Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

151
Chętnie tylko wiesz pisałem o tym pracę i temat znam dobrze a wachania co do ilości ludzi wysiedlonych to od jakiś 350tys. do nawet 2 milionów, co do tego ilu zmarlo w drodze ilu z mrozu ilu zabito- jak znajdziesz te dane prawdziwe to masz miejsce w PAN bo tak naprawde nie wiadomo ilu wsiedlono a co tu mówić ilu przeżyło. Wiem tylko jedno do Polski wróciło bardzo niewiele. Wiesz akurat w tamtym czasie szybciej się wyszło z obozu niż z Łagru..... Bo koncentracyjne zostały szybko wyzwolone a pracy niedługo potem.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2010, 21:42 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

152
egoista99 pisze:II Wojna była światową wojna ...obejmujacą cały glob...I NIKT nigdzie nie wszczynał powstan z góry skazanych na przegrana ...Widac świat wyzej sobie ceni żywych tchórzy niz martwych bohaterów...Znowu rozmijaja sie nasze wyobrazenia z tymi w świecie...Ale w kazdym psychiatryku normalny..jest traktowany jak wariat..Wiec moze pora zastanowic sie nad naszymi ocenami ...
Czyli nad czym konkretnie się zastanowić?
Ostatnio zmieniony 09 lip 2010, 21:48 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

153
Jatagan pisze:Pewnie tego co wiadomo juz od dawna... żadna wojna nie ma sensu. Ale to nie znaczy żeby kiedy ktos ci w twarz pluje usmiechac sie i mówic ze deszcz pada...
IMO niczego. Ale chcę to przeczytać. I chcę się mylić.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2010, 21:49 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

154
[youtube][/youtube]

"Ofiara 63 dni nie poszła na marne". Początek powstańczej rocznicy - polecam :)
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... nczej.html
Ostatnio zmieniony 26 lip 2010, 19:37 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

156
Dla mnie to trochę bełkot, czyli co mieliśmy ocalić miasto kosztem 63 dni wolności? Czy jak nie rozumiem, przecież setki osób modliły się za Polskę? Ksiądz trochę przegioł, po co nam mury skoro duch byśmy sprzedali? Jeśli Bóg nie zesłał by nam dywizji archaniołów to nie widzą m,ożliwości przepędzenia Niemców i Rosjan jednocześnie, wierzę w siłę Boga ale wątpię w odwrocenie suacji w tamtym czasie.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2010, 22:46 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

157
Zaiste historyczna chwila. Upadek Powstania zinterpretowany jako wynik nieposłuszeństwa wobec objawień. Teologia prymitywna rządzi.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2010, 22:51 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

158
A kiedy było trzeba - na śmierć szli po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!...


Ojciec Święty Jan Paweł II„Chylę głowę przed powstańcami, którzy w walce nie szczędzili krwi i własnego życia dla Ojczyzny. Choć w ostatecznym rozrachunku z powodu braku odpowiednich środków i z powodu zewnętrznych uwarunkowań ponieśli militarną klęskę, ich czyn na zawsze pozostanie w narodowej pamięci, jako najwyższy wyraz patriotyzmu".

Ja natomiast mam tyle w sercu pokory wobec tych dni szalonych,bohaterskiego ... wobec tego heroicznego boju ... wobec tragedii Kolumbów polskich ... wobec dzieci ... wobec prostych ludzi ...
Gdy Bóg ich przyjmował setkami do Siebie ...

Obrazek


Warszawo ma, o Warszawo ma
Wciąż płaczę gdy ciebie zobaczę,
Warszawo, Warszawo ma!

Tam w getcie głód, i nędza, i chłód,
I gorsza od głodu, od chłodu,
Tęsknota, Warszawo ma!

Przez mur przekradam się
I biegnę tu jak zgoniony pies!
Choć tropi mnie pan władza,
Żandarm, Gestapo i SS.

Warszawo ma! Patrz w oku mym łza,
Bo nie wiem, czy jeszcze zobaczę
Cię jutro Warszawo ma!

Przez mur przekradam się
I biegnę tu jak zgoniony pies!
Choć tropi mnie pan władza,
Żandarm, Gestapo i SS.

Warszawo ma! Patrz w oku mym łza,
Bo nie wiem, czy jeszcze zobaczę
Cię jutro Warszawo ma!

[youtube][/youtube]


http://www.poema.art.pl/site/sub_8705_p ... kiego.html
Zakazane piosenki
http://www.wmatlan.else.com.pl/zakazaneg.htm
Ostatnio zmieniony 31 lip 2010, 23:52 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

159
Właśnie. trochę nie chce mi się w to wierzyć ktoś troche nadinterpretował. Tysiące tam szły tysiące.... Chłopcy silni jak stal chłopcy patrzą się w dal..... Ehhh to byli Polacy mam nadzieję, że jeśli trzeba będzie to ich geny zadzialają.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2010, 23:52 przez Michall, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

160
Zaprzysięgany:
W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

Przyjmujący:
Przyjmuję cię w szeregi Armii Polskiej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.


Może odpowiem ze swojej strony ostatecznie.
"Czy Powstanie Warszawskie miało sens ?"
Tak.
Dla Nich miało ... - natomiast to co my po tylu latach sądzimy to już, wybaczcie szczerość, nieistotne ...
Ostatnio zmieniony 01 sie 2010, 0:00 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

161
Hej chłopcy, bagnet na broń!
Długa droga, daleka przed nami,
Mocne serca, a w ręku karabin,
Granaty w dłoniach i bagnet na broń!

Ciemna noc się nad nami
Roziskrzyła gwiazdami
Białe wstęgi dróg w pyle, długie noce i dni,
Nowa Polska zwycięska jest w nas i przed nami
W równym rytmie marsza - raz, dwa, trzy!

Hej chłopcy, bagnet na broń!
Długa droga daleka, przed nami trud i znój,
Po zwycięstwo my młodzi idziemy na bój,
Granaty w dłoniach i bagnet na broń!

Jasny świt się roztoczy,
Wiatr owieje nam oczy
I odetchnąć da płucom i rozgorzeć da krwi.
I piosenkę, jak tęczę, nad nami roztoczy
W równym rytmie marsza - raz, dwa, trzy!

Hej chłopcy, bagnet na broń!
Bo kto wie, czy to jutro, pojutrze czy dziś,
Przyjdzie rozkaz, że już, że już trzeba nam iść!
Granaty w dłoniach i bagnet na broń!

Chwała bohaterom!!

Swięte słowa dla nich miało a my sobie możemy gadać!! Popieram w 100%!!

Literówka ze względu na późną porę sorry.....
Ostatnio zmieniony 01 sie 2010, 0:17 przez Michall, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

164
Te 'objawienia' to, wybacz szczerość bzdura totalna, w takim stopniu, iż nie zostały one uznane przez władze kościelne. Nie wiem jak Tobie, ale mi to wystarcza do stwierdzenia ich wątpliwej jakości i pochodzenia.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2010, 21:57 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

169
Jatagan ;) Oplułem kawą monitor. Przecież mamy już taki z(g)ryw - Krakowskie Przedmieście 46/48. Walki trwają od tygodnia.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2010, 19:38 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

170
Wbrew pozorą Ci ludzie to jednak była garstka. Chodzi mi o to, że oni tak samo jak my bawili się. podrywalii dziewczyny. pili, uczyli się etc. (tylko nie jarali zioła i brali narkotyków bo nie było). Znalazło by się paru którzy by chwycili za broń, nigdy żadne państwo 100% nie chwyciło za broń zawsze jest to góra 10%.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2010, 20:03 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

171
Michall pisze:Zastanawiam się tylko po tym obrazku czy się śmiać czy płakać. Ale z drugiej strony oni byli takimi samymi ludzimi jak my. Tylko czasy były inne polecam tu lekturę książki Stanisława Grzesiuka "Boso ale w Ostrogach".
To jak już się zastanowisz - to napisz co o tym myślisz.
Czytałem "Boso ale w ostrogach"
Ostatnio zmieniony 11 sie 2010, 20:15 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

172
Michall pisze:Wbrew pozorą Ci ludzie to jednak była garstka. Chodzi mi o to, że oni tak samo jak my bawili się. podrywalii dziewczyny. pili, uczyli się etc. (tylko nie jarali zioła i brali narkotyków bo nie było). Znalazło by się paru którzy by chwycili za broń, nigdy żadne państwo 100% nie chwyciło za broń zawsze jest to góra 10%.
Nikt nie twierdzi ,że oni nie podrywali ,nie pili.....
ale wątpię czy teraz znalazłoby się 10 procent takich jak oni.
( a gwoli ścisłości narkotyki były - i być może wśród powstańców byli morfiniści)
Ostatnio zmieniony 11 sie 2010, 20:19 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

174
Mam nadzieję, że by się znalazło. Garstka bo garstka ale jednak, ludzie wychowani w mocnym przywiązaniu do religii to są też ludzie kochający ten kraj, do tego NOP. Wiadomo jednak w Powstaniu morfiny nie było nawet dla rannych więc wąrpię skąd by oni ją skombinowali. Mam jednak wrażenie, że mniej ludzi wtedy zażywało morfinę niż narkotyki dziś. Nat tym obrazkiem trzeba jednak bardziej płakać i mieć nadzieję, że jednak istnieje garstka młodych i chętnych do poświęceń młodych ludzi. Jak zauważyłeś zapewne grzesiuk postanowił walczyć za swój kraj dpiero w momęcie gdy zaszła taka potrzeba wcześniej jakoś nie nachodziły go inne refleksje mam nadzieję że tak będzie i w naszych czasach. Jak to mawia nasz dyro to wy jesteście kwiatem mlodzieży który będzie za pare lat budował Polskę.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2010, 0:00 przez Michall, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

175
NOP ?!? Ten obecny NOP ? ->>> http://www.nop.org.pl/
Michall proszę Ciebie ... Jesteś w NOP'ie ?
Spotkałeś "aktywistów" NOP'u bezpośrednio ... ?
Bo ja tak.
Widzisz ... Poczuwam się do bycia patriotą i parę dziesięcioleci już żyję ... ale co jak co w razie jakiejkolwiek walki zbrojnej z domniemanym czy też nie najeźdźcą,sic, nigdy ale to przenigdy nikogo z NOP nie chciałbym mieć za towarzysza broni.
Natomiast wykładanie własnych poglądów w stylu owych "aktywistów" za pomocą inwektywów oraz najlepiej pały to ja serdecznie dziękuję.

Moi drodzy - z tymi dragami to ja rozumiem ... żart jakiś.
Walczyli i ginęli różni ludzie. Ale o osobach spożywających jakieś środki odurzające (nawet w niedzisiejszym pojęciu) to nigdy nie słyszałem a historią odrobinkę się interesowałem jak i wciąż interesuję.
Morfina była rzadkością przeznaczoną głównie dla osób ciężko rannych.O ile była ...
Ostatnio zmieniony 12 sie 2010, 0:36 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

176
Dlatego też wątpie w tych ćpunów bo morfina była za droga :P oraz było jej malo. Nie lubie sposobow ani pogladów NOP ale nie zmienia to faktu, że zaraz po JS jest to najlepiej przeszkolona grupa paramilitarna. Co do mojej przynalezności to zawsze chciałem być w JS. NOP to takie Stronnictwo Narodowe, fanatycy ale NSZ pokazały, że umieją walczyć. Znana jest nawet wypowiedź Wieniawy z XX lecia kiedy mówi "wyjazd z baru Żydzie bo przyszedł moj kumpel Narodowościowiec (chodziło o Stypułkowskiego).
Ostatnio zmieniony 12 sie 2010, 0:52 przez Michall, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

177
Znowu obudziły się kolejne kontrowersje, dyskusje jak i pytania ...
Radosław Sikorski zamieścił w Internecie wpis, w którym nazwał Powstanie Warszawskie „narodową katastrofą”. Wywołało to znaczne oburzenie w PiS.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szef MSZ umieścił na twitterze wpis, w którym odsyła do strony, której autorzy nazywają się „przeciwnikami kultu sprawców powstania”.

Na wspomnianej stronie możemy przeczytać: "Ciągle pozostaje niezwykle trudnym dotarcie do świadomości społecznej, że Powstanie Warszawskie posiadało dwa aspekty. Z jednej strony niebywałego bohaterstwa Powstańców i poświecenia ludności cywilnej - z drugiej strony kompromitującego braku wyobraźni politycznej, nieodpowiedzialności i ignorancji zawodowej pomysłodawców Powstania - bo nie można ich nazywać dowódcami. Prawda jest taka, że żołnierze AK zaufali przywódcom Powstania, że poprowadzą ich do zwycięstwa, czyli pokonania garnizonu niemieckiego w Warszawie - a ci poprowadzili ich do z góry zaplanowanej klęski".
http://www.e-polityka.pl/a.18635.Powsta ... 8221_.html

Mądrze rzekł Pan prof. Bartoszewski
"Życzyłbym panu Sikorskiemu, żeby jego wysiłek w Afganistanie był przez jego dzieci i wnuki szanowany"
pod czym się w pełnej rozciągłości podpisuję.
Czy kontrowersyjna wypowiedź ministra nie zawiera ziarna prawdy ?
Czy powstanie było dobrze zaplanowane ?
Ostatnio zmieniony 03 sie 2011, 15:53 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

178
Armia Krajowa dysponowała w Warszawie ok. 50 tys. ludzi, z czego jedynie ok. 10% było uzbrojonych niemal wyłącznie w broń krótką. Zapasy amunicji oceniano na 2 – 3 dni walki. Do żołnierzy Armii Krajowej dołączyły jednostki innych formacji m.in. Narodowych Sił Zbrojnych (800 żołnierzy) i Armii Ludowej (500 żołnierzy). Czynny udział w powstaniu wzięła ludność cywilna miasta. Niemcy dysponowali w Warszawie garnizonem liczącym ok. 20 tys. żołnierzy i policjantów. Od 4 sierpnia do niemieckiego garnizonu napływały posiłki, z których sformowano korpus liczący ok. 25 tys. żołnierzy, dowodzony przez generała Ericha von dem Bacha. W sumie w tłumieniu powstania wzięło udział ok. 50 tys. żołnierzy niemieckich.Dowódcą obrony został generał Reiner Stahel.
Siły niemieckie były bardzo dobrze uzbrojone w broń ciężką i maszynową. Dysponowały czołgami i samochodami pancernymi. Warszawa stanowiła dla Niemców niezwykle ważny punkt frontu wschodniego. Przez miasto przechodziły główne szlaki komunikacyjne zaopatrujące ten front. Zdobycie mostów warszawskich mogło zadecydować o szansach późniejszego przerzutu dużych jednostek radzieckich z prawego brzegu Wisły na lewy.Zgodnie z tym rozkazem od 4 sierpnia Heinrich Himmler kierował do miasta nowe oddziały. Były to m.in. oddziały SS i policji. Siły te dysponowały lotnictwem, czołgami i artylerią, także rakietową. 2 października 1944 roku po 63 dniach Polacy skapitulowali. W sztabie generała von dem Bacha w Ożarowie podpisano kapitulację powstania.
Straty powstańców wyniosły: ok. 18 tys. zabitych i ok. 25 tys. rannych; poległo bądź zostało wymordowanych około 150 tys. ludności cywilnej. Do niewoli dostało się ok. 17 tys. żołnierzy i oficerów, w tym mianowany naczelnym wodzem gen. Tadeusz Bór-Komorowski, a także gen. Antoni Chruściel. Niemcy stracili w walkach 10 tys. zabitych, 6 tys. zaginionych i 9 tys. rannych.
http://www.sciaga.pl/tekst/42556-43-gen ... szawskiego

A jakbyście Wy to rozplanowali?
Ja też pomyślę.

Amunicji na 3 dni a walka 63 dni..
Ale straty koszmarnie wielkie.
Bez genialnego planu nie mieli szans.
Może trzeba było przerwać komunikację ze sztabem, to Hitler nie mógłby wydać rozkazu.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2011, 15:58 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

179
takie beblanie o strategiach przyćmiewa ducha , który wówczas podrywał ludzi do wyrażenia swej woli oddania nawet zycia za ojczyżne , dzisiaj ci co mówia tylko o strategi zapewne wówczas by siedzieli w piwnicy i pierdzieli pod siebie albo by kolaborowali z faszystami czy ruskimi agentami.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2011, 16:11 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Czy Powstanie Warszawskie miało sens?

180
Wiesz, lepiej wroga pokonać od środka.
Wyszli na ulicę mimo wiadomej w sumie przegranej.
To już nie odwaga a głupota.
Nie myliłbym jednego z drugim.
Chyba, że zostali oszukani, iż mają szansę w bezpośredniej walce.
Zauważ, że oprócz nich zabitych zostało 150 tysiecy cywili, to nie była walka fair play.
To nie bitwa pod Grunwaldem, gdzie cywile sobie siedzieli bezpiecznie.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2011, 16:16 przez Nebogipfel, łącznie zmieniany 2 razy.
Trzeba iść do przodu nie oglądając się za siebie.
ps. w Tym wpisie jest o alkoholu i seksie.

Wróć do „Historia Polski”

cron