Re: Literatura Grozy

1
Skoro jest temat o literaturze fantasy, to i horrorze być może :>

King, Masterton, Campbell, Lovecraft, Jack Ketchum... Łukasz Orbitowski, Kazimierz Kyrcz, Dawid Kain, Krzysztof Dąbrowski, Adam Zalewski... i wielu, wielu innych.

Co czytacie, co polecacie? Btw, na tegorocznym Krakonie którego jestem współorganizatorem będzie sam Campbell. Warto :)
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 10:40 przez Cedrik, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

2
Horrory rzadko czytam, ale przyznam, że uwielbiam powieści Kinga :) Przeczytałam ich sporo, King świetnie buduję napięcie, czyta się go z zapartym tchem.Bardzo podobało mi się "It" i "Pet Sematary" - do dziś żałuję, że pokusiłam się też na obejrzenie filmów. Byłam bardzo nimi zawiedziona. O, no i oczywiście "Shining". Chociaż tutaj film też jest niezły, to strasznie odbiega od książki i traktuję go raczej jako coś osobnego.

Ostatnio dorwałam też opowiadania Lovecrafta i jak na razie mi się podobają. Ale wypowiem się później, jak poczytam trochę więcej.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 11:01 przez harpoonek, łącznie zmieniany 1 raz.
Spiral out.

Re: Literatura Grozy

3
Kiedyś dużo czytałem Mastertona, pamietam znakomitych "Bezsennych" i "Wojowników nocy", ale "Manitou" i "Wyklęty" również były dobre. Czasami się powtarzał i niebezpiecznie zahaczał o kicz, wręcz farsę ("Rytuał"), ale fajnie mi się go czytało.

King to mistrz gatunku, ale paradaksolnie, najbardziej podoba mi się jego, mająca mało wspólnego z horrorem, "Dolores Claiborne".
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 12:53 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Literatura Grozy

4
podziwiam ludzików którzy szukają grozy w ekranie jakby jej nie widzieli w swej słabości i na ulicach wielkich miast
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 12:56 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Literatura Grozy

5
Crows, a może taka wirtualna symboliczna groza pomaga jakoś odreagować zło, jakie napotykamy na swojej drodze realnie? ;) Wydaje mi się, że funkcja kathartyczna to jedna z głównych idei literatury grozy, podobnie jak eskapistyczna - ucieczka od rzeczywistych obaw w świat tych wyimaginowanych.

Wracając do tematu, ja oczywiście wielbię Kinga, mój mistrz od dawien dawna, choć powieści z elementami sci-fi jego autorstwa, jak np. Stukostrachy jakoś tak średnio do mnie przemawiają.
harpoonek pisze:King świetnie buduję napięcie, czyta się go z zapartym tchem.Bardzo podobało mi się "It" i "Pet Sematary" - do dziś żałuję, że pokusiłam się też na obejrzenie filmów. Byłam bardzo nimi zawiedziona. O, no i oczywiście "Shining". Chociaż tutaj film też jest niezły, to strasznie odbiega od książki i traktuję go raczej jako coś osobnego.
harpoonek, bo trudno w przypadku Lśnienia np.zobrazować rodzącą się i ewoluującą paranoję, o Cmenatrzu... nie wspominam, bo to dopiero była katastrofa :/ Wyszła karykatura naprawdę przerażającej powieści, ale podobnie było z ekranizacją Gujo czy Miasteczka Salem . Moim zdaniem to tylko ukazuje geniusz Kinga, w czasach gdy wszystko da się przerobić na obrazki, w epoce ikonosfery, jego dzieła nadal wymykają się temu trendowi i tylko pod postacią książki, słów można je zrozumieć, poczuć, dać się uwieść. Niestety, wiele osób poprzestaje na filmach, a potem szerzy podłe kalumie, jaki to King jest przereklamowany.
Mastreton mnie obrzydza, tzn. czytałam dopóki, doputy nie natknęłam się na Festiwal strachu ...
Kroniki Wampirów też mają przyjemny klimat, Wywiad z wampirem, Wampir Lestat czy Posiadłość Blackwood chyba najbardziej wpisują się w kanon literatury grozy, bo generalnie jest to raczej dark fantasy.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 16:12 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Literatura Grozy

7
Tak, nasza obecna, rodzima literatura jest straszna. :ahah:

A tak na serio, nie znam polskich twórców literatury grozy, więc nie mogę się wypowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 19:07 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Literatura Grozy

8
Czytałam powieść wspomnianego tutaj Łukasza Orbitowskiego Tracę ciepło. Trochę mi to przypominało Bułhakowa, ale nie znalazłam tam zbyt wielkiej dawki grozy.

Polliter, nasze fantasy nie jest złe, literatura historyczna także :D A że horrory nie wychodzą?, cóż nie we wszystkim można celować ;)
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 19:31 przez Sailor, łącznie zmieniany 1 raz.
Każda cząstka elementarna w kosmosie ma swoją antycząstkę. Razem tworzą parę, są identyczne, ale się nie tolerują. Jeśli zanadto zbliżą się do siebie, ulegają zagładzie i zamieniają w światło.
Majgull Axelsson

Re: Literatura Grozy

9
Horrory nie wychodzą?

Skromnie zaproszę na swojego bloga, nie, nie po moje opowiadania w antologiach, a recenzje. Podpowiem nazwiska - Paliński, Kyrcz, Kain, Cichowlas, Zalewski.

Dużo stylów o dużo grozy. Każdy znajdzie coś dla siebie ;]

Horrory nam bardzo wychodzą, tylko wszyscy słyszą o Kingu i Mastertonie, taka polityka wydawnictw. Dlatego polska groza jest "niszowa" a światowa "popularna", choć jakościowo niekiedy ich nawet przewyższamy. Nie mówię o Kingu, bo jest Kingiem :>
Ostatnio zmieniony 14 lip 2012, 23:10 przez Cedrik, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

10
Dlatego, już na serio, napisałem, że się nie wypowiadam, bo nie znam polskiej prozy grozy (jak się rymło).
Polliter, nasze fantasy nie jest złe, literatura historyczna także
Nigdzie tego nie napisałem, że jest złe. Musiałbym nie szanowac cudnego Sapkowskiego, a go uwielbiam.

Dziękuję Cedrikowi za możliwość zapoznania się z tą literaturą.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2012, 0:47 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Literatura Grozy

11
Tu link do recenzji: http://stonawski.efantastyka.pl/blog/in ... licystyka/

Krótko o samych przytoczonych autorach:

Paliński - dużo grozy psychologicznej, świetny styl.

Kyrcz - głównie groza miejsca, legendy miejskie

Kain - groteska, bizarro, metafizyka

Cichowlas - psychologicznie, ale bardziej w stylu Mastertona

Zalewski - pisze i horrory i thrillery. Miejsce akcji to zawsze USA, trochę upodabnia go to do Kinga, ale to złudzenie. Jedni z najlepiej wykreowanych bohaterów jakich czytałem. Psychologizm na poziomie boskim, dosłownie. Polecam najbardziej "Rowerzystę".

Darda - dodam jeszcze jego, zdobył Zajdla, nominacje, obecnie jeden ze sławniejszych pisarzy grozy w kraju. Głównie groza... wiejska. Regionu wschodniej polski. Potwory i przygoda.

Krzysztof T. Dąbrowski - Groza Bizarro, głównie. Do ostatniej książki "Grobbing" pisałem wstęp.

Orbitowski - cóż, chyba najbardziej znany pisarz grozy w kraju. Obecnie przebywa w Kopenhadze.

Jest jeszcze wielu, naprawdę wielu, mogę wspomnieć o Oli Zielińskiej, chociażby. Polska groza naprawdę prężnie się rozwija, tylko dociera do małej ilości osób. Mamy zepsuty rynek literacki, który stawia na pisarzy z zewnątrz, naszych nawet po wydaniu stawiając na niskich półkach, a jeśli wysokich, to zbytnio nie reklamując. Stąd sytuacja, w której ludzie uwielbiają Mastertona, Kinga czy Ketchuma, a o polskiej grozie nie wiedzą nic i przez to sądzą, że nam nie wychodzi.

Nieśmiało podlinkuję także siebie. Autorem jestem wydawanym, ale początkującym, niemniej... http://stonawski.efantastyka.pl/blog/in ... owiadania/
Ostatnio zmieniony 15 lip 2012, 8:26 przez Cedrik, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

12
Michale, to jest bardzo dobre, nie dziwię się, że Cię publikują. Czytałem tutaj (i nie tylko tutaj) wielu prozaików i poetów i Twoje opowiadania zrobiły na mnie takie wrażenie, że dawno czegoś takiego nie zaznałem. Domyślam się, że polski horror "ukrywa się" w jakiejś niszy, do której wcześniej nie miałem dostepu. mnie to się bardzo podoba.
Gratuluję, pełen szacun...
Poproszę o więcej linków.
Ostatnio zmieniony 07 sie 2012, 0:34 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Literatura Grozy

13
polliter pisze:Michale, to jest bardzo dobre, nie dziwię się, że Cię publikują. Czytałem tutaj (i nie tylko tutaj) wielu prozaików i poetów i Twoje opowiadania zrobiły na mnie takie wrażenie, że dawno czegoś takiego nie zaznałem. Domyślam się, że polski horror "ukrywa się" w jakiejś niszy, do której wcześniej nie miałem dostepu. mnie to się bardzo podoba.
Gratuluję, pełen szacun...
Poproszę o więcej linków.
Cóż, dziękuję :)
Horror ukrywa się w niszy, owszem... o bardzo wielu autorach po prostu nikt nie wie, a piszą wspaniale (Polecam "Rowerzystę" Adama Zalewskiego i "Siedlisko" Kazimierza Kyrcza oraz Roberta Cichowlasa) Może to nie stricte horror, ale... robi wrażenie).
A linki? Blog jest ich pełen. Ostatnio opublikowano moje opowiadanie "Owoce Wiosny", ale dalej... cóż, coś będzie. W każdym razie wielkie dzięki :)
Ostatnio zmieniony 07 sie 2012, 6:25 przez Cedrik, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: Literatura Grozy

14
A to jest ciekawy temat, jeszcze nie czytałem książki w które chociaż trochę można było sie bać. Nie oglądam horrorów ale bać się lubię. Zresztą w horrorach nie mają nic wspólnego z grozą tylko są obleśnymi historiami o psychopatach.:)
Ostatnio zmieniony 01 paź 2012, 11:48 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

15
Tu się zgadzam, ja rozumiem thriller od którego przechodzą ciarki po plecach. Ale horrorowa sieczka jest wystarczająco nie do zniesienia w filmie, co dopiero w książce.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2012, 15:28 przez Chmurka, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.

Re: Literatura Grozy

16
Kinga uwielbiam, nie znałam do tej pory polskiego odpowiednika - tu ukłon w stronę Cedrika :)
Myślę, że literatura skandynawska jeszcze się świetnie wpisuje w kanon literatury grozy - Millenium trzyma naprawdę w mocnym napięciu.
Czarna owca w ogóle ma świetny wybór książek z dreszczykiem.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2012, 16:20 przez Tapaska, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

17
Kiedyś bardzo lubiłem literaturę grozy, dziś moje zainteresowania się zmieniły, ale od czasu do czasu do niej wracam. Edgar allan poe, H.P. Lovecraft, Stefan Grabiński - a więc klasyka. Tylko i wyłącznie. Współczesne horrory to dla mnie papka popkulturowa, odrzuca mnie od tego
Ostatnio zmieniony 14 paź 2012, 15:25 przez spirytysta, łącznie zmieniany 1 raz.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Re: Literatura Grozy

18
Lovecrafra czytałem kiedyś jakieś opowiadanie. Muszę kiedyś nadrobić Za to graliśmy kilka sesji z rpg zew Cthulu :) to było momentami przerażajace.
Zacząłem teraz czytać książkę "Krąg" - to by pasowało do tematu. Rzecz jasna nie polkska książka tylko napisana przez Szwedów (dosłownie, bo napisana jest przez dwie osoby. Jak skończę to opowiem.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2012, 13:15 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

20
Briana Lumley'a cykl "Nekroskop", czytał kto ... ? ;)
Ostatnio zmieniony 17 paź 2012, 19:28 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Literatura Grozy

21
Abesnai pisze:Briana Lumley'a cykl "Nekroskop", czytał kto ... ? ;)
Nie czytaal bo i nie bardzo sie interesuję tego typu literaturą... Ale potrzebuje czegoś dla młodszego brata, bo wkręcił się w oglądanie horrorów, to juz chyba lepiej, zeby czytał :ech:
Ostatnio zmieniony 18 paź 2012, 12:52 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

22
serducho pisze:
Abesnai pisze:Briana Lumley'a cykl "Nekroskop", czytał kto ... ? ;)
Nie czytaal bo i nie bardzo sie interesuję tego typu literaturą... Ale potrzebuje czegoś dla młodszego brata, bo wkręcił się w oglądanie horrorów, to juz chyba lepiej, zeby czytał :ech:
Abe, tytuł fajnie brzmi, więc chyba się skuszę... :ahah:

Tak, Serducho, zdecydowanie lepiej, żeby czytał, przynajmniej rozrusza wyobraźnię.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2012, 21:40 przez polliter, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ateista - dzięki Bogu" Luis Bunuel
"Mam problem z piciem. Dwie ręce, a tylko jedna gęba" Keith Richards

Re: Literatura Grozy

23
"Nekroskop" - brzmi jakoś tak trupio. ;)

Klimat skandynawskiej literatury mi nawet pasuje, jest taki mroczny, ale nie jest to typowa literatura grozy. Ostatnio się nawet tymi szwedzkimi pisarzami interesowałam, choć Kręgu akurat nie znam.

Od jakiegoś tez czasu poluję na "Opowieści tajemnicze i szalone" Edgara Allana Poe, ale to dlatego, że mają genialne ilustracje.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2012, 13:47 przez Chmurka, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza.

Re: Literatura Grozy

24
Chmurka - póki co "Krąg" się fajnie czyta. Jest mrocznie, można się nawet momentami przestraszyć ale lektura jest bardziej młodzieżowa niż dla dorosłych. Jednak Szwedzi nie zawodzą i potwierdza się, że są w tym gatunku najlepsi.:)
Ostatnio zmieniony 24 paź 2012, 15:29 przez Małrycy, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

25
To prawda, Szwedzi robią dobry kawałek książki, który wciąga. :)
Ja akurat teraz czytam Stevena Eriksona. Czytam drugą część jego opowiadań. To jest bardziej dla dorosłych. Trzeba ogarniać fabułę.
Ale lubię czytać różne książki. :) czasami lubię i coś lekkiego.
Ostatnio zmieniony 02 lis 2012, 9:43 przez bosiek, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

26
Czy to ten przystojniak jest autorem owego Kręgu?...
Obrazek
Utalentowani i piękni, ja to kucze zazdroszczę. W kryminałach Szwedzi wymiatają. ale pisanych, bo filmy nudzą :P
Ostatnio zmieniony 02 lis 2012, 22:16 przez serducho, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Literatura Grozy

27
Tym bardziej, że "Krąg" został wydany w czarnej serii - gdzie jest to jakiś wyznacznik, że lektura zapowiada się mocno (m.in. Millenium) ale dla młodzieży. Niebawem na pewno sobie zakupię ;)
Ostatnio zmieniony 05 lis 2012, 10:52 przez Tapaska, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”

cron