Re: POLA ŚMIERCI

1
Pola Śmierci Kambodżańska Odyseja to kolejne tłumaczenie wspomnień Haing Ngora lekarza, aktora, uczestnika tragedii jaka rozegrała się w latach 70 tych w Kambodży, kiedy to władzę przejęli Czerwoni Khmerzy dowodzeni przez Pol Pota.
Wraz z nastaniem „Demokratycznej Kampuczy” zniknęła własność prywatna, zlikwidowano szkoły, szpitale, zniknęły banki i pieniądze, zdelegalizowano religię.
Kambodża miała stać się krajem chłopskim, mieszkańców miast masowo przesiedlano do wiejskich komun, gdzie zmuszani byli głodzeni torturowani zmuszani do niewolniczej pracy.
Haing Ngor tragicznie doświadczył kambodżańskiego piekła. Był świadkiem śmierci swojego ojciec, który zginął ukarany za kradzież jedzenia, umarła także jego żona i teściowa, nigdy też nie odnalazł swego brata i bratowej.
Jemu samemu jako lekarzowi groziła śmierć, torturowany, wielokrotnie był świadkiem okrutnych egzekucji. Tak oto modlił się zabrany na przesłuchanie:
I błagam bogowie – modliłem się – gdy pójdę do piekła albo do raju, trzymajcie mnie z dala od Czerwonych Khmerów. Kiedy się odrodzę nie wysyłajcie mnie do nich . Nie chce być blisko Kambodży.
Książka ta jest nie tylko świadectwem okrutnej zbrodni, ale i opowieścią o niezwykłym człowieku, odwadze, determinacji i sile.
Tę książkę po prostu trzeba przeczytać!
Ostatnio zmieniony 31 lip 2011, 11:21 przez Kajetanbielski, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”

cron