Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

1
Znane jest stanowisko,że czasami jedno z wydarzeń pociąga za sobą takie skutki,że historia całego narodu ,państwa czy cywilizacji może potoczyć się zupełnie inaczej.


Np.jak wyglądał by świat gdyby Gutenberg nie wynalazł druku?
Ostatnio zmieniony 03 maja 2010, 20:35 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

3
Być może Gutenberg lubił spirytus :)

Moim zdaniem druk wynalazłby ktoś inny, najwyżej byłby w tej dziedzinie kilkudziesięcioletni poślizg;)

Z drugiej strony druk bardzo wyraźnie wpłynął na zasięg reformacji, więc i tutaj pewnie byłyby poważne zmiany.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2010, 0:58 przez spirytysta, łącznie zmieniany 2 razy.
"Widziałem słynne grody starożytności, spoczywające pod całunem piasku lub kamienia, jak Kartagina, miasta greckie na Sycylii, równinę Rzymu z rozwartymi grobami i śpiące pod popiołem Wezuwiusza snem wieków dwudziestu cmentarze." L. Denis

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

4
spirytysta pisze:Być może Gutenberg lubił spirytus :)

Moim zdaniem druk wynalazłby ktoś inny, najwyżej byłby w tej dziedzinie kilkudziesięcioletni poślizg;)

Z drugiej strony druk bardzo wyraźnie wpłynął na zasięg reformacji, więc i tutaj pewnie byłyby poważne zmiany.
Wszystko co było potrzebne do druku było dostępne już kilkaset lat , tak więc czemu nie wcześmiej ktoś inny.
Ja wcale nie mam pewności ,że za kilkadziesiąt lat ktoś inny by zaczął drukować
Ostatnio zmieniony 06 maja 2010, 6:57 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

5
"...Jednak, jeśli chodzi o świat, to nie Gutenberg był prekursorem druku. Już bowiem 10 wieków wcześniej, gazety – biuletyny urzędowe chińskiego dworu cesarskiego zaczęto odbijać przy pomocy drewnianych matryc – wyryty ręcznie tekst pokrywano tuszem i odbijano na papierze. W 868 roku wydana zostaje pierwsza drukowana książka „Diamentowa Sutra”. Pierwsze „ruchome czcionki”, wycinane są w drewnie, a w roku 1049 kowal Pi-Sheng (podobno Koreańczyk) „odlewa” je z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego (kamionka). Już wtedy, od X w n.e. pokazują się „Ogłoszenia Stolicy” (Ching-Pao), z modyfikacjami ukazujące się aż do upadku cesarstwa chińskiego w roku 1911. Równocześnie Chińczycy drukują pierwsze książki „blokowe” (ksylografy). Czcionki-obrazki odlewano też z brązu. Nie ujmując sławy mogunckiemu drukarzowi należy więc pamiętać o Chińczykach. Dzisiaj produkują najróżniejsze podróbki, dawno temu wymyślili druk, papier, proch, jedwab, porcelanę, papierowy pieniądz, pług, a nawet taczki. Nawet ich pierwsza gazeta (Ti-pao) była wcześniejsza niż rzymska gazeta Cezara „Acta Diurna”. Te dawne gazety widziałem kilka lat temu, podczas pobytu w Chinach. ..."

Zbigniew Bajka
(add. Naturalnie autor powyższego tekstu - nie ja ;) )

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 07 maja 2010, 19:49 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

6
Abesnai pisze:"...Jednak, jeśli chodzi o świat, to nie Gutenberg był prekursorem druku. Już bowiem 10 wieków wcześniej, gazety – biuletyny urzędowe chińskiego dworu cesarskiego zaczęto odbijać przy pomocy drewnianych matryc – wyryty ręcznie tekst pokrywano tuszem i odbijano na papierze. W 868 roku wydana zostaje pierwsza drukowana książka „Diamentowa Sutra”. Pierwsze „ruchome czcionki”, wycinane są w drewnie, a w roku 1049 kowal Pi-Sheng (podobno Koreańczyk) „odlewa” je z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego (kamionka). Już wtedy, od X w n.e. pokazują się „Ogłoszenia Stolicy” (Ching-Pao), z modyfikacjami ukazujące się aż do upadku cesarstwa chińskiego w roku 1911. Równocześnie Chińczycy drukują pierwsze książki „blokowe” (ksylografy). Czcionki-obrazki odlewano też z brązu. Nie ujmując sławy mogunckiemu drukarzowi należy więc pamiętać o Chińczykach. Dzisiaj produkują najróżniejsze podróbki, dawno temu wymyślili druk, papier, proch, jedwab, porcelanę, papierowy pieniądz, pług, a nawet taczki. Nawet ich pierwsza gazeta (Ti-pao) była wcześniejsza niż rzymska gazeta Cezara „Acta Diurna”. Te dawne gazety widziałem kilka lat temu, podczas pobytu w Chinach. ..."

Zbigniew Bajka

Pozdrawiam.
Podaj mi proszę źródło dotyczące Pi-Shenga - nie słyszałem o nim .
Ostatnio zmieniony 07 maja 2010, 19:58 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

7
Ok.

Encyclopedia Britannica
http://www.britannica.com/EBchecked/top ... 6/Pi-Sheng

INVENTING PRINTING
by John H. Lienhard
http://www.uh.edu/engines/epi894.htm
Ostatnio zmieniony 07 maja 2010, 20:28 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

9
Grzegorz pisze:Np.jak wyglądał by świat gdyby Gutenberg nie wynalazł druku?
Gutenberg druku nie wynalazł. Wynalazł go Laurens Janszoon Coster z Haarlemu (dzisiejsza Holandia). Ale jego pracownik wykradł opracowany przez Costera system i dostarczył Gutenbergowi. Zresztą w kronice kolońskiej z 1499 roku stoi, że Gutengerg zaczął druk na podstawie wynalazku niderlandzkiego.
A że nic sie nie zachowało - bo Haarlem nie miał szcześcia. W 1573 roku został zdobyty i dokumentnie złupiony przez Hiszpanów. A trzy lata później całe miasto poszło z dymem. A w czasie tulipanowej prosperity nikomu nie było w głowie szukanie śladów po Costerze i jego wynalazku. I tak to, co mogło ocaleć, zgineło. Została tylko pamieć.
Ostatnio zmieniony 29 maja 2010, 10:49 przez Gollum, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

10
Gollum, zajrzyj do źródeł które podałem wyżej :D
Druk na pewno nie jest europejskim wynalazkiem.
Chyba że weźmiemy pod uwagę jego zbliżoną do teraźniejszej postać - wtedy się zgodzę ;)
Ostatnio zmieniony 29 maja 2010, 15:23 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

11
Abesnai pisze:Gollum, zajrzyj do źródeł które podałem wyżej :D
Druk na pewno nie jest europejskim wynalazkiem.
Ale przecież o tym dobrze wiemy. Nikt nie neguje, że Chińczycy byli pierwsi i że pojedyncze wymienne czcionki znane były w Europie przed Gutengergiem i Costerem. Nam chodzi tu o to, kto jako pierwszy wprowadził współczesny system druku, który w mało zmienionej formie stosowany był jeszcze w początku lat dziewiećdziesiątych XX wieku. Zresztą do wynalazku Gutenberga ewentualnie Costera, pretenduje jeszcze co najmniej trzech (Czech, Włoch i Belg)
Ostatnio zmieniony 29 maja 2010, 21:35 przez Gollum, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

12
Odświeżam :D

co by było gdyby ... nie skonstruowano pierwszej bomby atomowej ?

(wiem trochę tendencyjne, ale ... ;))
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 0:21 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

13
Abesnai pisze:Odświeżam :D

co by było gdyby ... nie skonstruowano pierwszej bomby atomowej ?

(wiem trochę tendencyjne, ale ... ;))
Na pewno IIWŚ trwałaby na Pacyfiku dłużej. Może nawet doszłoby do remisowego jej końca. Można gdybać i wymyślać dziesiątki alternatywnych scenariuszy.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 0:38 przez Aryamanesh, łącznie zmieniany 1 raz.
Nieokrzesany barbarzyńca.
Bo w życiu trzeba mieć twarde łokcie i mocny język.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

15
Ja?! pisze:Co by było gdyby nie stworzono człowieka ? Na ziemi byłoby pełno lasów zwierząt. Nie byłoby pustyń. Czy byłby to raj ? Napewno dla zwierząt i roślin. Teraz mają piekło. Eksterminacja.
Nie byłoby pustyń?
Po czym wnosisz?
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 14:06 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

16
Bo pustyń nie było setki tys lat temu. Naukowcy odkryli na nich pozostałość promieniowania jakby po wybuchu bomb atomowych. Pisma starożytne potwierdzają że miały tam miejsce wybuchy atomowe po których teren został skażony na tysiące lat a ziemia została wypłukana i został piach i kamienie. Drzew nie było więc nie wysyłały prośby o deszcz do chmur, więc do dziś deszcz pada bardzo rzadko. Ale sachara jest pod tym względem wyjątkowa. Podobno sztucznie naniesiono na nią miliony ton piachu z dna morza śródziemnego by przykryć pozostałości starożytnych urządzeń, pasów startowych, lądowisk, budynków, i by zakryć promieniowanie i teren który został skażony. To było jedno z ostatnich działań obcych na ziemi w dużej skali. Pozostały pasy startowe w ameryce południowej. Co się dało zostało z ziemi wywiezione na planete z której przybyli Ci którzy połączyli swoją karme z ziemią poprzez stworzenie człowieka.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 15:28 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

17
"Ja?!" - nie sprowokujesz mnie- Ty nie piszesz tego poważnie.
Nie dam się nabrać.
"pozostałość promieniowania jakby po wybuchu bomb atomowych" - to mnie powaliło !
POZOSTAŁOŚCI PROMIENIOWANIA - super.


Stary nie zapomnij o kręgach z zbożu - sezon niedługo !
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 16:38 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 2 razy.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

18
Super :-) tylko że ja te wybuchy atomowe widziałem tysiące lat temu, to co budowaliśmy przy użyciu technologii której ludzie jeszcze nie mają poszło z dymem. Ale część budowli istnieje do dzisiaj - to te w które nie włożysz żyletki pomiędzy głazy bo tak są dopasowane mimo że każdy może mieć inny rozmiar. A ufo po co mi to badać skoro mieliśmy podobne statki latające. To mi nie dziwne. Żeby Cię bardziej zszokować powiem że ich silnikiem jest taka sama zasada jaką jest utrzymanie wszechświata. Elektromagnetyzm plus obrót. To jest ta antygrawitacja. A widziałeś wojny galaktyczne ? Przy nich star trek to miś pluszowy. Absolutnie w to nie wierz :-)
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 23:56 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Co by było gdyby?-HISTORIA ALTERNATYWNA

19
Ja?! pisze:Super :-) tylko że ja te wybuchy atomowe widziałem tysiące lat temu, to co budowaliśmy przy użyciu technologii której ludzie jeszcze nie mają poszło z dymem. Ale część budowli istnieje do dzisiaj - to te w które nie włożysz żyletki pomiędzy głazy bo tak są dopasowane mimo że każdy może mieć inny rozmiar. A ufo po co mi to badać skoro mieliśmy podobne statki latające. To mi nie dziwne. Żeby Cię bardziej zszokować powiem że ich silnikiem jest taka sama zasada jaką jest utrzymanie wszechświata. Elektromagnetyzm plus obrót. To jest ta antygrawitacja. A widziałeś wojny galaktyczne ? Przy nich star trek to miś pluszowy. Absolutnie w to nie wierz :-)
Jestem w szoku !
:brawo:
Ostatnio zmieniony 04 cze 2010, 16:01 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
JATAGANIE - ZDRÓWKA ŻYCZĘ !!!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Powszechna”

cron