprost”.

Tym bardziej, że bardzo często nie wiadomo, czy osoba, od której pobierane są narządy na pewno nie żyje.

Nie mamy narzędzi, żeby udowodnić, gdzie jest świadomość, kiedy mózg umiera. Mam doświadczenia związane ze swoim dzieckiem. Nie byłabym w stanie podjąć takiej decyzji, że ktoś, że ona nie żyje. I tyle.

-tłumaczy.

Błaszczyk przyznaje również, że ma ograniczone zaufanie do lekarzy, którym także przytrafiają się pomyłki.

Są i ludzie wspaniali, i bezmyślni, i układowi, interesowni, i absolutnie bezinteresowni. I zawsze tak myślałam. Wierzę w człowieka, ale wiem, jak może się zachować. I dlatego bardzo się boję i nie będę się zgadzać z takimi uregulowaniami prawnymi, które stwarzają możliwość manipulacji w majestacie prawa. To jest niebezpieczne

-stwierdza.

Stanowczo sprzeciwia się również eutanazji.

Nie jestem za eutanazją. Nie chciałabym, żeby człowiek zajmował miejsce Pana Boga. Nie ma Boga to znaczy wszystko wolno. A ja takiego świata nie chcę

-podkreśla.

To ważne słowa. Ewa Błaszczyk nieustannie boryka się z tematyką z pogranicza życia i śmierci. Trzynaście lat temu jej córka zadławiła się tabletką i od tamtego momentu znajduje się w śpiączce. Niedawno aktorka otworzyła Klinikę Budzik przeznaczoną właśnie dla takich dzieci. Wie zatem, co mówi.

MG/BR/„Wprost”
Ostatnio zmieniony 14 paź 2013, 20:07 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Eutanazja

94
rozważnie

nie wszystko jest proste

nie łączyła bym przeszczepów z dyskusją o eutanazją

Ewa Błaszczyk wybudowała klinikę by pomóc swemu dziecku

wspaniała i dzielna kobieta

Myślę że równie wspaniałe są matki, które podejmując decyzje o oddaniu narządów ratują życie kilkorgu dzieciom
zakopywanie narządów nie jest dobrą tradycją

zanim podsunie się innym niepokój czy czasem dziecko nie ożyje warto zobaczyć w szpitalu i te czekające dzieci

jeśli ja wierze w jakiekolwiek cuda i zmartwychwstania to właśnie dzięki przeszczepom


a błędy lekarskie - oczywiście warto patrzeć lekarzom na ręce i w głowy zaglądać przy każdej wizycie a w szpitalu nigdy ciężko chorego nie zostawiać ani na chwilę samego

eutanazja powolna jest powszechna dziś - obawiam się że częściej z ręki najbliższych niż lekarzy - wrażenie zgody na to rzuca się na niektórych oddziałach w oczy

na ogół nie tam gdzie pobiera się narządy o dziwo

ja bym chciał bym moje dziecko ratowano przeszczepem w razie czego więc nie mam się nad czym zastanawiać

i za prawem do eutanazji jestem również

ale będzie lepiej, są bardzo cenne nowe tropy dotyczące Alzh.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2013, 20:38 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Eutanazja

97
victoria pisze:Tu też by się pewnie przeszczep udał.... http://wiadomosci.onet.pl/swiat/byl-spa ... =onetsg_fb to tak z innej strony o eutanazji.
... a czy z powodu częstych wypadków z udziałem samochodów, kradzieży i dewastacji środowiska należy natychmiast zaprzestać ich produkcji, a użytkowanie uznać za przestępstwo ?!
Litości!
Cóż to za dziwaczna sugestia ... "tu też by się pewnie przeszczep udał .... " :zemdlala:
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2014, 21:37 przez O'cet, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Re: Eutanazja

98
O'cet pisze:... a czy z powodu częstych wypadków z udziałem samochodów, kradzieży i dewastacji środowiska należy natychmiast zaprzestać ich produkcji, a użytkowanie uznać za przestępstwo ?!
Litości!
ano litości... wróćmy zatem do benzyny ołowiowej, nie używajmy alarmów, immobiliserów, nie badajmy trzeźwości ani stanu technicznego pojazdów, nie kontrolujmy prędkosci, jeździjmy bez pasów, bez fotelików dla dzieci....
O'cet pisze:Cóż to za dziwaczna sugestia ... "tu też by się pewnie przeszczep udał .... " :zemdlala:
a mógłby się nie udać? z jakiego powodu?
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2014, 22:48 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Eutanazja

99
Myślę że równie wspaniałe są matki, które podejmując decyzje o oddaniu narządów ratują życie kilkorgu dzieciom zakopywanie narządów nie jest dobrą tradycją
Człowiek jako bank narządów dla innych ?? Z certyfikatem iz nerki sa dla Kowalskiego,watroba dla pani Zosi ,rogówki dla Stasia ,serce dla banku Religi ,kości dla banku tkanek,krew dla banku krwi...
Pózniej to mozna juz tylko symboliczne stawiać tablice...bo wszystko się komus przydało...Jaka oszczędność z miejscami pod cmentarze...
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2014, 9:13 przez egoista99, łącznie zmieniany 1 raz.
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego

Re: Eutanazja

100
victoria pisze:
O'cet pisze:... a czy z powodu częstych wypadków z udziałem samochodów, kradzieży i dewastacji środowiska należy natychmiast zaprzestać ich produkcji, a użytkowanie uznać za przestępstwo ?!
Litości!
ano litości... wróćmy zatem do benzyny ołowiowej, nie używajmy alarmów, immobiliserów, nie badajmy trzeźwości ani stanu technicznego pojazdów, nie kontrolujmy prędkosci, jeździjmy bez pasów, bez fotelików dla dzieci....
(..)
Miałem na myśli nie dowolny przedmiot refleksji, a sposób, w jaki refleksja ów [dowolny] przedmiot traktuje.
Inaczej mówiąc, to że np. anatomia (dziedzina wiedzy) nie ma znaczącego wpływu na poziom śmiertelności, nie może prowadzić do konstatacji, wedle której nauczanie anatomii jest zajęciem szkodliwym dla życia.
Podobnie rzecz ma się z eu-thanasis: to że człowiek potrafi upodlić każdą ideę i uczynić z niej tytuł do zbrodniczych praktyk, nie oznacza, że idee są siedliskiem zła.
victoria pisze:(..)
O'cet pisze:Cóż to za dziwaczna sugestia ... "tu też by się pewnie przeszczep udał .... " :zemdlala:
a mógłby się nie udać? z jakiego powodu?
Z dużym prawdopodobieństwem ów przeszczep mógłby być udany, jednak jego wartość etyczna niewątpliwie taka już nie byłaby.
Zaś próba osłabienia wartości idei "dobrej śmierci" [eu-thanatos] przykładem z dziedziny ludzkich sk'wień, wydaje mi się mocno naciągana i (intelektualnie) nieuczciwa.
Zatem "Litości!" :pompki:
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2014, 10:20 przez O'cet, łącznie zmieniany 1 raz.
.

Re: Eutanazja

101
Parafrazując Piłsudskiego "idea wspaniała, tylko ludzie kurwy" i tylko to miałam na mysli... więc litosci :D
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2014, 15:02 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia”

cron