Re: Mózg Człowieka

61
O Franek...O FRANIU...
Przed chwila dojrzalam: Hawking jest czlowiekiem u ktorego uszkodzeniu ulegly funkcje motoryczne mozgu, natomiast funkcje umyslowe sa na poziomie niedosciglym dla nas, Hawking to geniusz- wiec Twoj przyklad jest chybiony
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 7:26 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mózg Człowieka

62
Howking może jest geniusz ale w kilku sprawach się myli bo opiera swoją wiedze na błędnych informacjach których sam nie jest w stanie sprawdzić.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 8:24 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mózg Człowieka

63
Jedzenie mięsa nie przyczyniło się do rozwoju mózgu ale dopiero jedzenie pszenicy dało tą możliwość. Mózg potrzebuje węglowodanów złożonych i składników mineralnych. Tylko orzechy i zboża i nasiona dają to co mózg potrzebuje. Mięso może być dobre dla rozwoju mięśni i nie ma większego znaczenia czy gotowane choć surowe podobno lepsze dla rozwoju mięśni bo obróbka termiczna niszczy część aminokwasów zwłaszcza pieczenie i smażenie
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 8:35 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mózg Człowieka

64
Jedzenie mięsa nie przyczyniło się do rozwoju mózgu ale dopiero jedzenie pszenicy dało tą możliwość. Mózg potrzebuje węglowodanów złożonych i składników mineralnych. Tylko orzechy i zboża i nasiona dają to co mózg potrzebuje. Mięso może być dobre dla rozwoju mięśni i nie ma większego znaczenia czy gotowane choć surowe podobno lepsze dla rozwoju mięśni bo obróbka termiczna niszczy część aminokwasów zwłaszcza pieczenie i smażenie
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 8:35 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mózg Człowieka

65
Ja?! pisze:Jedzenie mięsa nie przyczyniło się do rozwoju mózgu ale dopiero jedzenie pszenicy dało tą możliwość. Mózg potrzebuje węglowodanów złożonych i składników mineralnych. Tylko orzechy i zboża i nasiona dają to co mózg potrzebuje.
Gdzie z tym można się zapoznać?
Z tego co wiem przebieg antropogenezy mówi co innego.

To, co nas bardzo odmieniło, to pieczenie na ogniu żywności, później gotowanie.
Tak jak krowy przystosowały się do jedzenia trawy, lwy mięsa, a pchły picia krwi, tak człowiek ok. 2 mln lat temu anatomicznie przystosował się do jedzenia poddanych termicznej obróbce pokarmów – zarówno roślinnych jak i zwierzęcych. Szczegóły anatomiczne pominę.
Wysoka temperatura „rozbija” cząsteczki m.in. skrobi i białek, dzięki czemu nasze enzymy trawiennie mają do nich dużo łatwiejszy dostęp. W naszym organizmie zachodzą dwa procesy trawienia – pierwszy kończy się w jelicie cienkim, drugi odbywa w jelicie grubym, które jest skolonizowane przez ok. 400 gatunków bakterii i pierwotniaków. Są one głodne i jedzą dużo – w przypadku węglowodanów oddają naszemu organizmowi tylko 50 proc. energii, a z białek zero. Badania belgijskich naukowców wykazały, że nawet połowa białka surowych jaj nie ulega strawieniu przez organizm człowieka, podczas gdy w przypadku gotowanych strawność sięga 94 proc.

Nie bez powodu nie ma ani jednej ludzkiej społeczności, w której nie gotowano by lub nie pieczono jedzenia. To jedna z najbardziej uniwersalnych cech człowieka. Włączenie mięsa do diety człowieka dało mu m.in. zejście z drzew i przewagę ewolucyjną nad pozostałymi prymatami. Te pozostające na diecie roślinnej .... pozostały na drzewach. Zajadają do dziś orzeszki, ziarna i nasionka. :)

Ja?! - zapoznaj się może z art. do jakiego podałem link. Jeżeli masz jakieś ciekawe materiały chętnie się zapoznam.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 9:31 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Mózg Człowieka

66
bezemocji pisze:Pisałem o "termicznej hipotezie rozwoju mózgu" w innym sensie, właśnie roli w rozwoju człowieka włączenia do jego diety żywności obrabianej termicznie, głównie mięsa przyrządzanego na ogniu.
To sprecyzuję pojęcie, bo chodzi mi o jeszcze coś innego.
Jest hipoteza termiczna rozwoju mózgu. Mówi ona, że mózg człowieka jest taki duży, bo jego struktury zostały wielokrotnie zdublowane. Chodzi o to, że w gorącym afrykańskim klimacie, podczas długiego biegu, mózg zostaje trochę uszkodzony. Uszkodzone struktury zostają częściowo odbudowane i częściowo zastąpione przez te zapasowe. Ten mechanizm powoduje przewagę nad innymi zwierzętami nie tolerującymi przegrzania i w konsekwencji przeżycie i rozprzestrzenianie się populacji.
Oczywiście jest to jedna z hipotez rozwoju mózgu u człowieka.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 10:02 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

68
Ja?! pisze:Howking może jest geniusz ale w kilku sprawach się myli bo opiera swoją wiedze na błędnych informacjach których sam nie jest w stanie sprawdzić.
Czy się myli w kwestiach Boga? Tak samo, jak wierzący, bo jego istnienia nie można potwierdzić, ani zaprzeczyć.
Tym sposobem zbliżyłeś/łaś się Wielkiego umysłu, jakim jest Hawking.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 10:07 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

70
Ja?! pisze:Nie wiem co Howking myśli o Bogu. Odnosiłem się do opisu wszechświata.
On kwestionuje istnienie Boga i w wywiadach tak twierdzi.
Jest genialnym fizykiem, tylko niestety przykuty do wózka. Jednak umysłowo sprawny.
On opisał fizyką czarnych dziur i nadal jest słuszna.
A w czym się mylił opisując Wszechświat?
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 10:34 przez franek, łącznie zmieniany 2 razy.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

71
Bezemocji - masz informacje którymi karmią społeczeństwo od lat ale nie są one prawdziwe lub tylko częściowo. To jedzenie mięsa spowodowało degradacje mózgu człowieka. Człowiek był człowiekiem a gdy zaczął jeść mięso stoczył się do stanu zwierzęcego. Mówie o homo-sapiens istocie która powstała kilkaset tys lat temu. Te gatunki człekokształtne które były wcześniej osiągnęłyby nasz poziom świadomości dopiero za kilka miliardów lat i człowiek nadal byłby mocno owłosiony. W jednym czasie pojawił się człowiek bez owłosienia, natura nie stworzyłaby tak nie przystosowanej istoty do życia na ziemi. Człowiek homo-sapiens od początku chodził na dwóch nogach i nie żył na drzewach. Nie biegał na słońcu bo wtedy nie było pustyń tylko wszędzie lasy. Pustynie powstały gdy już człowiek tworzył cywilizacje społeczną i budował domy i świątynie.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 10:34 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mózg Człowieka

72
Franek - Bóg nie istnieje ? To znaczy że Howking go nie widzi więc nie może twierdzić inaczej. Co nie znaczy że to prawda co widzi. A czarne dziury to jego domysły choć mogą pasować logicznie. Ale za jakiś czas jego teoria zostanie obalona przez inną teorie i też powiedzą że oto nowy geniusz.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 10:41 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Mózg Człowieka

73
franek pisze:To sprecyzuję pojęcie, bo chodzi mi o jeszcze coś innego.
Jest hipoteza termiczna rozwoju mózgu. Mówi ona, że mózg człowieka jest taki duży, bo jego struktury zostały wielokrotnie zdublowane. Chodzi o to, że w gorącym afrykańskim klimacie, podczas długiego biegu, mózg zostaje trochę uszkodzony. Uszkodzone struktury zostają częściowo odbudowane i częściowo zastąpione przez te zapasowe. Ten mechanizm powoduje przewagę nad innymi zwierzętami nie tolerującymi przegrzania i w konsekwencji przeżycie i rozprzestrzenianie się populacji.
Oczywiście jest to jedna z hipotez rozwoju mózgu u człowieka.
Oj Franek, czy Ty w ogóle czytasz posty? :) Przecież piszę o tej samej hipotezie powyżej. O mechanizmach ochrony mózgu przed przegrzaniem w czasie długotrwałych biegów naszych afrykańskich przodków, wykształcenie zdolności odbudowy uszkodzych struktur najbardziej narażonej kory mózgowej. Spowodowało to zwiększenie mózgu, jego zdolność regeneracji, ale w połączeniu ze świadomym już działaniem.

Ja?! - Sorry ale o większe bajki trudno w biologii.
Wychodzi na to, że Sahara powstała po powstaniu ludzkiej cywilizacji - Pustynie powstały gdy już człowiek tworzył cywilizacje społeczną i budował domy i świątynie.
Skąd czerpiesz te wiadomości, podaj jakieś źródła skoro piszesz, że podaję nieprawdziwe informacje.
Każdy potrafi wypisywać swoje objawienia i s-fiction. Bardzo proszę - literatura, badania, autorzy. Inaczej będę musiał uznać, że w dziale biologia uprawiasz swoje fantazje :)

Wszystkich bardzo proszę o nieprzekręcania nazwiska Stevena Hawkinga. I nie off-topowanie o bogach i czarnych dziurach. :P
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 11:51 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Mózg Człowieka

75
Ja?! - możesz sobie nazywać wskazanie zwykłych bajek jako "emocjonowanie się" (?) :)
Takie rewelacje w antropologii są nieznane i zupełnie bez emocji je poznam.

Póki co wypisujesz niestworzone historie w temacie z biologii i nie raczysz podać skąd masz takie informacje.
Nie podając ani jednej pracy, autora, argumentu pozwalasz sobie na uwagę wobec mnie, że mam informacje którymi karmią społeczeństwo od lat ale nie są one prawdziwe lub tylko częściowo..

Bez obrażania się łaskawie wyjaśnij w jaki sposób Sahara powstała po ludzkich cywilizacjach,
jak człowiek "nagle" pojawił się na ziemi w postawie spionizowanej i bez owłosienia,
jak rozwinął sią na orzechach i pszenicy itp.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 19:48 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Mózg Człowieka

76
franek pisze:A więc duży mózg nie jest konieczny do egzystencji i jest takim wybrykiem przyrody. Balastem? A może nie? Jak sądzicie?
na tym etapie rozwoju ludzkiej ciemnoty taki duzy mózg jest nie potrzebny zdecydowana wiekszość ludzi zadowoli mózg wielkości dużej bułki .
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 19:54 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Mózg Człowieka

79
Ja?! pisze:Franek - Bóg nie istnieje ? To znaczy że Howking go nie widzi więc nie może twierdzić inaczej. Co nie znaczy że to prawda co widzi. A czarne dziury to jego domysły choć mogą pasować logicznie. Ale za jakiś czas jego teoria zostanie obalona przez inną teorie i też powiedzą że oto nowy geniusz.
Wiele rzeczy może istnieć, o których nie zdajemy sobie sprawy. Jednak żeby się o tym dowiedzieć, musimy zaobserwować bezpośrednio, lub wnioskując na podstawie pośrednich dowodów. A jakie masz dowody na Boga? Tylko wiarę?

Czarne dziury są rzeczywistymi obiektami w kosmosie i się je obserwuje. W przyszłości wiedza o nich może być uzupełniona, a nie obalona.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 21:35 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

80
bezemocji pisze:Oj Franek, czy Ty w ogóle czytasz posty? :) Przecież piszę o tej samej hipotezie powyżej. O mechanizmach ochrony mózgu przed przegrzaniem w czasie długotrwałych biegów naszych afrykańskich przodków, wykształcenie zdolności odbudowy uszkodzych struktur najbardziej narażonej kory mózgowej. Spowodowało to zwiększenie mózgu, jego zdolność regeneracji, ale w połączeniu ze świadomym już działaniem.

I nie off-topowanie o bogach i czarnych dziurach. :P
Skoro piszemy o tym samym, to jest ok. Powtórzę więc, co miałem na myśli, mówiąc o termicznej hipotezie rozwoju mózgu.
Otóż hipoteza ta mówi, że mózg człowieka nie rozwinął za przyczyną wysokich temperatur środowiska. Nie chodzi też, że mózg ma zdolności odbudowy uszkodzonych komórek nerwowych. Argumentem tej hipotezy jest, że mózg człowieka potrafi dublować swoje struktury, ale za cenę jego wielkości.
Jeśli mamy jednego kompa, to w przypadku jego awarii możemy się wyłożyć. Jeśli mamy 2. lub więcej kompów, to awaria jednego nas nie rozłoży, bo mogą zostać zastąpione przez inne. Jednak są koszty w postaci dodatkowego miejsca na sprzęt. I właśnie w mózgu tak się dzieje.
Jak wcześniej wspomniałem, to nie jest jedyny czynnik zbyt dużego mózgu, bo dieta wysokokaloryczna go zwiększyła, termoregulacja i zapewne wiele innych czynników.

Czy jesteś modkiem, że zakazujesz off-topowania?
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 21:57 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

81
Crows pisze:na tym etapie rozwoju ludzkiej ciemnoty taki duzy mózg jest nie potrzebny zdecydowana wiekszość ludzi zadowoli mózg wielkości dużej bułki .
Dlaczego tak krytycznie piszesz o ludzkiej ciemnocie? Każdemu człowiekowi potrzebny jest duży mózg. Co prawda nie zawsze go wykorzystuje, bo zwykle mu sie nie chce.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 22:15 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

83
Franek - Tak myślałem, że piszemy o tym samym :)
Jak zaznaczyłem zrobiłem skrót tej koncepcji i podałem jej autorów.
Co do wielkości mózgu mamy dwa podejścia - ma taką wielkość jaka jest potrzebna, optymalna, skorelowana z funkacjami, powstała w odpowiedzi na naciski selekcyjne, oraz niejako "na zapas".
Natura kieruje się jednak swoją ekonomią i rzadko tworzy coś ponad miarę. Takie rozwiązanie czy organ po prostu kosztuje i czemuś musi służyć. Np. ogon pawia naraża go na atak drapieżników, ale daje korzyści w rytuałach rozrodczych. Najlepszą odpowiedź na pytanie dlaczego świnie nie mają skrzydeł? dał Maynard Smyth - Bo im byly niepotrzebne :)
Co ważne ciągłe zwiększenie objetości mózgu i głów napotka na barierę anatomiczną - budowę miednicy i ukladu rodnego. Wszystko jest powiązane i jeżeli nie idzie równolegle dziecko ze zbyt wielką głową nie urodzi się drogą naturalną, nie mówiąc o pozycji w łożysku.

Na marginesie - Ty także przyczyniszasz sie do dobrze, albo źle prowadzonej dyskusji. Doczytaj - bardzo proszę to nie zakazywanie :)
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 22:25 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Mózg Człowieka

85
bezemocji pisze:Natura kieruje się jednak swoją ekonomią i rzadko tworzy coś ponad miarę. Takie rozwiązanie czy organ po prostu kosztuje i czemuś musi służyć. Np. ogon pawia naraża go na atak drapieżników, ale daje korzyści w rytuałach rozrodczych.

Na marginesie - Ty także przyczyniszasz sie do dobrze, albo źle prowadzonej dyskusji. Doczytaj - bardzo proszę to nie zakazywanie :)
Zgasza się - natura nie robi nic na zapas. Je3dak nie tak do końca, bo ewolucji mamy zjawisko egzaptacji i emergencji. Nasz mózg był również wynikiem tych dwóch czynników. Ale handicap zapewne też.

Uważam, że dygresje można robić, ale wycieczek osobistych raczej nie.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 22:40 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

86
Pytałeś mnie osobiście o jakieś "zakazywanie" :)

Co do emergencji wobec mózgu całkiem ciekawe stanowisko przedstawia Raymond Kurzweil pisząc, ze ten niepojęty organ to żadna tajemnica (!)
Podszedł do mózgu jako zbioru funkcjonalnych modułów, nie sieci miliardów neuronów. Pisze coś takiego;
Aby odtworzyć funkcje mózgu w systemie technicznym, nie musimy ich wiernie kopiować.
Samoloty nie latają dlatego, że są kopiami ptaków. Mózg wydaje się niezwykle skomplikowany – John Horgan stwierdził, że uzyskanie sztucznej inteligencji porównywalnej do ludzkiej jest niemożliwe, bo wymagałoby opracowania programu komputerowego liczącego biliony linii kodu.
To błędne rozumowanie wynikające z fascynacji wielkością sieci neuronalnej. Liczba neuronów i połączeń między nimi jest rzeczywiście gigantyczna, lecz większość z nich jest nadmiarowa*, a sam mózg, przypomnę to raz jeszcze, ma pod względem funkcjonalnym strukturę modularną. W końcu musimy pamiętać, że przepis na całą złożoność mózgu zapisany jest w o wiele prostszym pod względem informacyjnym genomie. Nie biliony więc, lecz odpowiednie algorytmy i miliony linii kodu wystarczą.
dobry wywiad - http://www.polityka.pl/nauka/komputeryi ... gonic.read

* jednak nadwymiarowa. Kurzweil nie jest biologiem, a tu stanowisko jest inne. Także neurobiologów o czym wspomnialem w tym temacie na początku.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 22:59 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Mózg Człowieka

87
bezemocji pisze:Pytałeś mnie osobiście o jakieś "zakazywanie" :)

Co do emergencji wobec mózgu całkiem ciekawe stanowisko przedstawia Raymond Kurzweil pisząc, ze ten niepojęty organ to żadna tajemnica (!)
Dajmy spokój temu zakazywaniu. Uznaj, że nie pytałem o nie.

Mnie bardziej fascynuje funkcjonowanie mózgu, jako układ dynamiczny. Sposób myślenia a także fenomen świadomości. Nie wiem, czy to tu pisaliśmy, albo myli mi się inne forum.
Powiedz coś ciekawego na ten temat. Masz takie trafne spostrzeżenia.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2011, 23:32 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
http://joemonster.org/p/123600/YouTube_ ... o_nie_ptak

Re: Mózg Człowieka

88
O fenomenie świadomości to inna bajka, nie bardzo biologiczna :) Choć na strukturach biologicznych.
Trzeba by zacząć od kiedy mamy coś takiego, a to już styk psychologia-neurologia-ewolucjonizm.
Gdzieś pisałem o świadomosci, podświadomości, oczywiście primingu, Humphreyu aż po Penrose'a. Proponuję wyciągnąc to z psychologii.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2011, 0:02 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Mózg Człowieka

90
franek pisze:
Crows pisze:na tym etapie rozwoju ludzkiej ciemnoty taki duzy mózg jest nie potrzebny zdecydowana wiekszość ludzi zadowoli mózg wielkości dużej bułki .
Dlaczego tak krytycznie piszesz o ludzkiej ciemnocie? Każdemu człowiekowi potrzebny jest duży mózg. Co prawda nie zawsze go wykorzystuje, bo zwykle mu sie nie chce.
kiedyś opublikowano zdziwienie naukowców gdy w jednym wypadku samochodowym zginął młody człowiek doznał od uderzenia otwarcia czaszki , okazała sie że ma mózg wielkości dużej bułki , nie był niemyślacycm bo był studentem politechniki o kierunku technicznym.
Ostatnio zmieniony 01 lut 2011, 6:44 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biologia”

cron