Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

1
Witam serdecznie :)

Zapraszam na strony serwisu BogowiePolscy.net. Dostępne tam ilustracje jak zauważyłem były już tutaj prezentowane :) Teraz chciałbym polecić nasze najnowsze opracowanie, dotyczące Jessy - najwyższego boga Polan, wzmiankowanego między innymi przez Jana Długosza. Jessa/Jesza to imię najbardziej znane. Jednak dwa pokolenia wcześniej Łukasz z Wielkiego Koźmina (około roku 1405) określa go imieniem Yassa (Jasza), a co wydobył i przypomniał prof.Leszek Kolankiewicz w swojej znakomitej książce "Dziady. Teatr święta zmarłych".

Jassa to bóg niewątpliwie najbardziej tajemniczy i w przeciwieństwie do innych bóstw "długoszowych" o najsłabiej zbadanych poświadczeniach. Po blisko półrocznych pracach i wielu, często gorących dyskusjach, prezentujemy pierwsze plony naszych poszukiwań, zapraszamy:
Obrazek
http://www.bogowiepolscy.net/jassa-jessa.html

Na bazie powyższego nasze postulaty to:

1. Polański Jassa/Jessa czczony był przede wszystkim w okolicach równonocy wiosennej, a prawdopodobnie i jesiennej (oraz poranka i zachodu) poprzez uczty ofiarne z wykorzystaniem głazów z wnękami ofiarnymi. Był to bóg wojownik na białym rumaku, ale także przyjazny gospodarz i dostarczyciel dóbr, analogicznie jak zachodniolechicki Świętowit i ożywiający przyrodę jak zachodniolechicki Jarowit i wschodniosłowiański Jaryło.

2. Najbardziej prawidłowa wymowa to Jasz/Jasza lub Jas/Jasa choć w zależności od regionu mogły pojawiać się inne formy, np Jaś/Jaśa (por. polscy: Jasień=Jaś=Jaszink). Większość znaczeń o takich rdzeniach ulega licznym modyfikacjom (s=ś=sz=ź=z, a-e-o-u). Imię Jassa wykazuje silne związki znaczeniowe z jasnością niebios, po czym ekspanduje na inne pola znaczeniowe (jaść, jasion, jasieł itd).

3. Słowianie w odniesieniu do polskiego Jassy/Jessy kwalifikują się do grupy ludów indoeuropejskich gdzie rdzeń *ansu (pan, władca, bóg) przechodzi na bóstwa najwyższe i niebiańskie, czyli również: Celtowie - Esus, Germanie - Ass, Sarmaci - Uaszo (również plemię Jassowie), Persowie - Asza, Asura. Spokrewnione znaczeniowo indoeuropejskie *awes-, aus-, *awsa- (świecić, błyszczeć) objawia się natomiast w imieniu kaszubskiego boga Jaster/Jastrzebóg (jak dotąd ignorowanego w komparatystyce), a kulturowo najbliższego polańskiemu Jassie/Jessie. Oraz u rosyjskiego boga Usień/Awsień, a na gruncie bałtosłowiańskim u łotewskiego boga Jeusens/Jusens/Usinsz.

4. Interpretatio romana (tzw wykładnia rzymska) w odniesieniu do Jassy jest możliwe, jeśli zastosować ją do dwu lub czterogłowego Janusa, poprzednika Jowisza. Janus dzierży klucz (por. polski herb Jasieńczyk i góra kultowa św.Piotr/Połom na kopcach jasienickich) analogicznie jak u wszystkich Słowian ludowy św. Jerzy, który otrzymuje klucz od Matki Boskiej lub Marzanny(sic!). Janus jest również bogiem wędrującym jak słowiańscy Świętowit i Jaryło oraz postacie władców wędrujących z legend polskich.

5. Wiele wskazuje za tym, że święte zwierzęta Jassy/Jessy obok białego rumaka to orzeł, jastrząb i jaskółka. Jesion podobnie jak dąb, posiada wszelkie znamiona drzewa gromowego, w tym w wierzeniach ludowych moc odstraszającą węże (symbolizujące świat bóstw podziemii).

Materiały zebrali i opracowali: Grzegorz Niedzielski, Kazimierz Perkowski i Wojciech Jóźwiak.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 19:36 przez BPL, łącznie zmieniany 1 raz.
www.BogowiePolscy.net

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

2
Witam
Poczytam sobie, choć zastanawiam się czy podaanie linka nie pasowałoby bardziej do ogłosze a powitanie mogłoby być w powitaniach..no cóż.
Ciekawe to, lecz zobaczę co inni powiedzą na ten wpis akurat w tym temacie.
Choć wsumie pasuje..
No i mam zgryza a tskt jest dość dla mnie ciekawy.
:sos:
:D
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 19:45 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

3
Nebogipfel pisze:Witam
Poczytam sobie, choć zastanawiam się czy podaanie linka nie pasowałoby bardziej do ogłosze a powitanie mogłoby być w powitaniach.
Wybaczcie jeśli naruszyłem tradycję :) Dział wybrałem jako w moim uznaniu najbardziej pasujący pod względem tematyki no i oczywiście zapraszam do dyskusji, typowe ogłoszenie raczej nie było moim zamiarem :)
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 20:03 przez BPL, łącznie zmieniany 1 raz.
www.BogowiePolscy.net

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

4
Witaj BPL! Sława!

Cieszę się, że mamy tu przedstawiciela tak ciekawego portalu.

Bardzo mnie zaciekawił ten artykuł. Ja również liczę, że wątek będzie rozwijany i uznany w przyszłości w jakiś sposób tak samo jak uznano innych bogów w książkach. Nie jestem specjalistą w tych sprawach ale świetnie, że wreszcie coś ruszyło i badania trwają dalej, nawet na własną rękę. Planujecie to jakoś rozszerzyć czy też ustawić na równi z dokonaniami znanych nam autorów ?
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 20:13 przez Siemowit, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

5
Witaj Siemowicie, Chwała!
Siemowit pisze:Planujecie to jakoś rozszerzyć czy też ustawić na równi z dokonaniami znanych nam autorów ?
Tak, mamy już propozycję publikacji, na razie trudno jednak mi mówić o szczegółach. Powyższe badania z pewnością znajdą także miejsce w nowym wydaniu "Mitologii plemion prapolskich" Grzegorza, której pierwsza edycja doczekała się nawiasem mówiąc pochlebnej recenzji w serwisie o zacięciu typowo naukowym - Historia.org.pl.

W miarę możliwości czasowych pojawią materiały o kolejnych bogach Polan. Możemy więc obiecać rozwijanie tego tematu bo w naszym mniemaniu jest on mocno zaniedbany. To początek drogi, dołączają co rusz nowe osoby, choć miała to być początkowo jedynie strona www dla ilustracji... :)
Ostatnio zmieniony 04 paź 2011, 21:14 przez BPL, łącznie zmieniany 1 raz.
www.BogowiePolscy.net

Re: Jassa - niebiański Bóg Polan

6
Oto najnowszy artykuł Grzegorza Niedzielskiego, tym razem o bogu Łado, czyli drugim obok Jasza/Jassy wymienianym najczęściej bogu Polan:

http://www.bogowiepolscy.net/lado-lada.html

Warto dodać, że w najstarszych źródłach bóg Łado zazwyczaj wymieniany jako pierwszy. Przy okazji, autor zaprasza wszystkich zainteresowanych: 16 maja będzie można wysłuchać jego prelekcji:



http://eudaimonia-stowarzyszenie.blogsp ... iczny.html
www.BogowiePolscy.net
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiara”

cron