Re: Gigantyczny ocean na marsie.

1
http://lajt.onet.pl/wiadomosci/2184280, ... omosc.html *** pod tym adresem jest artykuł na onet.pl według amerykańskich uczonych i według ich analiz twierdzą że 1/3 powierzchni marsa pokrywał ocean. Jak wiemy woda to życie i są marne szanse, wręcz zerowe żeby w tej wodzie coś nie pływało. Coś we mnie mi mówi że część mnie kiedyś widziała na marsie ocean i rzeki i sporo terenów zielonych. Poczekam aż odkryją szczątki roślinności, może skamieniałe drzewa.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2010, 0:21 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Gigantyczny ocean na marsie.

2
Niekoniecznie. Woda jest podstawą życia, ale muszą być spełnione inne warunki. W przypadku Marsa - temperatura wyższa od zera. Ta owszem, w dzień sięga nawet 20 stopni, ale nocą spada do antarktycznych -90. Ocean lodu nie byłby więc siedlskiem życia. Zresztą co by nawet wyżyło w takich warunkach i wystawiło głowę lub mackę ponad wodę, zostałoby spalone przez wiatr słoneczny. A do tego mała grawitacja wymuszałaby na marsjanach monstrualne rozmiary, by nie odpłynąć w kosmos.
Ale kiedyś może było inaczej; coś mi mówi, że część mnie nie widziała marsjańskich szuwarów, więc nie wiem, jak tu było miliardy lat temu.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2010, 7:58 przez Gollum, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Gigantyczny ocean na marsie.

3
Ja się raczej spodziewam odkrycia życia na planetach pozasłonecznych. W tej dziedzinie nauka zrobiła niesamowity postęp w ciągu ostatnich piętnastu lat. Dlatego coraz więcej i dokładniej można obserwować dalsze rubieże kosmosu. Zobaczymy :)

Zobaczcie tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gliese_581_c
Ostatnio zmieniony 15 cze 2010, 8:19 przez spirytysta, łącznie zmieniany 2 razy.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Re: Gigantyczny ocean na marsie.

4
Gollum - to co jest teraz na marsie nie było miliardy lat temu. Planeta miała pełne pole elektromagnetyczne a nie szczątkowe jak teraz. Miała też gęstą atmosfere która dawała ochrone przed wiatrem słonecznym. Temperatury były wyższe niż obecnie a nawet porównywalne do ziemskich. Gdyby było jak teraz to istnienie oceanu i rzek byłoby nie możliwe. I pamiętam coś jeszcze, tam żyli ludzie bardzo podobni do ziemian. Wycięli drzewa i zamienili marsa w pustynie. Musieli się ewakuować z planety na ziemie ale tutaj nie pożyli długo na powierzchni, coś im nie pasowało i postanowili żyć pod ziemią, żyją do dzisiaj na dużych głębokościach.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2010, 9:35 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Gigantyczny ocean na marsie.

5
Coś mi się przypomniało. Na marsie istnieje sporo wody pod powierzchnią marsa, ale tak nie było pierwotnie, to była przestrzeń w której żyli marsjanie, wybudowali sobie miasta zbyt blisko dna oceanu i jakiś kataklizm spowodował zalanie pustej przestrzeni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geografia”

cron