Re: Krótki film o Małgosi

1
Właśnie obejrzałam reportaż o tej dziewczynce i normalnie płakać mi się chciało...
Moja siostra ma zespół Downa
Agnieszka i Zosia nakręciły film o siostrzyczce i... stały się znane. Ich dzieło robi furorę w internecie.

Drobna postać maszeruje w kierunku Sejmu, po chwili - elegancko ubrana - bierze udział w posiedzeniu Dziecięcego Parlamentu. Pojawia się plansza: "Czas na pracę". W tle muzyka jak ze starego kina. Kolejna plansza: "Czas na naukę". Dziewczynka siedzi po turecku na dywanie i przegląda album ze zdjęciami ptaków. "Czas na hobby". Gra na pianinie, urządza teatrzyk (w rolach głównych pluszowe owieczki), bawi się w basenie pełnym gumowych kulek, rysuje wielkie serce, przedrzeźnia własny cień… Zero słów, tylko obraz. Przejmujący, poruszający, wzruszający. Na film zagłosowało 18 tys. internautów z całego świata. - Wygrałyśmy! - zapiszczały Agnieszka (16) i Zosia (14) Tucholskie i aż podskoczyły z radości, kiedy na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej przeczytały, że zdobyły główną nagrodę w konkursie "Filmoteka Szkolna. Akcja". Z okrzykiem: "Małgosia, wygrałyśmy!" pobiegły do dwunastoletniej siostry i wykonały szalony taniec zwycięstwa.

Trzy siostry zawsze murem
Agnieszka i Zosia są bardzo utalentowane: chodzą do szkoły muzycznej, kręcą filmy, piszą artykuły, są wolontariuszkami. Ich dwunastoletnia siostra Małgosia to miła, uśmiechnięta, ciekawa świata, ale bezbronna dziewczynka. Ma zespół Downa, genetyczną chorobę. Siostry dałyby się za nią pokroić. - Pytają nas czasem: "Po co wychodzisz na dwór z tym dziwolągiem?", albo: "Dlaczego nie zostawisz jej w domu?" - opowiada Zosia. - Dlaczego miałabym się wstydzić? Przecież jest taka jak inni! - mówi, a Agnieszka dodaje: - Nienawidzę, gdy ktoś obraża Gosię, gapi się na nią, wytyka palcami, głupio komentuje! Ona to bardzo przeżywa! Ma wtedy w oczach taki smutek i pytanie: "Dlaczego ze mnie się naśmiewasz, przecież nie zrobiłam Ci nic złego?" - opowiada Agnieszka. Buntuje się też, gdy ludzie bezmyślnie wyzywają się od "downów". - Wystarczy, że ktoś komuś zabierze plecak, szturchnie, powie coś nie tak i już: "Zostaw mnie, downie" lub "Spadaj, downie"! Przecież zespół Dow- na to poważna wada genetyczna, nieuleczalna choroba! Nie jest to na pewno obraźliwe określenie! - denerwuje się Agnieszka.

Artykuł pochodzi z numeru 6/10 ze strony 38
źródło: dziewczyna.pl

O to ten filmik... A i artykuł nie jest cały niestety...



Co o tym sądzicie? Moim zdaniem te siostry Małgosi są wielkie. Pokazują problem z akceptacją. Badania pokazują, że tylko 28% akceptuje ludzi z chorobą Downa... A przecież to normalne osoby...
Ostatnio zmieniony 07 cze 2010, 21:02 przez Bujaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce...
Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej...”

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/ <--- mój Blog o Książkach :D
ZAPRASZAM!!

Re: Krótki film o Małgosi

2
O, Bujaczek, dzięki! :calus:

Ten filmik jest rzeczywiście piękny i wiele mówiący. Siostry Małgosi są rzeczywiście wielkie i ich walka o równe prawa dla każdego człowieka zasługuje na równie wielkie uznanie.

Zawsze szokowało mnie podejście ludzi do "inności" i traktowanie osób niepełnosprawnych czy chorych w protekcjonalny sposób (o wyszydzaniu, wyśmiewaniu, już nawet nie wspomnę). Od dzieciństwa się zastanawiałam nad problemem, bo już jako dziecko słyszałam wypowiedzi dorosłych o ludziach niepełnosprawnych czy chorych: to takie "nieszczęśliwe dziecko" czy "nieszczęśliwy człowiek"... I zawsze kołatało mi się w głowie: "na Boga, a czemu nieszczęśliwy?"... Czy nasze człowieczeństwo ma polegać na podziałach ludzi na zdrowych i "innych"? Czy zdrowie fizyczne jest gwarancją szczęścia? Czy osoba chora albo niepełnosprawna nie ma prawa do szczęścia? W czym ona jest "inna"???

Myślę, że siostry Tucholskie pięknie pokazały, jak wielkie bariery człowiek sam sobie stworzył, w swojej głowie, dokonując takich podziałów. To jest dopiero "inwalidztwo" (mentalne), nie potrafić dostrzec człowieka w kimś innym, kto idzie przez życie dużo trudniejszą drogą...
Ostatnio zmieniony 08 cze 2010, 6:50 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Krótki film o Małgosi

3
Film zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Niewiele mogę dodać do wypowiedzi Lidki poza tym, że znam odpowiedź na pytanie jakie na koniec zadaje Małgosia.

... dlatego bo w świecie w którym chciwośc jest najwyższą cnota , rywalizacja o wszystko filozofią, a odrzucenie sposobem na "oczyszczenie" społeczeństwa z odmienności, najmniejsza słabość innej osoby jest dobrym pretekstem do wykluczenia z grona "osób normalnych".
Ostatnio zmieniony 08 cze 2010, 12:43 przez Snajper, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiara nie poparta krytyczną analizą rzeczywistości jest tylko naiwnością. [img]http://img202.imageshack.us/img202/8959/jednoroecmini.png[/img]

Re: Krótki film o Małgosi

4
Wielu uważa takie osoby za coś dziwnego i boją się kontaktu z nimi. I to właśnie powoduje te bariery. Coś co jest inne nie ma racji bytu. Nie zwraca się uwagi na uczucia człowieka.
Ostatnio zmieniony 08 cze 2010, 12:52 przez Bujaczek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Spróbuj choć raz odsłonić twarz i spojrzeć prosto w słońce...
Zachwycić się po prostu tak i wzruszyć jak najmocniej...”

http://zapatrzonawksiazki.blogspot.com/ <--- mój Blog o Książkach :D
ZAPRASZAM!!

Re: Krótki film o Małgosi

5
Snajper pisze:... dlatego bo w świecie w którym chciwośc jest najwyższą cnota , rywalizacja o wszystko filozofią, a odrzucenie sposobem na "oczyszczenie" społeczeństwa z odmienności, najmniejsza słabość innej osoby jest dobrym pretekstem do wykluczenia z grona "osób normalnych".
Podpisuje sie pod tym obydwiema rękoma .....

Lidka ,na te pytania nie ma odpowiedzi ,ja przestałam je zadawac już dawno ....

Kazdy człowiek ,ale kazdy bez wyjatku dąży do doskonałości ,do swojego pięknego ''Ja '' -wszystko musi byc najlepsze ,jakakolwiek rysa ,jakakolwiek ,powoduję odrzucenie ,taka prawda ....

Do nas do Żabna do koni przyjeżdżaja dzieci z Ośrodka Dzieci Niepełnosprawnych -z wadami genetycznymi ,z róznymi zaburzeniami ....Dzieci mnie rozczulają swoja prostotą ,spojrzeniem na świat w taki prosty ,cudowny sposób .I to ciągłe pytanie ?-,dlaczego ludzie tak nie moga patrzec na świat jak własnie te dzieci ....
I gdybyscie mogli przez chwile popatrzec na więź koni własnie z takim dziecmi :)

Polecam książke Doroty Terakowskiej ''Poczwarka''
Daję do myslenia ,bulwersuje ,tak bulwersuje ,bo pokazuje prawdziwe oblicze człowieka ,kiedy musi zetknac sie z ta chorobą ...Ale jest piekna ,polecam !!!!
Ostatnio zmieniony 08 cze 2010, 13:29 przez Dorcik, łącznie zmieniany 2 razy.
''..Szukam Ciebie wariatko radosna,Z gniazdem ptasim w dłoniach,Jeszcze w Tobie cień nadziei,Na zgłupienie wspólne, śmiech z niczego,I taniec w deszczu... '':) :)

Re: Krótki film o Małgosi

6
Dorcik pisze:Polecam książke Doroty Warakomskiej ''Poczwarka''
Terakowskiej ;D
Ja również miałam kontakt z osobami upośledzonymi i przyznam szczerze, że początkowo miałam pewne obawy i podchodziłam do nich z dystansem. Musiałam oswoić się z nową sytuacją i później nie było już żadnych problemów. Teraz kiedy tylko usłyszę jakieś obraźliwe słowo na temat takich ludzi to od razu reaguję.
Ostatnio zmieniony 08 cze 2010, 13:36 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
This is what makes us girls
We all look for heaven and we put our love first
Somethin' that we'd die for, it's our curse
Don't cry about it
Lana Del Rey

Re: Krótki film o Małgosi

7
Dzieki Ci Aka za poprawke ,upsssprzejęzyczyłam się ,zdarza sie ....:D
''..Szukam Ciebie wariatko radosna,Z gniazdem ptasim w dłoniach,Jeszcze w Tobie cień nadziei,Na zgłupienie wspólne, śmiech z niczego,I taniec w deszczu... '':) :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historie napisane przez życie”

cron