Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

2
Highlander pisze:
czyli rodzimowierstwo jako kultywowanie wierzeń przodków
Czyli wielożeństwo jest u Was dozwolone?
Z punktu widzenia moralnego i etycznego? Tak pod warunkiem - czyń co chcesz bylebyś nie krzywdził innych.

Lecz tutaj się jeszcze kłania litera obowiązującego w danym Kraju Prawa - w większości Krajów Słowiańskich zaś jest obecnie nie dozwolone. :)
Ostatnio zmieniony 20 sty 2013, 10:00 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

3
Highlander pisze:
czyli rodzimowierstwo jako kultywowanie wierzeń przodków
Czyli wielożeństwo jest u Was dozwolone?
No jasne :hhhh: a w noc Kupały parzymy się z kim popadnie i gdzie popadnie :sex:
Ostatnio zmieniony 22 sty 2013, 19:52 przez Jarowit, łącznie zmieniany 1 raz.
JAK FENIKS Z POPIOŁÓW POWRÓCI SWARZYCA, A STARZY BOGOWIE UKARZĄ SWE LICA

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

4
A co ma wielożeństwo to tematu? Oficjalnie potwierdzono je jedynie u władców (również tych "chrześcijańskich"), zaś zwykły człowiek posiadał raczej jedną żonę. Oprócz tego oczywiście jak wiadomo - prawdziwa i zdrowa rodzina to taka, gdzie jest jedna żona. Poligamia to przeżytek z czasów najdawniejszych, który później kultywowali jedynie władcy plemienni.

Są oczywiście przykłady poligamii i dzisiaj ale osobiście nie uznaję czegoś takiego. To dla mnie raczej zacofanie, nie mające nic wspólnego z rodziną w takim sensie, jakim mnie uczono - nie można żywić uczuć itd. do dwóch czy trzech lasek jednocześnie. A zatem prawdziwa rodzina tylko z jedną może mieć sens, inne służyłyby do zabawy. Zresztą mamy XXI wiek i podejrzewam, że głos pań w tej sprawie byłby konkretny.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2013, 22:17 przez Siemowit, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

5
Na słuszną uwagę współmoderatora działu Rodzimowierstwo Słowiańskie zgodnie z regulaminem działu Rodzimowierstwo Słowiańskie - FAQ dokonałem przeniesienia tematu.
______________________________________________

Oficjalne stanowisko Rodzimowierstwa w Tej sprawie jest takie, że działamy zgodnie z obowiązującym Prawem danego Kraju (w Tym konkretnym przypadku Polski).

Ze względów Etyczno-moralnych jeśli wszyscy zainteresowani sprawą nie widzą w tym nic złego to i środowisko Rodzimowiercze nie ingeruje w tą sprawę. Nie zaglądamy nikomu pod pierzynę. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej prawem wielożeństwo czyli Bigamia jest karalna.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2013, 23:23 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

7
Jaro nie wygłupiaj się, co ma wielożeństwo do Nocy Kupały.
A co ma wielożeństwo to tematu? Oficjalnie potwierdzono je jedynie u władców (również tych "chrześcijańskich"), zaś zwykły człowiek posiadał raczej jedną żonę. Oprócz tego oczywiście jak wiadomo - prawdziwa i zdrowa rodzina to taka, gdzie jest jedna żona.
Skoro to ma być dział dla zielonych w sprawach Rodzimowierstwa, wiec jako zielony zapytałem o wielożeństwo, w szkole mnie uczono, że poganie mieli wiele żon, i tyle. Nie rozumiem żartów Jarowita i oburzenia Siemowita.
Nie wiem jak to było naprawdę czy to wielożeństwo naszych przodków to wymysł katolickich księży czy historyczna prawda?

Miałem się o to zapytać na Forum RBI, ale jakoś nie miałem odwagi... .
Ostatnio zmieniony 23 sty 2013, 0:52 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

8
Highlander pisze:Jaro nie wygłupiaj się, co ma wielożeństwo do Nocy Kupały.
A co ma wielożeństwo to tematu? Oficjalnie potwierdzono je jedynie u władców (również tych "chrześcijańskich"), zaś zwykły człowiek posiadał raczej jedną żonę. Oprócz tego oczywiście jak wiadomo - prawdziwa i zdrowa rodzina to taka, gdzie jest jedna żona.
Skoro to ma być dział dla zielonych w sprawach Rodzimowierstwa, wiec jako zielony zapytałem o wielożeństwo, w szkole mnie uczono, że poganie mieli wiele żon, i tyle. Nie rozumiem żartów Jarowita i oburzenia Siemowita.
Nie wiem jak to było naprawdę czy to wielożeństwo naszych przodków to wymysł katolickich księży czy historyczna prawda?

Miałem się o to zapytać na Forum RBI, ale jakoś nie miałem odwagi... .
Post Jarowita pominę milczeniem. Odpowiem na konkretne pytanie. Dzisiejszy stosunek do tematu przedstawiłem.

Jeśli chodzi o czasy przedchrześcijańskie u Słowian było dopuszczalne zarówno prawnie jak i etycznie. Jednak było parę warunków:

- ekonomia - chłop mógł mieć tyle żon i legalnych konkubin (nałożnic) na ile było go stać (zazwyczaj było stać tylko Możnych a więc Knezi i co bogatszych Władyków, Kmieci.

- wola - jak chłop miał już Żonę to głównie od niej zależało (wyrażała zgodę na nowe nałożnice lub dalsze/kolejne Żony)

- o rozwód mógł wnieść pozew tylko mąż, lecz gdy dochodziło do rozwodu chłop za swą wolność zostawiał cały swój majątek dla Żony celem zabezpieczenia jej bytu.
___________________________

Co do "oburzenia Siemowita" jak to określiłeś to zwrócił on tylko uwagę, że dyskusja odeszła od tematu http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=6479 nie chciałem zaś podejmować odpowiednich kroków samowolnie, które choć byłyby zgodne z regulaminem to przez niektórych określone byłyby "zamordyzmem".

Nawołuje do przeczytania regulaminu niniejszego działu http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=6476

Jak masz jeszcze jakieś pytania nie dotyczące tematów już założonych to byłbym wdzięczny za zastosowanie się do regulaminu i założenie odrębnego wątku. Według zasady jeden temat jedno pytanie. Przy czym tytuł wątku powinien być tożsamy z pytaniem i oczywiście nawiązywać do tematyki ogólnej działu.
Dziękuję za Uwagę - Forumowy Mod Maruda - Twardostoj.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2013, 1:11 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

10
Wiele ciekawy informacji na temat obyczajów Słowian przekazał arabski (żydowski) podróżnik Ibrahim ibn Jakub. Wg. niego Słowianie są chętni do zaczepki i mają gwałtowny charakter. Mężowie mają mieć po 20 i więcej żon. Ciekawym "wynalazkiem" były słowiańskie łaźnie, budowane z drewna. Szpary zatykano mchem. W środku budowano piec z kamienia, który nagrzewano, nad nim wycinano okienko dla ujścia dymu. Kiedy piec się już nagrzał zatykano okienko, lano na piec wodę i smagano się rózgami dla oczyszczenia organizmu.
Na temat obyczajów małżeńskich pisarze arabscy piszą, że nie ma wśród Słowian cudzołóstwa. Panuje natomiast wśród nich duża swoboda seksualna. Jeśli ktoś cudzołoży z kobietą zamężną jest zabijany bez żadnego wytłumaczenia z jego strony. Po za tym po śmierci męża kobiety również kończyły życie albo na stosie albo przez powieszenie aby w ten sposób połączyć się ze swoimi mężami.
historycy.org

Bruckner:
Małżeństwo było, tak jak dziś, umową przyjacielską, stwierdzaną obopólnemi darami równej wartości i wiązało rodziny przyjaźnią stałą; jak dziś, było monogamiczne, już dla względów ekonomicznych; wielożeństwo popłacało u bogaczy, szczególnie u książąt, gdzie może było obowiązkowe. I tak ów kupiec Sarno, chrześcijanin gdy go Słowianie księciem obrali r. 623, z tuzina żon miał dzieci trzy tuziny; Mieszce tylko siedm żon kronikarz naznaczył; Włodzimierz kijowski miał ich kilkanaście i żywił jeszcze olbrzymi harem; książę pomorski miał r. 1126 dwadzieścia cztery obok kilku żon a był już pokryjomu chrześcijaninem.
Jeśli przypuszczamy, że wielożeństwo było udziałem książęcym, wychodzimy i z uwagi, że zwyczaje, które były niegdyś ogólne, zczasem tylko u sfer najwyższych ocalały. Odwrotnie, co było niegdyś ich przywilejem, spadało między tłumy; przykłady przytoczymy niżej nieraz. Przy wielożeństwie uchodziła pierwsza żona za główną, ona jedyna była , t.j. zaślubiona uroczyście; żony dalsze uchodziły raczej za (konkubiny), a ich potomstwo zbywano byle czem. Więc Mieszka jedyny dziedziczył, bracia jego (wiemy o dwóch) byli może synami popaśnic; Chrobry uważał się starym trybem tak samo, jako jedyny syn Dobrawy, za jedynego dziedzica uprawnionego, a więc napędził macochę z jej synami (dopiero chrześcijaństwo uprawniło i dzieci z drugiego małżeństwa); nie pomogło osobliwsze wystylizowanie owego aktu darowizny Polski.
[...]
Monogamji dowodzi fakt, że mąż żonę o byle co napędzał; przy wielożeństwie byłby raczej przybierał drugą i trzecią, a nie pozbawiał się siły roboczej i nie tracił wiana-posagu. Napędzanie żon było tak stałe, że Słowianie, jedyny chyba naród na świecie, dla napędzonych osobną utworzyli „nazwę, bardzo im ubliżającą, poćpiega (termin prasłowiański, u nas jeszcze w XV wieku dobrze jako poćbiega znany). Pierwszy list, który papież do Slowian wystosował (r. 873), o to właśnie Słowian gromił, kazał oddalać drugą a wracać do pierwszej, bo te rozwody” djabeł wymyślił, ale jeszcze r. 1145 wydalał legat papieski w Czechach kleryków, co się z poćpiegami pożenili. Chrobry po dwu poćpiegach dopiero trzecią żonę zatrzymał. I tu względy ekonomiczne nie dozwalały szafowania kobietami, chyba gdy mąż dla niepłodności żonę rzucał.
Źródło w sieci: rkp.w.activ.pl
Ostatnio zmieniony 24 sty 2013, 12:59 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

11
Są odnośnie Knezia Włodzimierza przed przyjęciem Chrześcijaństwa, rekordzistą był chyba Kneź Zachodniopomorski Warcisław aż 24 żony.
Wielożeństwo wśród Słowian

Źródła często mówią o wielożeństwie wśród Słowian. Wzmianki te dotyczą jednak władców lub możnych, koszty utrzymania małżonek sprawiały, że na posiadanie więcej niż jednej żony mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. W opisie zaprowadzania w Polsce chrześcijaństwa już w najstarszej kronice zawiera się informacja o praktykowaniu wielożeństwa przez Mieszka I przed przyjęciem chrztu: Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał (Liczba siedem ma w tym przypadku zapewne znaczenie symboliczne). Mistrz Wincenty stwierdził, że władca ze swoimi ówczesnymi towarzyszkami spędzał noce na zmianę, Dzierzwa podaje jednak, że spędzał noce ze wszystkimi naraz. Kobiety te zostały potem oddalone, a legalność ich związku była od tego czasu negowana (by w świetle prawa kościelnego Mieszko I mógł zawrzeć prawowoity ślub z Dobrawą). Inny z wcześniejszych pogańskich władców Polski Lestek III - domniemany ojciec Popiela I (Pompiliusza) - miał mieć jedną "główną" nałożnicę, która po konflikcie Lestka z teściem - Juliuszem Cezarem - zajęła miejsce jego żony, oraz inne, z którymi spłodził dwudziestu synów. Wprowadzenie w Polsce chrześcijaństwa pociągnęło za sobą likwidację wielożeństwa.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Poligamia# ... C5.82owian

Wspomniane jest o Tym również w Kronikach Arabskiego podróżnika Ibrahim ibn Jakub.

Widziałem zaś w jednej książce mowę odnośną rozwodów jak wpadnie mi jeszcze raz w ręce to zamieszczę cytaty.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2013, 13:14 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

12
No właśnie - wspominają na temat władców, ludzi majętnych, wyżej postawionych i pełniących inne funkcje niż oranie ziemi. Pytanie jakie podejście do tego mieli zwykli ludzie nie mający władzy, ich kobiety itd.

Bo nawet jeśli zalegalizować wielożeństwo to nie znam kobiety, która by się na to zgodziła.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2013, 15:56 przez Siemowit, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

13
Nie znasz europejki co by na to poszła.
Inna sprawa to taka, że np. w haremie sułtana mimo wygodnego życia w pięknych sceneriach nie było za spokojnie.
Były spiski, morderstwa bo każda chciała być tą najważniejszą.
Co ciekawe z filmu dokumentalnego jaki oglądałem wynika, że to właśnie słowianka była najbardziej przebiegła.
Myślę, że prawdziwa chrześcijanka powinna się zgodzić, w końcu Jezus uczył by się dzielić z innymi.
:D
Ostatnio zmieniony 24 sty 2013, 16:04 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

14
Małżeństwo jest jedną z najstarszych instytucji słowiańskich związanych z ustrojem patriarchatu. Kobieta niezamężna była, podobnie jak dzieci, podporządkowana władzy ojca. Zdaniem niektórych podróżników arabskich panny słowiańskie cechować miała duża swoboda obyczajów. Małżeństwo słowiańskie miało przeważnie charakter monogamiczny. Poligamia występowała raczej sporadycznie, w środowisku możnych, których stać było na utrzymanie kilku żon. Formy zawierania małżeństwa wspólne dla całej Słowiańszczyzny ukształtowały się na długo przed chrystianizacją. Należało do nich pierwotne porwanie, a następnie kupno żony. Małżeństwo w tej ostatniej postaci sprowadzało się do umowy między dwoma rodzinami, której towarzyszyła rozbudowana obrzędowość. Wstępne warunki (zmówiny) ustalał z rodziną panny młodej swat - rzecznik rodziny pana młodego. Następowały potem zdawiny, właściwy obrzęd ślubny, nad którym czuwał z ramienia obu rodzin tzw. dziewosłęb. Od tej chwili przechodziła kobieta pod władzę męża, który mógł się z nią w każdej chwili rozstać (oddalenie). Żona winna była mężowi przede wszystkim wierność. Jej naruszenie podlegało karom, a nawet mogło doprowadzić do odesłania żony rodzicom. W normalnym układzie stosunków, jako opiekunka domu i matka dzieci, kobieta posiadała duży prestiż społeczny. Mogła też posiadać własny majątek, chociaż nie mogła dysponować dobrami mężowskimi. W rękach wdów pozostawiano przeważnie zarząd majątkiem oraz opiekę nad dziećmi.
Na podstawie: Stanisław Russocki [w] Mały słownik kultury dawnych Słowian pod redakcją Lecha Leciejewicza, Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Warszawa 1988

Ze strony: gestwiny-zapomnienia.blogspot.com
Ostatnio zmieniony 24 sty 2013, 16:16 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

15
Mój post , to był oczywiście żarcik , ale widzę , że co niektórzy potraktowali go poważnie . Napisałem tak dlatego , że ludzie kojarzą rodzimowierstwo dosłownie z tym co przeczytają w jakiś źródłach . Źródła te jednak opisują życie przodków z przed setek lat i jest nierealne , aby mogło coś takiego zaistnieć w czasach dzisiejszych i to w naszym kraju , bo jak pisał Twardostuj , można za kratki trafić. o nocy kupały naoisałem uprzedzając fakty , gdyż już na innym forum dostałem takie idiotyczne pytanie , a mojego forumowego kolegę ( zielonoświątkowiec ) zapytano , czy oni chowają swoich zmarłych w całunach . Takie pytania świadczą tylko o tym , jak mało znane są ludziom religie czy wierzenia inne od chrześcijaństwa. Jeśli uraziłem swoich braci tym poprzednim pościkiem , to przepraszam.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 0:36 przez Jarowit, łącznie zmieniany 1 raz.
JAK FENIKS Z POPIOŁÓW POWRÓCI SWARZYCA, A STARZY BOGOWIE UKARZĄ SWE LICA

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

16
Muzułmanie potrafią obejść prawo zabraniające poligamii np. w Wlk. Brytanii.
Z jedną biorą ślub cywilny, z drugą w meczecie, albo niby się rozwodzą a mieszkają razem, tudzież oficjalnie mają ślub tylko z jedną żoną albo wzięli śluby u siebie.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 1:22 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

17
Jarowit pisze:Mój post , to był oczywiście żarcik , ale widzę , że co niektórzy potraktowali go poważnie . Napisałem tak dlatego , że ludzie kojarzą rodzimowierstwo dosłownie z tym co przeczytają w jakiś źródłach . Źródła te jednak opisują życie przodków z przed setek lat i jest nierealne , aby mogło coś takiego zaistnieć w czasach dzisiejszych i to w naszym kraju , bo jak pisał Twardostuj , można za kratki trafić. o nocy kupały naoisałem uprzedzając fakty , gdyż już na innym forum dostałem takie idiotyczne pytanie , a mojego forumowego kolegę ( zielonoświątkowiec ) zapytano , czy oni chowają swoich zmarłych w całunach . Takie pytania świadczą tylko o tym , jak mało znane są ludziom religie czy wierzenia inne od chrześcijaństwa. Jeśli uraziłem swoich braci tym poprzednim pościkiem , to przepraszam.
Jarowit, ja Cię znam, więc wiedziałem, że sobie żartujesz, ale Ci co Cię nie znają uznali, że piszesz na poważnie i jak potem w ich oczach wyglądają Rodzimowiercy?
Takie pytania świadczą tylko o tym , jak mało znane są ludziom religie czy wierzenia inne od chrześcijaństwa.
Dlatego fajnie, że jest taki temat, mogę zadawać różne pytania, które dla Was mogą wydawać się nawet głupie.

Co do wielożeństwa, pierwotnym zamysłem tego procederu, było założenie bardzo praktyczne. Chodziło o to, że w przypadku jakiejś wyprawy wojennej ginął jakiś woj, to jego brat mógł legalnie zaopiekować się wdową i cały majątek pozostawał męskich rękach. Potem ten proceder rozciągnął się na sąsiadów, no i z czasem, tak jak już pisaliście przeobraził się w przyjemność posiadanie większej ilości kobiet u możnowładców.
Z punktu widzenia moralnego i etycznego? Tak pod warunkiem - czyń co chcesz bylebyś nie krzywdził innych.

Lecz tutaj się jeszcze kłania litera obowiązującego w danym Kraju Prawa - w większości Krajów Słowiańskich zaś jest obecnie nie dozwolone.
Czyli Waszą religię dostosowujecie do panującego prawa w danym kraju, a nie kultywujecie jej w takiej czystej pierwotnej postaci jaka była naprawdę?
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 1:32 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

18
Highlander pisze:
Z punktu widzenia moralnego i etycznego? Tak pod warunkiem - czyń co chcesz bylebyś nie krzywdził innych.

Lecz tutaj się jeszcze kłania litera obowiązującego w danym Kraju Prawa - w większości Krajów Słowiańskich zaś jest obecnie nie dozwolone.
Czyli Waszą religię dostosowujecie do panującego prawa w danym kraju, a nie kultywujecie jej w takiej czystej pierwotnej postaci jaka była naprawdę?
1. Podejmujemy trud odnowienia prapolskiej Wiary Etnicznej. - Najpierw odnawiamy, potem kontynuujemy Wierzenia Etniczne na tyle na ile jest to możliwe ze względu na zebrany materiał poglądowy w tej sprawie.
Jeszcze jest wiele do odkopania w ziemi przez archeologa a w folklorze przez Etnografa.

2. Jeśli chodzi o wierzenia to nie musimy się dostosowywać do prawa. Działamy jak najbardziej legalnie. Natomiast niniejszy temat dotyczy życia społecznego nie wierzeń jako takich. Zaznaczam jeśli jakiś Rodzimowierca zechce mieć wiele partnerek a jego partnerki się na to zgodzą. To my nie widzimy przeszkód. Żerca może udzielić Swaćby nawet z dwudziestoma paniami. Pod względem Etyczno-moralnym jest to dopuszczalne. Należy jednak zwrócić Uwagę, że Ślub Cywilny weźmie już tylko z jedną. Reszta zgodnie z Prawem będzie tylko Konkubinami i nie dziedziczy.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2013, 12:08 przez Twardostoj, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Rodzimowierstwo Dopuszcza Wielożeństwo?

19
Jeśli idzie o robienie różnych rzeczy prywatnie to jest to sprawa właśnie prywatna każdego z osobna. Związki tutaj nie ingerują. Natomiast w praktyce, jakby zgodnie z tekstem zapodanym na poprzedniej stronie - większość rodzimowierców praktykuje monogamię, poważne związki i jest za zakładaniem tradycyjnej polskiej rodziny.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

cron