Re: Kultura

1
:hello:




Według mnie, kultura to my.Nasza historia, normy, obyczaje, wartości,nasza dusza. Budynki, które budujemy, teatry, kina,muzea, wszystkie rzeczy materialne które stworzył człowiek. Dlatego mówi się że: " kulturą każdy jest,ale nie każdy jest kulturalny.

A być człowiekiem kulturalnym, wiemy przecież co oznacza.


A czym jest dla Was??
A może macie inną definicję??



:bye:
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2010, 13:36 przez anielica19, łącznie zmieniany 1 raz.
Niemy świat
to dziś konieczność ,
ból i męka
jest jego godłem ,
a ludzie
widząc bliźniego
w potrzebie
są obojętni...

Re: Kultura

2
niektórzy od kultury całkiem dostają bzika , kultura ściśle wiąże sie ze sztuką a sztuka współczesna to przypomina mnie jakiś śmietnik
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2010, 14:27 przez Crows, łącznie zmieniany 1 raz.
:
:

..PHZ - poza horyzontem zdarzeń ..

Re: Kultura

4
anielica19 pisze::hello:




Według mnie, kultura to my.Nasza historia, normy, obyczaje, wartości,nasza dusza. Budynki, które budujemy, teatry, kina,muzea, wszystkie rzeczy materialne które stworzył człowiek. Dlatego mówi się że: " kulturą każdy jest,ale nie każdy jest kulturalny.

A być człowiekiem kulturalnym, wiemy przecież co oznacza.


A czym jest dla Was??
A może macie inną definicję??



:bye:
Kultura to chyba raczej tak ogólnie dla wszystkich.
Bliższa każdemu człowiekowi i wpojona przez rodziców, to raczej tradycja.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2010, 21:11 przez Gość, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kultura

5
Ale tradycja jest częścią kultury przecież.Którą przekazujemy pokoleniom.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 7:50 przez anielica19, łącznie zmieniany 1 raz.
Niemy świat
to dziś konieczność ,
ból i męka
jest jego godłem ,
a ludzie
widząc bliźniego
w potrzebie
są obojętni...

Re: Kultura

6
Tradycja jest tylko kultywowaniem pewnych elementów kultury z pokolenia na pokolenie, natomiast kultura obejmuje całokształt materialnego i duchowego rozwoju człowieka w danym okresie i na danym terenie. I zmienia się wraz z rozwojem człowieka i zmianą jego punktu widzenia na życie (jedno z drugim idzie w parze i ulega ewolucji).

Kultura osobista również wynika z kultury ogólnej, ale jest zupełnie innym pojęciem i rozumiana jest pod postacią umiejętności zachowań w różnych sytuacjach.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 8:04 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Kultura

7
Wikipedia pisze:Pierwotnie termin cultura wiązał się z uprawą roli, bądź hodowlą zwierząt i oznaczał przekształcanie naturalnego stanu zjawisk przyrody w stan bardziej użyteczny i przydatny człowiekowi. Także obecnie w języku agronomii używa się wyrażeń takich jak: kultura rolna, kultura bakterii, bądź monokultura, co wiąże się bezpośrednio z pierwotnym znaczeniem tego słowa.
Po raz pierwszy w nowym znaczeniu termin ten został użyty przez Cycerona, który w dziele Disputationes Tusculanae użył sformułowania cultura animi (dosłownie: uprawa umysłu) w celu określenia pierwszej w literaturze koncepcji filozofii:
"Czymże bez ciebie bylibyśmy nie tylko my, ale czym byłoby w ogóle ludzkie życie? Tyś pozakładała miasta, ty rozproszonych ludzi powołałaś do życia społecznego, ty zespoliłaś ich między sobą najpierw przez wspólne osiedla, później przez małżeństwa, a wreszcie przez wspólnotę mowy i pisma. Tyś wynalazczynią praw, nauczycielką dobrych obyczajów i ładu."
Od tego czasu termin "kultura" zaczęto wiązać z czynnościami ludzkimi mającymi na celu doskonalenie, pielęgnowanie czy kształcenie.
Po raz pierwszy nowoczesne zastosowanie pojęcia kultury pojawiło się w 1688 roku, użyte przez Samuela Pufendorfa w pracy De iure naturae et gentium, gdzie zamieścił on słowa takie jak: cultura czy cultura animi na oznaczenie wszelkich wynalazków wprowadzonych przez człowieka (takich jak instytucje społeczne, ubranie, język, moralność kierowaną przez rozum i obyczaje).
W ciągu wieków słowo to było coraz częściej używane przez filozofów, a potem także uczonych zajmujących się naukami społecznymi. Rezultatem tego procesu stała się jego wieloznaczność.
Zasadnicze różnice pojawiają się, po przyjrzeniu się co oznacza termin "kultura" dla reprezentantów różnych nauk:
dla archeologa – "zbiór rzeczy materialnych znalezionych na miejscu wykopalisk, wykonanych z kamienia, metalu, kości bądź drewna",
dla etnografa – "nie tylko przedmioty materialne, lecz również zachowania ludzkie, takie jak pieśni, przysłowia, baśnie, mity, legendy, mody, obyczaje, zwyczaje czy obrzędy, występujące w danym regionie",
dla antropologa – "sfera przedmiotów materialnych, zachowań ludzkich, a także instytucje, działalność gospodarczą, zabawę, język i religię",
dla psychologa – "zbiór, do którego wchodzą przede wszystkim zachowania jednostki, jej myśli, uczucia i reakcje; kultura przejawia się poprzez zbiór reguł i motywów postępowania, form ekspresji, nakazów i zakazów, ocen i sądów" (np. kultura indywidualistyczna, kultura kolektywistyczna).
dla socjologa – "wydzielony obszar życia i działalności grup ludzkich".
dla kulturoznawcy - "respektowane przez daną zbiorowość przekonania normatywne i przekonania dyrektywalne, które w trybie subiektywno-racjonalnym regulują praktykę społeczną." (def. wg Jerzego Kmity)
Może jednak zechcesz wyjaśnić o co konkretnie ci chodzi?
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 15:15 przez Risthalion, łącznie zmieniany 1 raz.
powiedz mi co o mnie myślisz...

Ludzie są głupi. Zawsze to powtarzam.

NIENAWIDZĘ FANATYKÓW.:mad:

Re: Kultura

8
Jak dla mnie kultura jest sferą zachowań ludzkich, sferą przynależną tylko naszemu gatunkowi. Reszta to wypadkowe, dalsze konsekwencje i poziomy tego faktu. Kultura i jej składniki są właśnie czymś, co różni nas od świata zwierząt. Człowiek jest twórcą i uczestnikiem kultury. W tym znaczeniu kulturą jest wszystko, co zostało przez człowieka stworzone, czego się nauczył i co potrafi w drodze pozagenetycznego dziedziczenia przekazać innym ludziom.
Kultura jest cechą typową dla ludzi posiadającą cztery wyróżniki:
- obejmuje całe ludzkie życie,
- nie ma charakteru wartościującego,
- jest tworem zbiorowym,
- cały czas narasta i przekształca się w czasie.
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 16:17 przez bezemocji, łącznie zmieniany 2 razy.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Kultura

10
Definiuję z mnogości ujęć :) To jedyny wyróżnik ludzi na świecie-wytworzenie kultury. Może to i choroba? :)
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2010, 16:21 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Kultura

11
Tylko czy tak szerokie pojmowanie kultury jest adekwatne?

Jednak ten rozdział na dziedziny kultury jest bardzo przydatny i takie zbijanie tych wszystkich aspektów do jednej kupy jest, zdaje się, dość ryzykowne. Ale może wygodne dla zastosowania ad-hoc, na potrzebę takiego mdławego wątku;)
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2010, 0:12 przez zasm, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kultura

12
Ależ dyskutujmy w naszym mdławym wątku o kulturze .... tylko jakiej?
Podałem znaczenie tego terminu od antropologicznych podstaw, reszta wydaje się być pochodną tego faktu-wytworzenia jako jednyni na świecie kultury. Bez tego jak Kononowicz mawiał nie byłoby niczego ... :)
Oczywiście wskazanie znaczenia kultury jakie mamy omawiać - mile widziane ...
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2010, 9:03 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: Kultura

13
Definicji jest wiele, w zależności od okoliczności. Natomiast kultura ewidentnie idzie w parze z naszym zachowaniem i wszystkim co nas otacza, ale w krótkiej odległości. Więc tam gdzie więcej ludzi, tam kultura jest bogatsza. Kiedyś moja nauczycielka od woka powiedziała, że kulturą może być nawet kupa w kształcie pytajnika, którą zobaczyła na wystawie w Paryżu, wcale nie żartuję, na prawdę.
Ostatnio zmieniony 18 cze 2010, 17:37 przez hubertus93, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jako ostatni wróg zostanie pokonana śmierć"

Re: Kultura

14
Mnie kultura kojarzy się z dwoma rzeczami. Pierwsze to różnorodne wierzenia, tradycje, koncepty myślowe znajdujące się na danym obszarze i dzielone przez wielu ludzi. Coś co jest w nas zakorzenione bo w tym wyrośliśmy i możemy to albo chciec kultywować albo odnaleźć się w innej kulturze. Choć to drugie jest o tyle niełatwe, że kultura nas programuje.
A drugie znaczenie, to własnie kino, teatr, muzyka, ogólnie sztuka. To wszystko co nas "ukulturalnia", ale sztuka ma tak wiele odmian, szczególnie w dzisiejszych czasach, że można by się długo kłócić o definicję :)
Ostatnio zmieniony 18 cze 2010, 18:11 przez lufestre, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Kultura

15
anielica19 pisze::hello:




Według mnie, kultura to my.Nasza historia, normy, obyczaje, wartości,nasza dusza. Budynki, które budujemy, teatry, kina,muzea, wszystkie rzeczy materialne które stworzył człowiek. Dlatego mówi się że: " kulturą każdy jest,ale nie każdy jest kulturalny.

A być człowiekiem kulturalnym, wiemy przecież co oznacza.


A czym jest dla Was??
A może macie inną definicję??



:bye:
Kultura kulturą, ale jak mnie nerw poniesie, to siem nie kontroluję i wtedy zapominam co przystoi a co nie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filozofia”

cron