Re: Radosna twórczość i mapa demokracji :)

1
W ubiegłym tygodniu zakupiłam magazyn, ponoć naukowy. Ponoć, ponieważ wg mnie jest delikatnie rzecz ujmując średnio naukowy... Do czego zmierzam. Otóż w owym magazynie zamieszczono mapę rozwoju demokracji na świecie. Jednak już na pierwszy rzut oka średnio wykształconego człowieka widać, że mapa nie odpowiada prawdzie. Ba, posunę się nawet do stwierdzenia, że kłamie "w żywe oczy" i to nawet nie w kwestii samej demokracji, a źle wytyczonych granic państw...

Link do map:

1. Mapa nr 1 (jedna na stronie)

To jest mapa ustrojów politycznych świata w 1937-45. Jako, że rozdzielczość mapy na stronie jest powalająca, to zamieszczam do niej opisy:
Ciemny fiolet: demokracja, jasny fiolet: ograniczona demokracja, ciemny pomarańczowy: komunizm, blado żółty: rządy jednopartyjne, ciemna zieleń: dyktatura, jasna zieleń: dyktatura wojskowa, kremowy / jasny pomarańczowy: monarchia, szary: kolonie, obszar zakreskowany: zwierzchnictwo UK (Egipt, Irak, Tybet)

http://www.kesfetmekicinbak.com/atlasla ... _0.jpg.php

2. Mapa nr 2 - prawy góry róg - mapa Europy 1937-45 (3 mapy na stronie)

Opis: ciemny fiolet: demokracja, jasny fiolet: ograniczona demokracja, jasna zieleń: dyktatura, ciemna zieleń: dyktatura faszystowska, jasny żółty: rządy jednej partii, pomarańczowy: rządy komunistów, korona: monarchie, gruba (czerwona) linia: rozprzestrzenienie się drugiej wojny światowej i dyktatury nazistowskiej.

http://www.kesfetmekicinbak.com/atlasla ... _1.jpg.php

Opis co do II RP:

Polska: system parlamentarny przewidywany przez konstytucje z marca 1921 r. nie wszedł w życie. W 1926 nastąpiła dyktatura (w sensie: niepodważalne rządy) Piłsudskiego. Po śmierci Piłsudskiego w reżimie pułkownika (1935-39) rządy dyktatorskie były kontynuowane. Podczas okupacji nazistowskiej, znajdująca się w rekach faszystów i przeżywająca piekło Polska, po wojnie przeszła (dosł. ześlizgnęła się) do bloku socjalistycznego i weszła w (do) dyktaturę jedynej partii komunistycznej.

Mapa nr 3 - systemy polityczne na świecie w latach `50 - lewy, dolny róg.

Opis: ciemny fiolet: pełna demokracja, jasny fiolet: ograniczona demokracja, ciemny pomarańczowy: rządy komunistów, blado żółty: rządy jednopartyjne, ciemna zieleń: dyktatura, jasna zieleń: dyktatura wojskowa, kremowy / jasno pomarańczowy: monarchia, brązowy: działania wojenne (Laos, Wietnam, Kambodża, Kolumbia), szary: kolonie.

Mapa nr 4 - systemy polityczne na świecie 20 lat temu - prawy, dolny róg.

Opis: ciemny fiolet: pełna demokracja, jasny fiolet: ograniczona demokracja, ciemny pomarańczowy: rządy komunistów, blado żółty: rządy jednopartyjne, ciemna zieleń: rządy autorytarne, jasna zieleń: dyktatura wojskowa, kremowy / jasno pomarańczowy: monarchia, brązowy: działania wojenne (Azerbejdżan, Burundi), szary: kolonie.

Zauważone przeze mnie błędy:

1. W 1937 - Hatay - najbardziej wysunięty na południe kraniec Turcji był terytorium mandatowym Francji i znajdował się w granicach Syrii. A więc ten fragment powinien zostać zaznaczony inaczej niż pozostała część terytorium Turcji. Okręg Hatay został włączony do Turcji dopiero w 1939.

2. W 1937 Wilno leżało w granicach terytorialnych II RP i z pewnością nie było stolicą Litwy!

3. Południowa granica II RP była wysunięta nieco bardziej na południe, za to w okolicach Śląska Cieszyńskiego dziwnym trafem chyba nam nieco landu dodano...

4. W latach 1938-39 zmieniły się granice w naszej części Europy, co na onej mapie uwzględnione też nie zostało. Dotyczy to Czechosłowacji, Słowacji - jako niepodległego państwa, zmuszonego przez III Rzeszę do oddania Węgrom Koszyc i Rusi Zakarpackiej, i wreszcie Węgier, z którymi to zaczęliśmy graniczyć.

5. Wg mapy, dowiedzieć się także można, że Prusy Wschodnie to obszar z tendencjami komunistycznymi, należący do ZSRR...

Ad. 1-5.
Jeśli przyjmiemy stan faktyczny na rok 1937 to wydaje mi się oczywistym, że granice państw są z roku 1937. Tak więc mapa jest błędna, bo Hatay nie było okręgiem tureckim. Jeśli zaś jest to data wyjściowa w przedziale 1937-45, to powinny zostać uwzględnione wszystkie zmiany terytorialne w Europie, anie tylko ograniczone do nabytków terytorialnych Turcji. Tak więc i z tej strony patrząc mapa jest błędna. Pomijając jednak kwestię zmiany granic, to granice II RP są także błędnie zaznaczone (kwestia chociażby Wilna).
Z dużym zaskoczeniem dowiedziałam się też, że Prusy Wschodnie, to część ZSRR. Nie bardzo rozumiem, skąd komuś mógł wpaść do głowy taki pomysł?? W takim razie przecież III Rzesza miałaby o jeden (co najmniej) pretekst do rozpętanie wojny mniej (chodzi o kwestię "korytarza" pomiędzy III Rzeszą a Prusami Wschodnimi)...


6. Cała Europa z wyłączeniem wysp brytyjskich, Hiszpanii i Szwecji, a za to z uwzględnieniem ZSRR (na linii Sankt Petersburg, Nowogrod, Tula, Wołgograd, Stawropol, Krasnodar, aż do Morza Czarnego) w latach 1937-45 była pod wpływem nazizmu (zasięg działań wojennych), przy jednoczesnym faszyzmie w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Szwajcarii, Austrii i Niemczech. Wiem, że nazizm jest wersją faszyzmu, ale mam dziwne wrażenie, że w tej publikacji oba pojęcia są używane zamiennie. Jeśli bowiem przyjmiemy, że działania wojenne toczyły się także w Afryce itd, to czemu owe państwa nie są uwzględnione? Chodzi mi tu o działania wojenne prowadzone głównie przez Niemców i Włochów.

7. Także w tym okresie w II RP tj. 1937-45, mieliśmy rządy dyktatury wojskowej (?), gdy w tym czasie w Turcji były rządy jednopartyjne... Zawsze sądziłam (i tak pamiętam z lekcji historii), że II RP najpierw miała ustrój demokratyczny, który po zamachu majowym w 1926 został przekształcony w system rządów autorytarnych. W przypadku Turcji było podobnie (tj. w okresie wczesnej republiki było wiele partii), z tym, że kto nie zgadzał się z jedyną, "słuszną" partią CHP (dla niewtajemniczonych partia z zapleczem wojskowym aktywnie popierająca Atatürka) ten miał duży ból głowy, dosłownie i w przenośni.

O ile może się przyczepiam w punktach 6 i 7, o tyle co do pozostałych punktów mam niezachwianą pewność, że mam rację. :D Co o tym sądzicie? Może ktoś dysponuje taką mapą rozwoju ustrojów politycznych?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2010, 12:09 przez Laszka, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Radosna twórczość i mapa demokracji :)

3
Podajesz linki do wydawnictwa tureckiego. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że tłumacz miał zerowe pojęcie o historii i polityce, stąd takie cuda. Z drugiej strony zagraniczne wydawnictwa nie sa nasiąknięte polskimi fobiami i warto po nie sięgać.
Zresztą że wydawnictwo naukowe, to nie znaczy, że dobre. Uczelni jest teraz mnóstwo, ale ich poziom wręcz żałosny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Powszechna”

cron