Re: Zamki, pałace, dworki :)

1
Wymienione w tytule obiekty są zawsze mile widziane na podróżniczym szlaku :) Potrafią w mgnieniu oka przenieść nas w inną epokę, a potem żal się z nimi rozstawać, by wrócić do rzeczywistości. Macie takie swoje ukochane miejsca "z innej bajki"? Stare, urokliwe, niekiedy mroczne i przyprawiające o gęsią skórkę?

...bo ja mam :D

Po pierwsze zamek w Krasiczynie:
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Pozostał niemal niezmieniony od momentu powstania w XVI wieku. Gościli tu m. in.: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. Na uwagę zasługują baszty, attyki, wieża Zegarowa, kaplica podobna do Zygmuntowskiej, bogato rzeźbione portale, loggie, arkady i unikalne renesansowe dekoracje ścienne, tzw. sgraffita.

Zamek w Baranowie Sandomierskim:
Obrazek
Obrazek

Obrazek


Nazywany jest Małym Wawelem, to dawna siedziba m. in. rodu Leszczyńskich (tych od króla Stanisława Leszczyńskiego;)) i pochodzi również z XVI wieku. Zachwycają przede wszystkim piękne krużganki i dziedziniec, trudno się zresztą dziwić skoro pracowali przy jego wznoszeniu i dekorowaniu takie sławy jak: Santi Gucci, Tylman z Gameren czy Jan Chrzciciel Falconi. Zamek został odrestaurowany po wojennych zniszczeniach, stał się planem zdjęciowym dla m. in. serialu Czarne chmury :)

Zamek w Łańcucie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kompleks zamkowy obejmuje: ogród, park, oranżerię, powozownię (chyba najwspanialszą tego typu w całej Europie, jeśli nie na świecie), ujeżdżalnię i pałacyk zwany Zameczkiem Romantycznym. Zamek otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi. Nie można wprost oddać piękna tamtejszych wnętrz, które w najdrobniejszych detalach przypominają te z epoki.

Wszystkie te zamki posiadają rozległe parki z bardzo starymi nieraz drzewami. Spacer w takim miejscu to niezapomniane doświadczenie ;D
Ostatnio zmieniony 19 sie 2010, 12:29 przez Sailor, łącznie zmieniany 2 razy.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Zamki, pałace, dworki :)

2
Sailor pisze:Zamek w Baranowie Sandomierskim:
Ekhem, o tym zamku to ja zawsze piszę :P To jest mój najukochańszy zamek, z którym wiążę wieeeele wspomnień. Tym oto sposobem chyba nie mam już czym ubogacić wątku ;P
Ostatnio zmieniony 19 sie 2010, 14:09 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
This is what makes us girls
We all look for heaven and we put our love first
Somethin' that we'd die for, it's our curse
Don't cry about it
Lana Del Rey

Re: Zamki, pałace, dworki :)

3
Akuś, możesz a nawet musisz dodać teraz coś od siebie nt. Baranowa :) Byłam tam ostatni raz dawno dawno temu, ale jakiś czas temu słyszałam o przyjęciach weselnym tam organizowanych (w Krasiczynie też jest taka możliwość) no i wiadomo, co sobie pomyślałam, a raczej zwizualizowałam... :P
Po majowej powodzi odgrzebałam mój zapas pocztówek i zdjęć z Sandomierza i właściwie okazało się, że najbardziej w Sandomierzu podobał mi się zawsze... Baranów Sandomierski ;)(pomimo tego że trafiałam tam w czasie jakichś remontów i innych takich, przez co jego urokliwość nie ukazywała mi się w pełnej krasie). Samo miasto też jest oczywiście niezwykle piękne :) Poza tym temu to zabytkowi (i familii Leszczyńskich w ogóle) został poświęcony jeden z bardziej interesujących wykładów z historii kultury, co wywołało u mnie pragnienie nawiedzenia tego miejsca w najbliższej przyszłości- niestety, jakoś nikt ze znajomych nie pali się do tego pomysłu :/
Największy sentyment mam chyba jednak do Krasiczyna, jako mała dziewczynka wyobrażałam sobie siebie jako panią na tym zamku. Łańcucki zaś wywołał u mnie traumy związane z duchem Izabeli Czartoryskiej :rolleyes: , ale też jego opisem zadebiutowałam na łamach szkolnej gazetki, więc mam i miłe wspomnienia.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2010, 16:31 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Zamki, pałace, dworki :)

4
Sailor pisze:Po majowej powodzi odgrzebałam mój zapas pocztówek i zdjęć z Sandomierza i właściwie okazało się, że najbardziej w Sandomierzu podobał mi się zawsze... Baranów Sandomierski ;)(pomimo tego że trafiałam tam w czasie jakichś remontów i innych takich, przez co jego urokliwość nie ukazywała mi się w pełnej krasie). Samo miasto też jest oczywiście niezwykle piękne :)
Nigdy nie łączyłam ze sobą tych dwóch miejsc i tak w sumie to dobrze, bo wiadomo jak kojarzy mi się (z całym szacunkiem dla jego piękna) Sandomierz.
Co do wesel- mój brat miał właśnie w Baranowie takowe :) Poza tym bywałam tam na chrztach, urodzinach i tym podobnych imprezach. Najrzadziej na klasowych wycieczkach, więc mam do tego miejsca bardzo osobisty stosunek. Jako dziecko przebiegłam chyba kilometry po tamtejszym parku i zachodziłam w głowę jak można było postawić sobie figury nagich kobiet w przydomowym ogródku ;) Podczas jednej z ostatnich imprez zrobiłam sobie samotny spacer po galerii tylmanowskiej -> http://lh6.ggpht.com/_zlVQiLQ5Pe0/Shk-j ... /zz+2.jpeg była już noc, więc efekt był tak niesamowity, że zachwyt przezwyciężył strach. Czasem mam wrażenie, że ten zamek to nasza rodzinna posiadłość ;)
W Krasiczynie nigdy nie byłam i bardzo nad tym boleję.
Ostatnio zmieniony 19 sie 2010, 20:33 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
This is what makes us girls
We all look for heaven and we put our love first
Somethin' that we'd die for, it's our curse
Don't cry about it
Lana Del Rey

Re: Zamki, pałace, dworki :)

5
Zazdroszczę, bo sama nigdy nie uczestniczyłam w żadnej uroczystości na zamku (znam je jedynie z wizyt turystycznych), a to nie lada przeżycie zwłaszcza dla dziecka ;)
Jako dziecko przebiegłam chyba kilometry po tamtejszym parku i zachodziłam w głowę jak można było postawić sobie figury nagich kobiet w przydomowym ogródku
To pikuś przy chowaniu zmarłych na zamkach, jak to było np. z Zofią Sapiehą (innych Sapiehów też tam grzebano...). Ma nagrobek (został sprofanowany jak i inne w czasie wojny, dopiero niedawno odtworzony wrócił na swoje miejsce) w kaplicy w jednej z baszt w Krasiczynie i jest otoczoną legendą tamtejszą dyżurną Białą Damą. Jak można z, bądź co bądź, domu urządzać jakieś mauzoleum? :crez: No ale logika tamtych czasów znacznie odbiega od naszej.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson
ODPOWIEDZ

Wróć do „Turystyka i podróże”

cron