Re: Blues

1
Czy Imladis czuje bluesa?
Ten temat jest taką sondą. A żeby Was, na początku, nie dołować smutnymi bluesami (pani opuszcza pana i on cierpi), więc proponuję jednego bourbona, jedną szkocką i jedno piwo :black2:
Ostatnio zmieniony 15 paź 2011, 11:37 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Blues

2
Cóż, widzę, że w Waszych sercach nie ma miejsca na bluesa, trudno... :lzy:

Na pożegnanie tematu macie coś bardziej lekkostrawnego - białas o murzyńskiej duszy.

Przed państwem Gary Moore!!!
Ostatnio zmieniony 16 paź 2011, 12:32 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Blues

5
Niestety nie, za to wiem o tych:
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 16 paź 2011, 17:31 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Blues

6
No, nareszcie sypiecie pięknym bluesem.

Skoro tak optujecie za bluesem po polsku, to macie
Ostatnio zmieniony 16 paź 2011, 20:50 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Blues

8
Nebo, poleciałeś jazzowo.
Co prawda jazz wywodzi się z bluesa, groove i taktowanie jest podobne, ale nie jest to slynny dwunastotaktowiec, do którego przywykli fani bluesa :black2:

Ale dzieki Nebo, "Kind of blue" to jedna z moich ulubionych płyt Davisa

Tu macie "pojedynek" młodej szkoły (G. Moore) i starej (B.B.King). Zwroćcie uwage, jak oni się bawią
Ostatnio zmieniony 26 gru 2011, 16:00 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Blues

10
A czy ktoś może mi wytłumaczyć czemu grupa uznawana za rockową ma w nazwie blues?
The Moody Blues
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 1:11 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Blues

11
Ponieważ rock wyrósł z bluesa i ma podobną budowę, ale jest bardziej rytmiczny. Wielu muzyków zanim zaczęlo grać rocka, grało bluesa (Black Sabbath, Eric Clapton, Led Zeppelin) i podejrzewam, że swoją nazwą składają hołd tej muzyce (Pink Flyod - do dwa imiona mało znanych bluesmanów, Pinka Andersona i Floyda Councila).

Jednak o szczególy musialbyś zapytać członków tych grup :D
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 11:03 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Blues

12
Ta piątka zadebiutowała w 1964 r. na koncercie w Birmingham już jako "The Moody Blues". Nazwa zespołu pochodzi od nazwy browaru Mitchells & Butlers, w skrócie M&B; członkowie zespołu określali sami siebie jako "The M B's". Browar ten miał sponsorować zespół, do czego jednak nie doszło. Nazwa nawiązuje także do utworu Duke'a Ellingtona – "Mood Indigo".
http://theblues-thatjazz.com/en/rock/11 ... -2003.html

Czuję się nieco zawiedziony. Już wiadomo skąd Moody a Blues to pewnie jak okazało się, że browar nie zamierzał ich sponsorować i zapewne tu masz rację.

No i znalazłem artykuł o bluesie i rocku:
http://alexdisease.salon24.pl/351699,pr ... ego-grania

Ha o Ericu Claptonie zapomnieli i wpisali Hendrixa. Ja wiem, że rock z bluesa, niemniej intrygowało mnie jak wpadli na ten pomysł by mieć "Blues" w nazwie. :) Chyba faktycznie przyjdzie mi zapytać członków zespołów.
:D

Co do pozostałych nazw...
Tymczasem w kinach grany był horror z Borisem Karloffem w roli głównej pod tytułem Black Sabbath. Butler po obejrzeniu tego filmu zaczął zastanawiać się dlaczego ludzie płacą pieniądze za to żeby być straszonym, po czym zaproponował zmianę nazwy zespołu na Black Sabbath. Jego kolegom przypadła do gustu ta nazwa i tak już pozostało do dzisiaj.
http://blacksabbathpl.w.interia.pl/band.html
Pozostała jeszcze kwestia nazwy zespołu. Padały propozycje typu: Mad Dogs, Whoopee Cushion, w końcu Page postanowił nazwać grupę LED ZEPPELIN. Nazwa powstała pod wpływem powiedzonka Keitha Moona, które o nieudanych koncertach zwykł mawiać: "going down like a lead Zeppelin". Page i Grant postanowili usunąć z wyrazu "lead" literę "a", aby Amerykanie nie wymawiali nazwy mylnie, czyli "lead" (czyt.lid). Pierwszy koncert pod nową nazwą miał miejsce 17 października w Surrey University.
http://www.ledzeppelin.website.pl/index ... his68.html
Tymczasem wracam do tematu i zapuszczam:
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 11:23 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Blues

13
Tak, ta anegdota z nazwą Black Sabbath jest dość znana. Od siebie dodam, że gdy Ozzy i spółka grali jeszcze bluesa, nazywali się Earth i Polka Tulk

Tutaj następny białas o murzyńskiej duszy, John Mayall. Nebo, na gitarze prowadzącej gra Eric Clapton, żeby wynagrodzić Ci brak tego gitarzysty we wspomnianym artykule :D
Ostatnio zmieniony 27 gru 2011, 19:05 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Blues

15
Led Zeppelin. Ten kawałek, to blues w czystej postaci
Ostatnio zmieniony 28 gru 2011, 11:03 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka”

cron