Re: Postrzyżyny / Zapleciny

2
Będąc w Polsce pn-wschod. urzekło mnie nie tylko piękno przyrody, ale Cerkwie, kapliczki prawosławne.
Bardzo mnie ciekawi, gdzie znajdują się...w jakiej części Polski...jest największa grupa, która kultywuje stare obrzędy?
Jakiego rodzaju zachowały się jeszcze obrzędy, oprócz podanego w linkach.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2011, 16:17 przez Lizawieta, łącznie zmieniany 2 razy.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. -Phil Bosmans-

Re: Postrzyżyny / Zapleciny

3
To dobre pytanie, ale trudne. Rodzimowiercy są rozproszeni po całym kraju, aczkolwiek wydaje mi się, że największe skupiska znajdują się w miastach takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, a także Gdańsk i Szczecin. Całkiem mocny trzon religii etnicznych prezentuje również Łódź, choć póki co jest nas raczej mniej.

Jak będę mógł to podam może konkretne linki lub nazwy książek odnoszących się do starych obrzędów, natomiast co mogę wstępnie powiedzieć - polska wieś. Wszystkie tzw. święta ludowe to tak na prawdę zakamuflowane święta pogańskie lub nowe uroczystości utworzone na bazie pogańskich - lub takie, do których włączono etniczne elementy. To wszystko się nieźle ze sobą miesza, ale do tej pory na wielu wsiach są tradycje, o które KK się oficjalnie burzy i ich zakazuje jako pogańskich. Jednym z nich jest obyczaj związany z tzw. Chrystusem Frasobliwym, ale jest ich dużo więcej. Pierwsze opisy i wskazanie na pogańskość rodzimych obrzędów ludowych znalazły się w dziełach polskich etnologów i kulturoznawców - wymienię tu choćby:

1. Kazimierz Moszyński - "Kultura ludowa Słowian"
2. Zorian Dołęga-Chodakowski - "O Sławiańszczyźnie przed chrześcijaństwem"
3. Bogusław Gierlach - "Sanktuaria słowiańskie"

Później podam jeszcze inne tytuły. Również warto wspomnieć o "Kalendarzu słowiańskim" - a dokładniej jego dwóch numerach jakie wydał pastor Władysław Kołodziej (twórca pierwszego neopogańskiego związku w Polsce) w latach 40-tych.

Paweł Jasienica (1909-1970) - polski pisarz historyczny, eseista i publicysta Tygodnika Powszechnego podał, że ostatni zarejestrowany przypadek prawdziwie pogańskiego świętowania Kupały miał miejsce w 1937 r. na Opolszczyźnie.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiara”

cron