Re: Czym jest poezja?

1
W reakcji na dyskusję, ktora wywiązała się tutaj

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=208133#p208133

i biednemu Kosie zasmieciła watek, postanowiłem kontynuować ją w tym temacie.

No własnie, czym jest poezja, jak ją oceniać, jakie przyjmować kryteria?
Ostatnio zmieniony 02 cze 2012, 18:14 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

2
W jakims sensie poezja jest archiwum gdzie zapisuja sie uczucia,emocje,
dlatego trudno przyjac jakies kryterium,
no chyba ze bledow ortograficznych :):)
Ostatnio zmieniony 02 cze 2012, 19:07 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

3
Poezja jest chociażby pięknym oszustwem, tak byśmy sprawy z pozoru marne, postrzegali na sposób piękny, bywa że wzniosły. Jest zarówno słowem jak i czynem, ponieważ ku niemu wielu skłaniała. Niektórzy mówią, że językiem duszy, ale przecież stworzonym dla ciała. Przesłaniem i wizją gdy ktoś tak ją natchnie, szyderstwem gdy trzeba, pochwałą bądź żartem. Rozpala umysły by później je schłodzić. Zabiera w inny wymiar, ale i sprowadza na ziemię. I tym jest poezja, również tym nie jest ;)
Poezji po prostu się nie czyta, w nią się należy wsłuchiwać.

PS
Czym poezja nie jest, to było by jednak prostsze pytanie.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2012, 19:33 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Czym jest poezja?

4
...Przygladanie sie i przezywanie codziennosci,to tylko z pozoru przyziemnosc,
poniewaz daje nam mozliwosc zapisu obserwacji i uczuc temu towarzyszacych,
do tego dokladamy nasza duchowosc,ona tez jest nasza codziennoscia :)
Ostatnio zmieniony 02 cze 2012, 19:53 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

5
Abe, pieknie powiedziane, rozwine te mysl: jest przeslaniem duszy dla duszy, wyrazona poprzez cialo. Wierszy sie nie czyta, wiersze sie czuje. Albo nie czuje, wowczas nalezy odejsc poszukujac swojego przeslania. :)
wiersz jest obrazem odbijajacym zycie, obrazem ktory widzimy jako calosc...spogladajac na zapisane wersy uzupelniamy te calosc, rozszerzajac to widzenie o nowe. Dla mnie- poezja jest zyciem w takim samym stopniu w jakim zycie jest poezja. Zyje cala soba, czujac zycie, i tak czuje poezje. Jesli nie czuje jej sercem- pozostawiam ja, aby czekala na tego swojego ktory ja poczuje. Ale kazdy wiersz to jakby dzien tego zycia...nie moj wiersz nie mojego dnia, jakie wiec mam prawo powiedziec komukolwiek ze jego dzien jest do kitu, ze cos tam zrobil zle. Zle- nie tak jak ja? A ja mam swoje dni, ktore przezywam tak jak potrafie. I nie chcialabym zeby ktos decydowal za mnie jak mam je przezyc. Godzine po godzinie, slowo po slowie. Jesli potrzebuje rady- zapytam tego kto potrafi mi jej udzielic, kto potrafi zyc lepiej, madrzej niz ja. Ale to ja decyduje kto i co jest lepiej i madrzej w odniesieniu do moich dni. Nie jestem poetka, wiec nie smialabym pouczac kogokolwiek jak, w jaki sposob ma przezywac swoje dni. Moge tylko towarzyszyc w tym, jesli laczy nas podobne odczuwanie. Taka sama wrazliwosc. Moge zapytac dlaczego, w jaki sposob widzi i opisuje to co widzi. Moge usmiechnac sie dziekujac za to ze pozwala mi uczestniczyc w jego dniu. Ale nic wiecej. Rozumiesz Polli? Jesli ktos poprosi Cie o podpowiedz- powiedz ze Tobie kawa z mlekiem smakuje lepiej. Ale nie twierdz ze ja powinnam takze ja lubic. Wole bez mleka. Nie chodzi mi o to co powiedziales, a o sposob w jaki to zrobiles- ogladajac czyjs dzien godzina po godzinie i probujac decydowac za kogos czym te godziny zapelnic. Nie miej mi za zle ze zwrocilam na to uwage, kazdy ma swoje dni, swoj rytm zycia i swoj niepowtarzalny styl. Tylko tyle:)
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 8:19 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

6
Poezja jest twórczością i jako taka, jak każda twórczość, podlega jakimś kryteriom oceny. Dlaczego jakiś wiersz oddziałowuje na nas bardziej, a inny mniej?
Muzyk musi poznać podstawy instrumentu, melodii, malarz musi mieć pojęcie o nasyceniu barw, perspektywie, reżyser musi poznać tajniki filmu, montażu, a poeta musi poznać język, jego rytmikę. Styl się kreuje, a język jest narzędziem poety i pisarza, więc im lepiej nim włada, tym efekty będą lepsze. Sztuka polega na tym, że oprócz doświadczenia i warsztatu niezbędne jest to, o czym piszesz - talent, wrażliwość, dusza. Tego nie można się nauczyć, ale wymaga podparcia warsztatowego.
Sam talent to mało, by pisać dobre wiersze. Jeżeli najbardziej nawet utalentowany poeta nie zna zasad ortograficznych, rytmiki słowa, zasad poezji, to z jego pracy wyjdzie bełkot, taki niekontrolowany, swobodny strumień emocji nie zrozumiały dla innych. Każdy artysta musi okiełznać swój talent za pomocą warsztatu, bo inaczej jego przekaz nie będzie komunikatywny.
Takie eksperymenty przeprowadzali kiedyś artyści pod wpływem narkotyków. Naćpani przelewali na papier niekontrolowany strumień swoich myśli i emocji, myśląc, że tworzą arcydzieło. Gdy stan podniecenia minął, okazało się, że wyszedł bełkot niezrozumiały nawet dla autorów. Poezja musi mieć jakieś uniwersalne ramy, których musi się trzymać.

W każdej sztuce liczy się komunikacja z odbiorcą. Jeśli ktoś pisze wiersze tylko dla siebie, jest to dla niego jakiś wentyl bezpieczeństwa i nie interesuje go zdanie innych, to niech po ich napisaniu je spali, wykasuje na komputerze. Spełniły swoją rolę, po co je trzymać?
Jednak, gdy chce się nimi podzielić z innymi, przekazać swoje myśli, emocje, to musi być komunikatywny, a to osiąga się za pomocą warsztatu. Tylko tyle :)
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 12:32 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

7
:) Mozesz miec racje ale mozesz jej tez nie miec.
Jedni oceniaja poezje w granicach warsztatu przekazu a inni
w wartosci przekazu.Jesli ktos posiada jedno i drugie to idealnie,
ale kazdy z nas posiada cos niepowtarzalnego a chodzi przeciez o zapis emocji
co jest sztuka.Osobisccie bardziej od warsztatu zwracam uwage na
swere uczuc,ktora czesto jest na pograniczu sakrum.
Unikam szalenstwa,zemsty,obledu,wampiryzmu,ogolnie mowiac
ciemnej strony.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 14:23 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

8
Pisać poezję to trochę tak jak robić z igły widły. Tylko trochę, bo zdaję sobie sprawę, że to nie do końca trafne porównanie, jednak według mnie coś w tym jest.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 14:42 przez kosa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Trzeba uprzytomnić sobie, że
Nawet kiedy wszystko straci sens
Znajdziesz przestrzeń, gdzie
Wielka wiara tłumi lęk"

Re: Czym jest poezja?

9
Ale trzeba umieć wyrazić emocje. Muzyk, nie potrafiący grać na instrumencie nie wyrazi swoich emocji za jego pomocą, albo zrobi to nie tak dokładnie, niż gdyby potrafił na nim grać.
Podobnie z poetą. Jeśli nie zna swojego "instrumentu" (bez skojarzeń proszę :D), zasad rytmiki, ortografii, stopniowania napięcia, umiejętności pisania między wierszami, to nie wyrazi za pomocą poezji, emocjii, które chciałby przekazać. Jest ograniczony przez brak wiedzy i doświadczenia.

Wyrażanie swoich myśli za pomocą sztuki jest trudne i wymaga wiedzy i umiejętności.
Oczywiście, mogę się mylić, ale wtedy znaczyłoby to, że mylą się również krytycy, szanowani poeci i wielu odbiorców sztuki. Dlaczego młodzi poeci wysyłają swoje teksty tym uznanym? By im pomogli, ocenili ich wysiłki i coś doradzili. Herbert, Miłosz, Szymborska dostawali takich listów tysiace. Dlaczego startują w festiwalach poetyckich? Dlaczego biorą udział w konkursach recytatorskich? Dlaczego czytają tyle poezji swoich mistrzów?
Żeby się czegoś nauczyć i doskonalić warsztat, wyrobić sobie własny styl.

Każdy kiedyś zaczynał i potrzebował jakiś rad i wskazówek.

Tak, poezję pisze się sercem, ale żeby czyjeś serce mogło ten wiersz przeczytać, potrzebuje wsparcia technicznego. Ten przekaz musi zostać umiejętnie ubrany w słowa, bo to one są nośnikiem tego przekazu w poezji.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 14:49 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

10
jeśli można dać Nobla za poezję to można i odrzucić rymy częstochowskie
bezcenne są fachowe uwagi co do konstrukcji wiersza

natomiast jak się obchodzimy z kimś kto przynosi nam swoje wiersze - na ogół życzliwie po prostu

jesli kogoś szanujemy dzielimy się z nim naszą wiedzą, czasem mamy ochotę i wrażeniami; lepiej nie rozdeptać nikogo - może to Leśmian na początku drogi :-) ale najgorsza jest obojętność, fałszywe zachwyty odrzucam w przedbiegach;

Poezja bywa nadawaniem słowom szczególnego znaczenia i w tym jej nadzwyczajność i osobisty charakter.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 15:07 przez baabcia, łącznie zmieniany 1 raz.
przechadzam się pomiędzy [email protected]

Re: Czym jest poezja?

11
Poezja bywa nadawaniem słowom szczególnego znaczenia i w tym jej nadzwyczajność i osobisty charakter
.

Dlatego poeta musi umieć się tymi słowami posługiwać, żeby wyrazić to, co chce przekazać.

Jeśli ktoś daje mi wiersz do oceny, to zawsze podchodzę do niego z sympatia. Jeżeli mam jakieś uwagi, to je przekazuję, ale staram się być delikatny, zawsze (Andro, jeśli chcesz zaprzeczyć, to podaj przykłady, kiedy nie byłem). Myślę, że lepiej przekazać uwagi krytyczne wcześniej, bo później jeszcze bardziej boli, ważna jest jednak umiejętność przekazania tych uwag, bo łatwo zranić drugą osobę, ale nie można jej też kadzić, "żeby biedactwo się nie przejęło". Taka krytyka musi być, przede wszystkim, konstruktywna i poparta dowodami. Najgorsza krytyka, jaka może sie zdarzyć, to mówienie, że "to jest kiepskie i tyle", "skąd się bierze Twoja głupota?", "jesteś tak strasznie denny, że brak mi słów"... to są oryginalne cytaty z poetyckich portali internetowych.

Jestem wrogiem takiej krytyki o odcinam się od niej.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 15:37 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

13
Nie, Andreczko. To znaczy pisałem, jak każdy młody człowiek, ale byłem strasznie denny w te klocki, dlatego dałem sobie spokój, wolę czytać innych, bardziej utalentowanych. Jeśli chodzi o malarstwo, to też zostałem stworzony po to, by podziwiać, a nie malować. :D

Ale piszę sobie teksty piosenek, chociaż to nie to samo.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 19:41 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

14
Otoz to Polli. Poezja pisze sie sama, kazdy kto ma te blyski natchnienia to potwierdzi. A tego czego ludzki rozum nie stworzyl zaden rozum nie ma prawa poprawiac, ulepszac na swoje kopyto.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 21:17 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

15
Nikogo nie przekabacam na swoje kopyto. Moje uwagi są uniwersalne, nie dotyczą wcale mojej wizji wiersza, co mi insynuujesz, ale wiersza jako ostatecznej formy wizji autora.

Gdy, przykładowo, Kosa używa sformułowania "wiara góry wznosi" zamiast "wiara góry przenosi" i przyznaje, że skrócił to tylko po to, by zachować rytmikę wiersza ("przenosi" ma więcej sylab), to ja mu mówię, że tak się nie robi, bo psuje wiersz i tworzy nowe sformułowania, których nikt nie rozumie. Radzę mu by znalazł inne sformułowanie, które będzie pasować do wymowy wiersza i rytmiki, a Ty rzucasz się na mnie i insynuujesz mi, że chcę autora wcisnąć w swoją formę. Ja nie widzę żadnej różnicy między swoją uwagą, a Twoją, w której wypominasz Adamusowi błąd gramatyczny (odmiana słowa "oczy"). A może jego artystyczna wizja brała pod uwagę ten błąd, a Ty wtrącasz się do jego konceptu i stylu? Był kiedyś taki przykład wiersza Bursy "Pantofelek", w ktorym poeta źle (specjalnie) odmienił słowo "skurwysyn". Poprawiłabyś go?

Wcale nie widzimy poezji aż tak różnie, po prostu, chyba nawzajem siebie nie czytamy zbyt dokładnie i stąd te nieporozumienia.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 21:47 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

16
A nie rozrozniasz roznicy pomiedzy wznosi- w gore, a przenosi- w bok? A slowa ocz- w naszym jezyku nie ma. A Bursy nie lubie. Polli, daj juz spokoj co? Ani ja Tobie nie wytlumacze ani Ty mnie nie przetlumaczysz. Rob co chcesz.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 22:42 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

17
A nie rozrozniasz roznicy pomiedzy wznosi- w gore, a przenosi- w bok?
Andreczko, proszę Cię, nie traktuj mnie, jak idioty (chociaż może nim jestem w Twoich oczach), albo jest "kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje" albo "kto rano wstaje, ten leje, jak z cebra". Przyjęte sformułowania, które są zmieniane, robią galimatias u odbiorcy.

Poezja posługuje się językiem. Język, litery są narzędziem poezji, która "sama się pisze". Gdyby nie układ liter, to by się nie pisała (ta poezja).

Ja chcę tylko przedstawić swój punkt widzenia i reaguję, gdy ktoś zarzuca mi rzeczy, których nie robię. To takie dziwne, czy brakuje Ci argumentów?

Robisz ze mnie bydlaka, który na siłę chce zmieniać styl młodych poetów. Reaguję, bo się z Tobą w tej kwestii nie zgadzam. To chyba normalne zachowanie, no nie?
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 23:06 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

18
Polli, nie zrobie z Ciebie nikogo kim sie nie czujesz. I nie uwazam Cie za idiote...tak to odebrales? Jak dla mnie-wyrazilam swoje zdanie z ktorym Ty sie nie zgadzasz, i nawzajem, i czesc. Co tu jeszcze walkowac? Milo mi bylo wymienic sie pogladami z kims kogo zdanie bardzo sobie cenie:)
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 23:37 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

19
Czyli rozumiem, że nadal trzymamy sztamę? :witka:

Swiat byłby nudny, gdyby wszyscy się ze wszystkimi zgadzali :D

Twoje słowa również wiele dla mnie znaczą i, nierzadko, czegoś się z nich uczę. Pozdrawiam, zaraz idę w kimono :chrapie:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2012, 23:53 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

21
Miło byłoby przeczytać w jaki sposób na poezję zapatrują się pozostali uczestnicy forum, a nie tylko Andra i Polliter...
Ostatnio zmieniony 13 sie 2012, 22:01 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

23
Wiesz czym jest poezja? Opowiescia ktora Zycie szepce do ucha zyciu, o nim samym:)
dlaczego nie ma tu Twoich opowiesci?
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, 20:33 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Czym jest poezja?

24
Andra pisze:Wiesz czym jest poezja? Opowiescia ktora Zycie szepce do ucha zyciu, o nim samym:)
dlaczego nie ma tu Twoich opowiesci?
A skąd wiesz czym jest poezja?
To poetyckie skojarzenie jest Twoje, czy to cytat?
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, 22:30 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Czym jest poezja?

30
polliter pisze:W reakcji na dyskusję, ktora wywiązała się tutaj

http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?pid=208133#p208133

i biednemu Kosie zasmieciła watek, postanowiłem kontynuować ją w tym temacie.

No własnie, czym jest poezja, jak ją oceniać, jakie przyjmować kryteria?
Co nie wiesz czym jest poezja Pólliterek a co póllitra to nie poezja, jeszcze i pieśń moze być i się nieś przez góry i lasy a jak! :rotfl1:
Ostatnio zmieniony 25 sie 2012, 19:53 przez Nutka, łącznie zmieniany 1 raz.
...............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”

cron