Re: Bliższa ciału koszula...

1
Czy wiecie skad się wzięła nazwa waszej miejscowości? Może jest z tym związana jakaś ciekawa opowieść...
Z moim jakiegoś szału nie ma. Założyciel miasta hrabia Antoni Ostrowski nadał nazwe nowo powastałej osadzie na cześć swojego ojca Tomasza... ale za to w najbliższej okolicy leży wioska Cekanów gdzie wojska Jagiełły "do nowiu cekały" na połączenie z wojskami Witolda ciągnąc pod Grunwald.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2010, 16:58 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Bliższa ciału koszula...

2
Łódź jako miasto ma 575 lat. Pierwsze wzmianki o Łodzi pochodzą z 1332 roku. W lipcu 1423 roku - król Władysław Jagiełło nadał jej przywilej lokacyjny. W tym okresie Łódź otrzymała 28-łanowy obszar. Podstawą egzystencji jej mieszkańców było rolnictwo.
Ten okres jej dziejów określany jest nazwą okresu Łodzi rolniczej. W połowie XVI w. miasteczko liczyło 650-800 mieszkańców. W ciągu stu lat była wioską położoną w głębi puszczy. Wchodziła w skład posiadłości biskupów kujawskich, jako osada krańcowa wielkiego klucza wolborskiego. Znajdowała się na południowych krańcach ich rozległych włości. W pobliżu wsi znajdował się trakt łączący Włocławek, łęczycę i Piotrków. Rodziło to nadzieję na poprawę losu mieszkańców.

Nazwę swą zawdzięcza najpewniej znakomitemu biskupowi Gerwardowi, który pochodził z rodu Łodziów. Po stu latach w okresie walk z krzyżakami, gdy Wolbórz zyskał na znaczeniu, zaczęło być lepiej w tych stronach. Obok wsi Łodzia, posiadającej prawo niemieckie od roku 1387 , rozciągało się miasteczko o tej samej nazwie, z kościołem parafialnym, samorządem i przywilejami na jarmarki. Mieszkańcy wioski przesunęli swoje domy w jego bezpośrednie sąsiedztwo. Osada znacznie się powiększyła i wzbogaciła. W lipcu 1423 roku Król Władysław Jagiełło podpisał przywilej lokacyjny miasta z jego
Ostatnio zmieniony 06 lis 2010, 17:28 przez tarantula, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Bliższa ciału koszula...

3
Jeśli o mój gród chodzi, to raczej nic rewelacyjnego. Są trzy wersje. Szczecina - jako trzcina na miedzyodrzu, najbardziej prawdopodobny Szczycin - od szczytów trzech wzgórz, na których leży miasto i najmniej mi odpowiadające pochodzenie od ścieku - na szczęście jako zlewni wód do Bałtyku. A sam Szczecin obowiązuje już od ... 64 lat. Młodzian.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2010, 18:25 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: Bliższa ciału koszula...

9
Rozwiń temat dla wolniej myslących... :D
W moim mieście jest natomiast dzielnica Brzustówka... genezy nazwy nie znam ale wiadomo że jest starsza od samego Tomaszowa. Pierwsze wzmianki o Brzustówce pochodza z 1411 roku natomiast Tomaszów ma "dopiero" jakies 200 lat
piszę niezbyt dokładnie bo prawa miejskie otrzymał w 1830 roku natomiast podwaliny dała osada hutnicza powstała w 1788 roku.
Z Łodzi to znam Widzew :D i Pietrynę z okolicami. Pozostałe dzielnice niemal wcale...
Ostatnio zmieniony 07 lis 2010, 9:50 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Bliższa ciału koszula...

10
To dla ziomka z łodzi.

Pierwsze wzmianki o wsi Radogoszcz datowane są na 1242 rok. W dokumencie pisanym z 1242 roku Radogoszcz wymieniony jest jako miejsce zjazdu książąt polskich, w którym uczestniczył Konrad I Mazowiecki. Do 1946 roku istniała gmina Radogoszcz. Dopiero po II wojnie światowej, wraz z innymi przyległymi wsiami, został włączony w granice administracyjne Łodzi.
Na planach miasta dzieli się Radogoszcz na Radogoszcz-Wschód i Radogoszcz Zachód. Linią przedzielającą ten rejon jest ulica Zgierska. Osiedla posiadają oddzielne administracje (spółdzielcze), oddzielne sieci kablowe, oraz inną architekturę. Jednak w strukturze administracyjnej miasta jest jedna jednostka pomocnicza miasta (Osiedle Radogoszcz), w skład której wchodzi Radogoszcz Zachód, Radogoszcz Wschód i Osiedle Liściasta.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2010, 12:10 przez tarantula, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Bliższa ciału koszula...

12
Tarantula - dzięki :)

Właśnie o nazwę też chodzi. Generalnie nazwa "Radogoszcz" najbardziej kojarzona jest ze świątynią Redarów, która znajdowała się na terenach zachodnich, dziś w Niemczech. Kojarzony jest z tym kult Radogosta, chociaż jest to nazwa nie do końca potwierdzona i wątpliwa miejscami. Nie mniej jednak - skądś nazwa dzielnicy musiała się wziąć. Pytanie czy ma to jakikolwiek związek z owym kultem, oddalonym jednak spory kawałek drogi od Łodzi. Na świątynię mówi się: "świątynia w Radogoszczy" - i wieś Radogoszcz również miała kiedyś formę żeńską. Kiedyś słyszałem o planach zrobienia wykopalisk w celu odnalezienia czegokolwiek, jednakże z tego co widać nic się nie dzieje. Z tego co wiem, niedaleko jest ul. Gontyny. Niektórzy mogą się śmiać, że się czegokolwiek doszukuję, ale jest to dla mnie bardzo ciekawe.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2010, 13:23 przez Siemowit, łącznie zmieniany 2 razy.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Bliższa ciału koszula...

14
Kraków, nie wiadomo dokładnie od kiedy istnieje, ale wiadomo że prawa miejskie otrzymał w 1257 roku. Wg legendy nazwa miasta pochodzi od księcia Kraka, ale prawda jest bardziej prozaiczna, miejsce to ukochały kiedyś kruki, tak więc kruk w gwarze krak, dał nazwę mojemu miastu :D
Ostatnio zmieniony 07 lis 2010, 13:57 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....

Re: Bliższa ciału koszula...

15
Dodam tylko, że nazwa ta odnosi się też do legendy, w której to Krak miał pokonać prawdopodobnie Żmija (jego kult znajdował się gdzieś na terenie lub w pobliżu Krakowa; istnieje nawet miejscowość gdzieś w Polsce - Żmigród, posiadająca w herbie Żmija - istotę ze słowiańskiej mitologii), a dziś znamy tą historię jako legendę o Smoku Wawelskim ; )

A co do nazw miejscowości to często, zarówno w Polsce jak i w innych krajach to są one nazwane po jakimś imieniu Boga, np. wieś Trzygłów na północy, Swarzędz, prawdopodobnie związana ze Swarogiem lub Swarożycem, Góry Triglav w Słowenii również od Trygława. I tak można wymieniać... swoją drogą, ciekawa cecha naszej nacji. Stąd moje zainteresowanie dzielnicą Radogoszcz. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś rzuci na to nowe światło.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2010, 14:06 przez Siemowit, łącznie zmieniany 2 razy.
[img]http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/ ... Bogom!.jpg[/img]

Re: Bliższa ciału koszula...

17
PiotrRosa pisze:A to małolaty. Szczecin to miasto od 1243 roku.
Znaczy odkąd sięgasz pamięcią? :zozol2:
Poszukaj sobie Inowłodza, to po sąsiedzku. Pierwsze wzmianki pochodza z roku 1145... :r:
Ostatnio zmieniony 07 lis 2010, 21:38 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)

Re: Bliższa ciału koszula...

18
Nie odkąd sięgam pamięcią. Ładnych parę lat lobbowania mi zajęło, zanim udało się te miejskie prawa załatwić. A wieku mojego się nie czepiaj. Moim pierwszym zwierzątkiem do zabawy był podarowany mi przez przyjaciół na ....siąte urodziny malutki Tyrannosaurus rex. Miałem już swoje lata, kiedy na podwórku zaczął mi się węgiel kamienny tworzyć. :animal3:
Ostatnio zmieniony 08 lis 2010, 10:08 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 2 razy.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: Bliższa ciału koszula...

19
Jatagan pisze:Czy wiecie skad się wzięła nazwa waszej miejscowości? Może jest z tym związana jakaś ciekawa opowieść...
Z moim jakiegoś szału nie ma. Założyciel miasta hrabia Antoni Ostrowski nadał nazwe nowo powastałej osadzie na cześć swojego ojca Tomasza... ale za to w najbliższej okolicy leży wioska Cekanów gdzie wojska Jagiełły "do nowiu cekały" na połączenie z wojskami Witolda ciągnąc pod Grunwald.
Wiem, przeprowadziłam się na tę wiochę cztery lata temu i od razu zaczęłam szukać informacji dotyczących historii tej miejscowości:

"Stronno była wsią rycerską, jego nazwa pochodzi od tego, że osada ta znajdował się trochę z boku szlaków handlowych czyli na stronie.
Ciekawostką dotyczącą Stronna może być to, że jak głosi stare podanie gościł w tej wsi przez jedna noc król Polski Kazimierz Wielki, który znajdował się na polowaniu w okolicznych lasach."
Ostatnio zmieniony 08 lis 2010, 10:57 przez Szarim, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdybyś tylko mógł wystarczająco kochać, byłbyś najszczęśliwszym i najpotężniejszym stworzeniem na świecie.

Re: Bliższa ciału koszula...

20
Kazimierz Wielki lubił polować, we wspomnianym już wcześniej Inowłodzu znajdują się ruiny zamku Wspomnianego juz Kazimierza, no i perełka... kościółek św Idziego który ufundował Władysław Herman po tym jak urodził się Bolesław Krzywousty :D
Polska to bardzo ciekawy kraj :D
Ostatnio zmieniony 08 lis 2010, 11:02 przez Jatagan, łącznie zmieniany 1 raz.
Historia jest pisana przez ludzi, którzy wieszają bohaterów.
Robert Bruce (Waleczne serce)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Polski”

cron