Re: Rodzimowierstwo

1
Dla osób nie znających dostatecznie założeń poszczególnych związków, odnośnikami prezentujemy je na wskazanych stronach tychże związków:

Rodzimy Kościół Polski
http://wolnemedia.net/wierzenia/obraz-r ... adzie-rkp/

Edit: Oficjalna strona i założenia

Dodałem oficjalny link - skoro wszędzie są oficjalne strony. Pamiętajcie jednak, że statut RKP jest w trakcie zmian. Gdy nowy statut ujrzy światło dzienne to dam znać. Na dzień dzisiejszy należy przyjąć iż więcej w związku jest tradycyjnych politeistów, a ów henoteizm jest jedną z form politeizmu. Siemowit

Związek Wyznaniowy Rodzima Wiara
http://rodzimawiara.org.pl/rodzima-wiar ... wiary.html

Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy Słowiańska Wiara
http://www.slowianskawiara.hekko.pl/ind ... &Itemid=38
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2012, 18:32 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Rodzimowierstwo

5
Aby ciekawiej przedstawić oficjalne założenia posłużę się pewnym artykułem z Gniazda. Dotyczył właśnie tematyki związków wyznaniowych - czym się różnią, kiedy się zarejestrowały i jakie mają założenia.

Gniazdo - Rodzima wiara i kultura - Nr 2(9)/2010

Zapraszam do lektury:

"Piast Kulin, Ratomir Wilkowski - Rodzima Wiara, Słowiańska Wiara, Rodzimy Kościół Polski. Krótkie porównanie założeń..."

Strona 1
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5

______________________________________

Podano 3 związki wyznaniowe, które istnieją dziś formalnie. Ja ze swej strony dodam jako ciekawostkę, że do rejestracji jako związku wyznaniowego szykuje się Watra.

Watra - serwis oficjalny
Watra - oficjalny blog
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, 12:08 przez Siemowit, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Rodzimowierstwo

6
do rejestracji jako związku wyznaniowego szykuje się Watra."-Właśnie ,a gdyby ktoś spróbował porównać Watrę do trzech przedstawionych związków?Nie znam nikogo z Watry więc nie mogę spytać osobiście.
Natomiast RW mnie rozbraja ze swoim ateosłowiaństwem :D duszy nie ma ale jakby co to wiara przodków,tysiące lat tradycji ;) interesujący poliateizm.

Ateizm wiara w to że boga nie ma,poliateizm-wiara w to że bogów nie ma :D jednocześnie każdy monoteista jest poliateistą a każdy ateista może być członkiem RW :)
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, 12:49 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Rodzimowierstwo

8
Myślę że RW w pełni zasługuje na etykietkę neo.
Gdzie u naszych przodków występowała wiara w nie istnienie duszy?To w takim razie po co im te mity o świecie dolnym,świecie dusz zmarłych ludzi,bogach śmierci czyli zmarłych(często jest tak że bogów śmierci utożsamia się ze złem,bogowie śmierci nie zabijali wyznawców tylko opiekowali się ich duszami ).W jakim celu Bocian i Lelek stali się ptakami przynoszącymi dusze z zaświatów aby mogły znów się wcielić?

Po co Weles,po co Nija?Żeby co ?:) Po co Babcia Jagoda :)

"Innym aspektem mitologicznym, na który zwraca uwagę Składankowa, jest interpretacja postaci Baby Jagi, jako istoty boskiej . Badaczka ta identyfikuje tą postać ze słowiańską boginią śmierci [Jaga = Jędza, tj. choroba; por. w języku staro-cerkiewno-słowiańskim jęзa = choroba, postacią smoczą (pożerającą!), ale też z istotą pomagającą w przejściu ze stanu śmierci do ponownego narodzenia. Byłaby więc Baba Jaga swoistą „matką inicjacyjną”, której aspekt groźny i destrukcyjny związany jest z aspektem rytualnej(symbolicznej)śmierci, natomiast aspekt twórczy, związany jest z faktem ponownych narodzin(typowa inicjacja szamańska).”
http://zalmoxis-mitologiaiantropologia. ... ciach.html

Nie ogarniam założeń RW,nie bronię im własnej ścieżki ale z tradycją sprzed tysięcy lat to oni raczej nie wiele mają wspólnego.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, 13:04 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Rodzimowierstwo

10
Bardzo fajny wierszyk jest na ostatnim linku
3. Słowiańska Wiara to Ogień, to Siła, to Duszy Oczyszczenie.



Patrząc w blask ogniska, które jasno płonie

A jego języki wciąż żarem się sycą,

Pamiętaj; ze Słońca narodził się płomień

I ziemię zapłodnił krwawą błyskawicą.



W ogniu jest moc dziwna i jest czar zaklęty,

Bo choć okiełznany od wieków nam służy,

Wystarczy iskierka by żaru odmęty

Powstały by szaleć, pożerać i burzyć.



Ogień ma moc sprawczą, bo paląc oczyszcza,

Potęgą pięknego, dzikiego żywiołu,

Mocnych wciąż hartuje, wzmacnia i wywyższa,

A słabych zamienia na garstkę popiołu.
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2012, 16:39 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Rodzimowierstwo

11
Ten wiersz też znasz?

"Pieśń Bojana"

Głód, powietrze, ogień, woda
I wszelaka zła przygoda
Będą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!

Zwierz drapieżny do obory
Między stada czarne mory
Wejdą temu, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!

Chorobą się rozniemoże
I boleści twarde łoże
Zwiąże tego, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!

A gdy skona, garści ziemi,
Gdzie by spoczął kośćmi swemi,
Nie dostanie, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!

Marnie zginie!...Wiatr rozmiecie
Prochy jego po wszym świecie -
Marni zginie, kto by starą
Ojców swoich wzgardził wiarą!

Autorem słów jest Ryszard Brewiński
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2012, 12:54 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wiara”

cron