Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

1
jestem zasmucony niskim poziomem dyskusji na naszym forum :(

uważam, że powinniśmy tworzyć wskazówki, reguły pomocne w osiągnięciu i utrzymaniu jak najwyższej jakości dyskusji, (której pozazdrościłyby największe umysły wszechczasów) :d
dla nas samych, z szacunku do wyrażanych myśli itd.

proszę dzielcie się takimi wskazówkami, regułami :) w tym wątku

gdy będę w pełni sił umysłowych wtedy i ja podziele się z wami takimi wskazówkami, regułami
potrzebuję odpoczynku
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2010, 18:05 przez sirflinket, łącznie zmieniany 2 razy.
oby tylko pamiętać, że mój umysł ma ograniczoną pamięć i pamiętać aby jej nie zapchać duperelami

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

2
sirflinket - forum to przede wszystkim jego użytkownicy wraz z administracją,modami itd. :)
Niski poziom dyskusji równa się więc w tym świetle z niskim poziomem intelektualnym osób piszących.
Nie mogę się niestety z Tobą zgodzić.
Forum jest wielotematyczne,zarazem zróżnicowane pod kątem domniemanych "poziomów" rozmówców,poglądów reprezentowanych w trakcie już trwającej dyskusji itp...

Oczywiście - każda dyskusja powinna dążyć, imho, do typowo merytorycznej wymiany zdań.
Nie ma jednak takiego przymusu jak i gotowej receptury.

Powinniśmy Wszyscy mieć na uwadze tzw. "netykietę" czy raczej ogólny zbiór zasad zachowań w sieci ;)
http://www.netykieta.dlawas.net/
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2010, 18:19 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

4
Jacy dyskutanci taka dyskusja :) Chyba są tacy jacy dają szansę na dobry poziom? :)
Stworzenie najlepszych zasad, reguł i wskazówek nie gwarantuje jeszcze podniesienia poziomu.
Po pierwsze to jednak forma jakieś dyscypliny czy norm (nawet w najlepszych intencjach), po drugie wymagałoby ... egzekwowania.
Sądząc po powszechnej i częstej dominacji off-topów i wtrętów nad właściwym tematem to daremny zamiar :)
Ale żeby mój głos nie był malkontencki podam przykład pięknie prowadzonej dyskusji przy przeciwnych poglądach.
W tym dziale filozofów:
http://web.archive.org/web/200711212033 ... debata.htm
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2010, 20:08 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

5
Oooo wypraszam sobie :D

Jest co najmniej jedna naprawdę długa dyskusja na tym forum którą miałem przyjemność przeprowadzić z Arturem potem również w towarzystwie Lizawity jak i kilku innych forumowiczów :)
I to jest właśnie, imo, dobry pozytywny przykład :)

Sekty I Ich Różne Oblicza W Dzisiejszym Społeczeństwie
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=1649

PS
Nie,nie jestem megalomanem :D
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2010, 20:15 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

6
Toteż pytałem kurtuazyjnie - Chyba są tacy jacy dają szansę na dobry poziom? :)
A ja nie będę wskazywał przykładów dyskusji na dobrym, merytorycznym poziomie. Są takie.
Szukajcie a znajdziecie :)
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2010, 20:22 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

8
http://imladis.p2a.pl/viewtopic.php?id=2439
... tak voltaren a powyższe to jej przykład ;)

Bezemocji - oddaj proszę forumowiczom tzw.sprawiedliwość ;) - bo akurat tych ludzi "na poziomie" na forum jest dostatek i znaleźć ich nietrudno :) Naprawdę,ciężko byłoby kogokolwiek oceniać ...

Należy też chyba zauważyć że różnie wzajemnie siebie spostrzegamy jak i oceniamy.
Robimy to na podstawie dyskusji,prawda ?
Ale ten kij ma zawsze dwa końce ;)
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2010, 22:28 przez Abesnai, łącznie zmieniany 2 razy.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

9
Przede wszystkim nie istnieje forum, na którym poziomy dyskusji nie będą zróżnicowane. Chyba, że forum zamknięte gdzie to forum wybiera użytkowników, a nie użytkownicy forum.

Dla mnie wysoki poziom rozmowy wiąże się z szacunkiem do rozmówcy, traktowaniem go po partnersku, przedstawianiem poglądów bez ich narzucania, zrozumieniem, ze ludzie sie roznia i reprezentują sobą różne przekonania. Ważne jest też opanowanie gdy ktoś łamie zasady kulturalnej rozmowy na poziomie. Staram się sama do tych zasad stosować i mam nadzieję, że mi się udaje :)
Dodatkowo do wysokiej jakości rozmowy możnaby dołączyć zasadę stosowania sensownych argumentów i nie wymyślania bredni z przekory, nie prowokowania nikogo dla samego robienia piany oraz czytanie ze zrozumieniem.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2010, 23:44 przez lufestre, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

10
Forumowiczom sprawiedliwość oddałem, pisząc - A ja nie będę wskazywał przykładów dyskusji na dobrym, merytorycznym poziomie. Są takie. pisałem o naszym forum, nie jakimś obcym nostromo :)
To na uwagę z #1:
"jestem zasmucony niskim poziomem dyskusji na naszym forum".

Oczywiście dyskusje są różne, o róznej wadze tematów, bardziej "naukowe" czy dywagacyjne i na wymieniany "dobry poziom" składa sie wiele rzeczy. Od merytorycznosci wypowiedzi, przedstawiania argumentacji, kultury, po czytanie i ... pisanie ze zrozumieniem. :)
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2010, 10:53 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

11
To i ja Tobie drogi bezemocji tzw.sprawiedliwość oddaję ;)

Jak myślicie jaką rolę odgrywają emocje - te negatywne i pozytywne - podczas konstruowania wypowiedzi ?
Co decyduje o tym że kogoś czasem w którymś kierunku poniesie itp. ???
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2010, 13:44 przez Abesnai, łącznie zmieniany 1 raz.
Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoją opowieść. Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

14
zasm pisze:Jest takie bardzo przyjemne dziełko Schopenhauera "Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów", gdy wystrzega się wyszczególnionych tam błędów, dyskusja może bardzo owocna;)
Za to gdy się nie przestrzega, a wręcz stosuje erystyczne gierki dyskusja jest marna. Nawet argumenty są niepotrzebne zamieniane na osobiste wycieczki. Wg. Schopenhaura to metoda - ad personam.
Do postulatów dobrej dyskusji można dorzucić i taki - używaj siły argumentów zamiast argumentu siły.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 11:25 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

15
Cóż jeśli ludzie z agresją odpowiadają na nasze posty, to chyba każdy powinien sobie zadać pytanie: może to nasza wina. Może sposób w jaki piszemy to powoduje, a nie ludzie są źli. Zauważyłem że wiele osób (odrazu mówię że mam na myśli wszystkie fora, a nie tylko to) jest bardzo cyniczni lubi ironiczni. Piszą np. o czyjejś religii, wierze, poglądach w sposób prześmiewczy, nie zdając sobie sprawę jakie emocje mogą się budzic w drugim człowieku.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 11:31 przez voltaren, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

16
Odnośnie poziomu [koniecznie wysokiego] dyskusji najlepiej prowadzić ją na wysokości 4500 do 5000 metrów .[Wyżyna Tybetańska]...
Dla Mistrzów dostępne będą szczyty do i ponad 8ooo metrów, gdzie składać będą swoje niedoścignione pointy...
:młody:

[youtube][/youtube]
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 11:36 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

20
Piszemy o dyskusjach wysokiej jakości. Tam nie ma miejsca na czystą erystykę, a agresja słowna w ogóle odpada. Każdą kwestię można omówić przy pomocy wymiany argumentów. Najczęsciej erystyki i napadania używa się jednak przy braku argumentów.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 12:01 przez bezemocji, łącznie zmieniany 1 raz.
Przy nieznajomości rzeczy czy lepiej nic nie mówić i uchodzić za idiotę, czy otworzyć gębę i .... rozwiać wszelkie wątpliwości? :rolleyes:

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

23
Voltaren ,nie tylko przy pieskach. Pozwól, że nie bebe wklejał przykładów. Zaś powiedzonko "kto jest bez winy..." powtórzyć bym radził przed lustrem (tak, jak ja to czasem robię). Wszystkich nas czasem ponosi i piszemy na forach rzeczy, które najczęściej w realnej dyskusji nie przeszły by nam przez gardło. Ale tu anonimowość na wiele pozwala. Ktoś zaprzeczy?
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 12:43 przez PiotrRosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Dla ludzi z kraju tego, gdzie kruszynę chleba ... nie warto się męczyć.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

25
To nie wklejaj, bo ja też pewnie bym wyszukał przykłady kiedy Ciebie poniosło i byśmy się prześcigali i to by było głupie. Zresztą w tym temacie nikogo nie osądzam (starałem się tak pisać by nie zrobić takiego wrażenia) z imienia tylko ogólnie napisałem, żeby każdy zadał sobie pytanie. Może ja też sobie zadałem takie pytanie i tak napisałem? Właśnie tak było. Kilka razy użyłem tutaj argumentów ad personam, w sumie to chyba głównie w rozmowie z jedną osobą, w sumie przyznaje się do błędu, bo nie powinienem dać się sprowokować. Ktoś robił wycieczki osobiste i zareagowałem, zresztą nigdy nie pisałem że jestem doskonały, mój pierwszy post w tym temacie jest urozmaicony odpowiednią emotką ;)
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 12:50 przez voltaren, łącznie zmieniany 2 razy.

Re: na jakich zasadach powinna opierać się dyskusja najwyższej jakości??

28
Krzysiek pisze:Odnośnie poziomu [koniecznie wysokiego] dyskusji najlepiej prowadzić ją na wysokości 4500 do 5000 metrów .[Wyżyna Tybetańska]...
Dla Mistrzów dostępne będą szczyty do i ponad 8ooo metrów, gdzie składać będą swoje niedoścignione pointy...
:młody:

[youtube][/youtube]
:młody:

Nasz kolega Krzysiek wyodrębnił nam ciekawą grupę dyskusyjną, której Uczestnicy mierzą wysoko, jak najwyżej....Podobni są ptakom zrobionym w konia, stąd nazwa Grupy: "Pegazus."

Czas wytyczyć przeciwległy kraniec..
Tu w Grupę zebrali się miłośnicy Głębi..Penetrujący wnętrza jaskiń w poszukiwaniu dna...."Jaskiniowcy",,,

[youtube][/youtube]

Teraz

pozostało nam

wyodrębnienie

Lewej i Prawej strony...

Do dzieła !
Ostatnio zmieniony 21 lis 2010, 15:09 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.
"ŚWIADOMOŚĆ jest jak wiatr,
o którym można powiedzieć, iż wieje,
ale nie ma sensu pytać o to,
gdzie jest wiatr, kiedy n i e wieje."


_________________
Z Foresta Gump`a"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filozofia”

cron