Re: Spis lektur

61
O, "Alicję..." też bym widział wśród lektur. Zwykła powięść, a pełna surrealistycznych postaci i scen. Tu jest pole do interpretacji... :D
Ostatnio zmieniony 22 gru 2011, 12:28 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Spis lektur

62
Mnie dziwi, że tego nie ma w lekturach, mimo że wielu ludzi myśli że to jest bajka. Czytam przekład Słomczyńskiego, który sam podaje, że obecnie widzi się tę książkę jako zapis ludzkiej podświadomości...można by to i w liceum omawiać. Na pewno bardziej zrozumiałe niż ''Sklepy cynamonowe'', czytałam je rok wcześniej i moja reakcja: WTF? TO jest lektura? Nawet w jakiejś przedmowie książki, krytyk wahał się, że nie wiadomo jak do końca interpretować rozdział ''Traktat o manekinach'', a licealista ma zdzierżyć poemat prozą pisany przez niszowego autora- nie wiem, co ich wzięło na tego Schulza. Jeszcze ''Pałubę'' Irzykowskiego dołożyć najlepiej, jak rozczulamy się nad ''pogardzanymi za życia''. Swoją drogą, to jak się gdzieś urządzę, muszę przywieźć z Kalisza swoją biblioteczkę, bo ''Pałubę'' próbowałam czytać, za każdym razem nie daję rady.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2011, 15:48 przez lapicaroda, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Spis lektur

63
Mnie również to dziwi i, podobnie, jak Lapi, widziałbym tę książkę, jako lekturę w szkolach średnich.

Powtórzę. W podstawówkach i gimnazjach lektury, ktore mają zachęcić do czytania w ogóle, ale trzymające jakiś poziom (Brzechwa, Tuwim, Kruger, Chotomska, "Maly Książe", "Mikolajek", Niziurski może by wrocił do łask, co?, Bahdaj itp.)

W szkole średniej wyrabianie smaku literackiego i rzeczy bardziej wymagajace. :soc:
Ostatnio zmieniony 23 gru 2011, 13:35 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Spis lektur

64
Fajnie byłoby się dowiedzieć od ludzi, którzy uczęszczają do szkoły (pewnie jest ich na forum spora liczba), by podzieliły się z nami uwagami jak wygląda ich spis lektur. Wtedy mamy jakiś punkt odniesienia, by stwierdzić, co się zmieniło na lepsze, a co na gorsze.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2014, 13:08 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Spis lektur

65
Z tego, co mówił mój siostrzeniec, to oni czytaj Harry'ego Pottera...
Ostatnio zmieniony 01 lut 2014, 17:35 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Spis lektur

66
Ale chyba nie analizują tego na lekcjach polskiego... :ahah:
Ostatnio zmieniony 03 lut 2014, 13:49 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Spis lektur

67
Z ciekawości zerknęłam na liceum i... chyba nie ma zbyt dużych zmian?... (skopiowane, ja się dało). Myślę, że więcej zmian w samym nauczaniu ;).



Spis lektur
Liceum Ogólnokształcące
Poziom podstawowy
1. Literatura polska

Bogurodzica

J. Kochanowski : fraszki, pieśni i treny (fragmenty)

J.A. Morsztyn

wybór wierszy

D. Naborowski

wybór wierszy

W. Potocki

wybór wierszy

I. Krasicki

bajki, satyry (wybór),
Hymn do miłości ojczyzny

A. Mickiewicz :
Romantyczność

A. Mickiewicz :
Pan Tadeusz

A. Mickiewicz :
Dziady cz. III

J. Słowacki :
Kordian
(akt I, akt II, akt III sc. 5 i 6)

Z. Krasicki :
Nie
-
Boska komedia
(cz. I, cz. III, cz. IV)

A. Mickiewicz : wybór wierszy

C. K. Norwid : wybór wierszy

J. Słowacki : wybór wierszy

B. Prus :
Lalka

E. Orzeszkowa :
Nad Niemnem

fragmenty z t. III

E. Orzeszkowa :
Gloria victis

M. Konopnicka :
Mendel Gdaoski

B. Prus :
Kamizel
ka

H. Sienkiewicz :
Potop

K. Przerwa
-
Tetmajer : wybór wierszy

J. Kasprowicz : wybór wierszy

L. Staff : wybór wierszy

St. Wyspiaoski :
Wesele

Wł. St.Reymont :
Chłopi t. I

St. Żeromski :
Ludzie bezdomni

St. Żeromski :
Przedwiośnie

W. Gombrowicz :
Ferdydurke

rozdz. II, III, VI, VII, VIII, IX, X, XII, XIV

Z. Nałkowska :
Granica

T. Borowski :
Pożegnanie z Marią, U nas w Auschwitz ..., Proszę paostwa do gazu,
Bitwa pod Grunwaldem

G. Herling
-
Grudzioski
: Inny świat

B. Leśmian : wybór wierszy

J. Tuwim
: wybór wierszy





M. Pawlikowska
-
Jasnorzewska : wybór wierszy

Cz. Miłosz : wybór wierszy

K.K. Baczyoski : wybór wierszy

T. Różewicz : wybór wierszy

Z. Herbert : wybór wierszy

M. Białoszewski : wybór wierszy

W. Szymborska : wybór wierszy

St. Baraoczak : wyb
ór wierszy

J. Twardowski : wybór wierszy

Sł. Mrożek :
Tango

H. Krall :
Zdążyć przed Panem Bogiem
Uwaga : wymagana jest także znajomośd kontekstów biblijnych, antycznych i innych.
2. Literatura powszechna

Sofokles
Król Edyp

Horacy : wybór pieśni

W. Szekspir :
Makbet

Molier :
Swiętoszek

J. W. Goethe :
Cierpienia młodego Wertera

F. Dostojewski
: Zbrodnia i kara

J. Conrad :
Jądro ciemności

A. Camus : Dżuma
Ostatnio zmieniony 03 lut 2014, 19:08 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spis lektur

68
Nie napawa optymizmem ta lista.
Nie widzę Biblii, Hłaski, Bursy, Świetlickiego (w ogóle poezji niepokornej), "Boskiej Komedii", "Procesu" Kafki, w zamian mamy nowelki, które powinny być w gimnazjum, wyeksponowanego Mickiewicza i Żeromskiego. Zmiany są, faktycznie, niewielkie, ale jak już są, to na gorsze. Właściwie żadnej literatury współczesnej, chyba że za takową uznamy Gombrowicza, Miłosza, Szymborską i Barańczaka. To chyba jednak świadczy o małym opóźnieniu i nie nadążaniu za tym, co młodzież chce czytać.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2014, 12:20 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Spis lektur

69
Dla mnie pociecha w tym, że młodzież czytająca (wciąż są takie jednostki ;)) doczyta sobie sama, co ważne. Więcej zastrzeżeń miałabym do samego szkolnictwa, to, co się teraz dzieje, jeży mi włos na głowie...
Ostatnio zmieniony 05 lut 2014, 13:57 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spis lektur

70
Żeby młodzież mogła sobie sama doczytać, potrzebna jest kadra nauczycielska, która w inteligentny sposób zainteresuje młodego człowieka wartościową literaturą, niestety dobrych polonistów ze świecą szukać. Poza tym, młodzież musi chcieć doczytać dzieła literackie i lektury powinny ich do tego zachęcać, a nie odpychać. Przeładowanie narodowym i cierpiętniczym romantyzmem oraz ciężkostrawnym Żeromskim nie da się tego zrobić. W młodym wieku chce się czytać o miłości, uczuciach (przykład sagi "Zmierzch" się kłania), więc jeśli romantyzm, to Geothe, Ujejski, a nie narodowe wypociny Mickiewicza. Oczywiście, to też trzeba znać, ale trzeba umiejętnie to wyważyć.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2014, 18:55 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Spis lektur

71
Otóż to! :) Widzisz, też przechodzisz na szkolnictwo, a nauczycieli mamy, pożal się Boże... Na szczęście nie wszystkich, choć ci naprawdę dobrzy są w zdecydowanej mniejszości, moim zdaniem, a na dodatek mają ręce związane programem nauczania... A sam program? Wciąż opiera się na 3Z (zakuj, zdaj, zapomnij), a nie na rzeczywistych umiejętnościach, wciąż nasz system jest nastawiony na promowanie zakuwania (często bzdur kompletnych) i wyłapywanie tego, czego uczeń nie wie, zamiast dostrzeganiu i pogłębianiu tego, co wie.

To samo z lekturami. Nie ma czasu (program!), nie ma chęci na zachęcanie do czytania naprawdę dobrych rzeczy (jaka ta praca z młodzieżą trudna), a wielokrotnie nie ma nawet umiejętności zachęcenia (czyli pasji swojego zawodu). I uczeń jest przymuszany do zaliczenia tego, co obowiązuje, a co jest niestrawne, niestety... (i bywa, że opuszcza szkołę z 'alergią' na czytanie w ogóle ;)).

Tylko pasjonaci książek, którzy czytać lubią sami z siebie (zapewne dzięki wychowaniu i rodzinie), są w stanie sprostać programowi szkolnemu, bo tak trzeba, i poszerzyć go sobie o coś, co jest naprawdę ciekawe.
Ostatnio zmieniony 05 lut 2014, 19:43 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Spis lektur

72
Właśnie.
Dlaczego młodzież jest zadręczana "Medalionami", Borowskim i Grudzińskim? Oczywiście, trzeba mieć świadomość własnej historii, ale młodzieży to nie interesuje. Ona chce zakochiwać się, dlatego szybciej do niej trafi Baczyński (ich równolatek w końcu) i jego miłość do Barbary, gdy w tle szaleje wojenna pożoga. Nie widzę Baczyńskiego na liście, a młodzież go wciąż uwielbia czytać, bo pisze o sprawach, które są jej bliskie (idealistyczna miłość i poświęcenie). Po lekturze Baczyńskiego młodzież sama sięgnie po Borowskiego i Nałkowską, z samej ciekawości, by poznać realia, w których żył Baczyński. A jeśli wbija się im na "dzień dobry" cierpiętnictwo i wstrząsające "Medaliony", to zohydza im się literaturę wojenną, którą mogli polubić.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”

cron