Re: Zielarstwo w praktyce

1
No ten dział mnie cieszy bardzo. Niemniej należałoby znaleźć eksperta w temacie aby sobie krzywdy nie zrobić przypadkiem. Mamy tu eksperta od ziół?
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 16:51 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Zielarstwo w praktyce

2
Mnie tez watek cieszy - i mam nadzieje, ze znajdziemy tu wiele informacji. Jakby nie patrzyl - kazdy ma jakies porady od wlasnej babci czy mamy na temat waleriany czy kwiatu lipy...
Ja nie jestem zadnym znawca ale pamietam, ze w szkole medycznej mielismy pare miesiecy na farmokologii kiedy uczylismy sie o ziolach.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 16:58 przez Krystek, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystek
"Artificial intelligence is no match for natural stupidity."

Re: Zielarstwo w praktyce

3
No ja miałam w tym roku farmakognozję, czyli naukę o substancjach leczniczych pochodzenia roślinnego... dla mnie leczenie ziołami to czysta nauka i nie wiem, czemu ten dział jest w "wiedzy tajemnej" :niewiem:
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 17:05 przez kasia88, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Zielarstwo w praktyce

5
Liczyłem na forumowe wiedźmy, ale jeśli nie zechcą się podzielić swoją wiedzą, to będziemy kombinowali we własnym zakresie.:D
Dział jest dlatego, że nie wyobrażam sobie dzielenia się wiedzą na tematy o których większość woli nie pamiętać, bez włączenia w nią zielarstwa.
OK, każdy wie, że do mięsa dodajemy pieprzu, bazylii i tymianku, a marihuana to to co się pali, ale ziół jest zdecydowanie więcej, niektóre mają zastosowanie smakowe, zapachowe, inne są substancjami psychotropowymi, niektóre są śmiertelnymi truciznami, a części używa się także w magicznych wywarach i kadzidłach.
Nie będziemy się koncentrować koniecznie na magii i truciznach, ale mam nadzieję, że dział da nam trochę większą wiedzę na temat tego do czego możemy wykorzystywać zioła które możemy znaleźć na łące, w lesie, lub choćby u siebie w ogródku.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 18:39 przez Risthalion, łącznie zmieniany 1 raz.
powiedz mi co o mnie myślisz...

Ludzie są głupi. Zawsze to powtarzam.

NIENAWIDZĘ FANATYKÓW.:mad:

Re: Zielarstwo w praktyce

6
... oraz w aptece, w dziale ziółek z Herbapolu :) A coby pozostać w klimacie panie wiedzą dlaczego nie pijamy herbatek oczyszczających lub wyszczuplających z dziurawcem w trakcie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych? :)
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 19:28 przez Artur, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Zielarstwo w praktyce

8
Artur pisze:A coby pozostać w klimacie panie wiedzą dlaczego nie pijamy herbatek oczyszczających lub wyszczuplających z dziurawcem w trakcie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych? :)
Zaburzają prawidłowe i całkowite wchłanianie substancji hormonalnych zawartych w tabletkach. Zwłaszcza, jeżeli efekt przeczyszczający następuje do 5 h po zażyciu. Polemizowałabym jednak, że jest to regułą ;)
A żeby było w temacie, to polecam incydentalinie herbatkę z SENESU, jako środek, powiedzmy-przeczyszczający :)
Z ziółek, zawsze mam w domu senes, miętę i meliskę :P
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 22:59 przez kszynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Dobre momenty jak fotografie, zbieram w swej głowie jak w starej szafie ...

Re: Zielarstwo w praktyce

9
kszynka pisze:
Artur pisze:A coby pozostać w klimacie panie wiedzą dlaczego nie pijamy herbatek oczyszczających lub wyszczuplających z dziurawcem w trakcie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych? :)
Zaburzają prawidłowe i całkowite wchłanianie substancji hormonalnych zawartych w tabletkach. Zwłaszcza, jeżeli efekt przeczyszczający następuje do 5 h po zażyciu. Polemizowałabym jednak, że jest to regułą ;)
Ja nie polemizuję ;) Stwierdzam jedynie, że temat jest coraz częściej dyskutowany przez gremia medyczne i dietetyczne ;)
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 23:15 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Zielarstwo w praktyce

10
Ale do rzeczy moja propozycja. Zakładajcie wątki tematyczne. Własne. Z nazwą ziółka, przetworu, metody przygotowania etc. etc.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 23:16 przez Artur, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Zielarstwo w praktyce

11
Artur pisze:Ja nie polemizuję ;) Stwierdzam jedynie, że temat jest coraz częściej dyskutowany przez gremia medyczne i dietetyczne ;)
Muszą o czymś dyskutować ;) Słowo Gremium, zobowiązuje :D Faktem jest jednak, że szeroko rozumiane "ziołolecznictwo" chyba ciągle po macoszemu traktowane jest przez medycynę. Błąd, wedlug mnie.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 23:20 przez kszynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Dobre momenty jak fotografie, zbieram w swej głowie jak w starej szafie ...

Re: Zielarstwo w praktyce

12
Artur pisze:Ale do rzeczy moja propozycja. Zakładajcie wątki tematyczne. Własne. Z nazwą ziółka, przetworu, metody przygotowania etc. etc.
Dałem kilka przykładów :) Czekam na więcej ;)
Ostatnio zmieniony 27 mar 2010, 23:38 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Zielarstwo w praktyce

13
Risthalion pisze:Liczyłem na forumowe wiedźmy, ale jeśli nie zechcą się podzielić swoją wiedzą, to będziemy kombinowali we własnym zakresie.:D
Risthalion :satan: wcale się nie zorientowałam, do kogo się odnosisz :P

W miarę możliwości będę tutaj zaglądać i pisać.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 31 mar 2010, 9:09 przez Ishtar, łącznie zmieniany 1 raz.
When the Sun is cold and black, when you wanna scream and shout...
And the record plays "The dark side of the Moon"...

Re: Zielarstwo w praktyce

15
W takim razie liczę, że inne osoby, znające się na rzeczy, pomogą Ci w ogarnięciu tego działu. Ja jednak mam zbyt mało czasu.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2010, 12:20 przez Ishtar, łącznie zmieniany 1 raz.
When the Sun is cold and black, when you wanna scream and shout...
And the record plays "The dark side of the Moon"...

Re: Zielarstwo w praktyce

18
Crows pisze:jeśli ktoś patrzy na zioła tylko ze wzgledu na ich skład to ma wielki bałagan w głowie
A możesz rozwinąć bardziej tę myśl?
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2010, 21:28 przez kszynka, łącznie zmieniany 1 raz.
Dobre momenty jak fotografie, zbieram w swej głowie jak w starej szafie ...

Re: Zielarstwo w praktyce

19
np taki skrzyp , co z tego że zawiera wiele jakiś składników i radzi sie by go pić bo zdrowy na nerki , ale trzeba wiedzieć przede wszystkim że skrzyp ma energie wychładzająca i przy słabych nerkach , przy zimnych stopach ten że skrzyp jest niebezpieczny,
tak samo dzieje sie z produktami którymi sie napychamy , narobiono szumu jaka to dobra czekolada bo zawiera magnez , jak można być tak nieodpowiedzialnym , czy czekolada to sam magnez ?? jest w niej wiele innych składników które działają odwrotnie niż magnez ,
tak w skrócie :pogaduchy:
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2010, 21:42 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Zielarstwo w praktyce

20
Risth, nie obrażam się,po prostu uważam, że ktos inny na tym miejscu będzie lepszy. :)
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2010, 8:30 przez Ishtar, łącznie zmieniany 1 raz.
When the Sun is cold and black, when you wanna scream and shout...
And the record plays "The dark side of the Moon"...

Re: Zielarstwo w praktyce

21
Dziwne że nie ma tu wątku o ziołach ojca Klimuszko, sam bym założył ale nie mam takich uprawnień. Facet był jasnowidzem i zielarzem, napisał książke "wróćmy do ziół" gdzieś w necie widziałem w formie pdf. Naprawde warto ją mieć i ja ją mam :)
Ostatnio zmieniony 24 maja 2010, 11:19 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Zielarstwo w praktyce

22
Masz uprawnienia. Wystarczy wejść do działu i w górnym prawym rogu znajdziesz link 'Nowy watek'.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2010, 11:26 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Artur ♆

Żyjemy w czasach, gdzie wytwory schorowanej wyobraźni mają większe prawo obywatelstwa niż rzetelne myślenie.

Re: Zielarstwo w praktyce

24
Poważnie :| ...
Na alergię na pyłki coś ... coś ... ???
Ostatnio zmieniony 02 cze 2010, 23:52 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Zielarstwo w praktyce

25
alergiczny katar : ziele fiołka trójbarwnego * ziele świetlika * ziele dziurawca * ziele skrzypu polnego * ziele tasznika * owoc kolendry * liść pokrzywy * ziele bylicy * kora kruszyny * ziele bukwicy * kłącze perzu * wszystko po równo. To z książki jest.
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 0:12 przez Ja?!, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Zielarstwo w praktyce

26
Te ziela mnie nie uczulą dodatkowo ?
Dziękuję naturalnie :)
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 0:23 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: Zielarstwo w praktyce

27
Abesnai pisze:Te ziela mnie nie uczulą dodatkowo ?
Dziękuję naturalnie :)
uczulą , kiedy Klimuszko pisał ten zestaw to jeszcze wówczas nie było tak daleko zaawansowanej chemizacji naszego środowiska ,
z tego zestawu należy odrzucic ziele dziurawca i owoc kolendry , a wówczas nie bedąc kompletny ten zestaw może pszesunąć działanie na inne strefy,
w zestawach Klimuszki można znaleźć zioła , których sie już nie kupi w sklepach zielarskich bo te roślinki są pod ochrona jako ginący gatunek,
cóż mogą pomóc te zióka na przebudzone histaminy pod wpływem przybywania w zbyt gorących pomieszczeniach ,albo gdy ktoś przejada sie czekoladą i chipsami czy produktami z octem :fiufiu:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2010, 7:32 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Zielarstwo w praktyce

29
JA często szczególnie wiosną stosuję kurację ziołowo-dietetyczno-odmładzająPo1-unikam w potrawach soli i pieprzu a zastępuję natką z pietruszki,szczypiorkiem,liściem seleralub pora.Nienaganna czynność jelit jest warunkiem dobrego samopoczucia i czystości skóry.Organizm musi regularnie wydalać szkodliwe substancje powstałe przy przemianie materii Tylko wtedy ciało pozostanie przez długie lata zdrowe,młode i piękne a więc stosuję dietę bogatą w warzywa i owoce Mogę Wam Dużo powiedzieć o poszczególnych ziołach Pytajcie o co chcecie a ja w miarę swoich możliwości odpowiem
Ostatnio zmieniony 29 lip 2010, 16:05 przez babka cukrowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Zielarstwo w praktyce

30
Crows pisze:np taki skrzyp , co z tego że zawiera wiele jakiś składników i radzi sie by go pić bo zdrowy na nerki , ale trzeba wiedzieć przede wszystkim że skrzyp ma energie wychładzająca i przy słabych nerkach , przy zimnych stopach ten że skrzyp jest niebezpieczny,
tak samo dzieje sie z produktami którymi sie napychamy , narobiono szumu jaka to dobra czekolada bo zawiera magnez , jak można być tak nieodpowiedzialnym , czy czekolada to sam magnez ?? jest w niej wiele innych składników które działają odwrotnie niż magnez ,
tak w skrócie :pogaduchy:
Dodam, że pomocniczy środek w leczeniu nie tylko kamicy nerkowej i pęcherzowej, ale również w gruźlicy i miażdzycy naczyń oraz oczywiście jako uzupełnienie mikroelementów i soli mineralnych.
Pije sie odwar:
2 łyż skrzypu
2 szkl. wody
15' gotować.
Odcedzic i pić 2-3 po szkl.

Można dodać 1 łyż. liści poziomek i tak samo j.w.

PS. Wiedźma "one" ziele skrzypu polnego zaleca zbierać tylko w czerwcu i lipcu. :kotek:
Ostatnio zmieniony 01 paź 2010, 21:44 przez Lizawieta, łącznie zmieniany 1 raz.
Najpiękniejszych chwil w życiu nie zaplanujesz. One przyjdą same. -Phil Bosmans-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zielarstwo”

cron