Re: Muzyka progresywna

1
Zapraszam do wspólnych odlotów. Nie potrzeba narkotyków, alkoholu i innych używek. Wystarczy przygasić światło (albo zamknąć oczy) i dać się ponieść muzyce...

Najwięksi przedstawiciele to Pink Floyd, Yes, King Crimson. To ci najważniejsi - Wielka Trójca.







Nie zapominam, oczywiście, o pozostałych przedstawicielach tego gatunku (Wishbone Ash, Iron Butterfly, Mike Oldfield i inni), ale na poczatek proponuję absolutnych gigantów tego rodzaju muzyki.

Lubicie progressive rock, czy nienawidzicie?

Jest to muzyka, która ma tylu wielbicieli, co wrogów, dlatego jestem ciekawy Waszego zdania...
Ostatnio zmieniony 20 paź 2011, 14:05 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

2
Nie jestem znawczynią gatunku, nie słucham rzeczonych wcześniej "gigantów", ale czasem lubię posłuchać. Dla mnie prog to przede wszystkim oni:
[youtube][/youtube]
I w tym przygaszaniu światła coś jest, ta muzyka najbardziej smakuje mi nocą
Ostatnio zmieniony 21 paź 2011, 19:54 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
This is what makes us girls
We all look for heaven and we put our love first
Somethin' that we'd die for, it's our curse
Don't cry about it
Lana Del Rey

Re: Muzyka progresywna

4
Geddy Lee ma polskie korzenie? Przyznam, że nie wiedziałem...

Oczywiście Rush, Riverside, Marillion... Nie wymieniłem ich nie dlatego, że zapomniałem, tylko, że tak wiele znakomitych kapel :D

Nie wiem czy znacie ten genialny kawałek z naszego (polskiego) podwórka
Ostatnio zmieniony 21 paź 2011, 22:06 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

7
voltaren pisze:No rodzice Geedy Lee żyli w Polsce
No, to aż się serducho raduje, że mamy wielkich progresywnych muzyków o polskich korzeniach :witka:
Ostatnio zmieniony 21 paź 2011, 23:03 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

8
voltaren pisze:


najlepsza płyta Pink Floyd według mnie.
Pierwszy raz spotkałem sie z taką opinią. "Dogs" to jeden z najgenialniejszych utworów Pink Floyd, ale cała płyta nie przemawia tak do mnie, jak "Atom Heart Mother", "Wish you were here", "Dark side of the moon" i "The Wall"

Cóż, kwestia gustu... :black2:
Ostatnio zmieniony 21 paź 2011, 23:08 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

10
High, lejesz miód na moje serce....

Masz u mnie duuuuuuuuużego plusa. Jeśli słuchasz Collage, to pewnie kojarzysz Beksę, a to tak, jakbysmy byli ziomalami :black2:
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 1:46 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

11
Między innymi, Beksa uczył słuchać mnie muzyki. To skoro tak, to zapewne słuchasz teraz w Trójce "Noc Muzycznych Pejzaży" program Piotra Kosińskiego, z muzyką progresywną i temu stylowi podobną?
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 2:20 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Muzyka progresywna

12
Highlander pisze:Między innymi, Beksa uczył słuchać mnie muzyki. To skoro tak, to zapewne słuchasz teraz w Trójce "Noc Muzycznych Pejzaży" program Piotra Kosińskiego, z muzyką progresywną i temu stylowi podobną?
Ja też wyrosłem na Trójce (Lista, Beksa, Mann i Kaczkowski).

Mieszkam w Holandii i Trójka tu nie dociera, zresztą, podobno, się zeszmaciła, ale jeśli piszesz, że Kosiński ma w Trójce audycję,to nie jest tak źle, jak mi mówią :D

pozdrawiam z dalekiej Holandii :witka:
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 2:59 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

13
Zapomnieliście..
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

I chyba to też jest progres:
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

I z Polski:
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 5:29 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Muzyka progresywna

14
Nebo, napisałem wcześniej, że nie zapomniałem o innych kapelach, tylko jest ich tak wiele, że po to jest ten wątek abyście je wszystkie wrzucali właśnie tutaj.

Dream Theater i Marillion to zdecydowanie bardziej progresywny rock niż Queen :black2:
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 13:00 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

15
Akurat np. płyta A Night at the Opera, troche progresywna jest, zresztą chyba nie ma definicji rocka progresywnego, nawet na wikipedii nie ma takiej



Progresywny rock, to według mnie taki bardziej skoncentrowany na treści a nie na tym aby piosenka była w radio, z długańsymi solówkami itp. ;)
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 14:48 przez voltaren, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Muzyka progresywna

16
voltaren pisze:Akurat np. płyta A Night at the Opera, troche progresywna jest, zresztą chyba nie ma definicji rocka progresywnego, nawet na wikipedii nie ma takiej



Progresywny rock, to według mnie taki bardziej skoncentrowany na treści a nie na tym aby piosenka była w radio, z długańsymi solówkami itp. ;)
Zgadzam się z Tobą. Poza tym wykonawcy tego gatunku muzyki często nagrywają concept albumy (pamietam aferę, jaka się zrobiła, gdy na singlu ukazała się piosenka Floydów "Another brick on the wall part II" z płyty "The Wall", że to zachęcanie dzieci do nie uczenia się, podczas gdy był to utwór wyrwany z kontekstu całego albumu).

Queen, oczywiście grywał progresywnie, ale Nebo zastanawia się czy Dream Theater i Marillion to prog, a jako pewniaka daje Queen, który rozbudowane, progresywne kompozycje nagrywał tylko raz po raz.

Myślę, że dobrze, że nie ma definicji rocka progresywnego. Po co nowa szufladka? I tak każdy, po swojemu, będzie ją interpretował i uznawał za progresję albo nie :black2:
Ostatnio zmieniony 22 paź 2011, 15:29 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

17
Polliter, masz internet masz Trójkę, a Trójka wróciła do starej ramówki i stylu i wrócili "Ci wielcy" redaktorzy muzyczni z Mannem, Chojnackim, Kaczkowskim, Niedźwieckim na czele którzy opuścili Trójkę, gdy próbowano z niej zrobić kolejną Zetkę czy RFMetkę.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2011, 0:38 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Muzyka progresywna

18
Możesz mi poradzić, jak słuchać Trójki przez internet? Nie robię sobie jaj, naprawdę nie wiem. Jestem internetowym i komputerowym analfabetą...

Słyszałem, że Trójeczkę chcieli upolitycznić i, tak jak mówisz, zrobić z niej zetkowo - Rmfowską hybrydę, ale widzę, że się nie udało, co bardzo mnie cieszy :zozol4:
Ostatnio zmieniony 23 paź 2011, 13:45 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

19
Słucham Trójki długo i serio nie zauważyłem żeby cokolwiek się tam coś zmieniło. Upolitycznienia też nigdy nie zauważyłem. Niedźwiecki to sam odszedł dla kasy (jego prawo, nie mam oto pretensji) i wrócił zresztą.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2011, 14:39 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Muzyka progresywna

20
SBB jest chyba najlepszym polskim zespołem z tego gatunku. A o King Crimson chyba zapomnieliście?
Jethro Tull przekombinowane, jedynie ''Aqualung'' mi podchodzi, w ogóle kiedyś byłam zmuszana do podziwiania rocka progresywnego przez eksia, więc wiedzę mam sporą w tym zakresie- ale moje podejście- im krótszy był kawałek tym lepszy. xD
Paradoksalnie to przerostowi rocka progresywnego zawdzięczamy erę punka rocka: ludzie mieli dość prześcigania się artystów, którzy zdawali się zapomnieć o słuchaczach, i licytowali się, kto zrobi dłuższe i bardziej porąbane...
NAJLEPSZYM ZESPOŁEM PROGRESSIVE ROCK JEST ELOY!
[youtube][/youtube]

Nie mam głośnika, więc nie potrafię zweryfikować czy to całość , ale chyba tak :) Miazga!...
Ostatnio zmieniony 23 paź 2011, 15:57 przez lapicaroda, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Muzyka progresywna

21
Lapi, Crimsonów zaliczyłem do Wielkiej Trójki, więc nie rozumiem tego "zapomnieliście"

Tak, punk narodził się dzięki kontestacji, często, przesadnie rozbudowanych kompozycji. Punki nosili koszulki Pink Floyd, na których dopisywali "I hate" :black2:

SBB zamieściłem wcześniej ("Memento z banalnym tryptykiem")

Eloy jest w całości, lubię ich muzę...
Ostatnio zmieniony 23 paź 2011, 16:15 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

24
polliter pisze:Lapi, Crimsonów zaliczyłem do Wielkiej Trójki, więc nie rozumiem tego "zapomnieliście"
o jezu, bo patrzyłam chyba głównie na klipy, sorry.I przeoczyłam.
No własnie, Starless to jest chyba moja ulubiona, bo najnormalniejsza ich piosenka. :black2:
Ostatnio zmieniony 29 paź 2011, 17:23 przez lapicaroda, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Muzyka progresywna

25
"piosenka" - jakoś to słowo mi nie pasuje do dziesięciominutowego kawałka :black2:

Ale przepiękna muzyka... :hhhh:
Ostatnio zmieniony 29 paź 2011, 22:22 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Muzyka progresywna

26
Nikt tu nie wspominał o YES, chyba, a to też wielki zespół był, chociaż dla mnie ich muzyka czasem była zbyt optymistyczna, to jednak świetnie budowali nastrój w piosenkach, no i też zdarzyło im się nagrac kilka ostrzejszych kawałków, ale najlepsze u nich oprócz gitar było to co robił Wakeman.
Z istniejących zespołów to najlepszy jest Dream Theater, nie tyle nqagrywają płyty praktycznie co dwa lata to jeszcze przez te lata utrzymują poziom. Nawet najnowsza płyta jest dobra. Ich najlepsza płyta to Awake, to takie połączenie Rush i Iron Maiden co prawda, ale ten zespół tworzy muzykę lepszą i od Rush i Iron Maiden ;)
Iron Maiden też grali progresywnie, 7 son of the 7 son to ich najbardziej progresywna płyta/
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 0:24 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Muzyka progresywna

28
Nikt tu nie wspominał o YES, chyba, a to też wielki zespół był, chociaż dla mnie ich muzyka czasem była zbyt optymistyczna, to jednak świetnie budowali nastrój w piosenkach, no i też zdarzyło im się nagrac kilka ostrzejszych kawałków, ale najlepsze u nich oprócz gitar było to co robił Wakeman.
Wspomniałem w poście inaugurującym temat. :)
Ostatnio zmieniony 20 lis 2014, 20:30 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka”

cron