Re: bycie chamem

1
Fragment z Księgi Rodzaju 9:18-27
(18) Synami Noego, którzy wyszli z arki, byli Sem, Cham i Jafet. Cham był ojcem Kanaana. (19) Ci trzej byli synami Noego i od nich to zaludniła się cała ziemia. (20) Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. (21) Gdy potem napił się wina, odurzył się [nim] i leżał nagi w swym namiocie. (22) Cham, ojciec Kanaana, ujrzawszy nagość swego ojca, powiedział o tym dwu swym braciom, którzy byli poza namiotem. (23) Wtedy Sem i Jafet wzięli płaszcz i trzymając go na ramionach weszli tyłem do namiotu i przykryli nagość swego ojca; twarzy zaś swych nie odwracali, aby nie widzieć nagości swego ojca. (24) Kiedy Noe obudził się po odurzeniu winem i dowiedział się, co uczynił mu jego młodszy syn, (25) rzekł: "Niech będzie przeklęty Kanaan! Niech będzie najniższym sługą swych braci!" (26) A potem dodał: "Niech będzie błogosławiony Jahwe, Bóg Sema! Niech Kanaan będzie sługą Sema! (27) Niech Bóg da i Jafetowi dużą przestrzeń i niech on zamieszka w namiotach Sema, a Kanaan niech będzie mu sługą".
Cham czyli ktoś kto niesłusznie został przeklęty przez Ojca alkoholika który się zawstydził że go widział nago. Zamiast siebie ukarał swego syna, a skoro syn był źle wychowany to kto go wychowywał? kosmici ? :black2:
Ostatnio zmieniony 21 sty 2012, 14:34 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: bycie chamem

6
Ja?! może wejrzyj głębiej niż na "atrament"
czytasz litery?
nie trawisz tekstu, ale o nim piszesz ;)
to jakby chory przyszedł do lekarza, a ten patrząc na jego ubranie zdiagnozował: cham! bo sobie wezmie, a innym nie da! no jakby bez sensu co?
tak odczytuje tekst Twoj
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 19:25 przez harden, łącznie zmieniany 1 raz.
*Wiara jest połączeniem iskier, a wiedza jest siłą egoistycznego pragnienia, ponad którym pragniemy zbudować nasze połączenie.*

Re: bycie chamem

7
Obrazek

Noe odurzony winem...
Według polskiej legendy
szlacheckiej szlachta pochodzi od Jafeta, chłopi od Chama, a Żydzi – od Sema.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Noe
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 19:33 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia”

cron