Re: Co obecnie czytasz?

61
Sailor pisze:Pierwsza część jest o wiele lepsza, przywodzi na myśl Milczenie owiec
Skoro tak to muszę się tym zainteresować.
Ostatnimi czasy skończyłam Bikini Janusza L. Wiśniewskiego (jego zamiłowanie do dygresji zaczyna mnie nieco denerwować, bo to niezwykle rozwleka akcję; natomiast pod sam koniec przyspiesza tak, że aż głowa zaczyna boleć i dla tej końcówki warto przeczytać) oraz Żonę Piłata Antoinette May- niezwykle wciągająca powieść, która jest swobodną fantazją na temat tego jak mogło wyglądać życie Klaudii Prokuli, małżonki mojej ulubionej postaci Biblijnej.
Natomiast teraz zaczęłam czytać wywiad rzekę z Anną Dymną, Warto mimo wszystko. To jest taka książka słoneczko, bo aż mi się robi cieplej na sercu jak ją czytam :)
Ostatnio zmieniony 26 lip 2010, 22:52 przez aka, łącznie zmieniany 2 razy.
This is what makes us girls
We all look for heaven and we put our love first
Somethin' that we'd die for, it's our curse
Don't cry about it
Lana Del Rey

Re: Co obecnie czytasz?

62
aka pisze:Skoro tak to muszę się tym zainteresować.
Koniecznie! Ja wprawdzie znałam wcześniej fabułę i zakończenie (jak większość ludzi chyba, tylko że akurat nie z filmu, a ze studium filmów&literatury grozy Kinga :P), ale nie mogłam się oderwać. W schizofrenikach paranoidalnych jest jednak coś pociągającego nie tylko samych psychiatrów ;) Aaa i oddaję honor drugiej części, bo zakończenie (tak, tak powstrzymałam się od czytania tej książki od końca i dowiedzenia się, kto zabija ;)) naprawdę zaskakuje, pomimo pewnych uchybień w samej fabule.
Co do Żony Piłata , moja mama miała kiedyś hopla na punkcie czegoś w rodzaju właśnie rekonstrukcji żywotów postaci biblijnych. Jak zwykle jakoś mi się udzieliło (teraz opieram się dzielnie wciągnięciu mnie w temat Holocaustu, choć Ślicznotkę... przeczytałam, w drodze wyjątku) i pamiętam powieści o proroku Józefie, Ruth, Samsonie, Esterze (najbardziej mi się podobała :)). Bardzo podobał mi się klimat starotestamentowego świata- opisy szat, zapachów, komnat, pejzaży. Nowy Testament potraktowano chyba po macoszemu, bo to chyba pierwsza pozycja nt. postaci stamtąd, o której "biografię" się pokuszono, nie licząc Szaty, ale to już swoją drogą.

Zaczęłam czytać Mistrzyni sztuki śmierci Ariany Franklin. To powieść przygodowo- detektywistyczna osadzona w XII- wiecznej Anglii. Główną bohaterką jest Adelia- medyk od umarłych, czyli na nasze- lekarz patolog. Lubię średniowiecze, więc od razu przypadła mi do gustu. Tutaj ukazano tę epokę z ironicznej nieco i krytycznej perspektywy np. uwypuklono niedorzeczność handlu relikwiami, czczenia multum świętych, bezsens wypraw krzyżowych, dyskryminację kobiet i obłudę religijna tamtych czasów. Akcja jest wartka, a dialogi momentami bardziej niż błyskotliwe. Nie ma przesytu niekończących się opisów, nagromadzenia anachronizmów, archaizmów czy nieznieruchomiałych dla współczesnych dygresji, więc można się swobodnie wyłączać w trakcie czytania, bez obaw że zostaniemy w tyle z pojmowaniem o co w ogóle autorce come on :P Można tam też znaleźć wiele smaczków, jak to, że już antyczni Egipcjanie znali sztukę cewnikowania i czynili to przy pomocy trzciny; w momencie kiedy jeden z bohaterów cierpiący na problemy z pęcherzem ma zostać nauczony samocewnikowania przypomniał mi się pewien cyniczny doktorek i jego wyczyny w tym względzie :fiufiu:
Ostatnio zmieniony 28 lip 2010, 22:04 przez Sailor, łącznie zmieniany 2 razy.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Co obecnie czytasz?

64
Właściwie z tomem opowiadań 10xmiłość już skończyłam, ale nie oznacza to wcale, iż nie mogę skreślić paru refleksji na temat :) Generalnie podobało mi się i o ile dotąd z polskiej prozy gustowałam wyłącznie w fantasy i powieściach historycznych (pomijając to, na co jestem skazana z związku z nauką), to teraz zacznę sięgać i po obyczajówki. Jednakowoż pomimo dobrego ogólnego wrażenia, odezwała się we mnie nieodzowna żyłka krytyka i tak oto mam kilka uwag ;) Po pierwsze, bohaterowie (z małymi wyjątkami) byli to ludzie atrakcyjni, dobrze sytuowani, kosmopolici wojażujący po świecie, z dobrą pracą i ekstrawaganckim stylem życia. Czy więc wg autorów miłość biednych studentów z akademika nie jest warta rozważań? Albo sekretarek, policjantów, emerytów? Tylko piękni i bogaci kochają, a może lepiej kochają? Hmmm... nie wydaje mi się. Po drugie, wiele z historii ociera się jednak, jeśli nie zasadza w głównej mierze, na zdradzie małżeńskiej. Jak dla mnie oszustwa i ukrywanie się, taka "miłość na pół etatu" nie ma w sobie nic romantycznego; to ubóstwo nie żadne tam duchowe odloty. Nie przemawia do mnie takie bycie razem, a jednak osobno. I wreszcie last but not least, szczególne pochwały: panowie Wiśniewski i Pilch :D oraz pani mi dotąd nieznana nawet z nazwiska- Agnieszka Stefańska- naprawdę dobra robota! Nieco wątpliwa jest dla mnie z kolei wartość literacko- emocjonalna miniatury pani Szapołowskiej, najmniej mnie poruszyła ze wszystkich, ponadto urywa się, kiedy jeszcze na dobre się nie zaczęła i ja przynajmniej nie mam pojęcia, co autorka miała na myśli...

Sięgam, od czasu już pewnego, po Dzienniki 1950- 1962 Sylvii Plath, u uwagi na mój wyjątkowy stosunek do tej artystki tudzież chandrogenne skutki dawkowanie musiałam ograniczyć. Od momentu poślubienia Hughes'a zrobiło się jeszcze bardziej przygnębiająco. Maż stłamsił w Sylvii młodzieńczą witalność, która tak urzekała innych, podporządkował ją (może i nieświadomie) własnym celom. Ze wspaniale zapowiadającej się literatki, duszy towarzystwa, łamaczki męskich serc przeobraziła się w czcicielkę swego męża, znerwicowaną, niepewną swej wartości :( Żal to obserwować, zwłaszcza jej oczyma. Jako że zapiski kończą się w newralgicznym okresie, a ja zbliżam się ku ich końcowi, na pewno pozostanie niedosyt, niestety rozpieczętowanie kolejnego tomu zgodnie z testamentem Hughes'a dopiero w 2013 roku, ostatni (najbardziej interesujący w moim przekonaniu) jak wiadomo sam zniszczył, także tutaj też pozostanę "niezaspokojona" :rolleyes:

Zaczęłam się zagłębiać w Komunikację społeczną w świecie wirtualnym zbiór artykułów pod red. Mirosławy Wawrzak- Chodaczek, robię to ze względów yhm... naukowych, jednak książka jest naprawdę interesująca, szczególnie teksty o blogosferze, trollingu, flame war czy związkach uczuciowych w sieci (brzmi trochę jak oksymoron ;)). Każdy internauta znajdzie coś dla siebie :) Zamiennie przeglądam Psychologię Internetu Patricii Wallace. Dotychczas czytałam jedynie we fragmentach, dość trudno upolować całość, ale warto przeczytać, bo to pozycja już kultowa, tak jak psychologia społeczna Aaronsona i tak samo przystępna w odbiorze.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2010, 14:39 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Co obecnie czytasz?

65
Obecnie jestem w trakcie "08/15" Kirsta. Niedawno skończyłem "Damę pikową" i "Córkę Kapitana" Puszkina. Polecam powyższe.

Z literatury naukowej "Oralność i Piśmienność" W. Onga. Nadrabiam zaległości z roku. Też jak najbardziej polecam.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2010, 21:25 przez Nazz, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co obecnie czytasz?

69
lufestre dopiero dziś zaczęłam, ale zbyt dużo nie przeczytałam ponieważ musiałam szukać książek do matury dla przyjaciela. Jak tylko wyrobię sobie opinię to się nią podzielę ;)
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2010, 1:31 przez Bujaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce...
Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej...”

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/ <--- mój Blog o Książkach :D
ZAPRASZAM!!

Re: Co obecnie czytasz?

70
lufestre pisze:Bujaczku, fajne to?
Ja też siedzę teraz w wampirach, czytam "Wampira Lestata" Anne Rice
Początek to mistrzostwo w każdym calu (zwłaszcza fragment o starciu z wilkami), ale Diabelski Gościniec trochę przegadany.
Bardzo się cieszę, że ktoś zgłębia Kroniki Wampirów, bo to fenomenalna saga jest :D Ja zaczęłam od Lestata i uważam, że po Wywiadzie z wampirem to najlepszy tom :)
Z cyklu krwiopijców polecam coś uwspółcześnionego:
http://horror.com.pl/books/recka.php?id=30
mamy tu także wątki o zombie, jeśli dobrze pamiętam, naprawdę fajnie się czyta.

Skończyłam wczoraj Okruchy dnia Kauzo Ishiguro i koniec naprawdę mną wstrząsną, dwoje ludzie przez wiele lat nie potrafiło sobie wyznać uczucia i zachowywało chłodne pozory, pomimo że byli dla siebie na wyciągnięcie ręki. Dopiero gdy nie było dla nich szansy nastąpiło przełamie milczenia. Smutne, zwłaszcza że takich przypadków jest zapewne wiele, a szczęście, które jest tuż tuż ucieka ludziom sprzed nosa i całe życie muszą tęsknić, gdybać... :(
Teraz przyszła pora na ekranizację i genialnego Hopkinsa.
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2010, 12:30 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Co obecnie czytasz?

72
Dzięki Bujaczku, będę wdzięczna :)
Sailor, ja przeczytałam na razie z tej serii Anne Rice "Wywiad z Wampirem" i "Krew i Złoto" :) Ale planuję całą serię przeczytać :D A co do książek Laurell Hamilton to słyszałam, że są fajne, wiec chyba faktycznie się temu przyjrzę :D W ogóle chyba magisterkę będę pisać o wampirach :D:D
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2010, 13:58 przez lufestre, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co obecnie czytasz?

73
Sailorku, spokojnie i ja dobrnę do Anny Rice. Tylko co chcę po to sięgnąć ktoś mi podtyka coś innego i tak odkładam ją...


lufestre, książkę się czyta szybko i fajnie. jestem na 50 str i jak narazie mało się dzieje. Ale powoli wciąga... Zobaczymy co będzie dalej ;)
Ostatnio zmieniony 22 wrz 2010, 18:50 przez Bujaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce...
Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej...”

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/ <--- mój Blog o Książkach :D
ZAPRASZAM!!

Re: Co obecnie czytasz?

74
Lufestre, jeśli podoba Ci się twórczość pani Rice, to polecam także sagę czarownic jej autorstwa, a tytuł brzmi: Godzina czarownic (The Witching Hour). Jeszcze kilka lat temu trudno było ją zdobyć, ja czytałam wydanie z lat 90-tych, ale w ubiegłym roku Rebis (najwidoczniej zachęcony popularnością Kronik) wydał nową serię. Wszystkie cztery tomy w miarę równe, czego o Kronikach niestety powiedzieć się nie da (zresztą w końcowych tomach powieści o wampirach ich losy splatają się z czarownicami:)), czarują nowoorleańskim klimatem i plastycznym językiem. Poza tym tak jak historie wampirzych sabatów, tak i saga rodu Mayfair ukazuje losy świata w różnych epokach i różnych jego zakątkach. Słowem- pochłania się na bezdechu i z dreszczykiem :D
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2010, 21:09 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Co obecnie czytasz?

75
lufestre więc tak pierwszy tom Pamiętników jest ciekawy. Do końca nie wiadomo jak się zakończy. Zdarza się, że coś przewidzisz ale jednak się mylisz-przynajmniej tak było ze mną. Nic nie potrafiłam przewidzieć tak jak było :D
Myślę, że warto przeczytać. ;)
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2010, 16:19 przez Bujaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce...
Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej...”

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/ <--- mój Blog o Książkach :D
ZAPRASZAM!!

Re: Co obecnie czytasz?

76
Bujaczek pisze:lufestre więc tak pierwszy tom Pamiętników jest ciekawy. Do końca nie wiadomo jak się zakończy. Zdarza się, że coś przewidzisz ale jednak się mylisz-przynajmniej tak było ze mną. Nic nie potrafiłam przewidzieć tak jak było :D
Myślę, że warto przeczytać. ;)
Dziękuję Ci Bujaczku za relację! W takim razie może ustawie to w kolejce moich lekturek! :slonko:
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 0:48 przez lufestre, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co obecnie czytasz?

77
ze smutkiem koncze 'dom duchow' isabel allende
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 10:29 przez asmaani, łącznie zmieniany 1 raz.
"Biada ci, o Dhil'ib. Gdyż oczy Go nie widzą; ale serca postrzegają Go dzięki wierze. Jest znany dzięki dowodom wskazującym na Niego. Nie można doświadczyć Go poprzez zmysły. O Dhil'ib. Mój Pan jest bliski wszystkim rzeczom bez dotykania ich." Ali ibn Abu Talib

Re: Co obecnie czytasz?

78
''Obłok''-Amanda Filipacchi
-to wspołczena wersja ,urbanistyczna wersja mitu o Pigmalionie,w ktorej satyryczne spostrzezenia na obsesje i chorobliwe ambicje naszych czasów przeplataja się z ponadczasową tęsknotą za prawdziwa miłoscia :)

Dopiero zaczelam czytac .A czy warto ,napisze ,jak przeczytam :D
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 10:33 przez Dorcik, łącznie zmieniany 1 raz.
''..Szukam Ciebie wariatko radosna,Z gniazdem ptasim w dłoniach,Jeszcze w Tobie cień nadziei,Na zgłupienie wspólne, śmiech z niczego,I taniec w deszczu... '':) :)

Re: Co obecnie czytasz?

79
Kolejny raz czytam sagę Krzyżowcy niedoścignionej Zofii Kossak. Kończę drugi tom i ciężko przeżywam tragizm fabuły :(
Ostatnio zmieniony 01 paź 2010, 16:18 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Co obecnie czytasz?

82
A ja "Generał w habicie" Stanisława Zasady. Piękna to książka o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej, która nieustannie, dzień po dniu, trudzi się by pomagać innym i robi to w z prawdziwej miłości do Boga i ludzi. Zasada przytacza różne fakty z jej życia oraz całej Wspólnoty Chleb Życia. Często są to doprawdy wzruszające historie, istny znój i trud i nie jeden pewnie by popadł w rozpacz, a ona nie :D Strasznie podoba mi się jeszcze w niej dystans jaki stworzył autor pisząc tę książkę, bo on ją napisał ale zupełnie pozbywając się swojej opinii, pisał po prostu jak to wygląda, a taki zabieg naprawdę działa o wiele silniej na Czytelnika. Przekonajcie się sami, serdecznie polecam wszystkim tę książkę!
Ostatnio zmieniony 05 paź 2010, 18:01 przez hucuł, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co obecnie czytasz?

83
Ja czytam 'Jądro ciemności' [lektura] :/ :| bo muszę ?
Nie.. złe słowo bo przecież człowiek nic nie musi. Bo powinienem :P o ! tak niech zostanie :D
Ostatnio zmieniony 05 paź 2010, 19:46 przez OwN Style, łącznie zmieniany 2 razy.
'Nie pójdę do piachu, gdy ktoś mi powie:
czas umierać brachu.
Nie dam się uśpić śmierci słowom,
pójdę do grobu z podniesioną głową.'

Re: Co obecnie czytasz?

85
Zaczynam I odpuść nam nasze winy Romaina Sardou. Kryminał osadzony w realiach XII- wiecznej Francji. Nie wiele na razie mogę napisać, ponieważ akcja dopiero się zawiązuje, ale razi mnie uwspółcześniony język. Jako czytelniczka rozwydrzona na Zofii Kossak czy Sapkowskim oczekuję od książek o takiej tematyce archaicznej stylizacji. Trudno o mistrzostwo dwojga powyższych autorów, kwestia tłumaczenia też na pewno ma znaczenie, ale jednak lepiej się czyta i wnika w klimat, kiedy bohaterowie przemawiają językiem swej epoki :)
Ostatnio zmieniony 18 paź 2010, 22:42 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Co obecnie czytasz?

86
Oj ja już przeczytałam "Dom nad rozlewiskiem", "Szeptem"- Becca Fitzpatrick i teraz czytam "Naznaczona" z cyklu Dom Nocy- .C. Cast, Cast Kristin .

"Dom..." jest napisana prostym językiem, mówi o nas. O naszych troskach zmartwieniach jak i radościach.
"Szeptem" to książka o nastolatce, która poznaje upadłego anioła. Od tej pory przytrafiają się jej dziwne rzeczy. Książka jest ciekawa i szybko się czyta.
"Naznaczona" mówi o dziewczynie, która zostaje naznaczona i staje się wampirem. Trafia do szkoły zwanej Dom Nocy. Trafia do zupełnie innego świata.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2010, 14:46 przez Bujaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce...
Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej...”

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/ <--- mój Blog o Książkach :D
ZAPRASZAM!!

Re: Co obecnie czytasz?

87
Ostatnio z racji nie najleprzego nastroju czytałam trochę tzw literatury lekkiej, łatwej i przyjemnej. Niedawno dla odmiany sięgnęłam po książkę John'a Grisham'a "Zaklinacz deszczu". Kolejny raz przekonuję się co to znaczy klasyka literatury. Sensacyjna, analityczna treść napisana świetnym stylem.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2010, 11:46 przez Arabeska, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co obecnie czytasz?

88
Jestem w trakcie czytania Nadobnej dziewicy Joyce Carol Oates- po raz kolejny nie rozczarowałam się tą autorką i mogę ją dołączyć do grona moich ulubionych.
Odłożyłam na chwilę Oates, bo ujrzałam w bibliotece książkę, której nie mogłam się oprzeć- Moje życie z Madonną autorstwa jej brata, Christophera Ciccone, który był jej najbardziej zaufanym asystentem. W dzieciństwie Madonna była moją królową (do tej pory bardzo lubię jej stare kawałki), więc czytam z zapartym tchem. Z książki wyłania się obraz genialnej, ale również (za przeproszeniem) zdzirowatej kobiety, która uwielbia bycie w centrum uwagi, nie może żyć bez blasku fleszy i manipuluje ludźmi. Mówcie, co chcecie, ale to jest naprawdę fascynująca postać.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2010, 19:51 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
This is what makes us girls
We all look for heaven and we put our love first
Somethin' that we'd die for, it's our curse
Don't cry about it
Lana Del Rey

Re: Co obecnie czytasz?

89
Jeśli lubisz takie książki polecam gorąco "Żyć z Picassem" autorstwa znanej francuskiej malarki Francoise Gilot, która była wieloletnią życiową partnerką tego sławnego malarza.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2010, 22:42 przez Arabeska, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co obecnie czytasz?

90
Czytam Stukostrachy King'a i Wywieranie wpływu na ludzi Cialdiniego. King trochę niemrawo rozkręca fabułę, ale jak zwykle wciąga w wir niesamowitych wydarzeń- tym razem jest to inwazja obcej świadomości z kosmosu :P Natomiast pan Cialdini zawarł w lekkiej i przyjemnej formie sporo życiowej mądrości- każdy powinien dowiedzieć się o sposobach manipulacji i, leżących u ich podstaw, zakorzenionych w nas automatycznych odruchach, bo to naprawdę ułatwia życie i wiele tłumaczy :)
Ostatnio zmieniony 10 lis 2010, 22:37 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Wróć do „Literatura”

cron