Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

1
http://infra.org.pl/historia-/archeolog ... ek-paracas

Obrazek

W 1928 r. Julio Tello (1880-1947) nazywany „ojcem peruwiańskiej archeologii” na Półwyspie Paracas (region Ica, Peru) odkrył pozostałości kultury istniejącej w okresie IX-I w. p.n.e. Natrafiono m.in. na liczne pochówki (tzw. nekropolię Wari Kayan) oraz dowody na stosowanie zaawansowanych systemów irygacyjnych.

Najwięcej uwagi przyciągnął jednak wygląd czaszek przedstawicieli kultury Paracas. Były one nienaturalnie wydłużone, co uznano za celową deformację spotykaną też u innych ludów (m.in. Majów, Hunów czy Alanów).

Współcześni autorzy, w tym David Hatcher Childress (ur. 1957) podważyli ten wniosek, twierdząc, że dla ludu Paracas wydłużony kształt czaszki był cechą wrodzoną.

Juan Nawarro - dyrektor Muzeum Historii Paracas, w kolekcji którego znajduje się 35 charakterystycznych czaszek, pozwolił badaczom na pobranie próbek z 5 egzemplarzy w celu przeprowadzenia badań DNA. Pozyskano włosy, zęby, fragmenty kości czaszki oraz zachowanej skóry. Materiały wysłano do Lloyda Pye (1946-2013) - założyciela Starchild Project, który zajmował się badaniem innej anomalnej czaszki znalezionej w Meksyku.

Pye przekazał próbki do badania genetykowi z Teksasu (o nieustalonej tożsamości). O uzyskanych niedawno wynikach powiadomił Brien Foerster - pisarz, który zgłębia zagadkę „wydłużonych czaszek".

„W ich mtDNA (mitochondrialnym DNA) wykryto mutacje o niespotykanym charakterze” - poinformował genetyk. „Z kilku fragmentów DNA, które byłem w stanie wyselekcjonować z próbki wynika, że mamy do czynienia z nowym gatunkiem człowieka, odmiennym od Homo sapiens, neandertalczyka czy denisowian. Nie jestem pewien, czy tę istotę można umieścić na naszym drzewie rodowym.”

Genetyk dodaje, że typ z Paracas mógł być tak odmienny pod względem biologicznym, że nie mógłby skrzyżować się z człowiekiem współczesnym. Tak daleko idące wnioski muszą być jednak podparte solidnym materiałem dowodowym, co - miejmy nadzieje - się stanie. Zapowiedziano przeprowadzenie dalszych testów i analiz.

Odmienność czaszek ludu Paracas od innych „wydłużonych głów” można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Posiadają one również pewne unikalne cechy anatomiczne. Według badaczy, puszki mózgowe peruwiańskiego ludu są o jedną-czwartą pojemniejsze od ludzkich, a ich czaszki są o ok. 60% cięższe. Efektu takiego nie da się osiągnąć sztucznie, bez względu na stosowaną technikę deformacji.

Foerster tak opisuje inne odnotowane anomalie:

„Jasne staje się, że mamy do czynienia z dwoma różnymi zjawiskami: wydłużeniem przez fizyczny ucisk i przez genetykę. […] Sugestia, że ta druga cecha powstała pod wpływem wodogłowia (hydrocefalii) lub innych schorzeń wydaje się śmieszna, bo należy pamiętać, że sam Tello znalazł co najmniej 90 sztuk czaszek, a nikt nie wie, ile jeszcze kryje się pod ziemią, zalega w prywatnych kolekcjach albo zakurzonych magazynach muzealnych. Co więcej, wodogłowie sprawia, że czaszka rozrasta się równomiernie i nabiera okrągłego kształtu.

Tello wierzył, że lud Paracas był spokrewniony z twórcami kultury Chavin - budowniczymi megalitycznej struktury Chavin de Huantar. Wniosek ten oparł na podobieństwach w stylu i motywach stosowanych w ceramice. Jednak według mojej wiedzy, na terenach zasiedlanych przez kulturę Chavin, na północ od Limy (dystrykt Ancash), nie znaleziono żadnych wydłużonych czaszek.

[…] Fenomen ten nie ogranicza się wyłącznie do kultury Paracas. Egipcjanie, szczególnie w czasach Echnatona, również praktykowali podobne zabiegi, tak samo jak ludy na Vanuatu (Melanezja), Malcie, czy Olmekowie. Jednak większość z tych czaszek to wynik sztucznych zabiegów. W przypadku ludu Paracas wiele wskazuje na to, że przyszli oni na świat z tak ukształtowaną głową.

Z pięciu elementów, wyróżnionych przeze mnie i Lloyda Pye, których nie notuje się u większości populacji Homo sapiens, dwa zasługują na szczególną uwagę. Pierwszy to obecność dwóch małych otworów z tyłu czaszek, prostopadłych do szwów na kościach ciemieniowych. […] Według Lloyda mają one pochodzenie naturalne - każdy człowiek posiada w czaszce małe otwory, przez które przebiegają naczynia krwionośne lub włókna nerwowe. W przypadku wydłużonych czaszek otwory te mogą pełnić to samo zadanie.

Druga sprawa to, że w anomalnych czaszkach występuje pojedyncza kość ciemieniowa, podczas gdy u Homo sapiens jest ona parzysta.”
Ostatnio zmieniony 10 lut 2014, 13:35 przez Ja?!, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

3
Ja?! pisze:Genetyk dodaje, że typ z Paracas mógł być tak odmienny pod względem biologicznym, że nie mógłby skrzyżować się z człowiekiem współczesnym. Tak daleko idące wnioski muszą być jednak podparte solidnym materiałem dowodowym, co - miejmy nadzieje - się stanie. Zapowiedziano przeprowadzenie dalszych testów i analiz.
;) W sumie jakaś grupa mogła się tak wyodrębnić, w omawianym okresie czyli jakieś 1000 lat p.n.e zaludnienie w Ameryce było bardzo małe, nie stykali się przez dłuższy czas z innymi czy coś.

Jednak to ludzie chyba bo poza nietypowym dla ludzi kształtem czaszki to wyglądają tak samo.
Na dobrą sprawę Pigmej z Afryki też się różni wyglądem od nas, jakiś taki mały, do tego czarny i mordy takie dziwne :P
No ale się normalnie krzyżuje z wszystkimi innymi homo-sapiensami ;) Gdybyśmy nie słyszeli wogóle o ludziach innej rasy to pewnie na widok Pigmeja by nas też konsternacja wzieła w stylu -co to za istota?-.

Tu pewnie jest podobnie, no chyba że odkryją że jest inaczej.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2014, 18:33 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

4
to nie ludzie i ludzie zarazem, ich rasa stworzyła ludzi i nie pochodzą z ziemi tylko sie na niej osiedlili. Przypatrz sie dokładnie bo to ich nazywano bogami i do nich sie modlili wszyscy ludzie.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2014, 1:41 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

5
Ja?! pisze:to nie ludzie i ludzie zarazem, ich rasa stworzyła ludzi i nie pochodzą z ziemi tylko sie na niej osiedlili. Przypatrz sie dokładnie bo to ich nazywano bogami i do nich sie modlili wszyscy ludzie.
Z tego opisu nic takiego nie wynika, mowa o odmiennych genetycznie ludziach z dziwnymi czaszkami.

W Indiach się modlono do ludzi z 4-rema rękami, a w Egipcie do ludzi z głowami Sokoła albo Szakala ;)

Ich cywilizacja nie była jakoś bardziej rozwinięta niż inne na Ziemi, system irygacyjny mieli też ludzie z klasycznymi(ludzkimi) czaszkami w owym czasie.

Jednyne w tym tekście co może nasówać takie wnioski to że niektóre ludy celowo deformowały swoje łepetyny, i że mogli to robić aby się upodobnić do kogoś kto był przez nich uważany za "szczególnego" ;)

No ale nie każdy "mutant" to zaraz stwórca ludzkości, a przybysze z innych planet są opisywani w różny sposób.
Różne też były wykonywane deformacje u dawnych ludów, a nawet w czasach współczesnych w Indiach urodziła się dziewczynka z czterema rękami i zaraz lokalni "wierni" uznali ją za wcielenie jakiejś Hinduskiej Bogini ;)
Ostatnio zmieniony 11 lut 2014, 14:41 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

7
Ja?! pisze:gdybyś to czytał uważnie nie napisałbyś tych bzdur o deformowaniu łepetyn.
Boże... widze że trzeba jak dziecku ;)
Ja?! pisze:Najwięcej uwagi przyciągnął jednak wygląd czaszek przedstawicieli kultury Paracas. Były one nienaturalnie wydłużone, co uznano za celową deformację spotykaną też u innych ludów (m.in. Majów, Hunów czy Alanów).

Współcześni autorzy, w tym David Hatcher Childress (ur. 1957) podważyli ten wniosek, twierdząc, że dla ludu Paracas wydłużony kształt czaszki był cechą wrodzoną.
Ludzie mogli mieć jakiś powód aby deformować swoje czaszki, naprzykład taki aby się do kogoś upodobnić :)
Jeśli się chcieli do kogoś upodobnić, to naprzykład do tych ludków dla których taki kształt czaszki był naturalny, bo uważali ich za jakoś szczególnych ;)
To tylko teoria ale wniosek jest logiczny.

A Ty mądralo na czym opierasz swój wniosek że Ci osobnicy byli stwórcami ludzkości?
Na tym że byli odmienni genetycznie? :D

Tak się składa że to co napisałem to jedyny trop w tym tekście który może wskazywać na Twoje tezy, słaby co prawda ale jednak.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2014, 9:26 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

8
Conan Barbarzynca pisze:
Ja?! pisze:gdybyś to czytał uważnie nie napisałbyś tych bzdur o deformowaniu łepetyn.
Boże... widze że trzeba jak dziecku ;)
Ja?! pisze:Najwięcej uwagi przyciągnął jednak wygląd czaszek przedstawicieli kultury Paracas. Były one nienaturalnie wydłużone, co uznano za celową deformację spotykaną też u innych ludów (m.in. Majów, Hunów czy Alanów).

Współcześni autorzy, w tym David Hatcher Childress (ur. 1957) podważyli ten wniosek, twierdząc, że dla ludu Paracas wydłużony kształt czaszki był cechą wrodzoną.
Ludzie mogli mieć jakiś powód aby deformować swoje czaszki, naprzykład taki aby się do kogoś upodobnić :)
Jeśli się chcieli do kogoś upodobnić, to naprzykład do tych ludków dla których taki kształt czaszki był naturalny, bo uważali ich za jakoś szczególnych ;)
To tylko teoria ale wniosek jest logiczny.

A Ty mądralo na czym opierasz swój wniosek że Ci osobnicy byli stwórcami ludzkości?
Na tym że byli odmienni genetycznie? :D

Tak się składa że to co napisałem to jedyny trop w tym tekście który może wskazywać na Twoje tezy, słaby co prawda ale jednak.
nie zmuszaj mnie bym Cie nazwał głupcem, masz jak byk podkreślone i pogrubione teksty które skutecznie Twoja świadomość nie widzi jak w hipnozie.


puszki mózgowe peruwiańskiego ludu są o jedną-czwartą pojemniejsze od ludzkich, a ich czaszki są o ok. 60% cięższe. Efektu takiego nie da się osiągnąć sztucznie, bez względu na stosowaną technikę deformacji.

może na niebiesko zobaczysz tekst,
Ps, sam wkleiłeś to o co mi chodziło ale zrozumiałeś tylko pierwszą część całkowicie ignorując drugą połowe zdania, podkreśliłem to w Twoim tekscie.

Prośba, nie pal maryśki, jedz ją, wtedy będziesz przytomniejszy.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2014, 13:45 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

9
Ja?! pisze:
Conan Barbarzynca pisze:
Ja?! pisze:gdybyś to czytał uważnie nie napisałbyś tych bzdur o deformowaniu łepetyn.
Boże... widze że trzeba jak dziecku ;)
Ja?! pisze:Najwięcej uwagi przyciągnął jednak wygląd czaszek przedstawicieli kultury Paracas. Były one nienaturalnie wydłużone, co uznano za celową deformację spotykaną też u innych ludów (m.in. Majów, Hunów czy Alanów).

Współcześni autorzy, w tym David Hatcher Childress (ur. 1957) podważyli ten wniosek, twierdząc, że dla ludu Paracas wydłużony kształt czaszki był cechą wrodzoną.
Ludzie mogli mieć jakiś powód aby deformować swoje czaszki, naprzykład taki aby się do kogoś upodobnić :)
Jeśli się chcieli do kogoś upodobnić, to naprzykład do tych ludków dla których taki kształt czaszki był naturalny, bo uważali ich za jakoś szczególnych ;)
To tylko teoria ale wniosek jest logiczny.

A Ty mądralo na czym opierasz swój wniosek że Ci osobnicy byli stwórcami ludzkości?
Na tym że byli odmienni genetycznie? :D

Tak się składa że to co napisałem to jedyny trop w tym tekście który może wskazywać na Twoje tezy, słaby co prawda ale jednak.
nie zmuszaj mnie bym Cie nazwał głupcem, masz jak byk podkreślone i pogrubione teksty które skutecznie Twoja świadomość nie widzi jak w hipnozie.


puszki mózgowe peruwiańskiego ludu są o jedną-czwartą pojemniejsze od ludzkich, a ich czaszki są o ok. 60% cięższe. Efektu takiego nie da się osiągnąć sztucznie, bez względu na stosowaną technikę deformacji.

może na niebiesko zobaczysz tekst,
Ps, sam wkleiłeś to o co mi chodziło ale zrozumiałeś tylko pierwszą część całkowicie ignorując drugą połowe zdania, podkreśliłem to w Twoim tekscie.

Prośba, nie pal maryśki, jedz ją, wtedy będziesz przytomniejszy.
Normalnie wprawiasz mnie w konsternacje :D
Niewiem czy to moja wina bo się niezrozumiale wyraziłem mimo starań, czy poprostu Ty masz jakieś chwilowe zaćmienie umysłu :| No cóż, zdaża się ;)

No ale przynajmiej teraz wiem o co się czepiasz zupełnie niepotrzebnie, bo ja nie kwestionowałem tego co Ty tak pogrubiłeś czy podkreśliłeś.
Nie twierdziłem że te czaszki o których jest artykuł zostały celowo zdeformowane, tylko odniosem się do do potencjalnego powodu jaki miały inne ludy aby wprowadzić taki zwyczaj z celową deformacją łepetyn ;)
A odniosłem się dlatego że uznałem to za jedyny ewentualny trop mogący wskazywać na Twoją tezę o tym że ci osobnicy byli stwórcami ludzkości(zawarty w tym tekście).
Chodzi o to że obyczaj ten mógł teoretycznie wypływać z chęci upodobnienia się do "stwórców", chęci podniesienia swojej "rangi" itp...
Wiem że to żaden wielki trop który by coś przesądzał ale zawsze jakiś trop.

A Ty mi tu coś o celowym pomijaniu, mimo że to co napisałem jest właśnie całkowicie powiązane z tym co podkreśliłeś :D
Nie zmuszaj mnie abym Cię nazwał cepem z klapkami na oczach... to że ten odkryty "gatunek" ma większy mózg, to nie znaczy że jest stwórcą ludzkości, takie tezy można by wysówać dopiero w połączeniu z innymi faktami, a ten tekst nie jest aż tak długi.

Co do Marychy to nigdy za nią nie przepadałem, więc żaden tam ze mnie palacz, a pozostałe narkotyki znudziły mnie już 5 lat temu.
Może lepiej sam przestań to jeść :P Doszło do nieporozumienia, i mam nadzieje że teraz już kumasz, bo naprawde staram się być zrozumiały :D
Ostatnio zmieniony 12 lut 2014, 15:10 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

10
i już wsio jasne czemu polski język jest przyczyną kłótni wśród polaków.

To raczej oczywiste że deformacje czaszek u ludzi miała ich upodobnić do rasy która ich stworzyła i o tym pisałem już jakiś czas temu.
Małpowanie jest obecne i dzisiaj odnośnie idoli popkultury.

Pewnie sie czepiasz skąd pewność że to te czaszki należały do rasy stwórców ? To akurat moja pewność, a pewności nie da sie przekazać ...
Ostatnio zmieniony 12 lut 2014, 15:25 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

11
Ja?! pisze:Pewnie sie czepiasz skąd pewność że to te czaszki należały do rasy stwórców ? To akurat moja pewność, a pewności nie da sie przekazać ...
Znam Twoje przekonania i pewności, ja odnosiłem się do wklejonego przez Ciebie tekstu, bo gadki o osobistych przekonaniach wziętych z medytacji czy osobistych faz to prędzej w rozwoju duchowym czy metafizyce niż w biologi ;)
Ostatnio zmieniony 12 lut 2014, 15:34 przez Conan Barbarzynca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

13
http://innemedium.pl/wiadomosc/wydluzon ... dow?page=1

"Ogłoszone wstępne wyniki są zdumiewające, by nie powiedzieć sensacyjne. Przebadane próbki zawierały mtDNA (mitochondrialne DNA) z mutacjami nie występującymi u ludzi i naczelnych. Brien Foerster badacz i znawca zagadnienia wydłużonych czaszek, raportujący wyniki badań genetyków stwierdził.

„Jeśli badania okażą się prawidłowe to mamy tu doczynienia z nową istotą ludzką bardzo daleką od Homo sapiens, Neandertalczyków a także od ludzi z jaskini Denisova. Skutki będą oczywiście olbrzymie gdyż będzie trzeba zrewidować dotychczasowe drzewo ewolucji” Foerster dodał „jeśli Paracas byli tak odlegli i biologicznie inni niż Homo sapiens mogli nie być w stanie krzyżować się z nimi”."
Ostatnio zmieniony 13 lut 2014, 14:44 przez Ja?!, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

14
Bardzo interesujący temat jeśli chodzi o te czaszki, bardzo dużo teorii krąży na świecie na ich temat. Jedni twierdzą że są stworzenia wymarłe nie pochodzące z tego świata, a inni że jest nie prawda a czaszki są nie prawdziwe, i zostały przez kogoś zrobione. Ja jednak myślę że w naszym wszechświecie są na pewno są inne inteligentne istoty, o których my zwykli obywatele nie wiemy.
Ostatnio zmieniony 10 mar 2014, 13:47 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: dziwne czaszki z Paracas (Peru)

15
Witam, temat mnie zaintetesował. Mam prośbę o podanie dokładnych źródeł dla wyżej wymienionych tez. Rozumiem, że jednym ze źródeł to David Hatcher Childress (ur. 1957. Interesują mnie oficjalne dane antropologiczne badanych czaszek, czyli określenie typu pomijając cechy deformacji. Dodatkowo mam prośbę o podanie dowodów na taką samą deformacje czaszek u tzw. Olmeków (osady La Venta, Tres Zapotes, Cerro de las Mesas) z Veracruz i Tabasco (pomijając obszary reszty Meksyku, gdzie takiej kultury już nie było tylko skutek kontaktów handlowych) i Majów. Zajmowałem się antropologią Monte Alban, Monte Negro w Oaxaca oraz wizerunkami Olmeków i Majów, ale takiej deformacji czach jak w Paracas nie znalazłem. Mam też prośbę o podanie zdjęć, literatury do występowania deformacji czaszek na Malcie (w okresie megalitów raczej tam fragmentaryczne resztki szkieletów), oraz u stepowców (u Hunów słyszałem, ale u Alanów takie czachy to był dowód na podbój huński), oraz na Mikronezji.
W Egipcie jedyny dowód na deformowanie czaszek to wizerunki Echnatona. Tylko wizerunki, bo jego i jego rodziny czaszki już normalnej wielkości.
Muszę dodać że w I tys.bc w Anahuac (dziś Mexico City) garncarze zajmowali się tworzeniem wizerunków ludzi z problemami genetycznymi (zrośnięcia, braki kończyn itp.). Upośledzeni psychicznie byli szanowani przez Indian Wielkich Prerii.
Moje pytanie dotyczy też ludzi typu Lloyda Pye i danych o czasce z Meksyku. Natomiast zabawnie brzmi text o nieustalonej tożsamości genetyka z Texasu. Jeżeli elitarne czasopisma nie chcą go publikować przez brak doktoratu, to niech pisze w prasie popularnej ale pod nazwiskiem lub pseudonimem znanym redakcji.
Moja uwaga dotyczy też poziomu dyskusji między uczestnikami forum, sprawa dotyczy sytuacji sprzed 2500+/-500 lat więc wszystko oparte jest na przypuszczeniach. Nie ma niepodważalnych interpretacji, a dotychczascw texście nie znalazłem rzadnych dowodów na wyjątkowość DNA ludzi z Paracas. Moja prośba dotyczy też jakijkolwiek podstawy do takich twierdzeń, czyli źródła, a nie plotki. Jest możliwość,że ludzie z Paracas należeli do czystych przedstawicieli rasy żółtej, czyli wg niektórych antropologów różniliby się od przedstawicieli Cro Magnon, typu "kaukaskiego", Neandertalczyków i typu denisowskiego. Niektórzy wywodzą rasę żółtą od lokalnej formy Erectusa lub to wynik migracji od ok. 40 tys.lat temu Mongoloidów z rejonu Leny. Tak czy inaczej Mongoloidzi byliby inni genetycznie od hominidów z Europy.
Pozdrawiam

Pye przekazał próbki do badania genetykowi z Teksasu (o nieustalonej tożsamości). O uzyskanych niedawno wynikach powiadomił Brien Foerster -pisarz, który zgłębia zagadkę „wydłużonych czaszek".

„W ich mtDNA (mitochondrialnym DNA) wykryto mutacje o niespotykanym charakterze” - poinformował genetyk. „Z kilku fragmentów DNA, które byłem w stanie wyselekcjonować z próbki wyni
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biologia”

cron