Strona 1 z 1

Re: Pro Patriae Gloria

: 01 lut 2011, 22:04
autor: victoria
Zaznaczam, że nie czytałam tej książki... zastanawiające pytania, tylko nie wiadomo jakie są odpowiedzi. Wydaje mi się, że jest to spojrzenie zza oceanu, a więc z zewnatrz a nie od środka na nasz kraj, na wydarzenia w których braliśmy udział.

Re: Pro Patriae Gloria

: 01 lut 2011, 22:55
autor: Michall
Victorio ale ta książka jest napisana przez takiego trochę hmmm nierealistę delikatnie mówiąc. Pytania które postawiono w tej prezentacji uwypuklają jej "poduszkowy" styl. Choćby pytanie o ten potencjał XVII wieczny, żeby zanalizować ten problem potrzeba dobrych 300 stron. Nie wspomne już o odwiecznym dogmacie marszałka który gdyby żył kilka lat dłużej to losy wojny zostałyby odwrócone- to bajka.

Re: Pro Patriae Gloria

: 03 lut 2011, 19:36
autor: Libra1610
książkę przeczytam, ale dla lektury, a nie dla wynoszenia z niej jakichkolwiek wiadomości, bo od tego są "poważniejsi" autorzy. @Michall zgadzam się to będzie miła bajka przed snem ;)

Re: Pro Patriae Gloria

: 03 lut 2011, 22:21
autor: Michall
;) kolega mówił, że spore fragmenty tej książki można przyrównać do trylogii (ideologicznie) prawda to??

Re: Pro Patriae Gloria

: 03 lut 2011, 22:29
autor: Libra1610
jestem patriotką, ale czytanie non stop jaka to Polska jest idealna i wszystkie jej niepowodzenia wynikają z zewnątrz a nie z jej wewnętrzych problemów mnie śmieszy. Patriotyzm to też realizm, a teraz nie potrzebujemy czytac "ku pokrzepieniu serc", więc obiektywizm byłby wskazany zamiast takiej lektury :d

Re: Pro Patriae Gloria

: 08 kwie 2011, 22:25
autor: mattis
Książka jest naprawdę wciągająca, nie wiem skąd takie wnioski, że jest ona polukrowana i oderwana od rzeczywistości. Faktem jest, ze autor ma pewne inklinacje w kierunku prozy propagandowej,ale wszystko oparte jest na faktach (np. wypowiedzi polskich i rosyjskich geopolityków czy żródłowa prasa niemiecka z lat 30-tych) i dobrze się to czyta.