Re: Historia Polski - jaki wpływ Polacy mieli na Historię świata?

1
Witam!
Zapraszam do zastanowienia się jaki wpływ nasza ojczyzna miała na przestrzeni wieków na otaczające nas kraje i też na te dalsze bo przecież wpływaliśmy nie tylko na los Krzyżaków i Kozaków na przykład ale także na innych, bardziej oddalonych społeczności, zgadzacie się?
Zastanówmy się na przykład co byłoby gdyby Polska przegrała Bitwę Warszawską w sierpniu 1920roku? Czy bolszewicy poszliby na Niemcy, Francję? Czy to tylko nie mądra hipoteza?

Albo co stałoby się z tymi ziemiami gdyby Polska upadła już w zarodku, gdyby w ogóle jej nie było? Np. Otton nie zdecydowałby się włączyć naszego państwa do kręgu chrześcijańskiej Europy tylko własnoręcznie je zająć i unicestwić...
Ostatnio zmieniony 18 lut 2010, 14:36 przez Nassanael Rhamzess, łącznie zmieniany 1 raz.
"Artyści kłamią, aby pokazać prawdę, a politycy, aby ją ukryć."
"Pod tą maską kryje się idea, panie Creedy, a idee są kuloodporne."
V jak Vendetta

Re: Historia Polski - jaki wpływ Polacy mieli na Historię świata?

2
Może to nieco OT - mam propozycję aby sprawdzić coś odwrotnego. Jak na przestrzeni wieków Polską targały wojenne wichry i jaki miały wpływ na kaształt naszego kraju.


naprawdę przemawiająca do wyobraźni prezentacja.:


Ciekawa jest odpowiedź na pytanie na ile Polska wpływała na inne kraje, a na ile na Polskę wpływano z zewnątrz. Mam wrażenie, że od wieków średnich w dużo większym stopniu to "Europa" kształtowała Polskę niż na odwrót.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2010, 16:24 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Historia Polski - jaki wpływ Polacy mieli na Historię świata?

3
No napewno Polska ulegała Zachodowi i to w sumie u nas w XVI - XVIIIwieku krzyżowały się wpływy wschodnie i zachodnie co zaowocowało ciekawą kulturą szlachecką...
Ostatnio zmieniony 18 lut 2010, 17:38 przez Nassanael Rhamzess, łącznie zmieniany 1 raz.
"Artyści kłamią, aby pokazać prawdę, a politycy, aby ją ukryć."
"Pod tą maską kryje się idea, panie Creedy, a idee są kuloodporne."
V jak Vendetta

Re: Historia Polski - jaki wpływ Polacy mieli na Historię świata?

4
Nassanael Rhamzess pisze:No napewno Polska ulegała Zachodowi i to w sumie u nas w XVI - XVIIIwieku krzyżowały się wpływy wschodnie i zachodnie co zaowocowało ciekawą kulturą szlachecką...
która ostatecznie doprowadziła do upadku polski jako państwa ;) :)
Ostatnio zmieniony 18 lut 2010, 19:24 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Historia Polski - jaki wpływ Polacy mieli na Historię świata?

9
Było takich sytuacji sporo. Dzięki uporowi Mieszka I, Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Krzywoustego, a potem Łokietka, Kazimierza Wielkiego, wschodnia granica Niemiec nie opiera się na Bugu czy Niemnie. Słowian Połabskich i Prusów pokonali, Ślązaków i Pomorzan zgermanizowali. Gdyby nie ci władcy, mówilibyśmy dziś po niemiecku.
Grunwald jest uważany przez wielu zachodnich historyków za bitwę definitywnie kończącą średniowieczny niemiecki marsz na wschód. Osobiście widziałem jej opis w holenderskim opracowaniu najważniejszych bitew w historii świata.
Mamy też duży wpływ na powstanie państw niderlandzkich. Holendrzy zdobyli niepodległość dzięki Polsce. Holendrzy dobrze dobrze wiedzieli, że ich życie opiera się na polskim zbożu. Dlatego jeszcze w średniowieczu zmonopolizowali handel zbożem z Gdańska. Dobrze o tym wiedzieli także Hiszpanie. Ich spokój na początku powstania Willema Orańskiego wynika z faktu, iż hiszpański dyplomata Benito Nunez przekonał króla Filipa II, że wystarczy zablokować dostawy zboża z Gdańska, a wygłodniali Holendrzy poddadzą się w pół roku. Wysłano więc na dwór Zygmunta III hiszpańskiego księcia Franciszka Mendozę, który miał tylko jedno zadanie; wymóc na królu blokadę handlu zbożem z Niderlandami. Natychmiast zaprotestowała szlachta, której głównym źródłem dochodu był właśnie tenże handel. A że król nie miał u nas zbyt wiele do powiedzenia, to Mendoza nic nie wskórał. I Holendrzy swoją wojnę wygrali.
Mamy także udział w powstaniu Belgii. Po upadku Napoleona Kongres Wiedeński połączył w całość Holandię i Niderlandy Austriackie, czyli dzisiejszą Belgię. Ale ten twór przetrwał zaledwie 15 lat. W 1830 roku Belgowie wzniecili powstanie przeciwko dominującym w państwie Holendrom. Zgodnie z uchwaloną na kongresie zasadą nienaruszalności ustalonego tam porządku, do interwencji po stronie holenderskiej szykowała się Rosja. Bo Anglii i Francji nie zależało na zbytniej potędze Niderlandów, a więc i na interwencji. Zależało, i to bardzo, Prusom. Bo po drodze do Belgii zajęliby dla siebie Westfalię. Ale Francja zagroziła im wojną, gdyby tylko spróbowali interweniować. No to pozostała Rosja. Trzonem rosyjskiej ekspedycji miała być armia Królestwa Polskiego. Tymczasem Polacy nie zamierzali walczyć i podchorążowie wzniecili bunt, który się przerodził w Powstanie Listopadowe. I Rosjanie musieli swoją armię zaangażować w Polsce. Interwencji nie było, więc Belgia uzyskała niepodległość. Według polskiej legendy Belgowie odwdzięczyli się nam za to, przysyłając doskonałe sztucery powstańcom styczniowym. Owszem, przysłali, ale powstańcy najpierw za nie dobrze zapłacili...
Mamy też swój udział w dziewiętnastowiecznym strachu. Jan w XX wieku świat drżał przed terrorystami palestyńskimi, teraz drży przed ogólnoislamskimi, tak w XIX wieku najgroźniejsi byli terroryści narodowości Polskiej. Potem długo nic i dopiero Irlandczycy. Nie był to strach bezpodstawny. Konfederacji barscy porwali króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i omal go nie zastrzelili. Car Aleksander II zginął z rąk polskiego zamachowca Ignacego Hryniewieckiego. Tegoż cara wcześniej próbował zabić Antoni Berezowski. Ludwik Jaroszyński niecelnie strzelił do namiestnika Królestwa Polskiego wielkiego księcia Konstantego. Prezydenta USA Williama Mc Kinleya zastrzelił Polak, Leon Czołgosz.
Zgoda, to Polska zatrzymała Armię Czerwoną, ale był to przypadek. Tuchaczewski popełnił identyczny błąd, który wcześniej popełnili m. in. Napoleon i Piłsudski, a potem Hitler, nadmiernie rozciągając linie zaopatrzenia. W takim wypadku wystarczy drobna szpila, by natarcie się załamało. Tą szpilę wbiliśmy wszakże my.
Nasz udział w II wojnie światowej jest bardzo ważny. Byliśmy piątą siłą koalicji po Rosjanach, Amerykanach, Anglikach, Francuzach (licząc Francję z 1940 roku i Wolnych Francuzów) i Chińczykach, tyle że na własny rachunek walczyliśmy tylko we wrześniu 1939 roku. Potem byliśmy częścią jednostek francuskich, brytyjskich i radzieckich.
Szczególnie dużo zrobił nasz wywiad oraz kryptologowie odcyfrowujący Enigmę.
Zimna Wojna trwała tak długo dzięki nam. Amerykanie w konstrukcji bomby wodorowej zabrnęli w ślepy zaułek, z którego wyprowadził ich polski matematyk Stanisław Ulam. Gdyby nie jego obliczenia, rozzuchwaleni posiadaniem bomby atomowej Rosjanie mogliby swoją rewolucję popchnąć na zachód.
No i nie da się ukryć, że w rozwaleniu ZSRR właśnie Polska ma największy udział oprócz doradców Reagana, którzy zasugerowali mu takie napędzenie wyścigu zbrojeń, by radziecki przemysł wojenny dostał zawału serca. To wybór Karola Wojtyły na papieża wzmocnił polski opór wobec władzy, a Okrągły Stół, cokolwiek by o nim nie mówić, rozpoczął demontaż systemu. Wszystkie pozostałe rewolucje w krajach poradzieckich wybuchły, bo ich przywódcy byli zapatrzeni w nas.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2010, 13:40 przez Gollum, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Historia Polski - jaki wpływ Polacy mieli na Historię świata?

10
Więc ... dla mnie równoznaczna (w znaczeniu europejskim ale i światowym) swym znaczeniem i wagą chociażby z odsieczą wiedeńską ... Tym razem udało nam się jeszcze wyhamować "czerwoną zarazę" ...

W dniu 15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego, związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920, zwanej też Cudem nad Wisłą oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny.

Zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej uznaje się za przełomową w historii świata. Zadecydowała nie tylko o niepodległości Polski, ale też uchroniła cała Europę przed rozprzestrzenieniem się komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu.
W tym dniu, w kościołach polowych odprawiane są msze święte w intencji żołnierzy, którzy oddali życie na polu chwały, a na cmentarzach odbywa się Apel Poległych. W Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza ma miejsce Honorowa Zmiana Warty z udziałem najwyższych władz państwowych.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest obchodzone w Kościele Katolickim na całym świecie. Łączy się je ze zwyczajem święcenia i składania darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony przez rok mają zapewnić bezpieczeństwo i harmonię domowego ogniska.

15 sierpnia we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste msze. Do częstochowskiego sanktuarium na Jasnej Górze idą piesze pielgrzymki z całej Polski. Modląc się i śpiewając pokonują przez kilkanaście dni nawet setki kilometrów.
http://www.poland.gov.pl/Swieto,15,sierpnia,,10294.html

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zaproszenie

Szanowni Państwo,

W imieniu własnym oraz Burmistrzów i Wójtów Gmin Powiatu Wołomińskigo serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w obchodach 90 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą".

W powiecie wołomińskim każdego roku czcimy pamięć uczestników Wojny 1920r., obrońców Warszawy, Polski i Europy przed nawałą bolszewicką. Walczącym Polakom dane było stanąć naprzeciw przeważających sił przeciwnika w obronie niepodległej i suwerennej Ojczyzny oraz w obronie chrześcijaństwa i wszystkich wnoszonych przez nie w cywilizację wartości.

Bogaty program, obfitujący w wiele wydarzeń patriotycznych, religijnych, kulturalnych i sportowych jest hołdem oddawanym uczestnikom wydarzeń, bohaterom Ziemi Wołomińskiej i Radzymińskiej. Współczesnemu widzowi wydarzenia te mają przypominać i przybliżać historię kraju i regionu, pogłębiać jego wiedzę, a także sprzyjać kształtowaniu ducha patriotyzmu oraz poczucia dumy narodowej.

Starosta Wołomiński

Maciej Urmanowski
http://www.bitwawarszawska.pl/


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 15 sie 2010, 11:48 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Historia Polski - jaki wpływ Polacy mieli na Historię świata?

11
Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to odsiecz wiedeńska, która uchroniła Europę przed inwazją turecką. Chociaż wszystkie opowieści o triumfalnym wjeździe polskiego władcy można włożyć między bajki, bo Habsburgowie nie tylko nie okazali wdzięczności, ale nasyłali na niego jeszcze swe oddziały i grabili ze wszystkiego, co udało mu się w trakcie kampanii zdobyć, jednak fakt pozostaje faktem.

Bitwa warszawska, jak najbardziej. Ambasador brytyjski w Niemczech lord Edgar Vincent D'Abernon, który przebywał w jej trakcie w Polsce, napisał potem książkę Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920. Podobnie Simon Goodough w książce Tactical Genius in Battle postawił Józefa Piłsudskiego w kręgu zwycięzców 27 największych bitew w dziejach świata, obok takich strategów jak m. in. Aleksander Wielki, choć do tego kto był taktykiem tejże bitwy ja mam pewne obiekcje. Ze źródeł wynika, że byli to jednak generałowie Weygand i Rozwadowski a Piłsudski, jak wynika z jego i jego ówczesnej konkubiny, pamiętników nawet nie był wtedy w stolicy. Nie było także żadnego cudu, a pomoc Francji wybłagana i okupiona ogromnymi stratami (jak np. zgoda na wyznaczenie przez Zachód naszej południowej granicy, co spowodowało pozostanie ponad 130 tys. Polaków w Czechosłowacji) przez Grabskiego w Spa. Na bitwę warszawską przybyło ponad 200 oficerów, Błękitna Armia Hallera z tysiącami dział, artylerii, przechwycono także w Ciechanowie jedyną radiostację bolszewików, co pozwalało poznać każdy ich krok- to był cud nad Wisłą: francuska pomoc i odbiornik a nie jakieś siły nadprzyrodzone :P (podobnie zresztą daje się wyjaśnić cud nad Marną).

Bitwa o Anglię z udziałem polskich lotników. Szkoda tylko, jak potem potraktowano polskich żołnierzy w Wlk. Brytanii...
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Polski”

cron