Re: Ossobliwości Muzyczne

1
W tym roku obchodzę 21, okrągłą, rocznicę przygody z Trójką (Oczko!). Nie, żebym był jakimś megalomanem, ale jest to pretekst do zadumy. Sądzę, że przez te lata, udało nam się, wraz ze słuchaczami, wydobyć słowo folk z lamusa i nadać mu całkiem nowe znaczenie.

Na naszych oczach narodziło się nowe pokolenie muzyków i krzepł ruch folkowy, który rozrósł się do niesamowitych rozmiarów. Doczekaliśmy się nawet mody na folk!!! Tak, tak - któż by się tego spodziewał? Może jedynie Jerzy Kordowicz, który podsunął mi tytuł pierwszego cyklu audycji "Folk - muzyka z przyszłości".

Wyrastałem wraz z Kwartetem Jorgi, Varsovią i Sierrą Mantą, Ragą Sangit, Open Folkiem, Szelą, Krewnymi i Znajomymi Królika, Bumpersami... Ale przedtem grywał wielki Osjan, który stworzył całą epokę w naszej World Music i był jednym z prekursorów tego gatunku w skali światowej.

W Trójce też nie było próżni. Wychowywałem się na audycjach Marii Jurkowskiej "Blues wczoraj i dziś" i wraz z Chojnackiego-Manna "Bielszym odcieniem bluesa" nagrywałem każdy odcinek. Trójka zawiodła mnie na Uniwersytet (Muzykologia, parę lat Etnografii). Wiele mi dały audycje Barbary Podmiotko ( W kręgu ballady), Korneliusza Pacudy (Niedzielna Szkółka Muzyczna)... że nie wspomnę o obowiązkowej porcji 3 kwadransów.

W połowie lat 90-tych przyjechał do Polski Andrzej Jakubowicz. Spotkaliśmy się na koncercie Martyny. Zaprosiłem go do radia i dzień później, siedzieliśmy razem przed mikrofonem.
Andrzej prowadził arcywspaniałe "Folk-muzyka włóczęgów i poetów". Kto nie słuchał niech żałuje! 12 grudnia tamtego roku wyjechał do Stanów i jak się łatwo można domyślić, nie wrócił. Trójka zniknęłą z eteru, a gdy ją reaktywowano, to już bez niego. Po paru latach (1986) zastąpiłem go.

Czekałem prawie 10 lat, ale gdy się spotkaliśmy - przypomnieliśmy stary sygnał Andrzeja. Opowiadał, co się z nim stało i dlaczego tak raptownie zniknął z anteny. Mieszka obecnie w Nowym Jorku i interesuje się awangardowymi gatunkami.

Zanim powrócił za Wielką Wodę, na antenie, oficjalnie namaścił mnie na swego następcę...

Jeśli istnieje jakaś magia w życiu, to wtedy jej doświadczyłem.

c.d. właśnie następuje.

http://www.polskieradio.pl/9/Audycja/7456

http://www2.polskieradio.pl/blogi/ossowski/
Ostatnio zmieniony 10 lut 2012, 20:36 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Ossobliwości Muzyczne

6
Jest muzyka i jest wywiad z autorem książki,nie wiedziałem gdzie dodać temat bo pasuje do kilku miejsc.
...więc najlepiej wrzucić polliterowi na dział.
Chłopie, mam dosyć szukania wątków dla Twoich tematów. Weź się opamietaj, bo ile będę przenosił Twoje tematy?

Zatruwaj głowę innym modom, bo moja cierpliwość jest na wykończeniu. Nie chce Ci się szukać? Sam przyznajesz, że temat pasuje do paru miejsc. Jednak najlepiej wpieprzyć go "spokojnemu" Polliterowi.

Otóż mój spokój ma swoje granice. Jeszcze raz mi wytniesz taki numer, to nie będę fatygował się z wiadomością na PW, Twój temat pójdzie w pizdu. Jeszcze skonfrontuję się z Sailor (jako współmoderatorką), ale mam dosyć takich zabaw. :1:
Ostatnio zmieniony 05 maja 2012, 22:18 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka”

cron