Re: Najważniejsze daty

31
Nie tylko podajesz fakty, ale wydajesz też wyroki, bardzo ostre, jak w przypadku Armii Krajowej. O to mi chodzi. Dokonujesz więc swoistej interpretacji faktów, prezentując jedną stronę medalu.

Że Bolszewicy szli na ustępstwa i mieli wobec polski pokojowe zamiary i się chcieli układać? Mówi ci cos nazwisko Stefan Heltman? Marchlewski? Tu się toczyła walka o niepodległość Polski a nie o jakiś Kijów. Idea Rewolucji Światowej to nie było puste hasło. Bolszewicy byli BANDYTAMI i nie mieli praw do żadnego kraju nawet do Rosji, ani Ukrainy.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2010, 19:02 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Najważniejsze daty

32
Jesli wyrokiem jest wskazanie palcem FAKTÓW popełniania zbrodni to masz rację. W którymś z tematów opisałem przypadki zbrodni dokonanych przez Wermaht z września 39. Ja historie traktuję równo, nie dzielę jej na nasza i wasza. Jesli w szeregach AK dochodziło do przypadków popełniania zbrodni to o tym piszę, jesli do zbrodni dopuszczali się żołnierze Maczka to o tym pisze nie dla tego że sympatyzuję z faszystami co mi tu juz tez zarzucano. Robię to dla tego że na te tematy się milczy bo nie wypada robić inaczej. Wszyscy znaja zbrodnie Hitlerowców czy nawet po cześci zbrodnie Japończyków ale zapytaj któregoś ze znajomych czy słyszał o tym o czym napisałem... Faktów nie interpretuję ja je podaję. Interpretację robia ci którzy dla prostackich zbrodni dopisują wuższe idee i dodrukowywują usprawiedliwienia. To jest to samo co rosjanie robili ze sprawa Katynia... zemsta za zabitych oficerów armii czerwonej... brzydze się czymś takim.

Pokojowych zamiarów nie mieli, chodziło im raczej na zyskaniu czasu ale o tym pisałem. Faktem jest ze to Polacy zaatakowali pierwsi łamiac wczesniejszy układ który respektowali też tak długo jak długo był wygodny dla nich samych. Jak wspomniałeś, zebranie niemal 700 czy800tys wojaków (nie pamiętam dokładnie) to zadanie wymagające czasu
Powiadasz że Bolszewicy byli bandytami... zgadzając się z tobą obraziłbym ówczesny rząd polski, marszałka i generalicję. Wiesz jak się mówi o kimś kto wchodzi w układ z bandytą? Zauważ że swoją decyzja Piłsudski poparł bolszewików w tym ich prawo do zarządzania Rosją a zanegował legalny do tej pory carski rząd rosji... więc... bawimy się dalej w interpretacje?
Więc skoro negocjując z bolszewikami uznał ich zobowiązania (skoro byli bandytami to nie powinien tego robić) tym bardziej to strona polska ukazuje się w takim świetle mniej chwalebnie...
Bardzo ciekawa ta twoja zabawa w interpretacje...
Ostatnio zmieniony 17 paź 2010, 19:29 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Najważniejsze daty

33
Powiadasz że Bolszewicy byli bandytami... zgadzając się z tobą obraziłbym ówczesny rząd polski, marszałka i generalicję. Wiesz jak się mówi o kimś kto wchodzi w układ z bandytą? Zauważ że swoją decyzja Piłsudski poparł bolszewików w tym ich prawo do zarządzania Rosją a zanegował legalny do tej pory carski rząd rosji... więc... bawimy się dalej w interpretacje?
To czysta polityczna kalkulacja, którą uprawia każdy rozsądny polityk. Różni zachodni przywódcy jeźdźili na polowania z Goeringiem i ugadywali się z III Rzeszą przed wybuchem wojny, a chyba wiedzieli kim są naziści.
Malo tego z samym Staliniem się później dogadali! Jak tak można?!
Postaw się na miejscu marszałka i jego sytuacji ówczesnej -wręcz tragicznej- więc może zrozumiesz dlaczego próbował dogadywać się z bandytami.



Co do AK? Mam cytować twoje wypowiedzi w stylu: "jak możemy osądzać nazistów, skoro mamy sami krew na rękach" itp. To tyle w temacie podawania tylko suchych faktów. Dodajmy do tego twój kontrowersyjno napastliwy styl pisania i się dziwisz reakcji innych??
Ostatnio zmieniony 17 paź 2010, 19:38 przez voltaren, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Najważniejsze daty

34
Przypuśćmy że zamachów i morderstw nie dokonali Polacy tylko całkiem kto inny w całkiem innej wojnie. Mordowanie cywili czy jeńców wojennych potrafisz wogóle w jakikolwiek sposób usprawiedliwic??? Ja nie... mord to mord i nie przestanie nim byc tylko dla tego ze został popełniony przez kogos kto mówił po polsku na kimś kto mówił po niemiecku i akurat trwała II WŚ. Po za tym nie chcac się powtarzac odsyłam do tematu poświęconemu takim przypadkom... po raz ostatni proszę.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2010, 20:33 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Najważniejsze daty

35
Dlaczego Jataganku mieliśmy iść na wschód ano już tłumaczę 1351 Kazimierz Wielki przyłancza do Polski Ruś Kijowską, 1559 przyłączenie do Polski lwiej części Ukrainy. 1686 musialiśmy te ziemie oddać na wschodzie a w 1772r. podczas rozbiorów nam te ziemie zabrano więc mieliśmy do nich prawo! Wszelkie ziemie do Kijowa należały się nam!
Ostatnio zmieniony 18 paź 2010, 18:46 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Najważniejsze daty

36
To trudne zagadnienie. Komu się coś należy. Po praktycznie my też te ziemie komuś zabraliśmy?
Czy Izrelowi należą się ziemie które obecnie zajmuję? Na podstawie czego?
Można by mnożyć przykłady i według mnie nie ma prostej odpowiedzi. Granice kształtuje historia i różne czynniki i wiele zależy od punktu siedzenia tutaj. Ale obecnie np. pogodziliśmy się że Lwów nie jest Polski, vNiemcy też jakoś się przyzwyczaili że Breslau jest w Polsce...
Ostatnio zmieniony 22 paź 2010, 23:48 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Najważniejsze daty

38
Ja się jeszcze z utratą Lwowa nie pogodziłem... ;)

A Breslau ma czysto słowiańskie korzenie. Bardziej to im powinno zależeć na Stettinie :P
Ostatnio zmieniony 23 paź 2010, 12:20 przez Silva, łącznie zmieniany 1 raz.
I reign with my left hand, I rule with my right
I'm lord of all darkness I'm Queen of the night
I've got the power
Now do the March of the Black Queen
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Polski”

cron