Re: Kim są Rodzimowiercy?

1
Rodzimowiercy są wyznaniową wspólnotą mężczyzn i kobiet wyznających Wiarę Rodzimą.

Należy przy tym zwrócić uwagę na człon "rodzimy", który określa czego dotyczy.

Rodzimowiercy odtwarzają i kultywują Etniczną Wiarę. Zgodnie z tym Rodzimowiercą Germańskim jest osoba pochodząca z Etnosu Germańskiego kultywująca wiarę swych przodków. Rodzimowiercą Australijskim jest rdzenny mieszkaniec Australii kultywujący Etniczną Wiarę swych przodków Aborygenów.

Rodzimowiercą Słowiańskim jest zaś osoba, która kultywuje wiarę swych praprzodków Słowian z okresu przedchrześcijańskiego.

Rodzimowiercą Słowiański natomiast nie będzie już osoba, która mając korzenie Słowiańskie będzie odwołując się nawet do Etnicznej Wiary Słowian wyznawała filozofię oraz kultywowała praktyki mistyczne pochodzące z innego kręgu kulturowego. Bowiem człon "Rodzimy" odnosi się do tego co własne, wypracowane w własnym kręgu kulturowym. Odrzucając niejako z automatu te praktyki mistyczne i filozofie, które zostały wykształcone w innym kręgu kulturowym.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2013, 20:33 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

2
Ale prawde mówiąc brak jest ciągłości w waszym kulcie.
Okres przedchrześijański znamy z jakich źródeł?

Chrześcijanie mają w tym punkcie nad wami e-pis-tologicznę przewagę.

Mianowicie mają

1. zachowaną ciągłość tradycji dobre 2000 lat
2. mądrą księgę

Wy natomiast ...no właśnie.

Wy tworzycie coś nowego co prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z tym co było w Polszcze przed chrystianizacją. A panował wtedy ,,ciemnogród", a nawet gorzej.

Dziecku mówimy, że jak burza grzmi to anioły w kręgle grają- a przecież wiemy, że w niebie się nie gra w kręgle hihi.

Żartuję sobie, ale to mi pachnie pastafarianizmem lub też międzygalaktycznym kościołem wiecznej wilgoci.

Łosiu rodzimowiercosceptyk
Ostatnio zmieniony 18 sty 2013, 21:26 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Kim są Rodzimowiercy?

3
Łosiu ależ się mylisz i to znacznie. Ale po kolei.
Łosiu pisze:Ale prawde mówiąc brak jest ciągłości w waszym kulcie.
Okres przedchrześijański znamy z jakich źródeł?
Tradycje i większość praktyk kultowych przetrwało w tzw. obrzędowości ludowej. Gdyby od Chrześcijaństwa odsiać to co zostało zagarnięte z Wierzeń Etnicznych to zostałaby tylko księga zwana Nowym Testamentem gdyż nawet Stary Testament jest zapożyczony z Judaizmu.

Po kolei po Szczodrych Godach pozostała wigilia jedynie Kołacz został zastąpiony opłatkiem. Kolędy w niektórych rejonach są do dnia nazywane Szczodrymi pieśniami a kolędnicy szczodrownikami.

Jare Gody zostały przesunięte lekko w czasie pozostałością jest Lany Poniedziałek i pisanki.

Kupała zmieniła nazwę na Sobutkę lub Noc Świętojańską

Święto Plonów to nic innego jak dożynki

Dziady to ni mniej ni więcej jak Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny gdzieniegdzie na Podlasiu nawet Prawosławni i Katolicy (już niestety starsi ludzie) oprócz zniczy zostawiają tryznę dla zmarłych.

Do tego dodać tytaniczne prace "współczesnych" badaczy folkloru (celowo wzięte w cudzysłów gdyż już odeszli do Nawii) Jak Zorian Dołęga Chodakowski, Lech Emfazy Stefański. Już w 20leciu międzywojennym powstał Krąg Czcicieli Światowida i Ruch Zadrużny.

Źródłem wiedzy są również Kroniki Historyczne. Jednak w ich przypadku należy pamiętać, że były spisywane przez wyznawców Religii Objawionej i ukazują Wiarę Etniczną w dość ciemnych barwach.

Również bardzo wiele mitów zostało w legendach, baśniach i podaniach ludowych. Należy tylko podjąć wysiłek odkurzenia ich z nalotu Chrześcijaństwa.
Mianowicie mają

1. zachowaną ciągłość tradycji dobre 2000 lat
2. mądrą księgę

Wy natomiast ...no właśnie.
O tym będzie w innym wątku szczegółowo ale tutaj pokrótce się do tego odniosę. Rodzimowierstwo nie jest dogmatyczne, nie jest Religią Księgi. Chociaż Rodzimowiercy ze Wschodu (Białoruś, Litwa, Ukraina) uznają tzw. Księgę Welesa. Jednak naukowo zostało udowodnione, że jest to falsyfikat http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Welesa i dla tego jest odrzucana przez Polskie Związki Rodzimowiercze.
Wy tworzycie coś nowego co prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z tym co było w Polszcze przed chrystianizacją. A panował wtedy ,,ciemnogród", a nawet gorzej.

Dziecku mówimy, że jak burza grzmi to anioły w kręgle grają- a przecież wiemy, że w niebie się nie gra w kręgle hihi.

Żartuję sobie, ale to mi pachnie pastafarianizmem lub też międzygalaktycznym kościołem wiecznej wilgoci.

Łosiu rodzimowiercosceptyk
Mała poprawka Rodzimowiercy nie tworzą systemu wierzeń od nowa a jedynie odtwarzają i podejmują na nowo Etniczną Wiarę.

Duże zasługi pod względem odtwarzania czyli ratowania przed zapomnieniem mają Etnografowie, największe zasługi zaś położyli Zorian Dołega Chodakowski, Lech Emfazy Stefański oraz Kazimierz Moszyński.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2013, 22:20 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

4
Jaja jako symbol nowego życia , to też pogański obyczaj , a zielone świątki , to święto drzew . Katolicy przywłaszczyli sobie obrzędy pogan i zmienili im nazwy.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2013, 21:00 przez Jarowit, łącznie zmieniany 1 raz.
JAK FENIKS Z POPIOŁÓW POWRÓCI SWARZYCA, A STARZY BOGOWIE UKARZĄ SWE LICA

Re: Kim są Rodzimowiercy?

5
Nie o tyle przywłaszczyli, tylko zaadaptowali na potrzeby własne, hyh.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2013, 21:11 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

6
Fakt - źle się wyraziłem - zaadoptowali , ale jeszcze dopasowują do swoich potrzeb . Zobacz co zrobili z dniem urodzin Mitry - teraz to Boże Narodzenie. Chcieli nawet zamienić topienie Marzanny na wieszanie Judasza , ale ten numer nie przeszedł.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2013, 21:19 przez Jarowit, łącznie zmieniany 1 raz.
JAK FENIKS Z POPIOŁÓW POWRÓCI SWARZYCA, A STARZY BOGOWIE UKARZĄ SWE LICA

Re: Kim są Rodzimowiercy?

7
Jarowit pisze:Jaja jako symbol nowego życia , to też pogański obyczaj , a zielone świątki , to święto drzew . Katolicy przywłaszczyli sobie obrzędy pogan i zmienili im nazwy.
Nie tyle przywłaszczyli co dorobili swoją ideologię. Te wszystkie rzeczy, które teraz każdy trukatolik uważa za swoje miały w rzeczywistości dla poganinów Słowiańskich wymiar sakralny, kultowy. Ludzie byli gotowi zginąć jak z tych tradycji zrezygnować. "Misjonarze" zrobili więc sprytny manewr nie tępili tego tylko zaczęli dorabiać swoją filozofię. Tak samo z praktycznie wszystkimi ludowymi pieśniami "Maryjnymi". Przykład bardzo proszę.



Dlaczego Chrześcijanin miałby: chwalić łąki umajone, cieniste gaiki, źródła i święte strumyki?
Toż przecież powinno być np.: "chwalcie Boga Pana swego, chwalcie Syna Jego".

Wniosek jest prosty pieśń ta ma korzenie "pogańskie" tylko z biegiem lat co roku zmieniano stopniowo tekst.

Jest jeszcze dużo do odkopania zarówno w ziemi przez Archeologa jak w folklorze dla Etnografa. Etnograf ma tylko trudniejsze zadanie gdyż musi odkurzyć jeszcze to co znajdzie z nalotu Chrześcijaństwa.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2013, 21:38 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

8
Zgadza się - Chrześcijanie zniszczyli wszystko co mogli , aby całkowicie zlikwidować starą wiarę , ale niestety wierzeń ludowych nie udało się im wyplenić . Ludzie na wsiach przyjęli nową wiarę , ale jednak czuli respekt przed starymi bogami. Można więc powiedzieć , że dzięki ludzkiemu strachowi , wiemy choć w minimalnym stopniu jak wyglądały wierzenia i obrzędy praojców.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2013, 21:56 przez Jarowit, łącznie zmieniany 1 raz.
JAK FENIKS Z POPIOŁÓW POWRÓCI SWARZYCA, A STARZY BOGOWIE UKARZĄ SWE LICA

Re: Kim są Rodzimowiercy?

9
"Misjonarze" myśleli po prostu, że TERROREM coś zdziałają. Niszczyli Kąciny (Słowiańskie Świątynie), Posągi Bogów, zaorywali nekropolie, wymordowali tysiące Żerców, Wołchów i Wieszczek. Myśląc, że jak to zrobią to Etniczna Wiara zniknie. Dopiero gdy zniszczyli te wymierne i materialne dowody Wiary oraz "kastę kapłańską" i wznieśli swe kościoły na zgliszczach dawnych Kącin. Zaczęli "ewangelizację" i się ocknęli, po fakcie, że albo będą patrzeć przez palce na stare tradycje i obrzędy dorabiając do nich swoją ideologię albo będą musieli wymordować wszystkich.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2013, 22:10 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

11
Wnioskuję więc, że Rodzimowierstwo to taki odświeżony placek z przed pary tysięcy lat,

bo jeżeli chrześcijaństwo przejęło wasze święta i tradycję to my jesteśmy rodzimowiercami z ubogaconą o ,,mit" Chrystusa tradycją, a wy chrześcijanami, którzy odrzucają ten epos.

Nieładnie, oj nieładnie. :P
A to był taki dobry człowiek.

Łosiu rodzimowiercosceptyk
Ostatnio zmieniony 20 sty 2013, 9:11 przez Łosiu, łącznie zmieniany 1 raz.
;)

....

Re: Kim są Rodzimowiercy?

13
Highlander jeśli wierzyć ówczesnym Kronikom to nawet była śpiewana w takiej "Słowiańskiej" formie pod Grunwaldem. Zmiany do tej pieśni weszły dopiero później.

Łosiu jeśli już to widziałbym porównanie do kamienia wyciągniętego z wody.
Ten kamień leży w wodzie od dawna, ale w środku jest suchy. Tak samo jest z ludźmi w Europie. Od stuleci żyjemy w chrześcijaństwie, ale Chrystus nie przeniknął do ludzkich serc.
Ojciec chrzestny, część III
Cytat pochodzi z podpisu Bożywoja na forum ZW RW.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2013, 10:15 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

14
Mianowicie mają

1. zachowaną ciągłość tradycji dobre 2000 lat
Bzdura. Proszę mi udowodnić, że dzisiejszy KK czy chrześcijaństwo ogólnie jest takie samo, jak to sprzed 2000 lat. Nie udowodnisz bo takie nie jest.

Chrześcijaństwo wchodząc najpierw do Rzymu, a następnie przez inne ziemie adoptowało tamtejsze tradycje. To spowodowało powstanie boga w trzech osobach, co zaprzecza idei 100% monoteizmu - mówią o tym m.in. judaiści i muzułmanie.

Przyjęli oni pogańskie elementy, a także własne zaczęli stosować w taki sposób. Ile wspólnego ma to z Biblią? NIC.

Papież jest tak naprawdę kontynuatorem ścieżki cesarza rzymskiego, zaś Watykan to kontynuacja Cesarstwa. Chrześcijaństwo, jakie od nich wyszło jest zaprzeczeniem Biblii w wielu wypadkach. Porzucili oni "nadstawianie policzka" ponieważ ktoś, kto tak czyni - musi przegrać i musi zginąć. Prawo natury stawia silniejszego jako zwycięzcę, który napisze historię.

Dlatego chrześcijaństwo rzymskie porzuciło te biblijne dogmaty. Mówi o miłości itd. - ale stosuje zupełnie inne działanie. Jakie? Dość pogańskie.

Z tych oraz wielu innych powodów należy stwierdzić, że dzisiejsze chrześcijaństwo NIE MA NIC WSPÓLNEGO z chrześcijaństwem sprzed 2000 lat. Absolutnie nic.

Dzisiejsze chrześcijaństwo to hybryda tradycji różnych religii oraz mitologii semickiej jako nadrzędnej. Jeden wielki misz-masz, inna wersja new age.

Dlatego stwierdzenie o 2000 lat nieprzerwanej religii to w rzeczywistości bujda. Fakty są jasne, wskazuje na to również nauka oraz fakty historyczne.

Nasza wiara przede wszystkim NAWIĄZUJE do dawnej - pewne elementy kontynuuje, a pewne tworzy tu i teraz. Jest tak, jak być powinno, zaś w historii religii nie jest to nic nowego - tak było, jest i będzie. Polecam zainteresować się nieco szerzej zagadnieniami religioznawstwa.
Ostatnio zmieniony 21 sty 2013, 16:21 przez Siemowit, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Kim są Rodzimowiercy?

15
Może już gdzieś o tym pisaliście i nie doczytałam, ale mam takie jedno pytanie, które mnie dość mocno zastanawia.
Bowiem człon "Rodzimy" odnosi się do tego co własne, wypracowane w własnym kręgu kulturowym. Odrzucając niejako z automatu te praktyki mistyczne i filozofie, które zostały wykształcone w innym kręgu kulturowym.
Jak wiemy kwestia Prasłowian i ich wiary bywa niejednoznaczna. Wciąż się dowiadujemy czegoś nowego (jak ostatnio wyczytałam, że sławny idol z Wolina być może przedstawia boga skandynawskiego, a nie słowiańskiego), wiąż pewne fragmenty naszej kultury zmieniają swoje położenie. Wiele można informacji wydobyć z praktyk wrzesnochrześcijańskich na ziemiach polskich (czyt. próba przeobrażenia tradycji przedchrześcijańskich w chrześcijańskie). Skoro Rodzima Wiara odwołuje się do tradycji przechrześcijańskich i uznaje je za właściwe dla kultury przodków, skąd możemy mieć pewność, że system do którego się odwołujecie, faktycznie jest właściwy a nie zapożyczony od innych ludów?
Tj. nie ma gwarancji, że po oddzieleniu naleciałości chrześcijańskich, to co zostanie będzie 100% słowiańskie. Wiemy jak mniej-więcej wyglądał świat w takim np. X wieku. Szlaki handlowe, itp. mieszanie się kultur. Skąd pewność, że to co archeologowie znajdują, potwierdza rodowód słowiański? A co jeśli odwołujecie się teraz do praktyk, które Prasłowianie sami zapożyczyli?

Jestem podlotkiem w tej kwestii. Znam trochę ruch rekonstrukcyjny i miałam przyjemność poznać wielu fajnych ludzi. W tym jak przypuszczam kilku rodzimowierców mogło się "napatoczyć", a nawet o tym nie wiedziałam.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2014, 22:30 przez Vakaru, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

18
Rodzimowierstwo z tego co widzę, nie jest obecnie raczej religią. To bardziej właśnie coś w rodzaju grup rekonstrukcyjnych, albo coś w rodzaju subkultury. Kilka razy na forach pytałem rodzimowierców np. czy modlą się do swoich bogów i wierzą w to, to jednoznacznej odpowiedzi nie mogłem uzyskać, raczej wymijającą. Fanklub Iron Maiden nie jest od razu religią wyznawców Bruce Dickinsona. ;) Rodzimowierstwo to po prostu praktykowanie prastarych zwyczajów i grupa pasjonatów tematem starych religii Słowiańskich.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 0:41 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

19
Rodzimowierstwo z tego co widzę, nie jest obecnie raczej religią.
O ile się nie mylę (i google) mamy w Polsce oficjalnie zarejestrowane na pewno dwa związki wyznaniowe o charakterze rodzimowierczym. Nie bardzo się skupiałam na zgłębianiu historii powstania owych dwóch grup. Doszły mnie tylko informacje (gdzieś tam między jednym kuflem miodu pitnego a drugim), że początkowo była jedna grupa i doszło do jakiegoś rozłamu. Bla, bla, nie wiem ile w tym prawdy, więc nie wierz mi na słowo.
Tak naprawdę poznałam sporo osób z ruchu rekonstrukcyjnego, ale rodzimowierczego nie. Nie jestem w stanie tu podać godnego uwagi źródła informacji.
Nie byłabym skłonna jednak twierdzić, że w strukturze tkwi banda smarkaczy. Jeśli jakaś grupa wyznaniowa chce na poważnie coś działać, raczej będzie stroniła od właśnie takich szczyli co sobie dziergają swastyki na lnianych koszulach z odtwórstwa.

Też poniekąd się pasjonuje słowiańszczyzną. Może za grube słowo, ale no.. trochę tak. Ale daleko mi do utożsamiania się z religią, której nie jestem w stanie poznać.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 0:53 przez Vakaru, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kim są Rodzimowiercy?

22
Skoro Rodzima Wiara odwołuje się do tradycji przechrześcijańskich i uznaje je za właściwe dla kultury przodków, skąd możemy mieć pewność, że system do którego się odwołujecie, faktycznie jest właściwy a nie zapożyczony od innych ludów?
Tj. nie ma gwarancji, że po oddzieleniu naleciałości chrześcijańskich, to co zostanie będzie 100% słowiańskie. Wiemy jak mniej-więcej wyglądał świat w takim np. X wieku. Szlaki handlowe, itp. mieszanie się kultur. Skąd pewność, że to co archeologowie znajdują, potwierdza rodowód słowiański? A co jeśli odwołujecie się teraz do praktyk, które Prasłowianie sami zapożyczyli?
A zatem:

1. Słowianie byli i są jednym z ludów indoeuropejskich.
2. Ludy indoeuropejskie mają bardzo podobne, a czasami prawie identyczne tradycje, obyczaje.
3. To normalne, że również dawniej kultury się przenikały. Jednakże głównie indoeuropejskie - dopiero potem zaczął się "boom" na inne, dalsze kultury.
4. Rodzimowierstwo to system wierzeń NAWIĄZUJĄCY do dawnych wierzeń, nie zaś kopiujący z nich wszystko. Nawiązujemy czyli jesteśmy świadomi tego, o czym pisałaś. Jest jednak pewna różnica, której niektórzy nie dostrzegają. Otóż - rodzimowierstwo dzisiejsze ma swoje korzenie 200 lat wstecz. Pewne założenia rodziły się w czasach zaborów.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż rozwijamy SWOJĄ wiarę tu i teraz, a nie odwracamy się ciągle za siebie. Nawet hinduizm nie jest dziś taki jaki był kilka tysięcy lat temu - a przecież tamte wierzenia nie zostały przerwane.

Nasza wiara, filozofia i system myślenia jest DZISIEJSZY. Nie zamierzamy nawet próbować myśleć o świecie tak, jak człowiek z X wieku. Reasumując:

1. Pewne elementy kulturowe z czasów dawnych są nadal praktykowane, a niektóre odrzucone z racji rozwoju i zmian (np. nikt dziś nie stawia domu kładąc najpierw rogi zwierząt pod fundament). Niektóre zaś przetrwały również (paradoksalnie) dzięki katolicyzmowi.

2. Nawiązujemy do dawnej wiary tworząc dzisiejszy system wierzeń, oparty po części na tym co dawniej - ale też na tym co DZIŚ. Dla przykładu: dawniej liczyła się wspólnota rodowa, plemienna. Dziś nie ma plemion - nadal liczą się rodziny, ale również naród jako wspólnota.

3. Przykładem przejęcia symboliki innego ludu mogą być np. "Ręce Boga" archeologicznie kojarzone z Wandalami, ale będące dziś znanym symbolem pogańskim w rodzimowierstwie. Także jak widzisz nie mamy z tym wielkiego problemu.

4. Odwołujemy się do bóstw pod imionami jakie były znane dawniej i jakie zostały poświadczone. Jednak kontakt z Nimi jest absolutnie dzisiejszy.

5. Nasza wiara, nasze elementy kulturowe są słowiańskie nie tylko z racji występowania w jakimś X wieku na tych ziemiach - ale również z prostego powodu: jesteśmy i czujemy się Słowianami TU i TERAZ. Mówimy po słowiańsku, nasze kobiety niczym nie różnią się od Słowian innych narodowości takich jak Słowacja, Czechy itd., czujemy więź z duchami Przodków, a nasze Ojczyzny traktujemy jako nasze Gniazda.

6. Obrzędowość nawiązuje do dawnej, również w sposób porównawczy z innymi ludami indoeuropejskimi - ale również posiada elementy dzisiejsze ponieważ żyjemy TU i TERAZ. I to się liczy najbardziej.

7. Szanujemy Przodków, czcimy Ich pamięć, kultywujemy niektóre zwyczaje, które można kultywować - ale również idziemy do przodu w nowe czasy. Dlatego osobiście jestem za budowaniem świątyń czy też innych budynków użyteczności religijnej, a nie pieprzenie w stylu, że "dawniej nie było budowli". To, co było dawniej się skończyło - teraz jest teraz.

8. Mówiąc krótko: rodzimowierstwo łączy stare z nowym na tyle, na ile jest to możliwe. Jeżeli chcecie poznać wartość wiary i konkretne argumenty to z łaski swojej pytajcie o to ludzi konkretnych - np. żerców konkretnych związków wyznaniowych, a nie jakichś łepków co piszą na forach i nie potrafią nawet wyargumentować swoich poglądów. Po to są oficjalne związki i kościoły aby do nich się zwracać.

Mam nadzieję, że co nieco wyjaśniłem. W każdym razie zastanawiam się nad stworzeniem działu z książkami - tam znalazłyby się odpowiednie pozycje.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

cron