Re: Powieść sensacyjna

1
Lubicie czytać powieści sensacyjne?
Książki mistrzów tego gatunku, Ludluma, Forsythe'a, Clancy'ego, MacLeana czy Grishama znajdują się w mojej biblioteczce i lubię po nie sięgać. Mam swoją zasadę, że po wymagających książkach lubię sięgnąć po taką lekką, niezobowiązującą, ale świetnie napisaną lekturę. Nie ma dla mnie znaczenia, że np. "Dzień Szakala" czytałem już dwadzieścia razy, to po prostu świetnie napisana książka!

Obecnie czytam Dana Browna, co znaczy, że robię sobie przerwę po "Nienasyceniu" Witkacego :black2:

A Wy? Nie wstydźcie się, nie pytam Was o Harleqiny, tylko o klasyczne sensacyjne dzieła :ahah:
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 10:37 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

2
Mało znanym a dobrym pisarzem sensacji jest Rober Littell http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=1506 to bardzo dobra książka, ale trudna do zdobycia, bo jak pisałem pisarz nie jest popularny a pisze bardzo dobre ksiązki coś w rodzaju Ludluma i Forsytha. Z powieści Ludluma to najlepsze jego książki to Przesyłki z Salonik i Protokół Sigmy, jużtyle czytałem jego książek że mi się przejadła, bo większość jest dosyć do siebie podobna, ale czyta się fajnie.
Forsyth też napisał dużo dobrych książek, według mnie najlepsza to Afgańczyk, dosyć nowa, ale ma ciekawą tematykę, poczytaj to zobaczysz.
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 14:08 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

3
Dzięki, Volti, zapoznam się :thx:

Nie wiesz, czy wszystkie czternaście powieści zostało przetłumaczonych na język polski?

Patrząc na streszczenie "Legend, czyli masek szpiega", zapowiada się ciekawie... :D
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 15:39 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

5
A co sądzisz o pozostałych klasykach?

Dla mnie MacLean jest największy, bo on to wszystko zaczął. Co prawda ciężko go podpiąć pod powieści stricte sensacyjne, bo ciężko tak nazwać "Tylko dla orlów" czy "Działa Nawarony", ale rozpoczął modę na takie pisanie. Flaming rozpoczął w tym samym czasie opowieści o Bondzie, ale poziomem, moim zdaniem, do MacLeana się nie umywał :D
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 16:06 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

6
Czytałem kilka powieści o Bondzie i to były takie sobie tam opowieści, w odróżnieniu od filmów były z tego co pamiętam bardziej realistyczne, jednak to bardzo stare książki i popularność zdobyły w czasie kiedy powstały a wtedy nie było tak dużo takiej literatury. A tak to troche szkoda czasu.
Zato czyta łem kiedyś powieść z cyklu Święty na podstawie któej powstał serial i film , to była dopuiero chała ta książka :D
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 16:10 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

7
Też czytałem. :przybij:
Takie zeszyty "Simon Templer wkracza do akcji" :D
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 16:43 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

8
polliter pisze:Lubicie czytać powieści sensacyjne?
Książki mistrzów tego gatunku, Ludluma, Forsythe'a, Clancy'ego, MacLeana czy Grishama znajdują się w mojej biblioteczce i lubię po nie sięgać. Mam swoją zasadę, że po wymagających książkach lubię sięgnąć po taką lekką, niezobowiązującą, ale świetnie napisaną lekturę. Nie ma dla mnie znaczenia, że np. "Dzień Szakala" czytałem już dwadzieścia razy, to po prostu świetnie napisana książka!

Obecnie czytam Dana Browna, co znaczy, że robię sobie przerwę po "Nienasyceniu" Witkacego :black2:

A Wy? Nie wstydźcie się, nie pytam Was o Harleqiny, tylko o klasyczne sensacyjne dzieła :ahah:
Ludluma lubię bardzo,szczególnie "Tożsamość Bourne`a" pozostałych Panów nie czytałem,a z literatury sensacyjnej dla mnie mistrzem jest Dan Brown.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2012, 14:48 przez NowoNarodzony, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wierzę w osobowego Boga i zawsze otwarcie się do tego przyznawałem. Gdybym musiał jednak znaleźć w sobie coś, co miałoby aspekt religijny, to byłaby to bezgraniczna fascynacja strukturą świata, jaką ukazuje nam nauka.

Re: Powieść sensacyjna

9
No niepowiedziałbym, gdyby nie ciekawa tematyka to bym go nie czytał, ale trzy książki jego czytałem i przeczytałem każdą w około jeden dzień więc się dobrze czyta, ale mistrzem bym go nie nazwał, często w jego książkach dochodzi do komicznych sytuacji i miejscami są poprostu śmieszne te jego ksiażki, ale złe nie są.
Mistrzem jest Forsyth jeśli chodzi o realistyke, znajomośc tematu itp. Np. przeczytajcie Psy Wojny , to się czyta jak reportaż, wszystko jest pokazane bardzo realistycznie i to największa zaleta jego książek.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2012, 14:54 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

10
Volti, czytałem wszystkie książki Dana Browna (ha, ha, napisał raptem pięć) i w pełni się z Tobą zgadzam. Czyta się bardzo fajnie i lekko, ale czasami przegina, a jego bohaterowie zachowują się czasami nielogicznie.

Za to, z pewnością logiki nie brakuje w "Psach Wojny". Ktoś powiedział, że ta książka to instruktaż jak zrobić przewrót i zdobyć władzę w krajach afrykańskich. :D Dorzucilbym jeszcze "Dzień Szakala", ktory hiperrealistycznie przedstawia kolejne etapy przygotowania i samego zamachu.

Cudo!!!

NowoNarodzony, z czystym sumieniem polecam pozostałych panów (Forsyth, MacLean, Follet, Clancy, Grisham)
Ostatnio zmieniony 06 sty 2012, 15:18 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

11
Z Dana Browna czytałem 3 książki, najlepsze z tego była Cyfrowa Twierdza, ale według poziomem to on pisze jak Ludlum bez formy,
Ludlum w jednej powieści poruszył tą samą tematykę co Dan Brown w Kodzie. Książka ta się nazywa Przesyłka z Salonik. Jest to powieść o wiele poziomów wyższa jeśli chodzi o akcje, fabułe i dialogi niż Kod Leonarda da Vinci.
właśnie czytam Strażnicy Apokalipsy Ludluma, chyba jedna z gorszych jego powieści. (Nie licze książek które nie pisał on, a pisali jacyś autorzy ponoć na podstawie jego notatek, bo to już totalne dno, jak Program Hades, jedna z gorszych książek jakie czytałem. ). Ale Ludlum nawet jak był w słabszej formie to miło i szybko się czyta, tak jak Dana Browna. Ludlum pisał też zabawne powieści, pełne absurdalnego humoru jak Droga do Omaha czy Droga do Gandolfo ( o papieżu ;) ) troche parodiował w nich samego siebie i wyśmiewał powieści sensacyjne, widać że miał dystans do samego siebie i do swojej twórczości. Nie wiem, ale przy żadnym innym autorze nie spędziłem tyle czasu co przy jego książkach, może i są naiwne i schematyczne czasem, ale dla mnie nie ma lepszych książek.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2012, 13:37 przez voltaren, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Powieść sensacyjna

12
Tzw. "szanowani" pisarze, piszący "poważną prozę", często przyznają, że czytają powieści sensacyjne, aby nauczyć się, jak prowadzić narrację i nie zanudzić czytelnika swoimi "bardzo poważnymi" dysputami.
Tak więc Ludlum, Forsyth, McLean są nauczycielami cenionych i poważanych prozaików :D
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2012, 15:37 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

14
victoria pisze:Mnie przypadł do gustu Tom Clancy i jego agent Jack Ryan :D filmy też się fajnie ogladało ...
Właśnie po raz któryśtam czytam "Polowanie na Czerwony Październik", jestem w połowie. Mimo, że doskonale wiem, jak się skończy, to czyta się świetnie :D
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2012, 16:55 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

15
A czytał ktoś moze "Nielegalnych? podobne dobre, ale boję sie powieści taaakich rozmiarów :P
Po prostu mam wrażenie, ze nie doczytam, bo ciężko czytelnika zainteresować przez 800 stron :/
Ostatnio zmieniony 15 lis 2012, 15:36 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

16
Serducho- już druga książka wyszła w tej serii:), teraz będę czytać "Niewiernych" :) Nie bój się rozmiaru, jak się wciągniesz to będziesz po tygodniu tylko wspominać te książkę.:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2012, 17:09 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

17
Ja przeczytałam "Nielegalnych" niemal haustem ;) Inna rzecz, że uwielbiam takie tomiska. Forsyth i Clancy to piękne bajki przy Severskim, który jest byłym tajniakiem. Bohater nie zbawia tu świata w niesamowity sposób, są prawdopodobne, jak nie autenyczne misje wywiadowcze. MEGA!
Też mi się o uszy obiło, że druga część już w sklepach - po wypłacie na pewno sobie sprawię.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2012, 13:12 przez Tapaska, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

19
To nie ma nic wspólnego z tą francuską komedią ;) Druga część trulogii szpiegowskiej polskiego autora - byłego oficera tajnych służb. "Nielegalni" - 1sza cz. jest o typowych operacjach szpiegowskich, II "Niewierni" o terroryzmie - rozchodzi się o polaka, który wszedł w szeregi Al-Quaidy. Bardzo fajnie napisane, skrupulatnie trzyma się wątków, który imponująco improwizują życie.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2012, 15:17 przez Tapaska, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

20
Czareczek - bluźnisz!:) Nie porównuj kiepskiej komedii do dobrej książki.
Tapaska- właśnie to jest jeden ból- nie wiadomo co jest prawdą a co fikcją. Severski mógł robić praktycznie wszystko, w końcu został odznaczony przez i też nasze władze jak odchodził na emeryture. Fajnie, ze mu się chciało to wszystko opisywać i zrobić z tego thriller jakich mało.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, 16:50 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

21
Małrycy pisze:Czareczek - bluźnisz!:) Nie porównuj kiepskiej komedii do dobrej książki.
Tapaska- właśnie to jest jeden ból- nie wiadomo co jest prawdą a co fikcją. Severski mógł robić praktycznie wszystko, w końcu został odznaczony przez i też nasze władze jak odchodził na emeryture. Fajnie, ze mu się chciało to wszystko opisywać i zrobić z tego thriller jakich mało.
Eh sorry, więcej reklamują ;)
Ciekawe może być z tego, co piszecie, tylko trzeba najpierw pierwszą część przeczytać. Terroryzm to całkiem aktualny temat, dobrze coś o tym wiedzieć , jeśli podane w atrakcyjny sposób i oparte na autentyzmie.
Ostatnio zmieniony 24 lis 2012, 16:47 przez Czareczek, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

22
Wydaje mi sie, ze nie trzeba czytać pierwszej części, kazda z książek jest odrębną całością, ale jeśli czytać obie to lepiej w kolejności, bo z tego co wiem Niewierni są rozwinięciem wspomnianego w Nielegalnych wątku Al Kaidy. A w planach jest juz ekranizacja Nielegalnych ;)
Ostatnio zmieniony 20 gru 2012, 10:30 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

23
serducho- to się zgodzę, dobra trylogia powinna być tak zrobiona, że każda część nadaje się do czytania osobno. Bo inaczej byłaby to po prostu książka podzielona na trzy części:)- taki detal na który nie zwraca się uwagi:).
Nie słyszałem o planach filmowych:). Zobaczymy, zrobić film na takiej fabule może być ciężko, oddać klimat itd.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2012, 11:58 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

25
To taka przeterminowana nowość, ale właśnie czytam "Mistyfikację Bourne'a". Podszedłem do tego, jak do jeża, ale okazało się, że nie było czego się bać. Całkiem zgrabnie napisana, stylem przypomina Ludluma i dobrze się czyta. Oczywiście, brakuje pióra wielkiego twórcy Bourne'a, ale nie jest tak źle, jak się obawiałem. Podsumowując: polecam. :D
Ostatnio zmieniony 04 lip 2013, 20:14 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Powieść sensacyjna

26
Seducho - jeszcze nie wiem, czy tak polecam, ale będę się zabierać za ten nowy kryminał Roberta Karjela. To już są takie szwedzkie klimaty, ale pisane całkiem przekonywująco, bo autor był kiedyś pilotem wojskowym. Chyba był, bo coś mi się zdaje, że jak zajął się pisaniem, to chyba już nie pracuje w wojsku.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2013, 12:06 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Powieść sensacyjna

30
No to się chyba zagadka rozwiążę. Jak przeczytam. :)

To jest jego pierwsza ksiązka wydana w Polsce, więc jeszcze zbyt wielu informacji nie ma o samym autorze, czy jego książkach. Znalazłem takie coś:

"Agent szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa, Ernst Grip, otrzymuje od przełożonych polecenie wyjazdu do USA. Na miejscu dowiaduje się, że FBI potrzebuje jego pomocy w przesłuchaniu uporczywie milczącego, podejrzanego o terrozyzm więźnia, o którym Amerykanie sądzą, że jest Szwedem. Wkrótce staje się jasne, że Amerykanów nie mniej niż milczący więzień interesuje sam Grip, który ma w swojej przeszłości epizody nienadające się do wydobycia na światło dzienne. Pętla zaczyna się zaciskać."

Najlepszy sposób, to po prostu zgooglać sobie zaraz "Szwed, który zniknął", bo pewnie pojawią się recenzje. Póki co widzę tylko zapowiedzi.
Ostatnio zmieniony 09 lip 2013, 13:42 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”

cron