Re: Simone Weil

1
Filozof i myślicielka, prawdopodobnie nigdy nie przyjęła chrztu.
"Miłość Boga jest wtedy czysta, kiedy równą wdzięczność budzi w nas i radość, i cierpienie."
''Miłość Boga do nas jest męką.''
Ostatnio zmieniony 23 mar 2011, 14:23 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Simone Weil

2
Napisała:
"Za ten przywilej, aby przed śmiercią osiągnąć stan duszy w doskonały sposób podobny do stanu duszy Chrystusa, kiedy wisząc na krzyżu mówił: "Boże mój, czemuś mnie opuścił ?" - za ten przywilej wyrzekłabym się chętnie wszystkiego co nazywa się rajem.
Bo całe Jego pragnienie było bez reszty skierowane ku Bogu, a zatem posiadał Boga w sposób doskonały.
Cierpiał męki niemal piekielne, ale czyż to taki ważny szczegół ?"

Tutaj Simone Weil chyba nie wie co mówi. Stan opuszczenia który przeżył Jezus był nieporównywalny do przeżyć innych ludzi, i gdyby to ją spotkało z pewnością by się jej nie podobało.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2011, 10:16 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.

Re: Simone Weil

3
Każdy Boga rozumie na swój sposób, do mnie absolutnie nie przemawia ten, którego przykład dałeś (Simone Weil).

A do ciebie przemawiaja jej poglądy?
Ostatnio zmieniony 24 mar 2011, 11:20 przez Lidka, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam!

Lidka

Re: Simone Weil

5
O Simone nie za dużo wiem, widziałem raz tylko jakiś film dokumentalny.
Ale podane cytaty całkowicie mnie 'zamurowały'. Brak słów.
Ostatnio zmieniony 31 maja 2012, 16:54 przez Magick, łącznie zmieniany 1 raz.
''Who needs the light, with the darkness in your eyes?''

Re: Simone Weil

6
Simone Weil razem z Edytą Stein to współczesne filozofki, które szczególnie do mnie trafiają.

Szczególnie Simone Weil głęboko zjednoczyła się z Chrystusem, wczuwając się w Jego odczucia i myśli, co obrazują cytaty Andy'ego.
"Za ten przywilej, aby przed śmiercią osiągnąć stan duszy w doskonały sposób podobny do stanu duszy Chrystusa, kiedy wisząc na krzyżu mówił: "Boże mój, czemuś mnie opuścił ?" - za ten przywilej wyrzekłabym się chętnie wszystkiego co nazywa się rajem.
Bo całe Jego pragnienie było bez reszty skierowane ku Bogu, a zatem posiadał Boga w sposób doskonały.
Cierpiał męki niemal piekielne, ale czyż to taki ważny szczegół ?"
Analizując ten cytat pominąłbym wstępnie sformułowania o przywileju i wyrzeczeniu raju, bo one mogą wprowadzić w błąd kogoś, kto nie zna tej swoistej retoryki.
Chodzi o stan duszy w sposób nieskończony roztapiającej się w Bogu i powierzającej Bogu wszystko, co jest, w pełni Bogu ufającej, mimo, że w ludzkim odczuciu czuje się, że Bóg człowieka opuścił.

To wiara i miłość Abrahama składającego swego syna w ofierze Bogu, na Jego prośbę.
Obok Jezusa stoi Jego Ojciec składający syna na ofiarę. Jezus to wie, jednak nie widzi Ojca.
Ta niezwykła ofiara Syna Bożego składana przez Bożego Ojca dla umiłowanego Stworzenia, aby go wyzwolić z więzów zła. Wola Ojca, posłuszeństwo Syna, pokora Baranka i Tajemnica Ofiary.

To wszystko odczuwała zapewne Simone Weil pisząca te słowa...

"Miłość Boga jest wtedy czysta, kiedy równą wdzięczność budzi w nas i radość, i cierpienie."
Miłość do Boga jest czysta jeśli ofiarowujemy Mu to, o co On nas prosi. Ofiarowujemy z czystym sercem, z pokora Baranka... Radość i cierpienie, codzienną zwyczajność i incydentalną niezwykłość. Wszystko...
''Miłość Boga do nas jest męką.''
Miłość można określić jako akt woli, aby kochane osoby miały wszystko, co dla nich najlepsze.
Bóg widząc nasze grzechy i jak to nazwała Victoria, taplanie się w ludzkiej kloace, cierpi nieustannie od momentu pierwszego grzechu człowieka. Bo jego miłość do nas jest nieskończona.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2014, 12:31 przez maly_kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]

Re: Simone Weil

7
I jeszcze jeden cytat Simone Weil:

"Nie po sposobie, w jaki człowiek mówi o Bogu, ale po sposobie, w jaki mówi o rzeczach ziemskich, poznajemy najlepiej, czy jego dusza była w ogniu miłości do Boga. Żadne przebranie nie jest tu możliwe. Bywają naśladownictwa miłości do Boga, nie można naśladować przemiany, jakiej dokonuje ona w duszy, bo nie ma się żadnego pojęcia o tej przemianie, jeżeli się przez nią samemu nie przeszło."
[img]https://zenforest.files.wordpress.com/2 ... .jpg?w=529[/img]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filozofia”

cron