Re: Komórki macierzyste - badania warte Nobla.

1
Na podstawie http://www.rmf24.pl/nauka/news-nobel-z- ... nId,640610

W 1942r. John B. Gurdon dokonuje pionierskiego odkrycia umożliwiającego cofnięcie specjalizacji komórek. Wysuwa hipotezę, dotyczącą kompleksowości informacji zawartej w kodzie genetycznym każdej komórki, mogącej tym samym pełnić dowolną rolę w organizmie. Na podstawie dokonanego eksperymentu (z kijanką) udowadnia, że DNA dorosłej komórki zawiera komplet informacji do rozwoju wszystkich komórek organizmu. Z czasem odnajduje to zastosowanie w klonowaniu ssaków, Gurdon zostaje okrzyknięty ojcem chrzestnym klonowania.
Czterdzieści lat później naukowiec Shinya Yamanaka odkrywa możliwość przeprogramowania dorosłych komórek do stadium charakterystycznego dla komórek macierzystych. Potwierdza, że stan pluripotentny, w trakcie którego komórka posiada możliwość zmiany w każdą tkankę ciała, wymaga wprowadzenia zaledwie paru genów. Yamanak na drodze prób ustalenia "źródła młodości" sztucznie hodowanych komórek macierzystych, identyfikuje grupę genów odpowiedzialnych za ten stan. Udaje mu się uzyskać ich odpowiednią kombinację, umożliwiającą po wprowadzeniu do dorosłych komórek dosłowne ich "cofnięcie w czasie". W 2006r. ukazują się publikacje na temat przeprowadzonych udanych eksperymentów, które okazały się być przełomowymi :)
Korzyści ? :)


PS
Ciekawostka ;)
Ostatnio zmieniony 10 paź 2012, 0:03 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Komórki macierzyste - badania warte Nobla.

2
Hmmm....
Droga do nieśmiertelności niby staje otworem...ale gdy nie kontroluje się rozrostu komórkowego to przybiera on postac nowotworu ciagle rozrastającego się....
Siły by zmienić to, co można zmienić, pokory i cierpliwości by godzić się z tym, czego zmienić nie można i mądrości by odróżnić jedno od drugiego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biologia”

cron