Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

1
Gdybyście mieli wybrać trzy tytuły (lub całe ich cykle), które utożsamiają esencję polskiej literatury i mogą najlepiej reprezentować Nas na zewnątrz, co wskazalibyście? Proszę również o krótkie uzasadnienie, takiego a nie innego, wyboru.

Moja "wielka trójka":
1. Trylogia Henryka Sienkiewicza (mieści się tutaj, co prawda, kilka tytułów, ale nie będziemy się rozdrabać :) )- cenię ją za rozmach, bogactwo treści historycznych i niepowtarzalny klimat,
2. Saga Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego ( w tym momencie daję wyraz mojemu uczuciu do fantasy, ale z dużą dozą obiektywizmu, bo to naprawdę wspaniałe, cieszące się na całym świecie uznaniem, opowieści),
3. Last but not least- poezje Baczyńskiego
Obrazek
- katastroficzne, niepokojące, wspaniale oddają cierpienie i spustoszenie dokonane przez wojnę w młodzieńczej psychice, determinację i odwagę, miłość, która nieubłaganie popycha do śmierci.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2010, 8:57 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

2
Jeśli tylko trzy, to ja bym wybrała następujące tytuły:
1. Trylogia - Henryk Sienkiewicz ( jak wyżej - tu się zgadzam z koleżanką :))
2. Chłopi - Władysław Reymont ( wspaniale oddaje naturę życia polskiej wsi z opisami tradycji i obrzędów, radości i ucisków ale też zacofania i zawiści)
3. Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz - (doceniłam ją dopiero po maturze, gdy po raz kolejny przeczytałam od deski do deski. - Mistrzostwo słowa, piękno polskich krajobrazów, idealnie uchwycone cechy charakteryzujące ówczesną szlachtę, jak próżność, warcholstwo, pieniactwo itd. z wątkiem polityczno - historycznym w tle)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2010, 20:44 przez Arabeska, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

6
Przyznam, iż kompromis wydaje się nie do odrzucenia :P

Dobrze, czekamy w takim razie na esej Twojego autorstwa :)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2010, 21:21 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

8
Trylogia-bo lubię Sienkiewicza,mentalnie odpowiada mi buta szlachecka opisywana w powieściach,zakochałam się w Azji (dawne dzieje),autor genialnie stworzył postaci-choćby Imć Zagłoba-i generalnie wracam do pozycji dosyć często,każdorazowo odkrywając w nich coś nowego.
W pustyni i w puszczy-autor wiadomy.Za fabułę,doskonałą znajomość opisywanego tematu.Dodatkowo,mam wrażenie ,że gdyby ekranizacją zajął się Spielberg ,zyskalibyśmy rozgłos i przebój kasowy na miarę Indiana Jones czy innych przygodowych.
Chłopi Reymonta-bo jest to lektura skłaniająca do myślenia o tym,co by było gdyby..Obraz polskiej wsi,mentalności Polaków ,jaka do dziś dnia w nas siedzi.Ciekawa konstrukcja i po przeczytaniu odczuwalna ulga-jak to dobrze ,że żyjemy w XI wieku..
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2010, 14:50 przez wredna, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

10
Ciężko mi wybrać bo jest tylko 3 możliwości ale ostatecznie zdecyduję się na:
1. Krzyżacy - nie wiem czy na zewnątrz nas dobrze utożsamiają, ale jest to nasza historia.
2. Lalka - Pokazuje relacje międzyludzkie.
3. Pan Tadeusz - Jak czytałam to podobało mi się to dzieło.
To jest mój wybór, każdy pewnie wybierze inaczej.
Ostatnio zmieniony 01 lip 2010, 13:07 przez DziewczynaBezSerca, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

11
DziewczynaBezSerca pisze:Ciężko mi wybrać bo jest tylko 3 możliwości ale ostatecznie zdecyduję się na:
1. Krzyżacy - nie wiem czy na zewnątrz nas dobrze utożsamiają, ale jest to nasza historia.
2. Lalka - Pokazuje relacje międzyludzkie.
3. Pan Tadeusz - Jak czytałam to podobało mi się to dzieło.
To jest mój wybór, każdy pewnie wybierze inaczej.
Podobnie....
Ostatnio zmieniony 01 lip 2010, 13:12 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

12
Oj tyle jest tych dzieł ale nie odbiegnę od reszty Po 1 Cała trylogia H.Sienkiewicza Po 2 "Chłopi"St.Reymonta i po 3 wiersze Wisławy Szymborkiej To są nasi Nobliści i chwała im za takie utwory To są perełki naszej polskiej literatury dla "pokrzepieniu ludzkich serc"W utworach Sienkiewicza i największym dziele Reymonta oraz w wierszach Szymborskiej zawarte są nie tylko sceny dramatyczne ale i humorystyczne I o to właśnie chodzi aby nie zanudzać czytelnika a także umieć rozbawić
Ostatnio zmieniony 01 gru 2010, 16:07 przez babka cukrowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

15
Co Wy z tym Sienkiewiczem? Jedyna porządna jego książka to "Quo vadis?", ale nie jest w mojej trójce.

"Lalka" Prusa - niedocenione arcydzieło, genialne
"Pamiętnik znaleziony w Saragossie" Potockiego - niesamowite doznania, zresztą kapitalna ekranizacja Hassa
"Nienasycenie" Witkacego - ostra jazda, zrozumiała dla każdego (w znaczeniu, nie Polaka), tu akurat, fatalna ekranizacja

Szkoda, że tylko trzy, bo jeszcze jest Gombrowicz, Konwicki, Mrożek, Słowacki, Kochanowski (zbyt wcześnie wprowadza się go do szkół, bo tę literaturę trzeba zrozumieć), Głowacki, Sapkowski, Hłasko... oj, wielu ich jest, a to tylko prozaicy, do tego same nazwiska, bo o dziełach nie chcę się rozpisywać (nie zmieściłoby się w polu wiadomości) :ahah:
Ostatnio zmieniony 29 gru 2012, 23:13 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

16
Sapkowski ... wszystkie fantastyczne utwory...z swoich utworach przemyca do świadomości czytelnika ukryte prawdy o prawach tego świata ,o roli człowieka i jego nie odkrytych możliwościach,o walce dobra ze złem , o magi białej i magii mroku...i o tym ,że na pewnym poziomie rozwoju świadomości człowiek może stać się wolnym...

Gombrowicz,, Ferdydurke" ukazuje zniewolenie jednostki przez tradycję ,normy społeczne.Tłumienie nowego spojrzenia na wiele spraw . Gobrowicz jest całkowicie swiadomy ze społeczeństwo jest po to ,by bronić swojego ,,status qvo" a jednostka ,by tworzyć awangardę nowego spojrzenia na zycie , które za jakis czas stanie się normą....
Ostatnio zmieniony 30 gru 2012, 12:06 przez 999Krysia, łącznie zmieniany 1 raz.
..Dorastasz w dniu , w którym potrafisz się serdecznie z siebie pośmiać ..

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

17
Mój laptop się buntuje, więc swoją wypowiedż umieszczę w 2 postach...
Wracając do Gombrowicz ....Czytając ten utwór możemy odkryć własne zniewolenie .. przez rodzinę , historię ,tradycję.przez szkołę, to co nas nauczono przyjmujemy za obowiązującą normę ... Czas płynie i to co nam słuzyło kiedyś ,dziś może być anachronizmem....i kulą u nogi...

Jan Brzechwa..Akademi Pana Kleksa.....Barwna opowieść ,w której wszystko się może zdarzyć.. Łamie schematy myślowe, schematy zachowań i funkcjonowania w świecie.... Wprawdzie istnieje tez tu walka dobra ze złem ,ale na pewien czas bohaterowie żyją w świecie ,,sielskim ,anielskim" czują smak bycia kreatorami a nie odtwórcami.... I tworzą postawię..... wszystko jest możliwe....

H.Sienkiewicz...,,Qvo vadis" Ten utwór przywołuje zapomniane wartości chrześcijaństwa..Nie chodzi mi o puste słowa i bezmyslne nawykowe działanie,ale o prawde wypływającą z otwartej czakty serca.... O potędze wybaczania i miłości.... Czytającym często umyka fakt ,że prawdziwa miłość zmienia człowieka ,jak za dotknięciem rózczki... Bez walki , racji, kontroli ,podporządkowywania,cierpienia wpływamy na drugiego człowieka otwierajac go na uczucia , których jeszcze w pełni nie doświadczał...a które go całkowicie zmienają....Zwracają go samemu sobie....
Ostatnio zmieniony 30 gru 2012, 12:33 przez 999Krysia, łącznie zmieniany 1 raz.
..Dorastasz w dniu , w którym potrafisz się serdecznie z siebie pośmiać ..

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

19
Dwie ostatnie pozycje popieram. "Chłopi" i Brzechwa, to kawał dobrej literatury (epika i liryka dla dzieci, cholernie trudna sztuka). "Pan Tadeusz" to tylko piękno języka i nic poza tym, wolę sonety Mickiewicza.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2013, 2:32 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Trzy najważniejsze dzieła w dziejach polskiej literatury.

20
Nie wiem czy najważniejsze, ale o dziwo w latach szkolnych przeczytane w całości Ludzie bezdomni i Wierna rzeka ... dlaczego, sama nie wiem, bo Judym reprezentował to co dla młodych ludzi ważne pasje, marzenia, chęć działania, coś co potem ginie w dorosłym życiu a druga, bo o powstaniu tak po ludzku...
Ostatnio zmieniony 28 paź 2013, 22:00 przez victoria, łącznie zmieniany 1 raz.
... Kiedy nie masz nic do podarowania, ofiaruj uśmiech ....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”

cron